تغذیه گربه

تغذیه بچه گربه ها

تغذیه بچه گربه ها

تغذیه بچه گربه ها

بیشتر بچه گربه ها حدود ۶ تا ۸ هفتگی واگذار می شوند. معمولاً در این سن، بچه گربه ها از شیر گرفته شده اند و غذای جامد می خورند. برخورداری از یک رژیم غذایی کامل، حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی با کیفیت در تغذیه بچه گربه ها بسیار مهم است.در این مقاله همه مواردی را که باید در مورد تغذیه بچه گربه ها بدانید، از جمله مقدار غذا، تعداد دفعات آن و همچنین زمان مناسب برای جایگزین کردن غذای آنها با غذای گربه های بالغ، برای شما توضیح خواهیم داد.

چه غذایی به بچه گربه ها بدهیم؟

نیازهای غذایی بچه گربه شما با رژیم غذایی گربه  های بالغ فرق دارد. برای کمک به رشد طبیعی و بنیه دار شدن یک بچه گربه، معمولاً آنها به این مواد نیاز دارند:

  • پروتئین بیشتر
  • کالری بیشتر به ازای هر فنجان
  • مقادیر فراوانی از بعضی مواد مغذی (مثل کلسیم)

مارجی شرک (Margie Scherk)، دامپزشک و دارای دیپلم هیئت کارورزان دامپزشکی آمریکا (DABVP)، از کلینیک دامپزشکی مخصوص گربه ها در اُتاوای کانادا، این موضوع را در سمینار مرکزی دامپزشکی سال 2013 در کانزاس سیتی توضیح داده است: «بچه گربه ها برای رشد کافی به رژیم غذایی ویژه ای که شامل پروتئین های حیوانی، فسفر و کلسیم بیشتر است، نیاز دارند.»از آنجا که بچه گربه جدید شما انرژی فراوانی دارد و بسیار پر جنب و جوش و بازیگوش است، بنابراین تغذیه آنها باید پاسخگوی نیاز بدنی شان باشد، طوری که هم کالری کافی برای جست و خیز و هم انرژی لازم برای رشدشان داشته باشند.

مقایسه غذای تر و خشک بچه گربه ها

معمولاً در دستور غذایی بچه گربه ها غذای تر و خشک وجود دارد و هر کدام مزایا و معایبی دارند. برای تصمیم گیری در این مورد که کدام نوع غذا مناسب بچه گربه شما است، با یک دامپزشک مشورت کنید و از او راهنمایی بگیرید. در ادامه بعضی از مزایا و معایب هر کدام را بیان می کنیم:

غذای تر رطوبت بیشتری دارد بنابراین مانع از کم آبی بدن بچه گربه ها می شود، همچنین به دفع ادرار و سلامت کلیه ها کمک می کند. از طرفی غذای تر بیشتر اوقات به دندان می چسبد و احتمالاً زمینه ساز بیماری های دهان و دندان و دردهای ناشی از کرم خوردگی دندان  در گربه ها می شود.

بیشتر گربه های خانگی غذای خشک گربه را راحت تر می خورند و خوردن غذای خشک به تمیز کردن جرم دندان هایشان کمک می کند. اما بعضی از گربه ها در خوردن غذای خشک زیاده  روی می کنند و دچار اضافه وزن می شوند. این موضوع می تواند زمینه ساز مشکلات فراوانی مثل آرتروز، بیماری های قلبی، فشار خون، عوارض تنفسی یا دیابت شیرین و بسیاری موارد دیگر شود.

تغذیه بچه گربه ها

چگونه می توان یک غذای با کیفیت برای بچه  گربه ها انتخاب کرد؟

شاید در ابتدا انتخاب غذای مناسب برای بچه گربه ها تا حدودی نیازمند صرف وقت و انرژی باشد، اما تلاش شما بی نتیجه نخواهد ماند و در نهایت یک بچه گربه سالم، شاد و زیبا خواهید داشت.

بهترین روش برای پیدا کردن سالم ترین غذا، مقایسه آنها با هم است. پس چند مدل غذا را که در دسترس تان است، انتخاب کنید و در مورد اینکه کدام یک از آنها برای بچه گربه شما مناسب تر است، از یک دامپزشک مشورت بگیرید. منابع پروتئینی غذا را در نظر بگیرید و رژیمی را انتخاب کنید که مواد غیر مغذی و فیلر کمتری داشته باشد.

مقدار غذای بچه گربه ها

بچه گربه ها در این سن به سرعت رشد می کنند و به همین دلیل نسبت به گربه های بالغ یا بزرگسال غذای بیشتری می خورند. بنابراین علاوه بر تأمین انرژی لازم برای رشد و فعالیت های روزانه آنها باید در دراز مدت عادات غذایی مطلوب و سالم هم ایجاد کنید.

