سلامتی و بیماری ها

کرم های نواری در گربه ها

کرم های نواری در گربه ها

کرم های نواری در گربه ها

 • کرم های نواری در گربه ها کرم های نواری، انگل های روده ای یافت شده هستند.
 • گربه ها اغلب با خوردن یک کک آلوده هنگام تمیز کردن بدنشان به کرم نواری مبتلا می شوند.
 • بسیاری از گربه ها دارای علائم آلودگی به کرم نواری نیستند.
 • سرپرست حیوان خانگی ممکن است متوجه پروگلوتید کرم های نواری در پشم یا زیر دم گربه شوند.
 • درمان کرم های نواری با داروی مناسب ساده است. تجویز دارو به صورت ماهیانه برای پیشگیری از کک ضروری است.

گربه ها در مورد عادت های نظافتی خود کمال گرا هستند. بنابراین تا آنجا که ممکن است، احتمالاً هیچ گاه متوجه پرش کک ها بر روی پشت آن ها و گاز گرفتنشان نشوید. هنگامی که گربه حس می کند یک کک او را گاز گرفته است، بلافاصله برمی گردند و آن را می جوند یا می خارانند.برای کشتن کک، روشی مؤثر است، اما اگر گربه آن بجود و سپس آن را به صورت تصادفی قورت دهد، در معرض ریسک رشد یک کرم نواری در بدنش قرار خواهد گرفت. حال علائم و نشانه های کرم های نواری را در گربه ها و آنچه برای شاد و سلامت نگه داشتن گربه خود لازم است بدانید را بررسی می کنیم.

 

کرم های نواری در گربه چه هستند؟

کرم های نواری یک انگل گوارشی هستند که در گربه ها مشاهده می شوند. درون بدن آن ها مانند کرم هایی دراز و زبان مانند مشاهده می شوند. بااین حال، سرپرست حیوان خانگی معمولاً شواهد کرم های خانگی را به صورت بسته تخم مرغ مشاهده خواهد کرد که مانند دانه های برنج یا دانه های مشابه در اطراف مقعد یا درون مدفوع آن ها دیده می شوند.

بیشتر گربه های بالغ مبتلا به کرم های نواری، هیچ علائمی از انگل ندارند، و تشخیص کرم های نواری در آن ها خیلی دشوار است.

 

انواع کرم های نواری در گربه

در اینجا چند نوع از کرم های نواری در گربه ها ارائه می شود که به صورت زیر دسته بندی می شوند:

دیپیلیدیوم کانینوم: متداول ترین کرم نواری در گربه ها، انحصاراً توسط کک ها پخش می شود.

گونه تانیا: با خوردن حیوانات مرده یا گوشت نیم پز (یا خام) کسب می شود. گونه های بسیار متفاوتی وجود دارد.

کرم های نواری اکینوکوکوس در گربه ها بسیار نادر هستند اما می توانند باعث بیماری شدید شوند.

بیشتر گربه های بالغ سالم، علائم کمی برای آلوده شدن به کرم نواری از خود نشان می دهند. کرم های نواری معمولاً زمانی تشخیص داده می شوند که سرپرست گربه یا دامپزشک بسته های تخم کرم نواری (به نام پروگلوتیدها) را در اطراف مقعد، در مو یا در نمونه مدفوع آن مشاهده کند. پروگلوتیدها نوعی کیسه حاوی تعداد بسیاری تخم هستند. پروگلوتیدهای تازه کرم نواری دیپلیدیوم شبیه دانه های کوچک برنج هستند که می توانند حرکت کنند. وقتی خشک می شوند، ممکن است ازنظر اندازه، شکل و رنگ شبیه دانه های کنجد به نظر برسند.

کرم های نواری دارای اشکال متنوعی هستند، برای مثال پروگلوتیدهای تانیا دارای ظاهر مربع شکل هستند. خوشبختانه، برای سرپرست یک حیوان خانگی، تشخیص این نوع کرم های نواری هنگام مراجعه برای درمان ضروری نیست زیرا تمام کرم های نواری به یک درمان مشابه پاسخ می دهند. بچه گربه های مبتلابه کرم نواری ممکن است دچار انسداد روده شوند اگر کرم ها حجم روده آن ها را پر کند. این امر می تواند کشنده باشد.

