سلامتی و بیماری ها, گربه

یبوست و مگاکولون در گربه ها

یبوست و مگاکولون در گربه ها

 

یبوست و مگاکولون در گربه ها

یبوست و مگاکولون در گربه ها به ناتوانی در دفع مدفوع به طور طبیعی گفته می شود که باعث ماندگاری و ایجاد مدفوعی سخت و خشک می شود.

چیزهایی که باید به آنها توجه کرد:

فشاری که شما هنگام ادرار کردن و یا دفع مدفوع به شکل اسهال وارد می کنید کاملاً متفاوت است با زمانی که برای تنسموس (تلاش برای مدفوع کردنِ بدون نتیجه) تلاش می کنید.

 

نشانه های رایج تنسموس شامل:

 • مدفوع سخت و خشک که احتمالاً کمی خون و یا بلغم روی سطح آن وجود دارد
 • تلاش های مکرر برای دفع مدفوع که اغلب بی نتیجه است و یا مدفوع به مقدار کم خارج می شود

گرچه یبوست می تواند بر روی هر گربه ای و در هر سنی تاثیر بگذارد ولی اغلب در گربه های نر میان سال دیده می شود. اگر یبوست طولانی شود، آنگاه با علایم دیگری از قبیل بی حالی، کم اشتهایی و یا استفراغ همراه است.

 

علت اصلی

از رایج ترین علل یبوست می توان اسهال و مگاکولون را نام برد. مگاکولون به کاهش تدریجیِ تونوس ماهیچه ای در رودۀ بزرگ گفته می شود که خروج مدفوع را دشوار می کند.

 

مراقبت فوری

اگر گربه شما هنوز روزانه مقداری مدفوع دفع می کند:

 1. اطمینان حاصل کنید از اینکه گربۀ شما دسترسی آسان به میزان آب کافی را دارد و آنرا می نوشد.
 2. به او غذای مخصوص گربه که به صورت کنسرو است بدهید.
 3. یک قاشق غذاخوری از کدو تنبل کنسرو شده به غذای کنسرو شدۀ گربه اضافه کنید.
 4. اگر هنوز گربۀ شما از خوردن امتناع می کند، داروی ملین بر پایۀ اسفرزه که پودری شکل و بدون مزه است ( مانند متاموسیل ) می تواند بهترین جایگزین باشد و روزی یک بار 8/1 تا 4/1 قاشق چای خوری از این دارو را به رژیم غذایی او اضافه کنید.
 5. کدو تنبل یا افزودنی اسفرزه باید به میزانی استفاده شود تا مدفوع بتواند قوام طبیعی خود را به دست آورد.

با وجود تلاش های  شما، ولی اگر از زمانی که گربۀ شما برای آخرین بار مدفوع کرده است بیش از 48 ساعت می گذرد و هنوز موفق به دفع مجدد آن نشده است باید حتماً او را برای بررسی نزد دامپزشک ببرید.

 

یبوست و مگاکولون در گربه ها

مراقبت دامپزشکی

 

تشخیص بیماری

معاینۀ فیزیکی و دادن اطلاعاتی دربارۀ علایمی که گربه شما  دارد، به دامپزشک در تصمیم گیری برای انجام آزمایش مورد نیاز کمک می کند. معمولاً از اشعۀ X استفاده می شود و همچنین اگر عامل یبوست، اسهال تشخیص داده شود آن وقت از آزمایش های دیگری از قبیل تصویربرداری از شکم با امواج فراصوت، آزمایش خون و ادرار استفاده می شود.

 

روش درمان

اگر رژیم های غذایی برای مثال، مصرف فراوان فیبر و آب فایده ای نداشت احتمالاً دامپزشک برای گربۀ شما تنقیه تجویز می کند. هرگز تنقیه را بیش از مقداری که برای درمان انسان مصرف می شود استفاده نکنید زیرا برخی از آنها شامل مقدار قابل توجهی از پتاسیم هستند که برای گربه ها کشنده است. همچنین در بیشتر موارد دامپزشک مایعات زیر پوستی ( زیرجلدی ) و یا درون وریدی نیز تجویز می کند. در برخی از مگاکولون ها به گربه داروی آرام بخش زده می شود و سپس مدفوع را با دست خارج می کنند.

 

عوامل دیگر

 1. اجتناب از جعبۀ مستراح گربه ( چون گربه این جعبه را دوست ندارد بنابراین از مدفوع کردن در آن اجتناب می کند ).
 2. شکستگی لگن که باعث باریک شدن کانال لگن و مسیری که مدفوع از آن عبور می کند می شود.
 3. موهایی که مقعد را مسدود می کند.
 4. التهاب رودۀ بزرگ.
 5. وجود شی خارجی در درون روده.

 

پیش گیری

در بیشتر موارد با تامین مقدار کافی از فیبر و آب برای گربه می توان آن را سالم نگه داشت و از یبوست پیش گیری کرد. همچنین برای برخی از گربه ها باید از داروی ملینی که معمولاً شامل لاکتوز است استفاده کرد.

از طرف دیگر هنوز مگاکولون به خوبی شناخته نشده است. در حقیقت، در حال حاضر هیچ راهی برای پیش گیری از پیشرفت این بیماری وجود ندارد و گربه های مبتلا به مگاکولون ممکن است به مرحله ای برسند که هیچ راه علاجی نداشته باشند و مرگِ آسان بهترین راه حل برای این وضعیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.