آموزش و تربیت, سگ

چگونه یک سگ ناشنوا را تربیت کنیم

چگونه یک سگ ناشنوا را تربیت کنیم

 

چگونه یک سگ ناشنوا را تربیت کنیم

سگ های ناشنوا از آنچه فکر می کنید رایج تر هستند. و حال چگونه یک سگ ناشنوا را تربیت کنیم؟  آن ها تقریبا ۵ تا ۱۰ درصد جمعیت حیوانات خانگی را تشکیل می دهند. از دست دادن شنوایی می تواند مادرزادی (از بدو تولد ناشنوا هستند) و یا اکتسابی باشد. ناشنوایی اکتسابی می تواند به خاطر یک آسیب جسمی، واکنش های دارویی یا پیری باشد. ناشنوایی مادرزادی در سنین کودکی دیده می شود و اغلب به الگوهای رنگ موی بدن سگ مربوط است.  صرف نظر از علت ناشنوایی، فقط به این دلیل که سگ نمی تواند بشنود، نمی توان نتیجه گرفت که قابل آموزش نیست. فقط باید کمی خارج از چارچوب فکر و عمل کنید.

 

نکاتی برای آموزش سگ های ناشنوا

در ادامه چند روش برای تغییر دادن آموزش ها و متناسب کردنشان با نیاز سگ های ناشنوا خواهید خواند.

 

 به آن ها یاد دهید که لمس کردن خوب است

از آن جایی که سگ های ناشنوا صدای شما را نمی شنوند تا هنگام صدا زدن پاسخ بدهند، شما باید به آن ها یاد دهید که لمس کردن خوب است. به خاطر داشته باشید که این را مانند هر رفتار دیگری به آن ها تعلیم دهید.  لمس کردن این سگ ها، مانند صدا زدن سگ شنوایتان، روشی برای جلب توجه آن هاست.

باید تصمیم بگیرید که برای «درخواست  توجه» از سگتان کدام قسمت از بدنش را لمس می کنید. ( برای مثال، شانه یا کفل آن ها) لمس سگتان را با تشویق همراه کنید تا او در صورت لمس شدن در آن نقطه، متوجه درخواست توجه شما شود. یک یا دو  ضربه آهسته کافیست؛ ضربات متعدد ممکن است برای سگ ناخوشایند باشد. اگر مایل باشید می توانید به سگتان آموزش دهید تا پس از لمس شما به طرفی که لمس کرده اید بچرخد. هنگامی که سرش را به آن طرف چرخاند او را تشویق به چرخش کامل کنید.

 

با استفاده از «شکل دهی» هر رفتاری را به چند قدم تقسیم کنید 

شکل دهی به رفتار برای آموزش فکر کردن به سگ ها بسیار مهم است. با بکارگیری شکل دهی، رفتار مورد نظر به مراحل کوچکتر تقسیم شده و به تدریج به سگ آموزش داده می شود.

هر مرحله به رفتار نهایی نزدیک تر شده و یادگیری را برای سگ آسان می کند.

 

 

آموزش کلیکر را با استفاده از «علائم دستی» اصلاح و برای سگ های ناشنوا استفاده کنید 

آموزش کلیکر یک سبک تعلیم قابل اعتماد است که امکان شکل دهی را فراهم می کند و می تواند برای سگ های ناشنوا نیز مناسب باشد. آموزش کلیکر شامل استفاده از صدا (کلیک) برای مشخص کردن رفتار صحیح سگ است.  گرچه سگهای ناشنوا نمی توانند بشنوند، اما شما همچنان می توانید از فلسفه آموزش کلیک کمک بگیرید.

بسیاری از مربیانی که با سگ های ناشنوا کار می کنند، توصیه می کنند از باز و بسته کردن عمدی دست – علائم دستی – به عنوان «کلیک» برای مشخص کردن رفتار مطلوب استفاده کنید. بعد از حرکت دست به سگ پاداش بدهید.

 

هنگام استفاده از علائم دستی باید از دو  چیز مطمئن باشید:

۱- سگ حرکات دست شما را می بیند.

۲- بلافاصله بعد از علائم دستی به سگ پاداش بدهید.

در حالی که سگ شما در حال یادگیری این موضوع است، استفاده از مهار و قلاده های بلند توصیه می شود.

 

آموزش کلیکر فیزیکی (لمس) را امتحان کنید

بسته به نوع فعالیتی که می خواهید با سگ خود انجام دهید، برخی از افراد از کلیک فیزیکی استفاده می کنند. کلیک فیزیکی یک لمس محکم اما ملایم بر پوزه یا گوش است که نشان می دهد رفتار سگ صحیح بوده است. لمس بلافاصله با پاداش دنبال می شود. از کلیک فیزیکی می توان در مواقعی استفاده کرد که سگ در موقعیتی قرار دارد که مربی (صاحبش) نمی تواند به راحتی علائم دستی را در معرض دید سگ انجام دهد.