برای گربه های بالغ و گربه های سالم، نشانه های کرم های نواری نادر و خفیف است اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اسهال: مدفوع های شل، آبکی یا مخاطی می تواند نشان دهنده انگل های روده مانند کرم های نواری باشد. کرم های نواری نسبت به انگل های دیگر مانند کرم های قلاب دار یا کرم های شلاقی احتمال کمتری دارد یا باعث مدفوع خونی شوند.
  • بی اشتهایی: ناراحتی روده (معده درد) ممکن است منجر به از دست دادن اشتهای گربه شود.
  • کاهش وزن: عفونت شدید به کرم نواری ممکن است منجر به از دست دادن وزن شود زیرا کرم های غذای گربه شما را می دزدند یا گربه شما اشتهای خود را از دست می دهد.
  • استفراغ: معده درد یا انسداد روده ناشی از وجود کرم ها می تواند باعث استفراغ شود. احتمال اینکه استفراغ حاوی کرم باشد بسیار کم است.

 

نشانه های کرم های نواری در گربه ها

 

گربه ها چگونه مبتلابه انگل کرم های نواری می شوند؟

گربه ها با بلعیدن کک هایی که آلوده به این نوع انگل هستند، مبتلابه کرم های نواری دیپیلدیوم  می شوند. گربه ها ممکن است هنگام تمیز کردن خود یا زمانی که کک بدنشان را گاز می گیرد، آن را می جوند، مبتلا شوند. هرچقدر یک گربه کک های بیشتری داشته باشد احتمال اینکه به کرم های نواری مبتلا شود بیشتر است.

چرخه زندگی یک کک بسته به این است که لاروهای کک، تخم کرم نواری که در محیط ریخته می شود را بخورند. تا وقتی لاروها یک کک بالغ شوند، کرم نواری درون بدن او آماده آلوده کردن یک پستاندار مانند گربه (یا سگ، یا انسان) است. تنها راه مبتلا شدن به این کرم نواری، خوردن یک کک است. چون خیلی بعید به نظر می رسد که یک انسان، کک را بخورد، ریسک ابتلا به این بیماری برای انسان خیلی کم است. یک انسان نمی تواند مستقیماً توسط یک گربه به کرم نواری مبتلا شود و یک گربه نمی تواند به طور مستقیم توسط گربه (یا سگ) دیگری مبتلا شود.

بااین حال، اگر یک حیوان خانگی در خانه مبتلابه کک باشد، احتمالاً همگی آن ها کک دارند و ازاین رو در معرض ریسک ابتلا به کرم های نواری هستند.

 

تشخیص ابتلای یک گربه به کرم های نواری

اغلب، زمانی که تشخیص داده می شود گربه مبتلا به کرم های نواری شده، به این دلیل است که سرپرست حیوان خانگی متوجه حضور پروگلوتیدها اطراف مقعد یا در پشم های گربه می شود. اگر آن را پیش یک دامپزشک برای ویزیت ببرد، به همین روش دامپزشک یا کارمندانش، کرم های نواری را تشخیص می دهند.

دامپزشک آزمایش فلوتاسیون مدفوع را انجام خواهد داد. اگر کرم های نواری در مدفوع باشند، تخم ها (آزادشده از یک پروگلوتید پاره شده) در محلول آزمایش شناور خواهند شد. بااین حال، آزمایش های فلوتاسیون مدفوع اغلب دارای منفی کاذب هم هستند.

سرپرستان حیوانات خانگی در صورت مشاهده هرگونه نشانه کرم نواری در خانه باید حتماً به دامپزشک حیوانش اطلاع دهد، زیرا گاهی این تنها روشی است که دامپزشکان می توانند وجود کرم نواری را تشخیص می دهند.

 

نحوه درمان کرم های نواری در گربه ها

خوشبختانه، درمان کرم های نواری با داروهای صحیح به سادگی انجام می شود. بااین حال، دادن دارو به گربه، تنها بخشی از درمان صحیح است. در یک گربه مبتلابه کرم نواری، کک هم باید درمان شود، خانه اش به طور کامل تمییز شود و پیشگیری مؤثر از ابتلا به کک را آغاز کرد.

