سلامتی و بیماری ها

10 دلیل عمده احتمالی برای لثه های رنگ پریده سگ

10 دلیل عمده احتمالی برای لثه های رنگ پریده سگ

 

10 دلیل عمده احتمالی برای لثه های رنگ پریده سگ

وقتی به مسئله بهداشت دهان سگ می رسیم، معمولاً دندان های سفید مروارید وار زیبا و مرتب را تصور می کنیم. ولی دندان تنها بخشی از معادله بهداشت دندان است. لثه ها روزنه ی بسیار مهمی برای بررسی سلامت کلی سگ ما فراهم می کنند.در این مقاله 10 دلیل عمده احتمالی برای لثه های رنگ پریده سگ را بررسی می کنیم. اگر مشکلی در لثه ها مشاهده شود – مانند لثه های رنگ پریده در سگ ها – معمولاً نشانه ی وجود یک مشکل سلامتی بسیار مهم و اساسی دیگر است. چنین مشکلاتی همیشه نیازمند بررسی های بیشتر هستند.

در ادامه می بینیم که چرا رنگ لثه سگ ها کم رنگ می شود و چه کاری می توانید بابت آن انجام دهید.

 

مقدمه ای بر لثه ی سگ

لثه یکی از چند ساختار مهم در دهان است که دندان را نگهداری می کند. لثه ی سالم و عادی سگ دارای رنگ صورتی یا حنایی روشن  خواهد بود. علت صورتی بودن رنگ لثه ها به خاطر رگ های خونی بسیار ریزی است که زیر سطح لثه قرار گرفته اند.

لثه سالم در سگ معمولاً براق و مرطوب است، که نشان دهنده کافی بودن آب بدن سگ است.

البته لثه عادی و سالم سگ می تواند به چند رنگ باشد. برای مثال، برخی سگ ها دارای لثه های خالدار هستند، یعنی روی لثه آن ها رنگدانه های تیره رنگی وجود دارد. نباید در مورد این رنگ ها نگران بود.

 

بررسی لثه سگ

اگر صاحب حیوان خانگی مسئولیت پذیری بوده باشید، قطعاً راجع به نظارت های دقیق و پیوسته بر سلامت و رفتارهای حیوان خود آگاه هستید و به این ترتیب می توانید از اتفاق های غیرعادی که ممکن است برای حیوان تان رخ دهد مطلع شوید.

بررسی لثه های سگ نیز باید در این نظارت های روتین وار قرار بگیرد. خوشبختانه انجام این کار بسیار آسان بوده به هیچ عنوان برای سگ تان موجب ایجاد ناراحتی نمی شود.

به آرامی لب بالایی را به سمت بالا و لب پایینی را به سمت پایین بکشید تا رنگ لثه کاملاً نمایان شود. این رنگ باید صورتی یا حنایی روشن باشد.

سپس، به آرامی لثه سگ را لمس کرده و رطوبت آن را حس کنید. اگر لثه ها چسبناک و نخ نما شده باشند نشانگر کاهش آب بدن اوست.

همچنین می توانید یک تست پرشدگی مویرگی انجام دهید. این روش به سرعت می تواند وضعیت آب بدن و جریان خون به لثه ها را ارزیابی کند. برای این کار به آرامی انگشت شست خود را بر روی لثه سگ فشار داده سپس انگشت خود را به سمت بالا بکشید. قسمتی که انگشت از آن عبور کرده است باید در اثر فشار انگشت سفید شود، و سپس در عرض 1 الی 2 ثانیه دیگر به رنگ صورتی عادی خود برگردد. این نشانگر آب بدن کافی و پرشدن سریع رگ های خونی است.

اگر بازگشت رنگ صورتی طبیعی بیش از 1 الی 2 ثانیه طول کشید، شاید آب بدن سگ کاهش یافته و یا یک مشکل سلامتی اساسی دیگری وجود دارد که در گردش خون تأثیر می گذارد.

حداقل یک الی دو بار در ماه لثه سگ تان را بررسی کنید. البته توصیه می شود هر بار که دندان های سگ را مسواک می زنید این بررسی را انجام دهید؛ زیرا مسواک زدن چند بار در هفته تکرار می شود. هرگونه تغییر در ظاهر و حس لثه را یادداشت کنید.

توجه داشته باشید که در سگ هایی که لثه خالدار دارند، مشاهده نتیجه تست پرشدگی مویرگی ممکن است دشوار باشد، و شاید نتوان به درستی تغییر رنگ لثه را متوجه شد.

