سلامتی و بیماری ها, گربه

کم خونی در گربه ها

کم خونی در گربه ها

کم خونی در گربه ها

لثه ی رنگ پریده، خستگی و تعداد تنفس افزایش یافته در هر دقیقه. همه ی این موارد چه وجه اشتراکی با یکدیگر دارند؟ تمامی آنها از علائم کم خونی در گربه ها هستند، این عارضه زمانی رخ می دهد که گربه سانان از کمبود گلبول های قرمز در خون رنج می برند.به طور کلی گربه ها در مقایسه با سگ ها بیشتر در معرض ابتلا به کم خونی قرار دارند و بخشی از آن به دلیل وجود حجم کمتری از خون  و همچنین طول عمر کمتر گلبول های قرمز خونی در بدنشان نسبت به سگ ها بوده و به این معنی است که کاهش تعداد گلبول های قرمز و فرسودگی آن ها موجب می شود تا گربه ها سریع تر نشانه های کم خونی را از خود بروز دهند.

کم خونی در گربه هایمان نیز می تواند بسته به نوع خفیف یا شدید متغیر باشد.دلایل متفاوت و متعددی برای کم خونی وجود دارند و شیوه ی انتخابی ما برای درمان کم خونی، در درجه نخست به علت آن بستگی دارد.

بیایید تا نگاه عمیق تری به موضوع کم خونی گربه ها بیاندازیم که شامل دلایل احتمالی، نشانه ها و این مسئله می شود که در صورت کم خونی گربه ها چگونه آنها را وادار به توجه و اهمیت به آن کنیم.

 

کم خونی در گربه سانان به چه معناست؟

کم خونی در گربه ها می تواند به کمبود گلبول های قرمز به دلیل عواملی همچون از دست دادن، از بین رفتن و یا عدم توانایی در تولید طبیعی آنها اشاره داشته باشد.

گلبول های قرمز نقش بسیار مهمی را در بدن گربه ایفا می کنند و مسئولیت اکسیژن رسانی به اندامهای حیاتی و بافت ها را بر عهده دارند.بافت ها برای عملکرد طبیعی به اکسیژن نیاز دارند و تعداد کم گلبول های قرمز ممکن است به معنی اکسیژن رسانی کمتر به اندامهای مهم گربه باشد که می تواند به اختلال در کارکرد اندام و در موارد جدی و شدید به مرگ منجر شود.

 

 دلایل کم خونی در گربه ها

کم خونی در گربه های بالغ می تواند دلایل متنوعی داشته  باشد. گلبول های قرمز کاهش یافته می تواند ناشی از تولید نشدن آن ها در بدن گربه ی شما، از بین رفتن این گلبول ها و یا از دست دادن خون باشد.

برخی از دلایل، شروع ناگهانی و حادی دارند؛ در حالی که بروز بیماری در سایر آن ها روندی آهسته تر و مزمن دارد.

 

برخی از دلایل کم خونی در گربه ها شامل موارد زیر می شود:

 • عفونت های انگلی (مانند کم خونی ناشی از گزیدگی کک)
 • ویروس های قابل سرایت و عفونی (مانند ویروس نقص ایمنی گربه سانان (FIV/FeVL
 • بیماری های مزمن (مانند بیماری های مزمن کلیوی)
 • بیماری های مغر استخوان
 • سموم یا زهرابه
 • از دست رفتن خون (بر اثر جراحت یا ضربه ی جسمی، سرطان و غیره)
 • بیماری های التهابی
 • کمبود مواد مغذی

به منظور پی بردن به علت اصلی کم خونی گربه ی خود در اغلب مواقع به انجام آزمایش، معاینه و تشخیص صورت گرفته توسط دامپزشک نیاز دارید.

 

دلایل کم خونی در بچه گربه ها

کم خونی در بچه گربه ها مخصوصاً می تواند از نوع شدید باشد که به سبب جثه ی کوچکتر و سیستم ایمنی در حال رشد آنها است.

دلایل شایع متعددی برای کم خونی در بچه گربه ها وجود دارد اما شایع ترین آن کم خونی ناشی از کک است. برای ابتلای یک بچه گربه به آن می بایست حتماً در معرض آلودگی بیرونی شدید قرار گرفته باشد.

نشانه های وجود کک در پوست بچه گربه ممکن است شامل لکه های سیاه چرکین کک (مدفوع آنها)، زخم و آسیب بافتی در سرتا سر پوستشان و کک های فعال و شناخته شده در محیط  شود. کک ها همچنین تمایل به حمل انگل های آغشته به خون دارند که می توانند بیماری بچه گربه ی ضعیف گزیده شده توسط کک را تشدید کند.

 

نشانه های کم خونی در گربه ها

نشانه های کم خونی در گربه ها بسته به شدت کم خونی، متفاوت است. پدر و مادر گربه در اغلب اوقات متوجه رنگ پریدگی لثه، بی حالی کامل و افزایش در تعداد تنفس می شوند.

 

علائم دیگر از کم خونی در گربه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • یرقان (زرد شدن لثه، چشم ها یا پوست)
 • کاهش اشتها
 • وجود خون قرمز رنگ یا تیره ی قیرمانند در مدفوع
 • وجود خون در استفراغ یا ادرار
 • افزایش در نوشیدن آب و دفع ادرار

 

تشخیص کم خونی در گربه ها

آزمایش خون ساده ترین نوع آزمایش برای تشخیص کم خونی گربه ها است. تنها شناسایی کم خونی از طریق انجام آزمایش های خون می تواند روشی نسبتاً ساده باشد حتی اگر مشخص کردن علت بیماری فرایندی پیچیده تر باشد.

راه تشخیص بعضی از کم خونی ها آسان است، در حالی که برای انواع دیگر انجام چندین نوبت آزمایش یا روش های مؤثر تر و تهاجمی تری مانند مکیدن مغز استخوان لازم باشد؛ این روشی است که بخش مایع از بافت نرم درون استخوان گربه را آزمایش می کند.

ممکن است دامپزشک شما برای تشخیص دلایل کم خونی در گربه ها انجام آزمایش ادرار، آزمایش FIV/FeLV، پرتونگاری (عکاسی توسط پرتوهای ایکس) و سونوگرافی شکم را پیشنهاد دهد.

 

چگونه کم خونی در گربه ها را درمان کنیم؟

روش درمان کم خونی به علت بیماری بستگی دارد. ممکن است درمان برای بعضی از گربه های مبتلا به کم خونی ناشی از گزیدگی، به سادگی وادار کردن آن ها به کنار آمدن با روش های توصیه شده توسط دامپزشک به منظور پیشگیری از رشد کک باشد.

در مواقع دیگر، به ویژه در موارد ابتلای بچه گربه ها به کم خونی ناشی از کک، احتمال دارد سطح گلبول های قرمز خون به قدری پایین باشد که به انتقال خون، مراقبت های ویژه یا بستری نیاز داشته باشند و نتیجه ی نهایی برای آن ها می تواند همچنان مطلوب باشد.

ممکن است در بعضی مواقع یک بچه گربه ی مبتلا به کم خونی خفیف تنها تفاوت هایی جزئی و نامشهود را در رفتار خود نشان دهد. این حالت اغلب اوقات در خصوص گربه هایی صحت دارد که مبتلا به نوعی کم خونی هستند که به دلیل بیماری هایی همچون عارضه ی کلیوی پیشرفتی تدریجی دارند. در این گونه موارد، ممکن است دامپزشک شما با تجویز تغییر رژیم غذایی یا تقویت گوارش به درمان بیماری های نهفته بپردازد.

در صورتی که گربه ای نشانه هایی از کم خونی را از خود بروز دهد، به دلیل کم خونی، عوامل بیماری زای نهفته و یا عفونت های همراه به آن حال نامساعدی داشته باشد، ممکن است روش های درمانی بستری شدن یا انتقال خون را شامل شود.

کم خونی های شدید می توانند منجر به اختلال در کارکرد اندام، خستگی، آسیب پذیری در مقابل سایر بیماری ها، تشنج یا حتی مرگ شود. مشورت و همکاری با دامپزشک خود برای دستیابی به مراقبت های مفید و مناسب می تواند در تعیین برنامه ی درمانی، پیش آگهی و کیفیت زندگی مطلوب برای گربه های مبتلا به کم خونی، بسیار ارزشمند و حیاتی باشد.

 

روش های پیشگیری از کم خونی در گربه ها

نمی توان از تمامی انواع کم خونی در گربه ها پیشگیری کرد اما به هر حال غافل نشدن از انجام معاینات ماهانه ای که دامپزشک برای پیشگیری از رشد کک توصیه کرده و همچنین نگه داشتن گربه ها درون فضای بسته دو اقدامی مؤثر هستند که باید به آنها عمل کرد.

احتمال ابتلا به بیماری  کم خونی ناشی از گزیدگی یا انتقال کک برای گربه هایی که به طور پیوسته تحت نظر و معاینات ماهانه به منظور پیشگیری هستند،بسیار کم است. برای گربه هایی که در فضای بسته نگهداری می شوند، احتمال قرار گرفتن در معرض صدماتی مانند برخورد با اتومبیل و حملات حیوانات وحشی کمتر است؛ حوادثی که خود منجر به از دست رفتن خون و جراحات شدید بیشتر می شوند.

انجام معاینات سالانه ی دامپزشکی و آزمایش های خون، آن هم به صورت منظم، می تواند در کنترل و نظارت بر سطح خون حیوان خانگیتان مفید واقع شود.

 

بیماری های مرتبط

 • بیماری کلیوی
 • ویروس نقص ایمنی گربه سانان (FIV)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.