آموزش و تربیت گربه

چرا گربه ها عاشق جاهای بلند هستند؟

چرا گربه ها عاشق جاهای بلند هستند؟

 

چرا گربه ها عاشق جاهای بلند هستند؟

اگر تا به حال برایتان پیش آمده است که وارد خانه شوید و گربه تان را ببینید که روی یخچال، کتابخانه یا هر مکان مرتفع دیگری نشسته است و فکر کنید که دقیقاً چرا گربه ها عاشق جاهای بلند هستند؟ همۀ ما می دانیم که رفتارهای عجیب و غریب زیادی در گربه ها وجود دارد که توضیح دلیل آن ها آسان نیست، اما از قرار معلوم نشستن در جاهای مرتفع از رفتارهای بسیار رایج و غریزی در میان گربه های اهلی به شمار می آید.

 

چرا گربه ها دوست دارند در مکان های مرتفع قرار گیرند؟

پاسخ این سوال نسبتاً ساده است: گربه ها نیاز دارند اطراف خود را از بلندی نگاه  کنند چون آن ها هم از شکارچیان موش ها، پرندگان، خرگوش ها و دیگر حیوانات کوچک به حساب می آیند و هم طعمۀ حیوانات بزرگ تری مانند گرگ های صحرایی، جغدها یا عقاب ها. یک نقطۀ دید بلند نه تنها به گربه ها چشم انداز بهتری نسبت به شکار بالقوه شان می دهد، بلکه آن ها را از حملۀ حیوانات بزرگ تر محافظت می کند و از دیدگاه نظری این کار به آن ها اجازه می دهد تا آمدن شکارچیان را متوجه شوند. نکتۀ جالب این که وقتی اجداد گربه های اهلی ما در جنگل ها زندگی می کردند، از برگ ها و شاخه های درختان هم به عنوان محلی برای زندگی و هم به عنوان پوشش و استتاری در برابر شکارچیان بهره می بردند.

معقول است که بگوییم بسیاری از گربه های اهلی، شکارچیان دائمی نیستند- به استثنای شکار موش یا پرنده – و به طور حتم خودشان هم همدیگر را شکار نمی کنند؛ با این حال تمایل آن ها برای رفتن به مکان های بلند عمیقاً در ساختار بیولوژیکی و تکاملی آن ها ریشه دارد. ممکن است شما گربه تان را در حالی پیدا کنید که روی یخچال نشسته است، چون:

  • آنجا به او این امکان را می دهد تا اطراف خود را خوب رصد کند (تازه آنجا گرم هم هست!)؛
  • در خانه ای که شلوغ است آنجا برای او فضایی خصوصی و آرام به شمار می آید؛
  • آنجا برای او مکان امنی در برابر گربه ها، حیوانات خانگی دیگر و کودکان است؛ و
  • روی یخچال به او کمک می کند تا با دیگر گربه هایی که در خانه حضور دارند روبرو نشود.

در خانه هایی که چند گربه بالغ وجود دارد، لم دادن در بالاترین نقطه می تواند نوعی نشانۀ اعتبار به شمار آید. گربه ای با بهترین نقطۀ دید معمولاً گربۀ غالب محسوب می شود. داشتن چند نقطۀ بلند در خانه می تواند به جلوگیری از درگیری کمک کند زیرا هر گربه می خواهد نقطۀ مختص خود را داشته باشد.

چرا گربه ها عاشق جاهای بلند هستند؟

 

چرا باید در خانه تان نقاط عمودی برای گربه ها وجود داشته باشد؟

علاوه بر تمایل غریزی آن ها برای بالا رفتن، گربه های اهلی به سادگی از بالا رفتن لذت می برند زیرا این کار به آن ها انگیزش ذهنی و جسمی می دهد. (اگر شما صاحب یک گربه هستید، می دانید یک گربۀ بی حوصله می تواند موذی و حتی خراب کار باشد). به همین دلیل بسیار مهم است که فضاهای عمودی زیادی برای گربه در نظر گرفته باشید تا از آن ها بالا برود، بپرد و بالای آن بنشیند. این کار برای کسانی که چندین گربۀ بالغ در خانه دارند از اهمیت بیشتری هم برخوردار است. به یاد داشته باشید که سلسله  مراتب گربه ها با قرارگیری در مکان ها عمودی و ارتفاعات تعیین می شود. این سلسله مراتب می تواند قابل تغییر باشد، اما بخش مهمی از حفظ تعادل در جامعۀ محل زندگی گربه های تان است.

 

خوشبختانه راه های آسان و ارزان قیمت زیادی برای ایجاد این مکان های عمودی برای گربه ها وجود دارد:

  • خرید یک درخت دست ساز یا یک تیر را برای بالا رفتن گربه تان از آن در دستور کار خود قرار دهید. انواع و سبک های زیادی از این اجسام در بازار وجود دارد. مطمئن باشید که کالایی را متناسب با اندازه و سبک منزل تان پیدا خواهید کرد.
  • چند قفسه یا سیستم کاملی از قفسه بندی را بر روی دیوار نصب کنید. زمانی که قفسه ها را نصب می کنید، سعی کنید فضای بین آن ها را متفاوت از هم در نظر بگیرید. این کار گربۀ شما را به چالش می کشد تا از این طبقه به طبقۀ بعدی بپرد یا از آن پایین بیاید. اگر گربه تان پیر است یا بنا بر شرایطش نیازهای خاصی دارد، می توانید قفسه ها نزدیک تر به یکدیگر و نزدیک به زمین قرار دهید.
  • محلی را برای نشستن گربه تان پشت پنجرۀ مورد علاقه اش اضافه کنید. اگر پنجره ای وجود دارد که گربۀ شما دوست دارد پشت آن بنشیند و از آن به بیرون نگاه کند، شما می توانید یک نشیمن گاه برایش بخرید و آن را در آنجا قرار دهید. به یاد داشته باشید که همیشه پنجره های خود را بسته و ایمن نگه دارید تا گربۀ شما نتواند فرار کند.
  • نقشۀ طبقات خود را تا حد امکان بزرگ کنید. اگر در فضایی کوچک مانند آپارتمان زندگی می کنید، می توانید فضاهای عمودی خود را با نصب قفسه ها در محدودۀ اتاق ها به حداکثر برسانید و یا به سادگی به گربۀ خود اجازه دهید روی مبل، کتابخانه یا یخچال لم بدهد.

اگر خواستید قفسه و یا جایگاهی را برای استراحت گربه تان نصب کنید، حتماً اطمینان حاصل کنید که آن محکم به دیوار نصب شده  و سطحی بدون لغزش داشته باشد. هر گونه محل استراحتی که در نظر می گیرید باید برای گربۀ شما به اندازه کافی بزرگ باشد تا او به راحتی چرت بزند.

به یاد داشته باشید: هرگز اجازه ندهید گربه تان بیرون از خانۀ شما از سازه یا درختی بالا برود. اجازۀ انجام این کار به گربۀ خانگی تان می تواند برای او خطرناک و یا حتی مرگ بار باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.