رنگِ لثه رنگ پریده سگ ها، از رنگ صورتی خیلی روشن تا سفید متغیر است. از آنجایی که معمولاً لثه های کم رنگ نشانگر مشکل کم آبی یا گردش خون است، در نتیجه معمولاً لثه ها چسبناک به نظر رسیده و ظاهر براق خود را در اثر رطوبت کم از دست می دهند.

 

علت های لثه کم رنگ در سگ ها

مشکلات سلامتی بسیاری وجود دارد که می تواند در گردش خون سگ تأثیر گذاشته و منجر به کم رنگ شدن لثه ها شود. 10 دلیل عمده احتمالی برای لثه های رنگ پریده سگ  عبارتند از:

 

آنمی

عبارتست از کاهش تعداد گولبول های قرمز خون (RBC) که به خودی خود بیماری نیست، بلکه ممکن است پیامد فرآیند یک بیماریِ دیگر باشد. سگ هایی که آنمی دارند معمولاً ضعیف و خسته هستند و به سختی می توانند نفس بکشند. همچنین ممکن است وزن سگ کاهش یابد، نبض آن برای رساندن خون بیشتر تندتر بزند، و یا ممکن است سگ خون دماغ شود.

 

شوک

شوک پس از یک رویداد آسیب زا، مانند تصادف با ماشین، رخ می دهد که منجر به خونریزی شدید داخلی و خارجی می شود. در این حالت گردش خون سگ به شدت افت می کند، رگ های خونی منقبض می شوند، و لثه ها رنگ پریده می گردند.

سگ هایی که دچار شوک هستند معمولاً تند نفس می کشند، نبض تندی دارند و دمای بدنشان پایین است.

شوک یک وضعیت اورژانسی و نیازمند درمان دامپزشکیِ آنی است.

 

بیماری کلیه

کلیه ماده ای با نام اریتروپویتین  (EPO) تولید می کند که منجر به تحریک تولید RBC در بدن سگ می شود. به هنگام بیماری کلیوی، کلیه ها کارکرد درستی ندارند، که یعنی تولید EPO نیز کاهش پیدا می کند. وقتی EPO کمتری تولید شود، تولید RBC نیز کاهش پیدا می کند، که در نتیجه منجر به رنگ پریدگی لثه ها می گردد.

علائم بیماری کلیوی عبارتند از، مصرف نوشیدنی و ادرار زیاد، کاهش اشتها، استفراغ، اسهال، و کاهش وزن.

 

خونریزی داخلی

خونریزی داخلی می تواند در اثر حادثه یا بیماری ارگان ها، مانند زخم معده، ایجاد شود و منجر به کاهش گردش خون و رنگ پریدگی لثه های سگ می شود. علائم خونریزی داخلی با توجه به علت مسئله متغیر است. برای مثال، زخم معده ممکن است منجر به استفراغ شود.

 

انگل ها

انگل ها با تغذیه از خون سگ و تخلیه مواد مغذی حیاتی بدن اثرات ویران باری دارند. کک و مک با فرود بر روی خز سگ از خون وی تغذیه می کند. هجوم شدید کک و مک می تواند منجر به از دست رفتن شدید خون و رنگ پریدگی لثه ها شود. نشانه هجوم کک و مک عبارتست از خارش زیاد و از دست دادن مو به دلیل خارش های بیش از حد.

انگل های روده ای، مانند گردکرم ها ، باعث ایجاد مشکلات گوارشی مانند استفراغ و اسهال می شوند. این انگل ها همچنین منجر به کاهش وزن و کاهش انرژی و اشتها می شوند.

 

نفخ

نفخ سگ به سرعت می تواند به یک تهدید جانی تبدیل شود. وقتی شکم پر از گاز باشد، آنقدر باد می کند که سگ به خود می پیچد، و منجر به ایجاد یک سری مشکلات گردش خون خطرناک دیگر می شود. لثه ی رنگ پریده یکی از نشانه های مشکلات گردش خون است.

سگ هایی که نفخ دارند شکم شان باد کرده و بی قرار و پریشان می شوند.

 

اختلال های لخته سازی خون

فرآیند لخته سازی خون پیچیده است. اختلال لخته سازی خون، مانند ترومبوسیتوپنی  (کمبود پلاکت)، منجر به پیچیده تر شدن فرآیند  لخته سازی شده و مسبب به خونریزیِ غیرعادی می شود. لثه رنگ پریده می تواند در نتیجه خونریزی غیرعادی باشد.

علائم اختلال لخته سازی خون عبارتست از خونریزی بیش از حد، و کبود شدن پوست سگ.

 

بیماری قلبی

اگر قلب سگ نتواند به صورت مناسب خون پمپاژ کند، لثه ها تغذیه خونی مورد نیاز برای حفظ سلامت خود را دریافت نخواهند کرد، که در نهایت منجر به کم رنگ شدن رنگ لثه ها می گردد. علائم بیماری قلبی بسیار متنوع بوده و بخری عبارتند از بی حالی، کاهش اشتها، سرفه، و پر شدن آب در شکم.

 

سمیت فلزهای سنگین

سگ ها زیاد در انتخاب غذای خود وسواس به خرج نمی دهند و ممکن است چیزی بخورند که حاوی فلزهای سنگین باشد، مانند سکه یا میخ و چنگال. فلزهای سنگین، مانند زینک، می توانند تولید RBC را کاهش داده و در نهایت منجر به کم رنگ شدن لثه ها شوند.

عوارض سمیت با فلزهای سنگین عبارتند از استفراغ، کاهش اشتها، و بی حالی.

 

سرطان

این بیماری منجر به تحلیل رفتن کل بدن می شود. سرطان های بسیار متنوعی سگ ها را تهدید می کنند. برخی در مغز استخوان، که تولیدکننده RBC است، تأثیرگذار هستند. اگر در مغز استخوان  وجود داشته باشد، تولید RBC کاهش پیدا می کند، و منجر به وقوع آنمی یا لثه های کمرنگ می شود.

سرطان عوارض بسیار گسترده ای داشته و هر عارضه به نوع سرطان بستگی دارند.

 

اگر سگ لثه ی رنگ پریده داشته باشد چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر سگ لثه های رنگ پریده ای دارد، بدون وقفه اقدام کرده و با دامپزشک خود تماس بگیرید. لثه ی رنگ پریده در سگ یک عارضه غیرعادی بوده و همیشه نیازمند بررسی های بیشتر از سوی دامپزشک است.

اگر سگ به شدت از شوک یا نفخ رنج می برد، بلافاصله به دنبال مراقبت های دامپزشکی رفته و یا به اورژانس بیمارستان حیوانات مراجعه کنید. اگر سگ از شوک ناشی از حادثه ای که منجر به خونریزی شدید شده است رنج می برد، بلافاصله با پوشاندن زخم با پارچه ای پاکیزه کمک های اولیه را انجام دهید. با این همه، هدف اصلی این است که هرچه سریع تر سگ را درمان کنید.

سایر علل لثه های کم رنگ که در بالا ذکر شدند همگی وضعیت اورژانسیِ خطرناک و مرگ و زندگی نیستند. با این همه، از آنجایی که لثه ی رنگ پریده نشانگر یک مشکل سلامتی دیگری است، شاید سگ نیازمند مراقبت یک دامپزشک باشد.

دامپزشک به هنگام معاینه سگ سوالات بسیار زیادی را جهت تعیین علت اصلی لثه های رنگ پریده از شما می پرسد. پس همیشه با بیشترین آمادگی به دامپزشک مراجعه کنید، از جمله موارد لیست شده در زیر:

  • اولین مشاهده لثه های رنگ پریده
  • ظاهر و حس لثه ها به هنگام لمس
  • سایر عوارض یا تغییرات رفتاری مشهود
  • تاریخچه حادثه
  • تاریخچه خوردن چیزی که حاوی فلزهای سنگین باشد (برای مثال پول خورد و غیره).

اگر تاریخچه دقیقی داشته باشید، دامپزشک سرنخ های بیشتری برای کشف مسئله اصلی خواهد داشت. پس از انجام معاینه فیزیکی، ممکن است سایر آزمایش های تشخیصی نیز بر روی سگ انجام شود، مانند آزمایش خون عادی، اشعه ایکس، و تست لخته خون.

پس از اینکه دامپزشک علت اصلی لثه کم رنگ سگ را تشخیص داد، برنامه درمانی پیشنهادی وی را دنبال کنید. درمان علت اساسی کمک می کند لثه ها به رنگ و ظاهر طبیعی و عادی خود برگردند. اگر بیمه سلامتی و درمانی حیوان خانگی، مانند Lemonade داشته باشید، این بیمه در پوشش هزینه های تشخیص و درمان وضعیت های مجاز به شما کمک خواهد کرد.

هرچقدر زودتر دامپزشک علت اصلی لثه های رنگ پریده را تشخیص دهد، سگ زودتر درمان شده و زودتر به وضعیت سلامتی خوب بازمی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *