سلامتی و بیماری ها

کرم حلقوی در گربه ها

کرم حلقوی در گربه ها

کرم حلقوی در گربه ها

 • کرم حلقوی در گربه ها یک عفونت قارچی است که آن ها را درگیر می کند.
 • بسیار مسری است و بین انسان و حیوانات مسری می باشد.
 • کرم حلقوی اغلب باعث ایجاد خارش و زائده های دایره ای شکل بر روی پوست گربه ها می شود.
 • داروهای این بیماری، معمولاً شامل داروهای ضد قارچ موضعی و همچنین داروهای خوراکی است.
 • تمیز نگه داشتن خانه می تواند به عدم سرایت و پخش کرم حلقوی کمک کند

*کرم حلقوی یکی از شایع‌ترین اختلالات پوستی میان گربه ها محسوب می شود، اما برخلاف اسمش در واقع یک کرم نیست.

* از آن جایی که کرم حلقوی بسیار مسری است، شناسایی و درمان سریع آن برای حفظ سلامت حیوانات خانگی و افراد خانواده بسیارمهم است.

 

کرم حلقوی چیست؟

کرم حلقوی که (درماتوفیتوز گربه سانان) نیز نامیده می شود، یک عفونت قارچی است که به دلیل ظاهر حلقوی ‌مانند آن که شبیه یک کرم مارپیچ شده است، به این اسم، نامگذاری شده است.

 

آیا امکان انتقال بیماری کرم حلقوی از گربه سانان به ما وجود دارد؟

انسان و سایر حیوانات خانگی می توانند از طریق گربه های آلوده به کرم حلقوی به این بیماری مبتلا شوند. این بیماری یک بیماری”زونوتیک” است، یعنی می تواند به انسان و سایر حیوانات منتقل شود. افراد مسن، کودکان یا افرادی که مشکل سیستم ایمنی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

 

علائم کرم حلقوی در گربه ها

کرم حلقوی اغلب باعث ایجاد خارش و زائده های دایره ای شکل  بر روی پوست گربه ها می شود. اما این عفونت می‌تواند به شکل های مختلفی ظاهر شود.

برخی از علائم کرم حلقوی در گربه ها عبارتند از:

 • پوسته پوسته شدن پوست با حالتی مشابه شوره سر
 • خارش و خاراندن بیش از حد
 • ضایعات قرمز روی سر، قفسه سینه، پاها یا پشت
 • وجود کبره بر روی پوست
 • وجود پوست اضافی یا پوست ملتهب
 • عفونت بستر ناخن

اگر متوجه هر ناحیه مشکوک دارای علائم ریزش مو، قرمزی، خارش یا ضایعات پوستی در گربه خود شدید، فوراً آنها را مورد معاینه متخصص قرار دهید.

 

چگونه گربه ها به کرم حلقوی مبتلا می شوند؟

قارچ های میکروسکوپیکی که در خاک زندگی می کنند باعث ایجاد کرم حلقوی می شوند. گربه ها این گونه قارچ ها را از خاک، سایر حیوانات آلوده یا انسان دریافت می کنند. به محض اینکه هاگ های کرم حلقوی وارد بدن میزبان شده و آماده فعالیت می شوند، قارچ ها با هضم کراتین که پروتئینی در مو و ناخن است، زندگی می کنند.با مصرف کراتین، به سرعت تکثیر شده و سلول های قارچی جدید تولید می کنند. این سلول های قارچی ممکن است باعث التهاب پوست یا “درماتیت” شوند.این التهاب در نتیجه تبدیل به زائده های پوستی رایج قرمز و مدور می شود که ناشی از بیماری کرم حلقوی می باشد. این التهابات  قابلیت بروز در گربه ها، حیوانات دیگر،خود یا سایر افراد ساکن در خانه را دارند.

اما همه هاگ ها باعث عفونت کرم حلقوی نمی شوند.گربه هایی که خود را تمیز می کنند، می توانند هاگ های قارچ را از بین ببرند.هرچند که این وضعیت برای گربه شما خوب است، اما ممکن است برای صاحبان حیوانات خانگی بد باشد. چرا که این هاگ ها ممکن است به پوست شما منتقل شده و باعث عفونت کرم حلقوی در خود شما شوند.

حالت دیگر این است که ممکن است این قارچ ها روی پوست گربه وجود داشته باشد ولی هیچ واکنش نامطلوبی روی پوست گربه ایجاد نکنند.در این مورد هم، این می تواند برای انسان یا سایر حیوانات خانگی خانه خطرناک و مضر باشد؛ چرا که ممکن است ناآگاهانه از گربه ای که به نظر عادی به نظر می رسد آلوده شوند.

 

تشخیص کرم حلقوی در گربه ها

دامپزشک شما برای تایید یا رد احتمال عفونت حلقوی باید چند آزمایش را انجام دهد. قبل از هر چیز یک معاینه فیزیکی برای ارزیابی سلامت کلی گربه شما ضروری است. سلامت عمومی گربه یک شاخص مهم است، زیرا بیماری های دیگری نیز وجود دارند که می توانند باعث مشکلات پوستی ثانویه شوند، مانند بیماری تیروئید یا آلرژی.

کرم حلقوی ممکن است با معاینه با لامپ ماوراء بنفش تشخیص داده شود، زیر این نور، برخی از گونه‌های قارچ کرم حلقوی با رنگ سبز مایل به زرد می درخشند. موهایی که می درخشند زیر میکروسکوپ های مخصوص تشخیص قارچ بررسی می شوند.کشت قارچ موها در محیط آزمایشگاه و تجزیه و تحلیل نقاط خراشیده شده محل عفونت ها، ازدقیق ترین روش های تشخیص کرم حلقوی در گربه ها است. توجه داشته باشید که رسیدن به نتیجه ممکن است تا سه هفته طول بکشد.

 

شیوه درمان کرم حلقوی در گربه ها

اگر دامپزشک شما تشخیص داد که گربه شما به کرم حلقوی مبتلا شده است، درمان های معدودی وجود دارد که ممکن است برای شما تجویز شود.روش درمان کرم حلقوی ممکن است شامل داروهای ضد قارچ موضعی و همچنین داروهای خوراکی باشد.ممکن است لازم باشد از کرم یا لوسیون نسخه ای روی هر ضایعه روی پوست گربه خود استفاده کنید.

اگر این روش درمانی توصیه شده است، حتماً از دستکش استفاده کنید تا از انتشار قارچ در محیط زندگی یا عفونت پوست خود جلوگیری کنید.اگر ضایعات کرم حلقوی در نواحی مختلف و متعددی از پوست گربه وجود داشته باشد، ممکن است ازروش های شستشوی کل بدن یا شستشو در وان یا داروی خوراکی استفاده شود.

 

داروهای رایجی که برای درمان کرم حلقوی در گربه ها استفاده می شود عبارتند از:

 • ایتراکونازول (داروی ضد قارچ خوراکی)
 • فلوکونازول (داروی ضد قارچ خوراکی)
 • تربینافین (داروی ضد قارچ خوراکی)
 • حمام گوگرد آهک
 • شامپوهای میکونازول
 • پودر کلیمبازول

درمان های مکرر برای درمان کامل عفونت کرم حلقه ای گربه تقریباً شش ماه زمان می برد.در برخی موارد، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد و حتی ممکن است دامپزشک شما، تراشیدن موی گربه را تجویز کند.درمان را متوقف نکنید مگر اینکه توسط دامپزشک توصیه شده باشد، زیرا کوتاه کردن دوره ی درمان می تواند منجر به عود قارچ شود. در بعضی از گربه های سالم، در صورت درمان نکردن، ممکن است عفونت خود به خود برطرف شود.اما در بعضی دیگر ممکن است که درمان نه ماه تا یک سال طول بکشد و در این مدت سایر افراد و حیوانات خانگی در خانه شما در معرض خطر عفونت قرار بگیرند.

 

اقدامات احتیاطی برای مقابله با عفونت کرم حلقوی در خانه شما

در طول درمان، تمیز نگه داشتن خانه و محیط اطراف گربه نیز مهم است.می توانید محیط نگهداری گربه آلوده خود را محدود به اتاق هایی که به راحتی تمیز می شوند، مانند حمام، محدود کنید. ترکیب محلول سفید کننده، کلر و آب، قارچ ها را از بین می برد. میزان غلظت توصیه شده یک پیمانه سفید کننده کلر (500 میلی لیتر) در یک گالن آب (4 لیتر) است.  حیوانات خانگی آلوده حتی در طول دوره ی درمان، برای حدود سه هفته ناقل باقی می مانند.اگر تنها اقدامات حداقلی انجام شود یا اگر برنامه درمانی تجویز شده توسط دامپزشک خود را رعایت نکنید، کرم حلقوی ممکن است برای مدت طولانی‌تر باقی مانده و برای مدت بیشتری مسری باقی بماند.

در طول این دوره به حداقل رساندن تماس حیوان بیمار با سایر سگ ها یا گربه ها و یا اعضای خانواده توصیه می شود.

 

هزینه درمان کرم حلقوی در گربه ها در آمریکا

اگر عفونت کرم حلقوی فقط محدود به چند ضایعه باشد، هزینه درمان ممکن است برای معاینه دامپزشکی اولیه و پمادهای موضعی یا داروهای ضد قارچی تجویزی کمتر از 100 دلار باشد.اما موارد جدی‌تر کرم حلقوی می‌تواند برای درمان بسیار دشوار باشد و ممکن است برای معاینه، تشخیص و برنامه‌های درمانی طولانی مدت بیش از 500 دلار هزینه داشته باشد. صرف نظر از هزینه، درمان مناسب کرم حلقوی ارزش ایمنی گربه و خانواده شما را دارد.

 

پیشگیری از کرم حلقوی در گربه ها

بیشتر از دور نگه داشتن گربه از سایر حیوانات خانگی یا افراد آلوده به کرم حلقوی، اقدامات خاص دیگری نمی توانید برای جلوگیری از کرم حلقوی در گربه ها انجام دهید.

با این حال، اقدامات دیگری نیز وجود دارند که می توانید برای جلوگیری از ابتلای گربه، خانواده ی خود و خودتان به عفونت انجام دهید. تمیز نگه داشتن محیط خانه و محل نگهداری حیوان خانگی تان مهم ترین اقدامات برای جلوگیری از انتشار کرم حلقوی است.به طور مرتب ملافه و پتوهای گربه خود را در لباسشویی یا لباسشویی بهداشتی(ضد میکروب) بشویید و مواد نظافتی را پس از استفاده برای از بین بردن قارچ  ضد عفونی کنید.با استفاده از جاروبرقی، فرش ها، مبلمان و قسمت هایی از خانه که گربه شما به آن رفت و آمد می کند را تمیز نگه دارید.تمام قسمت‌هایی از خانه را که گربه و سایر حیوانات خانگی اغلب استفاده می‌کنند ضدعفونی کنید.

با داشتن خانه ای تمیز، شاد، سالم و کمی خوش شانسی، به احتمال زیاد شما و گربه تان هرگز عفونت کرم حلقوی را تجربه نخواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *