آموزش و تربیت, سگ

چکار کنیم سگ‌مان داخل خانه ادرار نکند

چکار کنیم سگ‌مان داخل خانه ادرار نکند

شما که سگ دارید می‌دانید که اتفاق پیش می‌آید. ولی اگر سگ بالغ‌تان مدام در خانه ادرار کند احتمالاً خسته خواهید شد. ادرار نابه‌جا مشکلی است که باید هرچه زودتر به آن رسیدگی کنید. اولین قدم این است که بفهمید اصلاً چرا سگ‌تان این کار را می‌کند.

به عقیده‌ی دامپزشکان ادرار نابه‌جا یکی از شایع‌ترین مشکلات سگ‌هاست که البته بیشتر در دوران تولگی اتفاق می‌افتد. ادرار کردن در محل مناسب به سگ‌ها قابل آموزش است.

اگر مطمئن هستید که سگ‌تان به‌خوبی این آموزش‌ها را دیده و ادرار نابه‌جای او مدت زمان زیادی بعد از کامل شدن آموزشش شروع شده، پس احتمالاً این رفتار او دلیلی دارد. در زیر به دلایل این رفتار اشاره می‌کنیم:

مشکلات مجاری ادرار

اگر سگ‌تان یک‌دفعه شروع به ادرار کردن در خانه (یا فضای نامناسب دیگری) کرد، ممکن است دلیلش عفونت مجاری ادرار باشد، این یکی از شایع‌ترین دلایل این رفتار در سگ‌هاست و احتمال مبتلا شدن سگ‌ها به عفونت ادراری هم بسیار بالاست.

قبل از اینکه از دست سگ‌تان عصبانی شوید، او را پیش دامپزشکش ببرید تا معاینه شود. دامپزشک احتمالاً یک نمونه ادرار از سگ‌تان را برای آزمایش و کشت ادرار می‌گیرد. اگر دامپزشک این مشکل را در سگ‌تان تشخیص دهد، احتمالاً درمان با آنتی‌بیوتیک را برای او شروع خواهد کرد.

سایر مشکلات ادراری که ممکن است دامپزشک برای سگ‌تان تشخیص دهد التهاب مثانه، سنگ مثانه، ناهنجاری‌های ساختاری و حتا تومور است. در مواردی مثل سنگ مثانه ممکن است سگ به جراحی نیاز پیدا کند.

اگر دامپزشک مشکل عفونت ادراری در سگ‌تان تشخیص ندهد، قدم بعدی این است که به دنبال علت‌های دیگر باشد.

بی‌اختیاری و مشکلات دیگر

بی‌اختیاری ادرار معمولاً در سگ‌های سالخورده اتفاق می‌افتد اما سگ‌های جوان‌تر هم ممکن است دچار این مشکل شوند. اگر سگ‌تان گاه‌به‌گاه ادرار پس می‌دهد یا موقع واب یا چرت زدن جایش یا زمین را خیس می‌کند، احتمالاً علتش بی‌اختیاری ادرار است. موضوعی که باید بدانید این است که یگ‌تان تقصیری ندارد چون هیچ کنترلی روی این مشکل ندارد. خوشبختانه بی‌اختیاری ادرار را گاهی می‌توان با دارو درمان کرد.

از طرف دیگر، اگر سگ‌تان معمولاً حجم بسیار بالایی در محل‌های نابه‌جا ادرار می‌کند، دلیل آن نمی‌تواند بی اختیار ادرار باشد.

سگ‌های سالخورده

سن بالا می‌تواند یکی از دلایل ادرارهای نابه‌جا باشد. ازآنجاکه بالا رفتن سن مشکلاتی چون زوال عقل به همراه داشته باشد، ممکن است سگ‌تان محل ادرار خود را فراموش کند.

مشکلات دیگری مثل نارسایی کلیه هم در سن بالا اتفاق می‌افتد. این هم یکی دیگر از دلایلی است که حتماً باید خیلی زود به دامپزشک مراجعه کنید.

مشکلات رفتاری

وقتی دامپزشک بعد از بررسی تمام مشکلات سلامت جسمی سگ‌تان را تایید کرد، این رفتار سگ‌تان ممکن است یک مشکل رفتاری باشد.

بعضی سگ‌ها، به‌ویژه نرها، رفتارهای علامت‌گذاری از خودشان نشان می‌دهند. این علامت‌گذاری معمولاً به‌خاطر هورمون‌های جنسی اتفاق می‌افتد ولی ممکن است تبدیل به عادت شود و حتا بعد از عقیم شدن هم ادامه پیدا کند.

