آموزش و تربیت, گربه

6 دلیل که گربه شما بیرون از جعبه توالت خود دستشویی می کند

6 دلیل که گربه شما بیرون از جعبه توالت خود دستشویی می کند

 

6 دلیل که گربه شما بیرون از جعبه توالت خود دستشویی می کند

اگر گربه سخت گیر شما ظرف خاک خود را می کند و در هر جای دیگر خانه دستشویی می کند، این موضوع می تواند برای صاحبان گربه خانگی یک مشکل بزرگ باشد. جدا از تمیز کردن همیشگی و بوی بد، گربه ای که از ظرف خاک برای دستشویی استفاده نکند، عامل بهم ریختن اعصاب است. اما چرا گربه ها خارج از ظرف دستشویی می کنند و چه کاری از شما ساخته است؟ در پایین 6 دلیل که گربه شما بیرون از جعبه توالت خود دستشویی می کند را آورده ایم.

 

مسائل پزشکی

به گفته دکتر کتی لاند از دامپزشکی مخصوص گربه ها در پرویدنس رود آیلند، مشکلات سلامتی ممکن است علت دستشویی کردن گربه شما بیرون از ظرف خاک گربه  باشد. این رفتار می تواند نتیجه عفونت مجاری ادراری، بیماری کلیوی یا دیابت باشد. بیماری های دیگر که دردناک هستند و یا باعث بدحالی گربه تان می شود هم  می توانند از علل آن باشد. لاند می گوید: «برای مثال یک گربه مسن تر با ورم مفاصل ممکن است با بالا رفتن از ظرف خاک که کناره ها یا روکش بلندی داشته باشد مشکل داشته باشد.»

او می گوید: «هر چیزی که احساس سلامتی و تندرستی را از گربه بگیرد، می تواند عامل تغییر رفتار باشد، و این تغییر در گربه ها به معنای تغییر عادت های ظرف خاک می باشد.»

با در نظر گرفتن این موضوع، طبق گفته دکتر نیل مارینان از بیمارستان دامپزشکی اولد لایم در ایالت کنتیکت، اولین گام در برخوردن به هر مشکل مربوط به ظرف خاک، صحبت با دامپزشکتان است. او می گوید: «تست های ساده خون و ادرار از وقوع بیشتر مشکلات پزشکی جلوگیری می کنند.»

 

ظرف خاک کثیف

لاند می گوید: «با توالت های قابل حمل مثال می زنم، چه کسی دوست دارد از آن ها وقتی که کثیف باشند استفاده کند؟ و قبل از دیدن هم می توانید آن را بو کنید.» همین امر در ظرف خاک هم صدق می کند. اگر در تمیز کردن ظرف سهل انگاری کنید، گربه هایتان جای دیگری پیدا می کنند.

مارینان عقیده دارد که «تجربه» ظرف خاک تقریبا همیشه علتی برای دستشویی کردن گربه ها خارج از ظرف می باشد، حتی وقتی که یک مشکل پزشکی هم وجود داشته باشد. او می گوید: «ترفندش این است که صرف نظر از این که دنبال دلیل باشیم که چرا جای دیگری دستشویی کرده اند، ظرف خاک را تبدیل به اولین جایی که می روند کنیم.»

برای تمیز نگه داشتن ظرف خاک، مهم است که هر روز، یا اگر چند گربه دارید روزی چند بار ظرف را با خاک انداز مخصوص تمیز کنید. خاک را تازه کنید و هر چند هفته کل ظرف را تا عمق تمیز کنید. به یاد داشته باشید که حس بویایی گربه ها بسیار قوی تر از ماست، پس ظرفی که از دید شما «به اندازه کافی تمیز» باشد ممکن است برای گربه تان هنوز حال بهم زن باشد. این موضوع به خصوص در خانه-هایی که چند گربه دارند صدق می کند. بو کردن مدفوع خودت یک چیز است، این که مجبور باشی نزدیک به مدفوع یکی دیگر باشی یک مشکل دیگر است.

 

دسترسی سخت به ظرف خاک

علاوه بر تمیزی ظرف خاک، مکان ظرف خاک هم می تواند عامل دستشویی کردن گربه شما در جای دیگر باشد. به گفته لاند، ظرف خاکی که در زیرزمین باشد می تواند برای یک گربه مسن تر که با پله ها مشکل دارد یا مشکل دید دارد، یک معضل باشد .

علاوه بر آن، ظرف خاک گربه باید در یک مکان پرفعالیت خانه باشد. با اینکه صاحبان گربه های خانگی دوست ندارند که در اتاق نشیمن ظرف خاک قرار دهند، برداشتن آن از جاهای عمومی خانه ممکن است باعث ایجاد سختی در پیدا کردن آن شود و از نظر گربه تان ناخوشایند باشد. مارینان می گوید: «عموما، می خواهید ظرف خاک را در محل رفت وآمد قرار ندهید اما آن را در انتهای یک تونل ترسناک و پرمخمصه هم قرار ندهید.»

