آموزش و تربیت, گربه

چگونه یک گربه وحشت‌زده را آرام کنیم؟

چگونه یک گربه وحشت‌زده را آرام کنیم؟

 

چگونه یک گربه وحشت‌زده را آرام کنیم؟

اگر گربه شما ترسیده است، احتمال این هم می رود که شما نیز کمی ترسیده باشید. علاوه بر استرس ناراحت بودن حیوان خانگی تان، گربه های ترسیده به این مشهور هستند که اول پنجول می اندازند و سپس خواسته شان را نشان می دهند.بنابراین چگونه یک گربه وحشت‌زده را آرام کنیم؟ ما با متخصصان برای راهنمایی پله به پله برای بررسی کردن، آرام کردن و جلوگیری از وحشت‌زده شدن گربه‌سانان، مشورت کردیم.

 

معلوم کنید که آیا گربه شما ترسیده است یا خیر؟

حدس زدن احساسات گربه ها کار دشواری است. باوجود اینکه هر گربه ویژگی های خودش را دارد ولی در مواجهه با استرس همه آن ها رفتارهای یکسانی را از خودشان بروز می دهند و اینکه چگونه یک گربه وحشت‌زده را آرام کنیم؟
دکتر الیزابت کالرون می گوید “گربه ها با توجه به گزینه های که دارند در مواجه با استرس، ترس را به شکل های متفاوتی بروز می-دهند.” دکتر کالرون یکی از اعضای هیئت‌ مدیره انجمن متخصصان گربه سانان آمریکا و یک دامپزشک است. او همچنین افزود ” گربه وحشت‌زده در صورتی که امکانش را داشته باشد از چیزی که او را تهدید می کند فرار می کند ولی اگر امکان فرار وجود نداشته باشد ممکن است احساسات گربه برانگیخته تر بشود.”

 

به ژست های زیر توجه داشته باشید

مردمک چشم گشاد شده، سبیل های تقریباً افقی شده، اخم های درهم‌کشیده شده و نگاهی خیره. پاهای گربه وحشت‌زده در حالتی قرار می گیرند که یا بتواند از خودش دفاع کند و یا بتواند فرار کند.

 

به حریم گربه خود احترام بگذارید

باوجود اینکه ممکن است بلند کردن یا بغل کردن گربه وحشت‌زده به شما حس بهتری بدهد، ولی از این کار خودداری کنید.
نیکول لاروکو سکیهان مربی رسمی حیوانات و مشاور رفتار حیوانات و صاحب سازوکار آموزش حیوانات به اسم فیلی آنلیشد، می گوید “مجبور کردن گربه مضطرب به برخور‌د با شما هیچ‌وقت فکر خوبی نبوده . بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به گربه خود فضا بدهید هیج وقت قدرت فضا را دست‌کم نگرید.”

به یاد داشته باشید دادن فضای مورد نیاز به گربه تان در وهله اول از رخ دادن وقایع جلوگیری می کند. خیلی از گربه ها به این دلیل که مجبور به برخورد با صاحبشان می شوند، می ترسند بر خلاف سگ پشمالو لابرادور شما، گربه شما ممکن است این حس را نداشته باشد که با هرکسی که از در خانه وارد می شود، دوست صمیمی شود.

لاروکو سکیهان می گوید “اگر مهمان دارید و گربه تان اصلاً رفتار اجتماعی ندارد بهترین کار این است که او را نادیده بگیرید مجبورش نکنید که بیاید و به مهمان‌ها سلام بکند. مطمئن شوید که گربه تان جای امنی دارد تا بتواند به آن فرار کند برایش یک اتاق با غذا، آب، یک جای راحت برای استراحت و یک جعبه شن برای دستشویی مهیا کنید.”

 

مجبور کردن گربه تان به برخورد با دیگر گربه ها

به همین شکل مجبور کردن گربه تان به برخورد با دیگر گربه ها ممکن است موجب ترس او بشود. اگر دارید یک گربه جدید را به خانه می آورید، توقع نداشته باشید که همه خیلی سریع با هم دوست صمیمی بشوند. در عوض، برای هر دو گربه ها فضای بیشتری را محیا کنید.
کالرون می گوید “گربه ها موجودات قلمرو طلبی هستند، گربه جدید باید همه چیزش از گربه ای که به قلمروش تجاوز شده، جدا باشد. گربه ها به خواست خودشان منابعشان را با هم به اشتراک می گذارند.”
این به این معناست که هر گربه باید اتاق،ظروف آب و غذای گربه، جعبه شن و اسباب‌بازی‌های جدای خودش را داشته باشد تا اینکه خودشان چیز دیگری را به شما نشان بدهند.

 

مدت زمانی که گربه تان در حال بهبودی است صبر داشته باشید

مشخص نیست چه مدت طول می کشد تا دوباره گربه تان احساس امنیت و آماده بودن برای ارتباط را بعد از یک حادثه استرس زا، داشته باشد. چه صدای بلند، چه یک انسان که شدیداً به حریمش نزدیک شده و چه یک گربه سان سلطه‌ طلب موجب ترس او شده باشد، صبر داشته باشید و به او این زمان را بدهید تا خودش را پیدا کند.

کالرون می گوید “اگر گربه شما با شما احساس امنیت می کند باید بشینید و در سکوت منتظر بمانید.” اگر متوجه شدید که بیش‌ از حد معمول نشسته اید نترسید و سعی نکنید که روند بهبود گربه را سرعت ببخشید.
لارکو سکیهان می گوید “گربه با شرایط خودش پیش شما می آید شرایطی که ممکن است باب میل شما نباشد، ممکن است ساعت ها یا روزها طول بکشد آن ها قوانین متفاوتی را به بازی می گیرند.”

 

خانه خودتان را برای نتیجه مطلوب، محیا کنید

بهترین کاری که می تواند برای گربه تان انجام دهید؟ اول سعی کنید که در وهله اول گربه تان نترسد. اگر ذاتاً گربه تان مضطرب است، یک برنامه روتین را برقرار کنید تا احساس آرامش و امنیت کند.
کالرن می گوید “گربه های مضطرب وقتی همه‌چیز قابل پیش‌بینی باشد بهترین عملکرد را دارند همان آدم همیشگی به آن ها غذا بدهد و جایشان را تمیز کند، در همان روز همیشگی و محوطه خانه شان ثابت بماند و مداوماً تغییر نکند.” وقتی شما می دانید در خانه یا برنامه تان قرار است تغییری روی بدهد، توقع بعضی از برخوردها را از آن ها داشته باشید و برای آن ها اتاقی با اشیا مشابه را آماده کنید تا فشار و استرس از روی آن ها برداشته شود.

 

فضای عمودی و پوشیده

چه مضطرب باشند و چه نه، همه آن ها ذاتاً فضای عمودی و پوشیده را در صورت وجود شرایط استرس‌ زا ترجیح می دهند.
لارکو سکیهان می گوید “گربه های وحشت‌زده به دنبال دو چیز هستند: جایی که در آن پنهان شوند و راهی برای بالا رفتن. دسترسی به نقاط بلندی که به همه جا دید داشته باشد به آن ها احساس امنیت می دهد.”
لارکو سکیهان پیشنهاد می کند که برای چنین موقعیت هایی یک اسکرچر و درخت گربه داشته باشید، درختی به ارتفاع 180 سانتی متر یا از قفسه های مخصوص گربه که پر از محفظه های امن برای گربه ها هستند، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.