 

داروی کرم نواری برای گربه ها

پرازیکوانتل، نام داروی استفاده شده برای درمان کرم های نواری در گربه هاست. این دارو را می توان به صورت تزریقی، موضعی یا قرص توسط دامپزشک تهیه کرد.

مطمئن شوید که تمام دستورالعمل های دامپزشک را انجام می دهید، راهنما را می خوانید و دوز مناسبی بر اساس وزن گربه به او می دهید. دامپزشک ممکن است توصیه کند که تمام حیوانات خانگی را در خانه درمان کنید.

برای درمان کرم های نواری ممکن است لازم باشد 2 تا 4 هفته پس از درمان اولیه ادامه یابد تا اطمینان حاصل شود که محیط خانه گربه (منبع کرم های نواری در گربه ها)، کاملاً از کک پاکیزه شده است.

بچه گربه ها، گربه های باردار یا شیرده، آن هایی که به این بیماری مبتلا هستند یا گربه هایی که بیمار هستند باید توسط دامپزشک معاینه و درمان شوند زیرا ممکن است عفونت آن ها شدیدتر باشد یا ممکن است به داروی دیگری نیاز داشته باشند.

 

هزینه درمان کرم های نواری در گربه ها

بسته به سایز گربه شما، هزینه درمان کرم های نواری می تواند از 20 تا 50 دلار به علاوه هزینه های مربوط به ویزیت دامپزشک مانند معاینه و تجزیه وتحلیل مدفوع باشد (50 تا 150 دلار).

درمان و پیشگیری از کک بخش مهمی از درمان کرم های نواری است. ایمن ترین و مؤثرترین اشکال درمان و پیشگیری از کک برای گربه ها تنها با نسخه دامپزشک شدنی است. به این دلیل است که گربه ها به بسیاری از موادی که برای درمان کک در سگ ها استفاده می شود حساس هستند و محصولات بدون نسخه اغلب معلوم نیست که آیا برای گربه بی خطر است یا خیر و ممکن است گمراه کننده باشد.

گزینه های پیشگیری کننده مؤثر در برابر کک شامل گردنبندهای پیشگیری کننده از کک، درمان های موضعی و داروهای جویدنی است که قیمت آن ها از 10 تا 40 دلار در ماه متغیر است.

 

کک ها در خانه: درمان منبع کرم های نواری

تا وقتی محیط خانه گربه از تخم کک و لارو تمییز نشود، می تواند با خوردن کک مبتلابه کرم نواری شود.

درمان محیط شامل جاروبرقی کشیدن پی درپی تمام سطوح، شستن ملافه و تمیز کردن تمام وسایل یا لوازم داخلی است. تخم های کک و لارو می توانند حتی در کوچک ترین گوشه ها مانند کف های چوبی سخت و کاشی ها، به ویژه فرش، مبلمان و ملافه ها زنده بمانند. برای شستن ملافه، اسباب بازی های گربه، لباس و ملافه حیوانات خانگی از ماشین لباسشویی و خشک کن استفاده کنید.

ممکن است در مورد سرکه سیب برای از بین بردن کک از محیط خوانده باشید. تنها روشی که سرکه می تواند مؤثر واقع شود غرق کردن کک در آن است که انجام این کار در خانه واقع بینانه نیست. در عوض، می توانید محیط را با محصولات طبیعی مانند خاک دیاتومه و اسید بوریک آسیاب شده که غیر سمی هستند و در برابر تمام مراحل زندگی کک ها مؤثر هستند، امتحان کنید. (محصولاتی مانند خاک دیاتومه فقط برای درمان محیط هستند.) بااین حال، برای آلودگی های شدید ممکن است نیاز به بخور یا فرم های قوی تر درمان داشت.

 

پیشگیری از کرم های نواری در گربه ها

تنها روش مؤثر برای پیشگیری از کرم های نواری در گربه ها، پیشگیری از کک است. از دامپزشک خود بخواهید درباره بهترین روش های پیشگیری کک برای گربه و چرخه زندگی اش توضیح دهد. اگر گربه شما مبتلابه گونه های تانیای کرم های نواری شود، پیشگیری از این بیماری ممکن است به یک شیوه زندگی فقط در داخل خانه محدود شود تا نتواند حیوانات را بگیرد و بکشد یا از لاشه ها غذا بخورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *