تغذیه, گربه

کت نیپ و تاثیر آن بر روی گربه ها

کت نیپ و تاثیر آن بر روی گربه ها

کت نیپ و تاثیر آن بر روی گربه ها

کت نیپ و تاثیر آن بر روی گربه ها به این صورت است که کت‌نیپ یا نعنای گربه، اسمش را هرچه که بگذارید، به نظر می رسد که شیرها، ببر ها، پلنگ ها و حتی گربه‌های خانگی هیچ وقت از این گیاه معطر سیر نمی شوند.

این گیاه که دراصل متعلق به اروپا و آسیا است، مدت هاست که با گربه‌ها در ارتباط است، مطالعات نشان می‌دهد که گربه‌سانان چه بزرگ و چه کوچک، عاشق این عضو مهاجم خانواده‌ی نعناها هستند. اما چرا گربه‌ها تا این اندازه کت‌نیپ دوست دارند؟ کت‌نیپ ضرری برای‌شان ندارد؟ و اگر گربه‌تان از آن خوشش نمی‌آمد، چه معنی‌‌ای دارد؟

 

تأثیرات کت نیپ

این‌که گربه تان این گیاه را دوست داشته باشد یا نه، تا حد زیادی به ژنتیک او بستگی دارد. یکی از هر دو گربه، حساسیت به این گیاه را ارث می‌برند. اما تا سن بین ۳ تا ۶ ماهگی نمی‌فهمید که آیا گربه ی شما هم از این دسته است یا نه.

بنابراین اگر بعد از این زمان گربه تان تمایلی به کت نیپ نشان نداد، جای نگرانی نیست، چون در واقعیت حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از گربه ها به کت‌نیپ واکنش می دهند.

 

جذابیت کت نیپ برای گربه ها

جذابیت کت نیپ برای گربه ها در روغن فرار آن است، مخصوصاً یک ماده‌ی خاص در آن روغن: یعنی نِپِتالاکتون. فقط یک یا دو بار بو کشیدن این روغن اعجاب‌انگیز که در برگ‌ها، ساقه و دانه‌های کت‌نیپ یافت می‌شود، باعث می شود گربه هایی که نسبت به آن حساسیت دارند، مشغول لیس زدن، جویدن و غلت خوردن همراه با لذت شوند.

با این‌که این سرخوشی بسیار شدید است، اما کوتاه مدت است و برای بیشتر گربه‌ها ۱۰ دقیقه‌ای بیشتر طول نمی‌کشد. برای بعضی از آن‌ها این سرخوشی تبدیل به بازیگوشی پرخاشگرانه می‌شود. درعین‌حال ممکن است بعضی دیگر از گربه‌ها را‌ آرام و ریلکس کند. واکنش گربه‌ی شما هر چه که باشد، وقتی این سرخوشی تمام شود، دو ساعت طول می‌کشد تا دوباره به این گیاه واکنش دهد.

 

کت نیپ: اسباب‌بازی‌ها و آموزش

ازآن‌جاکه گربه ها دفعات متعدد به کت‌نیپ واکنش می‌دهند، این گیاه می‌تواند کمک بسیار خوبی برای آموزش آن‌ها باشد.

می‌خواهید گربه تان دیگر مبلمان خانه را چنگ نزند؟ کمی کت‌نیپ روی اسکرچرش بمالید تا برایش جذابیت بیشتری پیدا کند. یک جای‌خواب جدید برای گربه‌تان خریده‌اید؟ کمی از این گیاه را داخل یک جوراب بریزید و بعد آن را بالای جای‌خواب آویزان کنید. یا کمی از آن را داخل یک ورق کاغذ بریزید، کاغذ را مچاله کنید و داخل اسباب بازی گربه بگنجانید.

شدت واکنش گربه ها به اسباب بازی‌ها و آموزش و تربیت گربه از طریق این گیاه، به نوع کت نیپی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. بیشتر گربه‌ها از نوع خشک شده‌ یا تازه ی این گیاه لذت می‌برند، تمایل چندانی به اسپری های کت نیپ نشان نمی‌دهند چون معمولاً میزان کافی نِپِتالاکتون برای جذب کردن آن ها در خود ندارند.

یادتان باشد کت‌نیپ ــ که اعتیادآور نیست و حتی خوردن آن هم ضرری برای گربه ها ندارد ــ زمان نگهداری طولانی مدتی ندارد و روغن های موجود در آن به سرعت می پرند. بنابراین اگر بسته ی کت نیپی خریداری کرده اید، قسمتی که استفاده نمی‌کنید را در فریزر نگهداری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.