نژادهای گربه

گربه های رگدال

گربه های رگدال

گربه های رگدال با یک تربیت موثر و قوی، به زودی یاد می گیرند و می توانند ترفندها و رفتارهای خوب را مانند خراشیدن را فراگیرند.
گربۀ رگدال بهترین دوستی است که هرکس می تواند داشته باشد. آن ها خانوادۀ انسانی خود و حتی کودکان را دوست دارند و می توانند به همراه سایر حیوانات به خوبی زندگی کنند.
آن ها موجوداتی مطیع، شیرین، خوشحال و بهترین گزینه برای ریلکس کردن و در آغوش گرفتن هستند؛ رگدال های دوست‌داشتنی حتی هنگام ورود افراد به خانه به آن ها خوش آمد می گویند. اگر به دنبال یک دوست خوب هستید، گزینه ای بهتر از این گربه نمی‌توانید پیدا کنید.

مهربان با خانواده
توانایی بازی و بازیگوشی
تمایل به ایجاد صدا
کودک پسند
آراستن به آسانی
هوش

آمار حیاتی:
مدت زندگی: 12 تا 17 سال
طول: 17 تا 21 اینچ، بدون دم
وزن: 10 تا 20 پوند
منشا: ریورساید، کالیفرنیا، آمریکا

 

تاریخچه:

در میان نژادهای گربه ها، رگدال ها در میان خواهران و برادران کوچک تر قرار می گیرند؛ این گربه ها در ابتدا توسط پرورش‌ دهنده‌ای به نام ان بیکر در ریورساید، کالیفرنیا و در سال 1960 به وجود آمدند. پایۀ بنیاد بیکر شامل ژوزفین بود؛ یک گربۀ مو بلند اهلی که پوشش سفید آن مهرها و الگوی پوشش مشکی او را پنهان می کرد و همچنین گربه های ناشناختۀ مو بلندی که صاحب آن ها بود و یا آن ها را در همسایگی خود پیدا می کرد.

بیکر گربه های مهربان، دارای شخصیت آرام، بزرگ، زیبا و با پوشش های بلند را که با الگوی هیمالیایی مورد توجه قرار گرفته بودند انتخاب می کرد و نام نقاط آن ها از نوع گربه های سیامی بود. نتیجۀ آن به وجود آمدن گربه ای بود که به آن رگدال می گفتند؛ دلیلش تمایل آن به پریدن با خوشحالی به آغوش کسی بود که آن را برمی داشت.

بعدها ایرانی ها، بیرمن ها و برمه ها هم به پرورش رگدال ها پرداختند. بیکر ادعاهای غیرمعمول زیادی دربارۀ رشد گربه ها، نفوذ بیگانگان، آزمایش های سی آی ای و تزریق ژن‌ های انسانی مطرح کرد که البته همۀ آن ها ادعا بودند و پایۀ علمی نداشتند. افراد دیگر پرورش رگدال ها را آغاز کرده بودند؛ آن‌ها از بیکر جدا شدند و باشگاه بین‌المللی دوست داران رگدال ها را تاسیس کردند؛ آن ها این کار را با هدف استاندارد سازی نژاد و به رسمیت شناخت گربه ها توسط ثبت آن ها، انجام دادند.

انجمن گربه دوستان در سال 1993 ثبت‌نام گربه ها را آغاز کردند و در سال 2000 آن ها را به رسمیت شناختند؛ امروزه بیشتر گونه ها شناسایی شده اند، از جمله در انجمن دوست داران گربه ها در آمریکا و انجمن بین المللی گربه ها رگدال‌ها با گونه‌های دیگر آمیزش ندارند.

 

اندازه

وزن جنس مونث اصولا 10 تا 15 پوند است و وزن جنس مذکر به بیشتر از 20پوند هم می رسد.

گربه های رگدال

شخصیت

بر خلاف بسیاری از گربه ها، رگدال ها به غش کردن در بغل کسی که آن ها را نگه داشته است معروف هستند، حتی اگر آن ها را به پشت نگه دارید. آن ها عاشق صاحبان خود هستند و هنگام ورود افراد به خانه به استقبال آن ها می‌روند، در خانه افراد را دنبال می کنند و به بغل آن ها می‌پرند و در صورت داشتن شانس بر روی تخت چمبره می زنند؛ آن ها می آموزند که به هنگام صدا کردنشان بیایند و حتی اسباب بازی را که صاحب آن ها پرت کرده است، دوباره برای آن ها بیاورند.

بیشترین کلمه ای که برای توصیف آن ها به کار می‌رود مطیع بودن است اما به این معنی نیست آن ها فعال نیستند؛ آن ها علاقه دارن با اسباب‌ بازی بازی کنند و در فعالیت های خانواده شرکت کنند. با یک تربیت موثر و قوی، هنگامی که کاری که شما از آن ها می خواهید را انجام می‌دهند و آن ها را ستایش می کنید و یک جایزه غذایی به آن ها می دهید، به سرعت تمام ترفندها و رفتارهای خوب مانند خراشیدن را فرا می گیرند.

آن ها با صدایی آرام و شیرین زمان غذا را به شما یادآوری می کنند و از شما می خواهند آن ها را نوازش کنید اما صدای خیلی بلندی هم ندارند. رگدال ها رفتار خوبی دارند و به راحتی می‌شود با آن‌ها زندگی کرد؛ ممکن است یک رگدال بر روی کاناپه یا تخت برود اما اصولا بالاتر از آن نمی رود؛ آن ها ترجیح می‌ دهد در یک سطح یکسان با صاحب خود باشند تا بالاتر از صاحب خود در یک اتاق.

 

سلامتی

تمامی گربه های شجره‌دار و نژاد های مخلوط ممکن است دارای مشکلات سلامتی متنوعی باشند که ممکن است مربوط به ماهیت ژنتیکی آن ها باشد؛ مشکلاتی که ممکن است سلامتی رگدال ها را تحت تاثیر قرار دهد شامل موارد زیر است:

کاردیومیوپاتی(بیماری قلبی) هیپرتروفیک: این بیماری یک نوع بیماری قلبی است که در رگدال ها به ارث می‌رسد. امروزه یک آزمایش بر پایۀ دی ان ای موجود است که رگدال های دارای ژن های موتاسیون دار که موجب بیماری می شود را شناسایی می کند.
بالا بودن خطر افزایش سنگ مثانه از نوع اگزالات کلسیم
استعداد مبتلا شدن به فیپ(پریتونیت عفونی گربه)

 

مراقبت

خزهای روی بدن رگدال ها دارای یک لایۀ زیرین است و به نظر می رسد که ریزش مو های آن ها کم است، اما این بدان معنی نیست که آن ها به آراسته شدن نیاز ندارند. هفته ای دوبار موهای آن ها را با یک شانۀ فلزی شانه کنید تا موهای مرده که باعث ژولیدگی می‌شوند از بین بروند. حتما روی پاهای آن ها را شانه کنید به خصوص محلی که پاها به بدن متصل می شوند، زیرا آن جا محل خوبی برای رشد کنه است.

یک شانه پلاستیکی باعث صاف شدن خزهای روی بدن او بعد از شانه فلزی می شود و همچنین موهای باقی مانده را که سست هستند از بین می برد. اگر مهربان باشید و موهایشان را نکشید، آن ها عاشق توجهی می شوند که در حین آراستن، از شما دریافت می کنند.

توجه داشته باشید که تغییرات فصلی و نوسانات هورمونی در گربه هایی که تغییری نمی کنند باعث تغییر در طول پوشش آن ها می شود؛ پوشش آن ها در فصل زمستان به حداکثر میزان خود می رسد. گربه هایی که عقیم شده اند معمولا پوشش شاداب تری دارند زیرا همانند گربه های معمولی تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار نمی گیرند.

 

بهداشت

دم او را بررسی کنید که در صورت چسبیدن مدفوع به موهای او، آن را با دستمال مرطوب کودک پاک کنید. در صورت لزوم گربه رگدال خود را به حمام ببرید، این مدت ممکن است هفته‌ای یکبار یا ماهی یکبار باشد؛ اگر پوشش او چرب شده و خزهای روی بدنش رشته ای است، این بدان معنی است که گربۀ شما به حمام نیاز دارد.