 

عادت چک کردن را به سگتان آموزش دهید 

«عادت چک کردن» به سگ شما کمک می کند تا یاد بگیرد برای انجام بعضی کارها به شما مراجعه کرده و از شما راهنمایی بخواهد. با اینکه یادگرفتن عادت چک کردن برای همه سگ ها مهم است، برای سگ های ناشنوا که نمی توانند صدای آمدن خودرو ها را بشنوند یا صدای غرغر سگ های دیگر را تشخیص دهند بسیار مهم و حیاتی است.

برای آموزش عادت چک کردن، هربار که سگتان قبل از انجام کاری به شما نگاه کرد به او پاداش دهید. این شروع خوبی برای آموزش این عادت است. در ابتدا به سگ خود در محیطی کنترل شده آزادی عمل دهید تا او انتخاب کند که به شما نگاه کند. وقتی که به شما نگاه کرد (کاری را با شما چک کرد)، از علائم دستی یا کلیک فیزیکی خود برای مشخص کردن رفتار مطلوبشان استفاده کنید و به آنها پاداش دهید.

 

در صورت پیشرفت آموزش را به محیط های شلوغ ببرید

وقتی سگ شما در یادگیری این عادت پیشرفت کرد، می توانید آموزش را به محیط های شلوغ  تر ببرید، اما به یاد داشته باشید که ابتدا از مهار و قلاده های بلند استفاده کنید تا رفتار به خوبی یاد گرفته شود. هنگامی که سگتان به طور منظم به شما نگاه کند، می توانید سیگنالی اضافه کنید تا به او نشان دهد چه کار کند مثلا نزدیکتر شو، بررسی کن یا حرکت خاصی انجام بده.

 

به سگ خود  «آرام گرفتن» را آموزش دهید

این مفید است که به هر سگی آموزش دهید تا در حالی که چیزهای دیگری در جریان است، بی سر و صدا روی تشک بنشیند. این کار مخصوصا برای سگهای کم شنوا بسیار مفید است زیرا ممکن است وقتی سگ دیگری با رفتار آنها عصبانی می شود، آن ها متوجه نشوند. شما، به عنوان صاحب، باید از آنچه در محیط زندگی سگ خود می گذرد آگاه باشید تا در صورت نیاز بتوانید او را به تشکش بفرستید تا از درگیری های غیر ضروری و خطرات در امان بماند.

می توانید از تخت، حوله یا سکو استفاده کنید. شروع به پاداش دادن و تشویق سگ خود برای قرار دادن یک پا بر روی تشک کنید. سپس ادامه داده و سگ خود را ملزم به حرکت بیشتر کنید تا زمانی که او تمام بدن خود را بر روی تشک یا حوله قراربدهد.

 

از سیگنال های دستی استفاده کنید

شما باید سیگنال های دستی را با رفتارهای موردنظرتان جفت کنید. البته می توانید از هر سیگنالی که می خواهید استفاده کنید. به یاد داشته باشید که باید ثابت قدم باشید و قبل از شروع تمرین در مورد سیگنال دستی تصمیم بگیرید. بسیاری از مردم از سیگنال های زبان اشاره استفاده می کنند، اما شما می توانید از زبان مخصوص خود استفاده کنید و خودتان سیگنال ها را بسازید. معمولاً بهتر است از یک دست برای سیگنال دادن استفاده کنید تا دست دیگر شما برای دادن پاداش آزاد باشد.

 با استفاده از علائم دستی خود شروع کنید و به سگ خود برای انجام رفتار مورد نظر پاداش دهید. (رفتارسازی). سپس سیگنال خود را قبل از رفتار اضافه کنید و با یک «کلیک فیزیکی» و خوراکی به سگ خود برای انجام صحیح رفتار مورد نظر پاداش دهید.

 

صبور باشید و در صورت نیاز از افراد حرفه ای کمک بگیرید

همیشه برای تشویق از هر چیزی که سگ شما بهترین پاداش می داند استفاده کنید و صبور باشید. سگ شما منحصر به فرد است و احتیاج دارد که با او صبورانه رفتار کنید. اگر به کمک نیاز پیدا کردید، از مربی ای استفاده کنید که از تقویت مثبت رفتارها و تشویق استفاده می کند و در آموزش سگ های ناشنوا تجربه و اطلاعات کافی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.