سلامتی و بیماری ها, گربه

چگونه دندان های گربۀ خود را مسواک بزنید؟

چگونه دندان های گربۀ خود را مسواک بزنید

چگونه دندان های گربۀ خود را مسواک بزنید؟

شاید این سوال را داشته باشید که چگونه چگونه دندان های گربۀ خود را مسواک بزنید؟ گربه ها دندان هایی دارند که درست مثل ما به مراقبت نیاز دارد اما بیشتر افراد به این موضوع توجه نمی کنند. جویدن غذا و اسباب بازی باعث برخی مراقبت های دندانی می شود اما اغلب اوقات زمان کافی برای جلوگیری از گسترش مشکلات دندانی وجود ندارد. دانستن این که چطور دندان های گربۀ خود را مسواک بزنید، می تواند به جلوگیری از بروز این مشکلات و دردهای غیرضروری کمک کند.

گربه ها چند دندان دارند؟

بچه گربه ها با 26 دندان شیری متولد می شوند و وقتی 30 دندان بزرگسالی شان رشد کرد آن ها خواهد افتاد. این 30 دندان معمولاً تا حدود شش ماهگی در جای خود قرار می گیرند و از چهار دندان نیش، دوازده دندان پیشین، ده آسیای کوچک و چهار آسیای بزرگ تشکیل می شوند. معمولاً به دندان های نیش و پیشین توجه بیشتری می شود، چون در جلوی دهان قرار گرفته اند اما دندان های آسیای بزرگ و کوچک از اهمیت بالاتری برخوردارند چون جویدن غذا به عهدۀ آن هاست.
.

تجهیزات مورد نیاز برای مسواک زدن دندان ها

آماده کردن برخی تجهیزات کار مسواک زدن دندان گربه ها را آسان تر می کند. این کار در بعضی از گربه ها به صبر و شکیبایی بیشتری نیاز دارد در حالی که در بعضی دیگر از آن ها این کار با مشکل چندانی همراه نیست.

مسواک انگشتی:

یک مسواک با سری کوچک، گوش پاک کن یا مورد دیگری می تواند برای مسواک زدن دندان ها مورد استفاده قرار گیرد. گربه ها دهان های کوچک و ریزی دارند، بنابراین یک مسواک معمولی برای کاری که شما می خواهید انجام دهید بسیار بزرگ است.

خمیردندان حیوانات خانگی:

خمیردندان هایی که برای انسان ها ساخته شده  است نه تنها موادی دارند که ممکن است برای گربه ها سمی باشد، بلکه طعم های آن ها هم معمولاً گربه را به خود جذب نمی کند. خمیردندان هایی که برای گربه ها طراحی شده  است، نه تنها برای شان کاملاً ایمن است بلکه ممکن است به روند این کار کمک کند و اگر گربۀ شما مزۀ آن را دوست داشته باشد این فرآیند برای او لذت بخش تر شود.

غذاهای حیوانات خانگی:

خوراکی های خوش مزه ای از قبیل پنیر، کنسرو ماهی، غذای کنسروشدۀ گربه، میگو یا سایر گزینه های بودار برای گربه ای که به مسواک زدن عادت نکرده یا از این کار لذت نمی برد، پاداش های بسیار خوبی هستند.

آرامبخش:

مکمل های آرامبخش، داروهای کاهش اضطراب و یا فرومول های آرامبخش می توانند به کاهش ترس، اضطراب و بی قراری گربه هنگام مسواک زدن دندان هایشان کمک کنند. اضافه کردن این مواد افزودنی به رژیم گربه ها می تواند بسیاری از کشمکش هایی را که افراد برای مهار کردن گربه شان هنگام انجام عمل مسواک زدن تجربه می کنند از بین ببرد.

حوله:

پیچیدن یک پتو یا حوله دور گربه هنگام مسواک زدن ممکن است به راحتی روند کار کمک کند. این تکنیک پیچیدن چیزی دور گربه به احساس آرامش و امنیت او کمک می کند و همچنین باعث دور نگه داشتن پنجه های او و جلوگیری از ضربه زدن به مسواک می شود.

چگونه دندان های گربۀ خود را مسواک بزنید

توصیه هایی برای مسواک زدن دندان های گربه تان:

زمانی که تمام مواد لازم برای مسواک زدن دندان ها را فراهم کردید، دیگر می توانید دندان های گربه تان را تمیز کنید. اگر گربۀ شما کمی خود را پیچ وتاب می دهد، رفتار دوستانه می تواند مفید واقع شود، اما اگر خیلی تقلا و سروصدا می کند باید برای جلوگیری و مهار آن تلاش کنید. اینجاست که مکمل ها یا داروهای آرامبخش به کار می آیند. اگر گربۀ شما خیلی تقلا نمی کند، او را در حوله ای بپیچید تا از خراش های اتفاقی جلوگیری کرده و روند کار را با آرامش پیش ببرید. اینکه به مدت طولانی گربه را نگه دارید و نوازشش کنید توصیه نمی شود چون این کار سطح استرس آن ها را افزایش می دهد.

اگر گربۀ شما آماده است، چند خوراکی خوشمزه برای او آماده کنید و در حالی که سر او را آرام نگه داشته اید و مسواک را به خمیر دندان آغشته کرده اید، آن روی لثه ها و دندان های او بکشید. هنگامی که چند بار مسواک را کشیدید، باز کمی خوراکی به او بدهید و در صورت لزوم سپس دوباره به مسواک زدن ادامه دهید. اگر گربۀ شما شروع به تقلا و سروصدا کرد کار را متوقف کنید.

اگر دندان های گربه تان را مسواک نزنید چه می شود؟

همانند تمام حیوانات دیگری که دندان دارند، در گربه ها نیز اگر باکتری و باقیماندۀ مواد غذایی در دندان ها باقی بماند می تواند باعث التهاب و عفونت در دهان او شود. این عفونت می تواند از طریق خون رسانی در لثه ها وارد جریان خون شده و بر اندام های داخلی یک گربه تاثیر بگذارد. کبد، کلیه ها و حتی قلب ممکن است تحت تاثیر بیماری های دندان و لثه قرار گیرند.

علاوه بر آسیبی که بیماری های دندانی ممکن است بر اندام های گربه وارد کنند، خود دندان ها نیز ممکن است دچار مشکل و عفونت شوند تا جایی که دندان بشکند، احتیاج به کشیدن به وجود آید و یا حتی دندان بیافتد. بیماری های دندان دردناک است، می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی، تنفس بد و رفتن آب از دهان شود و اگر به موقع مورد توجه قرار نگیرد ممکن است یک گربه را برای همیشه تحت تاثیر قرار  دهد. با یک مسواک زدن ساده می توانید به جلوگیری از وقوع این مشکلات کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.