دندان های او را مسواک بزنید تا از بیماری های لثه ای و دندانی جلوگیری کنید. بهترین کار مراقبت و تمیزکردن دندان روزانه است اما اگر این کار را هفته ای نیز انجام بدهید، خوب است. هر دو هفته یکبار ناخن های او را کوتاه کنید؛ گوشۀ چشم او را با یک دستمال نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات چشمی از بین بروند.

از یک بخش مجزا از دستمال برای پاک کردن چشم او استفاده کنید زیرا در این صورت ریسک انتشار عفونت را کاهش می دهید. هر هفته گوش ها را بررسی کنید؛ اگر کثیف شده‌اند آن‌ها را با یک دستمال نرم و مرطوب که 50 درصد آن سرکه و 50 درصد آن آب گرم است، تمیز کنید. از گوش پاک‌کن استفاده نکنید زیرا ممکن است به بخش های داخلی گوش آسیب برسد.

 

جعبه خواب

جعبه خواب رگدال‌ها را به صورت کامل تمیز و بی عیب نگه دارید؛ گربه ها دربارۀ بهداشت حمام بسیار حساس هستند و تمیز بودن جعبه خواب به آن ها کمک می‌کند که پوشش آن ها همیشه تمیز بماند. حالا که صحبت از جعبه های خواب شد باید بدانیم که رگدال های بزرگ تر به جعبه های بزرگتری نیاز دارند تا مطمئن شوند فضای بزرگی دارند و می توانند به راحتی در آن جا به جا شده و چنبره بزنند.

 

بالغ شدن

رگدال ها به هنگام بالغ شدن از چند جهش رشد عبور می کنند و این جهش ها می‌توانند تا 4 سالگی گربه ادامه داشته باشد؛ مراقب باشید که فریب چربی موجود در شکم او را نخورید زیرا این یکی از ویژگی های ذاتی این نژاد است. تا زمانی که مطمئن شوید به حداکثر میزان بلوغ خود رسیده اند، برای آن ها غذای کافی تهیه کنید تا انرژی لازم برای رشد داشته باشند.

بهترین کار نگه‌داشتن رگدال در خانه است تا از آسیب های احتمالی مانند حملات سگ ها و گرگ ها، مبتلا شدن به بیماری هایی که توسط سایر گربه ها منتشر می شود و سایر خطراتی که گربه ها در بیرون از خانه با آن مواجه هستند مانند تصادف با ماشین، در امان بماند. گربه های بیرون از خانه همچین در این خطر هستند که توسط افراد دیگر دزدیده شوند؛ این افراد می خواهند یک گربۀ زیبا داشته باشند بدون اینکه مبلغی برای داشتن آن بپردازند.

 

گربه های رگدال

رنگ و پوشش و آراستن

رگدال ها به اندازه بزرگ، پوشش نیمه بلند طرح دار و چشم های آبی درخشانشان معروف هستند. آن ها در میان بزرگ ترین گربه های اهلی هستند و وزن برخی از جنس های نر 20 پوند یا بیشتر است. یک رگدال بدن سفید رنگ و صورت تیره تری دارد، پا و دم و گوش دارد.

آن ها 3 طرح دارند: دو رنگ که هر دو آن ها رنگ سفید دارند و نقطۀ رنگی که هیچ کدام سفید ندارند. رگدال ها به سن 3 یا 4 سالگی نرسند اندازه و رشد پوشش آن ها کامل نمی شود. انجمن دوستداران گربه های دارای نژاد استاندارد می‌گوید سر یک رگدال باید بزرگ و پهن و به شکل یک قلم تراشیده باشد؛ هر دو طرف سر باید متقارن باشد و پوزه آن باید نرم و گرد باشد.

 

چشم ها

چشم های آن ها به‌صورت بیضی های آبی روشن توصیف شده اند؛ آن ها گوش های نوک‌ گرد متوسطی دارند که به سمت جلو متمایل شده است. یک گردن بسیار قوی دارند که از سر آن ها را نگه می دارد و به یک بدن پهن، دراز، جامد و استخوانی متصل می شود. پاهای استخوان دار نسبتا قوی هستند و پاهای عقبی، درازتر از پاهای جلویی می باشند. پنجه های بزرگ و گرد او توسط پر پوشانده شده اند و دم او به حالت یک پر مواج دیده می شود.

رگدال ها یک پوشش ابریشمی دارند که نسبتا بلند است، در ناحیۀ صورت کوتاه می شود، در ناحیۀ گردن بلند شده و دوباره در بخش شانه کوتاه می شود و در بخش دم بلند می شود و پوشیده از مو است. بسته به آمیزش، پوشش بدن آن ها 4 الگو دارد: دو رنگ، رنگی،متصل و وابسته؛ و 6رنگ دارد: آبی، شکلاتی، قرمز، کرم و بنفش و نقطه ها ممکن است جامد باشند، سیاه گوش باشند، توری و یا تربی باشند. رنگ و الگوی این گربه به عوامل بسیاری بستگی دارد.

 

گربه های رگدال متصل

گربه های رگدال متصل دقیقا همانند چیزی هستند که به نظر می رسند؛ آن ها 4 پای سفید دارند، یک چانه سفید و یک شکم و گاهی یک نقطۀ سفید بر روی صورتشان دارند که مانند یک نور درخشان، ستاره، و یا ساعت شنی است. دو رنگ ها دارای نقاط سفید بیشتری هستند؛ ممکن است نقاط سفید بر روی قفسه سینه، شکم و حتی گاهی بر روی پشت آن ها باشد؛ آن ها ممکن است یک شکل وارونه و شکل سفید بر روی صورت خود داشته باشند. وابسته ها بیشترین نقاط سفید را بر روی بدن خود دارند و رنگی ها هیچ نقطۀ سفیدی ندارند.

رگدال‌هایی که به عنوان حیوانات خانگی فروخته می‌شوند ممکن است دارای نقص‌های ظاهری باشند که باعث می‌شود آن‌ها برای نمایش نامناسب باشند؛ برای مثال ممکن است دارای گوش‌هایی باشند که بالاتر از حد مطلوب قرار گرفته است، بینی که نوک آن بالا نمی‌رود، چشم‌های آن‌ها آبی نباشد ویا پاهای آن‌ها به اندازه کافی بالا نرود. اما به دلیل این‌که آن‌ها شیرین و دوست داشتنی هستند و به عنوان یک دوست خوب انتخاب می‌شوند و نه یک ستارۀ نمایش، بنابراین هیچ یک از این موارد مهم نیستند.

 

کودکان و حیوانات خانگی دیگر

یک رگدال بی‌خیال کاملا گزینۀ خوبی برای خانواده است. او به ندرت هنگام بازی کردن پنجه هایش را دراز می کند و پوشیدن لباس را دوست دارد؛ دوست دارد داخل درشکه بچه باشد و یا به مهمانی عصرانه برود. به دلیل اندازۀ بزرگ آن ها، نرها گزینۀ مناسبی برای خانواده های دارای کودک هستند. البته شما همیشه باید بر کودکان خود نظارت داشته باشید تا آن ها آسیبی به گربه ها نرسانند؛ و با داشتن گربه ای به این اندازه، باید به آن ها بیاموزید چگونه مراقب گربه ها باشند.

با یک دست پاهای جلویی و با دست دیگر پاهای عقبی را نگه دارید؛ هیچ گاه یک رگدال را از پاهای عقبی گرفته و آویزان نکنید. او به لطف تمایل تمایل دوستانه اش با سایر گربه ها و سگ هایی که گربه ها را دوست دارند نیز زندگی می کند؛ حیوانات اهلی را به صورت کنترل شده و تحت شرایط آرام به یکدیگر معرفی کنید تا به صورت کامل اطمینان بیابید می توانند با یکدیگر کنار بیایند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.