سگ, سلامتی و بیماری ها

چگونه وزن سالم سگ خود را محاسبه کنید

چگونه وزن سالم سگ خود را محاسبه کنید

 

چگونه وزن سالم سگ خود را محاسبه کنید

دامنه وسیعی از اندازه و نوع بدن در نژاد های مختلف سگ ها وجود دارد که تعیین وزن «میانگین» سگ را دشوار می کند.و حال چگونه وزن سالم سگ خود را محاسبه کنید.

برای مثال سگ تازی موقر و سگ باست پاکوتاه ممکن است هر دو ۶۰ پوند وزن داشته باشند، اما این دو نژاد نیازهای فیزیکی و متابولیکی متفاوتی دارند.

بنابراین به جای مقایسه وزن سگ با یک نمودار کلی، گروه های تحقیقاتی دامپزشکی راه بهتری ارائه کرده اند. آنها با انجام مطالعات تغذیه ای نشان دادند که بهترین راه برآورد وزن هدف حیوان، استفاده از ترکیبی از وزن بدن و نمره وضعیت جسمانی (BCS) است.

 

گام اول: نمره وضعیت جسمانی سگ خود را محاسبه کنید

نمره وضعیت جسمانی ابزاری محبوب برای برآورد مقدار چربی بدن است. BCS سگ ها غالباً با یک مقیاس ۹ نمره ای ارزیابی می شود و سگ هایی که نمره ای در میانه این مقیاس (نمره ۴ یا ۵ از ۹ نمره) کسب کنند، وضعیت جسمانی سالمی دارند.

سگ هایی که نمره ۱ تا ۳ کسب کنند، بسیار لاغر لحاظ شده و نمره های ۶ یا ۷ بیانگر این است که سگ اضافه وزن دارد. سگ های چاق معمولاً نمرات BCS ۸ و ۹ دریافت می کنند و ممکن است نمره BCS سگ های بسیار چاق بیشتر از ۹ باشد.

BCS با بررسی بصری دنده ها، شکم و کمر یا مهم تر از آن لمس آنها ارزشیابی می شود.

دنده ها باید ملموس بوده و با حداقل میزان چربی پوشیده باشند. از زاویه دید بالا، کمر سگ باید به صورت یک منحنی ناهم فشرده به سمت داخل در پشت دنده ها دیده شود.

از نمای جانبی سگ، باید «فرورفتگی شکمی» یا انحنای اندک رو به بالای شکمی در پشت دنده ها نمایان باشد.

سگ هایی که اضافه وزن دارند، چربی اضافه دنده های آنها را پوشانده و کمر و فرورفتگی شکمی نمایانی ندارند. در مقابل، سگ هایی که لاغر هستند کمر و فرورفتگی شکمی مشخصی دارند و دنده ها، لگن و مهره ها آشکار بوده و هیچ گونه چربی ملموسی ندارند.

 چگونه وزن سالم سگ خود را محاسبه کنید

گام دوم: وزن هدف سگ خود را محاسبه کنید.

حال که BCS  سگ خود را می دانید، می توانید با استفاده از آن وزن ایده آل سگ خود را به دست آورید. این روش توسط پژوهشگران دانشگاه لیورپول و رویال کانین ساخته شد.

 

چرا دانستن وزن ایده آل سگ تان مهم است.

آگاهی از وزن بدن ایده آل سگ تان می تواند به شما در برنامه ریزی برنامه کاهش وزن موفق کمک کند یا شما را از وزنی که باید سگ تان در صورت کم وزنی یا کاهش وزن غیرمنطقی داشته باشد آگاه می کند.

 

حیوانات خانگی که باید وزن کم کنند.

برنامه های کاهش وزن حیوانات خانگی معمولاً شامل درجاتی از محدودیت کالری در جهت کمک به کاهش وزن سگ شما با سرعت تدریجی است. با در نظر داشتن یک وزن بدن هدف، دامپزشک شما می تواند به برآورد کالری مورد نیاز سگ شما کمک کند تا بدانید که دقیقاً چه مقدار به سگ تان غذا دهید.

با اصلاح رژیم غذایی و ورزش منظم، نیازهای متابولیکی سگ شما احتمالاً با شروع کاهش وزن او تغییر می کند. به همین دلیل است که پایش منظم شامل وزن گیری ماهیانه و اندازه گیری BCS جهت کمک به حیوان خانگی تان در رسیدن به وضعیت جسمانی هدف به صورت امن و سالم ضروری است.

 

حیوانات خانگی کم وزن

تعیین نمره بدنی و وزن ایده آل حیوان خانگی شما می تواند به حیواناتی که کم وزن هستند نیز کمک کند. اگر وزن سگ شما کمتر از حدی است که باید باشد، می توانید با کمک دامپزشک خود دریابید که باید مقدار غذای دریافتی آنها را افزایش دهید یا اینکه علت آن یک مشکل سلامتی پنهان است.

کاهش وزنی که علت روشنی ندارد می تواند نتیجه مشکلات مختلف بسیاری از جمله انگل ها، سرطان، بیماری کلیوی، بیماری قلبی پیشرفته، دیابت، بیماری آدیسون، مشکلات GI، بیماری دندان، استرس یا تغییر در رژیم غذایی باشد.

چه حیوان خانگی شما اضافه وزن داشته باشد چه کم وزن باشد، دامپزشک شما می تواند در حل مسئله به شما کمک کند و توصیه هایی اختصاصی با توجه به نیازهای فردی آنان ارائه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.