احتمال دیگر این است که ادرار نابجای سگ‌تان ادرار هیجانی یا ادرار مطیعانه باشد. این رفتار زمانی اتفاق می‌افتد که سگ‌تان از کسی یا چیزی ترسیده باشد. خیلی شایع است که اگر کسی بالای سر سگ بایستد و به سمت پایین نگاه کند، سگ ادرار کند، مخصوصاً اگر سگ جوان و ترسو باشد. سگ‌ها همچنین وقتی مضطرب‌اند یا استرس دارند ادرار نابه‌جا می‌کنند.

وضعیت و شرایط خانه‌تان را بررسی کنید و ببینید چیزی در محیط موجب تحریک این رفتار در سگ‌تان نشده باشد. آیا به‌تازگی یک پت جدید وارد خانه نکرده‌اید؟ آیا فرد جدیدی وارد خانواده نشده است، مثل یک نوزاد جدید؟ آیا کسی از اهالی خانه به‌تازگی خانه را ترک نکرده یا نمرده است؟ سگ‌ها معمولاً به این نوع تغییرات محیطی بسیار حساس‌اند.

همچنین ممکن است سگ‌تان درمورد شرایطی خارج از خانه مضطرب باشد. شاید سگ دیگری را دیده باشد، صدای بلندی از ساخت‌وساز در آن حوالی شنیده باشد یا چیز ناراحت‌کننده‌ی دیگری دیده باشد.

چکار کنید که سگ‌تان دیگر داخل خانه ادرار نکند

هر کاری که می‌کنید به هیچ‌عنوان از سگ‌تان دست نکشید یا واگذارش نکنید. می‌توانید این مشکل را حل کنید. البته شاید به کمک متخصص نیاز پیدا کنید. تنها کاری که الان باید بکنید این است که با سگ‌تان صبور باشید  و برای حل این مشکل در سگ‌تان قدم بردارید.

  • دوباره به سگ‌تان آموزش دهید:برگشت به دوره‌ی آموزشی و آموزش دادن دوباره‌ی سگ‌تان می‌تواند مفید باشد.
  • بیشتر برای دست‌شویی بیرون ببریدش:درست بعد از آب یا غذا خوردن و بیدار شدن از چرت برای دستشویی ببریدش بیرون. وقتی بیرون و در محل درست ادرار کرد به‌ش پاداش بدهید.
  • عامل تحریک را پیدا کنید:ببینید آیا عاملی در محیط سگ‌تان را تحریک به ادرار کردن در مکان نابه‌جا می‌کند. درصورت امکان آن عامل تحریک را از بین ببرید یا به او آموزش دهید که با آن کنار بیاید یا هر عنصر دیگری را که می‌توانید تغییر دهید که اضطرابش از بین برود. به‌عنوان مثال، موقع پیاده‌روی از منابع ترس عبورش ندهید، مثل سگ وحشی همسایه. اگر سروصدا عامل تحریک است برایش موسیقی یا نویز سفید بگذارید.
  • کتکش نزده و سرش داد نزنید:از تنبیه جسمی او یا داد کشیدن سرش جداً خودداری کنید. این کار به جای اینکه به او یاد بدهد رفتارش اشتباه بوده باعث می‌شود تصور کند که آدم‌ها غیرقابل پیش‌بینی هستند و نمی‌تواند کنارشان احساس امنیت کند. تنبیه کردن او باعث می‌شود دیگر از ادرار کردن جلو روی شما بترسد (حتا وقتی او را برای ادرار کردن بیرون می‌برید) و دیگر نتواند این کار را در حضور شما انجام دهد.
  • محل ادرار را خوب تمیز کنید:فوراً محل هر ادرار نابه‌جایش را با پاک‌کننده آنزیمی که بو را از بین می برد خوب تمیز کنید. مطمئناً نمی‌خواهید سگ‌تان آن ناحیه را بو بکشد و تصور کند که داخل هم محل مناسبی برای ادرار کردن است.
  • از متخصص کمک بگیرید:اگر همه‌ی روش‌ها را امتحان کرده‌اید و هنوز موفق نشده‌اید مشکل سگ‌تان را حل کنید، می‌توانید از مربی‌ها و رفتارشناس‌های سگ مشورت بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.