در همین باب، گربه ها برای دستشویی کردن به ظرف خاک هایی که کنار وسیله هایی که سروصدا و لرزش های زیادی ایجاد می کنند مثل قسمت چرخان ماشین لباس شویی قرار گرفته باشند نمی روند.

سعی کنید ظرف خاک را در یک راهروی نزدیک، دستشویی یا دفتر با دسترسی راحت به یک سطل زباله قرار دهید. تنظیم مناسب ظرف خاک برای گربه شما یک فضای محرمانه و آرامش و سکوت به ارمغان می آورد، اما در عین حال پیدا کردن آن برای گربه تان آسان خواهد بود.

6 دلیل که گربه شما بیرون از جعبه توالت خود دستشویی می کند

نوع خاک

صاحبان گربه های خانگی گزینه های زیادی برای انتخاب نوع خاک دارند، اما هر نوع خاک برای هر گربه ای پاسخگو نیست. لاند می گوید: «بعضی از خاک های رسی، یا خاک های ساخته شده از چوب ذرت یا روزنامه بازیافتی ممکن است باعث اذیت گربه ها شوند.»

لاند همچنین خاطرنشان می کند که بچه گربه ها این که چه نوع خاکی را ترجیح می دهند در حدود 3 هفتگی از مادرشان یاد می گیرند. پس استفاده از یک خاک متفاوت از خاک مورد استفاده در زمان بچگی گربه، یا تصمیم بر عوض کردن خاکی که گربه به آن عادت دارد، از ریشه ای ترین مشکلات مربوط به خاک می باشد. بهتر است صاحب گربه ها چند نوع خاک مختلف را امتحان کنند تا بهترین خاک را برای گربه خود پیدا کنند.

 

وجود چند حیوان خانگی در خانه

به گفته لاند، دستشویی کردن خارج از ظرف خاک اغلب در خانه هایی که چند گربه دارند اتفاق می افتد، مخصوصا وقتی یکی از گربه ها قلدر باشد و به دیگر گربه ها اجازه نزدیک شدن به ظرف را ندهد. بدین منظور، طبق توصیه لاند، همیشه چند ظرف خاک داشته باشید و آن ها را در اتاق های مختلفی قرار دهید.

اگر در خانه تان یک گربه کمرو دارید، حتما فضا و ظرف خاک مخصوصی به او اختصاص دهید که گربه های دیگر به راحتی به آن دسترسی نداشته باشند. لاند می گوید که اگر چند گربه دارید بهتر است از ظرف خاک های بدون پوشش استفاده کنید. ظرف های پوشش دار ممکن است باعث ناراحتی بعضی گربه ها شوند چون نمی توانند متوجه آمدن گربه های دیگر شوند.

 

اضطراب و نگرانی

مارینان می گوید: «حتی در مواردی که مشکلات پزشکی و محیطی وجود دارد هم، بخش مشکلات رفتاری یک عامل موثر می باشد.»

لاند می گوید: «یک گربه مضطرب ممکن است جای دیگری دستشویی کند تا از اضطراب رهایی یابد، زیرا بوی ادرار خودش باعث می شود احساس امنیت بیشتری کند. گربه های خیابانی هم که کمی در حیاط شما می مانند هم ممکن است باعث اضطراب گربه شما شوند، که ممکن است به عنوان یک بازخورد ممکن در برابر آن ها، انتخاب کنند که نزدیک در خانه دستشویی کنند.» گربه ها برای مشخص کردن مرز خود از نوع خاصی از ادرار کردن (پخش کردن) استفاده می کنند، این کار را بیشتر وقت هایی که مضطرب می شوند انجام می دهند.

 

انتهای مشکلات ظرف خاک

متاسفانه، راه سریعی برای حل کردن مشکلات مربوط به ظرف خاک برای صاحبان گربه ها وجود ندارد، و بسته به گربه و خانه شما هر یک از مثال ها باید لحاظ شود. لاند می گوید: «شما باید با این موجودات به طور کلی نگرانه رفتار کنید و مطمئن شوید که همه اصول را تحت پوشش قرار داده اید.»

اگر ظرف خاک را تمیز نگه می دارید و آن را با خاک مورد علاقه گربه تان در جای در دسترسی قرار داده اید، حتما با دامپزشک صحبت کنید تا احتمال وجود بیماری را هم از بین ببرید. اگر سلامت جسمی گربه تان تایید شد، بهتر است با یک رفتارشناس گربه صحبت کنید تا به شما در حل مشکلات مربوط به ظرف خاک گربه تان کمک کند. با صرف کمی زمان و انرژی، هماهنگی را به خانه خود برمی گردانید و گربه تان دیگر خارج از ظرف خاکش دستشویی نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.