سلامتی و بیماری‌های سگ

چرا مدفوع سگ به رنگ سفید است؟

چرا مدفوع سگ به رنگ سفید است؟

 

چرا مدفوع سگ به رنگ سفید است؟

اگر این سوال در ذهنتان هست که چرا مدفوع سگ به رنگ سفید است؟ این مقاله را مطالعه فرمایید. اکثر سگ ها در جای خلوت، مدفوع می کنند. آن ها دوست دارند زیر ایوان یا پشت بوته ها قایم شوند و کار خود را انجام دهند. دروغ نمی گویم، سگ ها احتمالاً فکر می کنند خیلی عجیب است که ما پشت سر آن ها می ایستیم تا مدفوع کنند و سپس آن را تمیز کنیم یا از پشت آن ها جمع کنیم.

اما انجام همه روزه این کار، خسته کننده است، اما نوعی آزمایش چندش آور است که فرصتی به صاحبان آن ها می دهد تا مدفوع سگ خود را بررسی و کنترل کنند. شاید حتی متوجه نشوید که این کار را می کنید، اما وقتی مدفوع سگ، سفت تر، شل تر شد یا تغییر رنگ داد، به آن توجه کنید.

کار خوبی است، چون از روی مدفوع سگ می توانید بفهمید که درون بدن سگ شما چه خبر است. اما اگر به جای مدفوع طبیعی قهوه ای رنگ، مدفوع سفید دیدید، باید بدانید که مشکلی وجود دارد.

 

علت مشکلات مربوط به رنگ مدفوع سگ

اگر از روی چشم افراد می توانید همه چیز را متوجه شوید، از روی مدفوع سگ هم می توانید همه چیز را در مورد بدن او بفهمید (بله، ما این مطلب را گفته ایم). تغییرات مدفوع، مبنی بر سلامت معده و روده سگ است. اما این تغییرات، بر اساس بیماری های مربوط به کبد و پانکراس و حتی بیماری های مربوط به تمام بدن مثل عفونت ها هم هستند.

تغییرات مدفوع شامل تغییرات بافت (سفت، شل، آبکی)، بو، مقدار، و محتوای (خلط، خون، کرم) آن هم هست. اما تغییرات مهم دیگر که باید در مدفوع سگ خود به آن توجه کنید، تغییر یا تفاوت در رنگ آن است.

به عنوان مثال، مدفوع قرمز نشان دهنده وجود خون است که هضم نشده است، یعنی احتمالاً مربوط به روده بزرگ است. مدفوع تیره رنگ و تقریباً سیاه، به این معناست که خون هضم شده وجود دارد که معمولاً مربوط به زخم معده یا روده کوچک است. مدفوع سبز رنگ یعنی سگ شما، علف خورده است یا به خاطر خوب کار نکردن کبد او است.

معمولاً مدفوع سگ باید در درجه رنگ قهوه ای باشد. درجه رنگ خاص، موارد زیادی در مورد نوع غذایی که سگ می خورد و چند بار مدفوع می کند، دارد.

 

علت سفید رنگ بودن مدفوع سگ چیست؟

مدفوع سفید رنگ سگ، نشانه وجود مشکل است. دلایل زیادی برای آن وجود دارد، اما مدفوع سفید اصلا عادی نیست. مدفوع سفید شاید نشان دهنده مشکل مربوط به رژیم غذایی یا عدم تعادل، عوارض جانبی دارو، بیماری های داخلی، یا عفونت انگلی باشد. در ادامه، برخی از دلایل رایج سفید بودن مدفوع سگ، ذکر شده است:

 

رژیم غذایی حاوی کلسیم زیاد

 فکر کنید که چه غذایی به سگ خود دادید. برخی از غذا ها، خصوصاً غذا های خام، کلسیم زیادی دارند که منجر به سفت شدن یا رنگ خیلی روشن مدفوع سگ یا سفت شدن آن می شوند. دادن غذا های خام به سگ، با خطر آلودگی باکتریایی همراه است و تغذیه نا متعادلی هستند. غذا های خام با کلسیم بسیار زیاد، منجر به یبوست، سفت شدن و رنگ سفید مدفوع می شود.

اگر فکر می کنید این غذا ها دلیل سفیدی و سفتی مدفوع سگ شما هستند، غذای آن ها را به غذا های پخته شده با فرمول مخصوص برای سگ، تغییر دهید یا برای کمک به اصلاح رژیم غذایی سگ خود، با متخصص تغذیه دامپزشکی مشورت کنید.

 

عوارض جانبی دارو ها

برخی از دارو ها یا درمان هایی که دامپزشک شما تجویز می کند، مثل باریم مایع، منجر به سفید شدن موقتی مدفوع می شود. وقتی باریم از طریق دستگاه گوارش دفع شود، رنگ مدفوع به حالت عادی بر می گردد. اگر با توقف مصرف باریم مایع، مدفوع سگ شما به حالت عادی بر نگشت، با دامپزشک مشورت کنید.

 

اشیاء سفید رنگ بخورد

موردی بعدی برای بررسی، این است که آیا مدفوع سگ، سفید است یا شیء سفیدی داخل آن است. سگی که جوراب سفید بخورد، می تواند آن جوراب را دفع کند که در این صورت، احتمالاً مدفوع عادی قهوه ای رنگی دور جوراب وجود دارد. سگ هایی که اشیاء مثل اسباب بازی  سگ ، پارچه و سنگ می خورند، اگر آن وسیله را دفع نکنند، در معرض خطر موانع گوارشی قرار دارند. تنها راه حل در آوردن آن وسیله، از طریق عمل جراحی است.

 

کرم کدو

اگر نقطه یا رشته های سفید رنگ در مدفوع سگ شما وجود دارد، کرم های کدو هستند. تخم کرم کدو با چشم غیر مسلح، قابل دیدن است و اغلب، مانند برنج دانه کوتاه هستند. بعید است که کرم های بالغ مثل کرم قلاب دار یا انگل روده را در مدفوع سگ ببینید، مگر اینکه عفونت شدید داشته باشد. اگر نقطه یا رشته سفید در مدفوع سگ خود دیدید، فوراً با دامپزشک تماس بگیرید تا انگل زدایی کنید و فراموش نکنید که ضد عفونی کردن محوطه هم بسیار مهم است!

 

مشکلات گوارشی

مخاط در مدفوع سگ، سفید یا زرد رنگ است. مقدار کم مخاط، عادی است اما مقدار زیاد آن، یعنی مشکلی در مورد گوارش سگ شما وجود دارد. چیزی شبیه به ته مانده غذا یا وسایلی مثل توپ تنیس هستند. وقتی رنگ قرمز در مخاط دیده شود، یعنی خون و هر نوع خونی که در مدفوع سگ باشد، حتماً باید نزد دامپزشک بروید.

 

بیماری های داخلی

خوشبختانه، بیماری های داخلی کمترین احتمال از تمام مواردی هستند که منجر به سفید شدن رنگ مدفوع سگ شما می شود. گرچه تعداد کمی از آن هایی که مدفوع سفید یا خاکستری دارند، نشان دهنده مشکل جدی هستند. مدفوع سفید یا خاکستری، نشان دهنده خوب کار نکردن دستگاه گوارش است( گوارش نا درست).

کبد، تولید کننده صفرا است، ماده ای سبز رنگ که مدفوع سگ را قهوه ای می کند. اگر کبد، صفرا تولید نکند یا کیسه صفرا، آن را به داخل روده نریزد تا با غذا ترکیب شود، در نتیجه مدفوع سگ به رنگ سفید یا خاکستری می شود. از آنجایی که وجود صفرا برای گوارش سالم، بسیار مهم است، فقدان صفرا، مشکلی جدی است که باید فوراً با دامپزشک خود بررسی کنید.

به همین نحو، اگر پانکراس هم به درستی کار نکند، منجر به رنگ خاکستری روشن مدفوع سگ می شود، پانکراس مسئول تولید آنزیم های مهم گوارشی از جمله انسولین است. اگر مشکلات مربوط به کبد، کیسه صفرا یا پانکراس، درمان نشوند، همه مرگبار هستند.

اگر وقتی سگ شما مدفوع می کند، عادی و سالم به نظر می رسد اما با گذر زمان به رنگ سفید در می آید. این مورد به این علت است که رنگدانه های طبیعی به خاطر نور خورشید یا رشد قارچ در محیط مرطوب تر، تجزیه می شوند. اگر به هر کدام از آن علامت ها توجه نکنید، به این معناست که مشکلی در مورد سگ شما وجود دارد.

گرچه اگر متوجه شوید که مدفوع سگ در حیاط به رنگ سفید در می آید، یعنی باید به طور مرتب، آن ها را تمیز کنید. مدفوع سگ که در خاک رها شود، آب را آلوده می کند و منجر به ایجاد کرم های روده ای در سگ و تشویق به مدفوع خواری ( خوردن مدفوع) می شود و اگر اتفاقی پای خود را روی مدفوع بگذارید، واقعاً چندش آور است.

 

کار هایی که باید هنگام مواجهه با این مشکل انجام دهیم

اگر متوجه شدید که مدفوع سگ شما به رنگ سفید است، برخی از مشخصه هایی که در بالا ذکر کردیم را بررسی کنید. آیا تکه های مشهود از اشیاء سفید یا قطعه های کرم می بینید؟ سگ هایی که نقطه یا رشته سفید رنگ در مدفوع دارند، انگل زدایی قوی برای آن ها ضروری است. برای اشیاء دیگر، سگ خود را بررسی کنید. اگر مدفوع بعدی سگ، کاملاً عادی و سالم است و سگ شما به غذا و آب خوردن ادامه می دهد و به طور عادی مدفوع می کند، احتمالاً جای نگرانی وجود ندارد. اما سگی که به خوردن اشیاء یا غذا های غیر قابل دفع ادامه می دهد را باید به دامپزشک نشان دهید.

اگر دلیل مدفوع سفید سگ، رژیم غذایی است، راه حل آن، تغییر رژیم غذایی او است. در گذر زمان، رژیم غذایی حاوی کلسیم زیاد، منجر به یبوست یا حتی یبوست شدید می شود( مدفوع کردن سخت و دردناک). در دوره یک یا دو هفته، غذای سگ را به آرامی تغییر دهید تا منجر به اسهال یا ناراحتی روده نشود.

اگر مدفوع سگ شما به رنگ سفید یا خاکستری است و نمی توانید دلیل آن را به راحتی متوجه شوید، باید قرار ملاقاتی با دامپزشک خود تنظیم کنید.

دامپزشک شما، آزمایش جسمی کاملی انجام می دهد و مدفوع سگ شما را بررسی می کند و آزمایش خون می گیرد تا منبع مشکل را پیدا کند. درمان به دلیل مشکل بستگی دارد اما احتمالاً باید چند بار نزد دامپزشک بروید و آزمایشات و درمان های پیشرفته و حتی ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد. دامپزشک شاید شما را به دامپزشکی معرفی کند که متخصص داخلی است.

بنابراین، مدفوع سگ را همراه خود ببرید تا بررسی کنید. قبل از اینکه مشکلی ایجاد شود، متوجه تغییرات بشوید، بنابراین می توانید سگ خود را در کنار خود و سالم نگه دارید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.