آموزش و تربیت, سگ

چگونه به سگتان شنا کردن یاد بدهید

چگونه به سگتان شنا کردن یاد بدهید

چگونه به سگتان شنا کردن یاد بدهید

شاید شنای سگی برای بعضی سگ ها راحت باشد. ولی برای اکثریت مهارتی است که باید یاد بگیرند پس باید بدانید چگونه به سگتان شنا کردن یاد بدهید. در این جا ۶ مرحله برای آموزش شنا به سگتان را یاد می دهیم.

شش مرحله ی ساده برای آموزش شنا به سگتان:

باور عمومی بر این است که سگ ها ذاتاً شناگران خوبی هستند. با وجود این که چنین باوری درباره ی بعضی نژادها مثل ستر ایرلندی درست است، ولی بعضی نژادهای دیگر مثل بولداگ ها شاید تا این حد شناگر نباشند. می توان شنا کردن  را با آموزش و تربیت سگ به راحتی به او آموخت. پس این شش مرحله ی ساده برای آموزش شنا به سگتان را طی کنید. خیلی زود سگی خواهید داشت که مثل ماهی شنا می کند.

۱_ یک منطقه ی امن پیدا کنید

منطقه ای از آب، با یک خط ساحلی پیدا کنید که شیب آن به طور تدریجی بیشتر شود؛ دریاچه ای کم عمق بهترین گزینه است. موقع انتخاب، حواستان باید به خیلی چیزها باشد. مثل موج های دریا، عمق آب، گیاهان زیرآب یا علف های دریایی و این که اصلاً سگ ها اجازه ی شنا در آن منطقه را دارند یا نه؟

(خیلی از سواحل و پارک های ملّی اجازه ی ورود سگ ها را نمی دهند) همچنین باید بدانید آشنا کردن سگتان با آب و شروع آموزش شنایش در استخر کار دشواری است. چون در این صورت گذر از یک مرحله به دیگری برای سگ چندان واضح نیست. ولی می توانید خودتان هم وارد استخر بشوید و به سگتان کمک کنید.

۲_ لوازم ضروری را بردارید

خوراکی تشویقی و اسنک سگ را به همراه اسباب بازی سگ، بردارید تا سگتان را تشویق کنید وارد آب شود و به تلاش های شجاعانه اش جایزه بدهید. لباس شنا و حوله هم ببرید و آماده ی خیس شدن باشید.

۳_ سگتان را به آب عادت بدهید

سعی کنید یک توپ تنیس یا اسباب بازی را با فاصله ی کمی از ساحل در آب بندازید. طوری که سگ ناچار شود برای آوردنش کمی به آب بزند ولی پاهایش زمین را لمس کند. به سگتان برای رفتن داخل آب با خوراکی جایزه بدهید و این تمرین را چند بار تکرار کنید.

۴_ با دست نگهش دارید

با خوراکی ترغیبش کنید دورتر و بیشتر وارد آب شود. به محض این که پاهایش از زمین جدا شد یا خودتان او را داخل آب بردید، با دست هایتان در موقعیتی نگهش دارید که احساس حمایت شما را داشته باشد. کلید آموزش شنا به سگتان این است که باسنش هم راستا با سرش باشد. می توانید این کار را با گذاشتن یک دست زیر باسن انجام دهید. مطمئن شوید حس امنیت می کند. باید حس کند شما محکم نگهش داشته اید و فعلاً قرار نیست حرکت کنید. با آرامش صحبت کنید و زیاد تحسینش کنید.

۵_ آرام رهایش کنید

روی سگتان را سمت ساحل بچرخانید و آرام رهایش کنید. حتماً خیلی نزدیکش باشید تا در صورت نیاز از او مواظبت کنید. شاید شروع به شنا سمت ساحل کند. اگر خودتان هم سمت ساحل بروید احتمالاً دنبالتان می آید. در این مرحله حواستان باشد که باسن سگ هنوز هم راستای سرش باشد و اگر باسنش زیادی در آب فرو می رفت کمکش کنید روشش را تصحیح کند. با کلّی تحسین و خوراکی به او جایزه بدهید و این تمرین را چندین بار تکرار کنید.

راهنمایی های مهم:

نژاد سگ:

قبل از آموزش شنا به سگتان کمی درباره ی نژادش تحقیق کنید تا اگر محدودیت هایی احتمالی دارد، از آن ها آگاه باشید.

رضایت ذهنی سگ:

هیچ وقت سگتان را به زور داخل آب نبرید. با این کار فقط ترسش را بیشتر می کنید و شاید حتی باعث شود در آینده هم داخل آب نرود.

مراقبت از سگ:

اول امنیت! وقتی سگتان شنا می کند باید درست مثل بچه ها همیشه نظارت کنید.

  • اگر سگ دیگری که شنا کردن دوست دارد را به عنوان الگویی برای سگتان همراه بیاورید هم کمک کننده است.
  • هیچ وقت موقع آموزش شنا سر سگتان داد نزنید. برخورد مثبت خیلی بهتر جواب می دهد. بعد از هر جلسه ی شنا خوراکی و نوازش زیاد لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.