آموزش و تربیت, گربه

چگونه خلقیات یک گربه را بفهمیم؟

چگونه خلقیات یک گربه را بفهمیم؟

 

چگونه خلقیات یک گربه را بفهمیم؟

آیا گربه ها هم حالات مختلف خلقی دارند؟ البته! از هیجان زده و خوشحال گرفته تا مضطرب و ناراحت، گربه ها قادرند حالات زیادی را از خود نشان دهند.چگونه خلقیات یک گربه را بفهمیم؟ شاید روزی دستگاهی اختراع شود که بتواند حالات خلقی گربه ها را برای ما ترجمه کند تا بفهمیم دقیقا گربه هایمان چه احساسی دارند. اما تا  موقعی که آن تکنولوژی معرفی شود، باید خود شما  زبان بدن و صداشناسی گربه ها را بیاموزید تا حالت خلقی گربه  خود را تشخیص دهید.

 گربه ها از تمامی بدن خود برای برقراری ارتباط استفاده می کنند، از دم گرفته تا گوش ها و چشم ها. با اینکه زبان  بدن گربه سانان پیچیده و دشوار است، دانستن چندین نکته به شناسایی افکار و احساسات گربه شما کمک می کند. با این حال، به خاطر داشته باشید که هر گربه منحصر به فرد است، بنابراین روش دقیقی که آنها برای نشان دادن برخی از این حالات استفاده می کنند، ممکن است تنها مختص به آنها باشد.

 

چگونه حالات خلقی گربه را بفهمیم؟

راهنما زیر به شما کمک می کند تا اصول و مبانی زبان بدن گربه  را متوجه شوید تا بتوانید حالت خلقی خود را شناسایی کنید.

 

آرام و راضی

گربه ها باید بیشتر اوقات حس رضایت و آرامش داشته باشند. در اینجا به علائم این حالت اشاره می کنیم:

بدن: یک گربه  آرام عموما به پهلو می خوابد یا به پشت می خوابد در حالیکه پاهای عقبی آنها باز شده است.

دم: دم آنها بیشتر مواقع بی حرکت است.

چشم ها: پلک های چشم آنها کامل یا به طور جزیی بسته شده است. زمانی که یک گربه  با چشمان نیمه باز به شما نگاه می کند، یا اگر آنها به آرامی پلک می زنند، این تعریف و تمجیدی بزرگ از شماست، زیرا نشان می دهد که آنها به اندازه ی کافی به شما اعتماد دارند، به نحوی که در نزدیکی شما حالت دفاعی نداشته باشند.

گوش ها: گوش های گربه آرام، به سمت بالا و مستقیم جهت دارد و در حالتی خنثی قرار گرفته است.

اخلاق:

آنها ممکن است خُرخُر کنند و/یا با پنجه  ها خود چیزی را ورز دهند (همچنین رایج شده به این کار گربه ها در اصلاح «بیسکویت پختن» بگویند). یک گربه راضی، ممکن است خود و یا شما را به نحوی آرام، تمیز  کند.

 

چگونه خلقیات یک گربه را بفهمیم؟

 

خوشحال

یک گربه ی خوشحال، اندکی بیشتر از یک گربه ی آرام فعالیت دارد.

بدن: آنها درحالیکه بدن شما را مالش می دهند، پشت خود را خم کرده اند. اما این کار را به نحوی آرام و آسوده انجام می دهند و هیچ مویی از بدن آنها سیخ نیست! (شبیه به «گربه هالویین» نیستند)

دم: عموما در این حالت، دم آنها ایستاده است، اما موی رو دم آنها به جای اینکه پف کرده باشد، کاملا صاف و مسطح است. انتهای دم آنها ممکن است همانند علامت سوال خم شده باشد.

چشم ها: آنها ممکن است به آهستگی پلک بزنند، سر خود را به بدن شما بزنند، و یا خود را به شما بمالند.

گوش ها: گوش های یک گربه خوشحال، به سمت بالا و جلو خم شده است.

اخلاق: بسیاری از گربه  ها زمانی که با خوشحالی با دیگر گربه ها، سگ ها و یا افراد خانواده برخورد می کنند، خُرخُر یا میو می کنند.

 

بازیگوش / کنجکاو

داشتن یک گربه ی بازیگوش، بسیار سرگرم کننده و مفرح است.

بدن: بیشتر علائمی که در زبان بدن گربه دیده می شود، مشابه گربه در حال شکار است.

دم: دم آنها ممکن است لرزش یا حرکات ناگهانی همراه با هیجان داشته باشد، و یا هنگام بازی کردن با گربه ای دیگر و یا یک شخص، کاملا مستقیم ایستاده باشد، و این نشانه ی دوستی است.

چشم ها: یک گربه ی بازیگوش ممکن است عمدا به یک شی مثلا یک اسباب بازی یا نور لیزر، خیره شده باشد.

اخلاق: بعضی از گربه ها ممکن است صدایی لرزان و چه چه مانند زمان بازی کردن داشته باشند، اما آنها عموما ساکت هستند. یک گربه ی بازیگوش ممکن است نشانه های شکار را از قبیل کمین کردن، قوز کردن، حمله با چنگال ها، پنجه کشیدن، گاز گرفتن و زدن چیزی با پنجه عقبش، از خود نشان دهد.

غرغر کردن، خش کردن و یا صاف کردن گوش ها ممکن است نشان دهنده ی آن باشد که بازی تبدیل به خشم و ترس شده است و باید آن را متوقف نمود.

 

چگونه خلقیات یک گربه را بفهمیم؟

 

مضطرب و خوفناک

چگونه خلقیات یک گربه را بفهمیم؟ یک گربه ی مضطرب و ترسانده شده، غالبا پنهان می شود، زیرا غریزه آنها عموما به آنها دستور می دهد تا از چیزی که آنها را می ترساند فرار کنند. با این حال، اگر این کار موثر و سودمند نبود، آنها ممکن است از زبان بدن استفاده کنند تا بیان کنند که اتفاقی رخ داده است.

بدن: موقعیت بدن آنها ممکن است خم شده یا کشیده  باشد، و ممکن است به طور ناگهانی، سریع و مکرر شروع به تمیز کردن بدن خودشان بکنند.

نشان قطعی دیگر از ترس گربه، حالت بدنی «هالووین» است. در این حالت کمر گربه خم شده و دم و موی پشت بدن آنها سیخ شده است تا گربه بزرگتر نشان  داده شود. آنها همچنین ممکن است خیس کرده و یا تف کنند تا هر آنچه باعث ترس آنها شده را از خود دور کنند.

دم:  آنها ممکن است با دم به اطراف ضربه بزنند.

چشم ها: مردمک چشم آنها در این حالت منبسط می شود.

اخلاق: گربه های ترسانده شده ممکن است ادرار کنند و یا خارج از جعبه ی مخصوص خود، مدفوع کنند. کمر آنها ممکن است صاف  شده باشد و گوش ها، سر و دم آنها، پایین آمده باشد.

 

خشمگین و پرخاشگر

بعضی مواقع، خشم و پرخاشگری در گربه ها شناسایی نمی شود، تا اینکه دیگر دیر شده است و گربه شما قبل از آن کسی را خش کشیده و یا ضربه زده است. گربه ها گاها اخلاقیاتی ناگهانی و کوتاه مدت از خود نشان می دهند، و خشم آنها در صورتی که ترسیده و یا مضطرب هستند، می تواند به سادگی افزایش یابد، اما اگر شما به آنان نگاه کنید آنها قطعا علامت اخطار می دهند.

بدن: گربه ها ممکن است درست قبل از حمله، کاملا بی حرکت باشند.

دم: آنها ممکن است با دم خود ضربه زده و یا آنها را صاف نگه دارند.

چشم ها: گربه ها اغلب با دقت به چیزی که نسبت به آن خشمگین و پرخاشگر هستند، خیره می شوند.

گوش ها: گربه ای که گوش هایش به سمت عقب خم شده است، یا دندان خود را نشان می دهد و خیس می کند، یک گربه ی عصبانی است.

اخلاق: گربه ها خشم و پرخاشگری خود را با غُرغُرکردن، خش کردن و یا حتی زوزه کشیدن نشان می دهند.

 

گاز گربه

گاز گربه به علت نوعی خاص از باکتری که دهان گربه وجود دارد، ممکن است بیماری آور باشد. بنابراین اگر به شدت توسط گربه گاز یا چنگ  گرفته شده اید، مراقبت های پزشکی را فراهم کنید.

اگر گربه ی شما علائم پرخاشگری، ترس و یا اضطراب را مرتبا از خود بروز می دهد، لطفا به دامپزشک خود مراجعه کنید تا از مسائل و مشکلاتی که ممکن است به علت خلقیات آنها رخ می دهد، پیش گیری کند.

یک دامپزشک رفتاری نیز می تواند یک منبع بسیار ارزشمند باشد تا در صورتی که گربه ی شما در خانه شاد، آرام و بازیگوش نیست، با روش های رفتاردرمانی مشکل گربه ی شما را رفع کند.

 

مریض و یا زخمی

گفتن اینکه یک گربه دقیقا چه زمانی مریض یا زخمی است، ممکن است بسیار دشوار باشد. گربه ها یک گونه شکارچی هستند، در عین حال آنها برای بسیاری از دیگر گونه ها نقش شکار را ایفا می کنند. به همین علت آنها ضعف، بیماری و زخم های خود پنهان می کنند، و شما ممکن است ندانید که گربه ی شما نیاز به مراقبت پزشکی داشته و یا بیماری  آنها حاد گشته است.

 

نشانه های بیماری گربه ی شما شامل موارد زیر است:

  • مخفی شدن برای زمان هایی طولانی (خصوصا اگر آنها معمولا گربه هایی اجتماعی هستند).
  • ادرار یا مدفوع کردن در خارج از جعبه ی مخصوص آن.
  • کاهش اشتها ی آنان به غذا و آب.
  • لنگ زدن
  • نفس کشیدن با دهان باز
  • صداهای عجیب درآوردن (از قبیل زوزه کشیدن).

اگر شما هر یک از علائم زیر را در گربه ی خود مشاهده کردید، لطفا در اسرع  وقت دامپزشک خود را مطلع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.