راهنمای تغذیه بچه گربه های مختلف، با هم فرق دارد. با این حال در بیشتر اوقات استفاده از دستورالعمل غذایی که روی بسته بندی ها یا قوطی های غذا وجود دارد، نقطه شروع خوبی است. سپس می توانید دستورالعمل را با توجه به نیاز بچه گربه خود تنظیم کنید. دامپزشک می تواند با استفاده از فرمول های متابولیکی و در  نظر گرفتن وزن فعلی بچه گربه، مقدار کالری مورد نیاز او را برای یک روز محاسبه کند. در واقع بچه گربه ها باید برای وعده های غذای خود به اندازه کافی گرسنه شده باشند اما از طرفی هم دلمان نمی خواهد به قدری احساس گرسنگی کنند که همه غذایشان را در یک چشم بر هم زدن ببلعند. معمولاً بچه گربه های جوان در هر وعده غذایی ۱.۴ تا ۱.۲ فنجان غذا می خورند.

اگر بچه گربه شما لاغر است، احتمالاً به مقدار بیشتری کالری در روز نیاز دارد. اما اگر به سرعت در حال چاق شدن است، باید مقدار کالری غذای او را کمتر کنید. دامپزشک با توجه به نمره وضعیت بدن (BCS) بچه گربه شما، وزن او را ارزیابی می کند.

میزان رشد مطلوب بچه گربه ها

قاعده کلی در مورد رشد بچه گربه ها این است که معمولا هر ماه ۴۵۰ گرم (یک پوند) به وزنشان اضافه می شود. اغلب وزن یک بچه گربه یک  ماهه (۴ هفته) ۴۵۰ گرم، بچه گربه دو ماهه (۸ هفته) ۹۰۰ گرم است و تا حدود ۴ الی ۵ ماهگی این روند به همین ترتیب ادامه دارد.

بچه گربه ها بیشترین میزان رشد خود را (هم از نظر قدی و هم وزنی) در سال اول زندگی دارند و از آن به بعد وزن آنها ثابت می ماند. بیشتر بافت های استخوانی بچه گربه ها در سیستم اسکلتی، تا سن یک سالگی بسته می شوند. زمانی که رشد بچه گربه ها متوقف می شود، معمولاً دامپزشک برنامه غذایی آنها را تغییر می دهد و رژیم غذایی گربه های بالغ را جایگزین می کند.

روش های غذا دادن به بچه گربه ها

دو روش اصلی برای غذا دادن به بچه گربه ها وجود دارد که هر کدام از آنها مزایا و معایبی دارند. بنابراین شما می توانید با توجه به جزئیات آنها در مورد انتخاب روش تغذیه آزاد (Free-Feeding Method) یا تغذیه وعده ای (Meal-Feeding Method) با دامپزشک مشورت کنید.

روش تغذیه آزاد یا فری فیدینگ

در این روش که معمولاً برای غذاهای خشک استفاده می شود، غذا همیشه در یک کاسه و در دسترس بچه گربه ها قرار دارد. این روش برای افرادی مناسب است که حیوان خانگی دارند و سرشان بسیار شلوغ است. مزیت روش تغذیه آزاد این است که بچه گربه شما هر وقت دلش بخواهد، غذا می خورد و در شرایط مطلوب خودشان می توانند مقدار غذای مورد نیازشان را تنظیم کنند.

یکی از معایب این روش این است که بچه گربه ها در غذا خوردن زیاده روی می کنند و دچار اضافه وزن می شوند. و همچنین در خانه هایی که چندین گربه با هم زندگی می کنند، گربه های بزرگتر به غذای بچه گربه ها دسترسی دارند و احتمالاً آن را می خورند. غذای بچه گربه ها همیشه برای گربه های بزرگتر مناسب نیست و در این روش گربه های سلطه گر دسترسی گربه های کوچکتر را به غذا تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از راه های مقابله با این مشکل استفاده از ظرف های غذای اتوماتیک (فیدر) است که با اسکن کردن میکروچیب بچه گربه شما فعال می شود. فقط مطمئن شوید که گربه های دیگر نگهبان این ظرف غذا نباشند و مانع غذا خوردن بچه گربه ها نشوند.

روش تغذیه وعده ای یا میل فیدینگ

دومین روش غذا دادن به بچه گربه ها، استفاده از روش وعده ای یا سهمیه بندی شده است. این روش برای غذاهای تر که نمی توان آنها را در طول روز در دسترس بچه گربه ها قرار داد، بسیار مناسب است. فایده دیگر تغذیه وعده ای در زمان های مشخص، در خانه هایی که چندین گربه با هم زندگی می کنند، این است که می توان مقدار و نوع غذایی را که هر کدام از گربه ها می خورند به طور دقیق ارزیابی کرد.

تغذیه به این روش وقت بیشتری از شما می گیرد و به برنامه ریزی دقیقتری نیاز دارد. در این روش شما باید مطمئن شوید که می توانید غذای کافی و مورد نیاز را به بچه گربه خود بدهید. انواعی از ظرف های غذاخوری وجود دارند که مجهز به تایمر هستند و با تنظیم آن به طور خودکار مقدار معینی از غذاهای خشک را در اختیار بچه گربه شما قرار می دهند.

همچنین بچه گربه ها می توانند یاد بگیرند با استفاده از رفتارهای غریزی شکار، برای دستیابی به بخشی از غذای روزانه خود تلاش کنند. این موضوع به سلامت جسمی و ذهنی آنها هم کمک می کند. برای این منظور چند مدل ظرف های توپی شکل مخصوص وجود دارد که غذای خشک را به تدریج از آنها بیرون می آید یا گزینه های دیگری که بچه گربه ها را سرگرم می کند تا وعده های غذایی آنها ظرف چند ثانیه ناپدید نشود.

تغذیه بچه گربه ها

تعداد وعده های غذایی بچه گربه ها

اگر از روش تغذیه آزاد استفاده نمی کنید باید به بچه گربه های کوچکتر (۶ تا ۱۶ هفته) چندین بار در روز غذا بدهید.

هر  چقدر بزرگتر می شوند و کالری بیشتری می سوزانند، باید انرژی مورد نیازشان را تأمین کرد. بنابراین هر ۶ تا ۸ ساعت یکبار به آنها غذا بدهید.

دامپزشک می تواند کالری مورد نیاز روزانه برای بچه گربه شما را تعیین کند. سپس شما می توانید این مقدار را بین وعده های غذایی او در طی روز تقسیم کنید. معمولاً وقتی بچه گربه ها به سن ۴ تا ۵ ماهگی می رسند، می توانید این مقدار کالری را در دو وعده غذایی بگنجانید. به این ترتیب در وعده های غذایی کمتر، مقدار بیشتری از کالری مورد نیاز روزانه خود را دریافت می کنند.

دلایل احتمالی غذا نخوردن بچه گربه ها

اگر بچه گربه جدید شما خوب غذا نمی خورد یا اسهال دارد، از دامپزشک یک نوبت معاینه بگیرید.

گاهی اوقات انگل های روده ای می توانند دلیل بروز ناراحتی های گوارشی در بچه گربه ها باشند. این موضوع که بچه گربه قبل از آمدن به خانه شما به انگل های روده ای آلوده شده باشد، یکی از مشکلات رایج است. آنها ممکن است قبل از تولد و از راه جفت به بعضی انگل ها آلوده شوند یا آن را از طریق خوردن شیر مادرشان بگیرند. بعضی انواع این انگل ها ممکن است به انسان هم سرایت کند. بنابراین رعایت بهداشت و مراقبت های پیشگیرانه بسیار مهم و ضروری است.

تغذیه با شیشه، بچه گربه های یتیم

بعضی اوقات مادر بچه گربه ها دیگر قادر به مراقبت از فرزندان خود نیست و آنها به کمک ما نیاز دارند. پذیرفتن این مسئولیت سنگین است اما رضایت خاطر شما را فراهم می کند. معمولاً سن این بچه گربه ها از چند روز تا یک هفته است (حتی ممکن است هنوز چشم هایشان بسته باشد.) در این مواقع باید هر چند ساعت یکبار با شیشه به آنها غذا بدهید و از ترکیب های جایگزین شیر استفاده کنید.

همچنین لازم است بعد از غذا دادن، برای تحریک  سیستم ادراری و دفعی بچه گربه ها، یک پارچه مرطوب را به آرامی روی اندام های تناسلی آنها بکشید، چرا که در هفته های اول خودشان قادر به انجام این کار نیستند. این بچه گربه های شیرخوار بسیار وفادار و دوست داشتنی هستند، اما برای اجتماعی شدن به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارند چون مادری ندارند که به آنها رفتارها و بازی های قابل قبول را یاد بدهد.

یک یادآوری مهم از زبان اد کارلسون (Ed Carlson)، متخصص تکنسین دامپزشکی (VTS)، فن آوری های تغذیه دامپزشکی (CVT) در مورد تغذیه این بچه گربه ها: «بچه گربه  هایی که مادرهایشان آنها را رها کرده اند، باید به دقت از نظر ناهنجاری های مادرزادی، مثل کام شکافته، معاینه شوند و در صورت لزوم تحت مراقبت های پزشکی یک دامپزشک قرار بگیرند. برای رشد بچه گربه های یتیم یا رها شده، تغذیه با شیر یک گربه مادر یا مکمل هایی با ترکیب جایگزین شیر، کاملاً ضروری است.»

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.