آموزش و تربیت گربه

پرخاشگری مربوط به قلمرو گربه‌ها

پرخاشگری مربوط به قلمرو گربه ها

پرخاشگری مربوط به قلمرو گربه‌ها

آیا گربۀ شما در دفاع از قلمرو خود شما را اذیت یا پرخاشگری می کند؟ در اینجا به برخی از دلایل پرخاشگری مربوط به قلمرو گربه ها و راهکارهایی برای مواجهه با آن اشاره می شود:

رفتار مرتبط با قلمرو گربه

رفتار مربوط به قلمرو در گربه ها به چند دلیل و به روش های متفاوت بروز می کند. گربه ها طبیعتاً بیشتر از سگ ها نسبت به قلمرو حساس هستند و همچنین می توانند منزوی تر باشند. این رفتار در گربه ها معمولاً شامل علامت گذاری با ادرار (اسپری کردن)، فش فش کردن، تعقیب یا حمله به گربه ای دیگر می‌شود.

رفتار مربوط به قلمرو در گربه می تواند جدی تر از سگ ها باشد چرا که گربه ها قلمرو خود را متفاوت می بینند و اغلب تازه واردها را مهاجم یا مزاحم در نظر می گیرند، چه حضور گربۀ جدیدی در خانه باشد و چه گربه های محلی بیرون از خانه. همچنین، گربه ها کمی گزینشی عمل می کنند – گربۀ شما ممکن است گربه ای را تحمل کند اما تاب تحمل گربه ای دیگر را نداشته باشد. گربه های نر سالم می توانند حساسیت ویژه ای روی قلمرو داشته باشند، بنابراین عقیم سازی گربه های خانگی – نر و ماده – بسیار مهم است.

بچه گربه خود را اجتماعی تربیت کنید

حتی بچه گربه های خوش برخورد و اجتماعی نیز وقتی بالغ می شوند ممکن است روی قلمروشان حساسیت نشان دهند. برای پیشگیری از این اتفاق، بهتر است بچه گربۀ خود را از 3 تا 12 هفتگی با عادت دادن به شرایط مختلف، حتی در خارج از خانه، مانند مراجعه به دامپزشک یا پیرایشگر، اجتماعی تربیت کنید.

اگر گربۀ شما نشانه های ناگهانی پرخاشگری مربوط به قلمرو از خود بروز می دهد، به ویژه حذف بی درنگ تازه واردها، به دامپزشک خود مراجعه کنید تا به مشکل احتمالی مربوط به سلامتی اش که ممکن است باعث این رفتار شود، رسیدگی کند. هر گونه حیوان خانگی سالم را، چه نر چه ماده، که در خانه  نگهداری می کنید عقیم سازی کنید. این کار به تنهایی می تواند نقش مؤثری در ازبین بردن پرخاشگری حیوان داشته باشد. یک حیوان خانگی سالم می تواند تمام حیوانات خانگی شما را تحت تأثیر قراردهد.

 پرخاشگری مربوط به قلمرو گربه ها

به هیچ روی به گربه تان اجازه ندهید با گربه‌های دیگر بجنگد

برخلاف سگ ها که گاهی اوقات قادر به حل مسائل هستند، گربه ها هرچه بیشتر با هم دعوا کنند، مشکل می تواند بدتر شود. روی گربه های در حال جنگیدن آب بپاشید یا از سوت برای پرت کردن حواس آن ها استفاده کنید. هرگز سعی نکنید آن ها را از هم جدا کنید وگرنه ممکن است صدمه ببینید و هرگز آن ها را به خاطر رفتارهای مربوط به قلمرو تنبیه نکنید وگرنه ممکن است تهاجمی تر شوند. اگر مشکل همچنان ادامه یابد، ممکن است لازم باشد، مادامی که مساله را با کمک متخصص حل می کنید، گربه ها را از هم جدا کنید.

افزودن گربه ای جدید به خانه می تواند از شما زمان بسیار بیشتری نسبت به افزودن یک سگ جدید بگیرد. گربه ها باید برای مدتی جداگانه نگهداری شوند. می توانید رختخواب گربۀ جدید و قدیمی را عوض کنید تا با بوی یکدیگر بیشتر آشنا شوند و بگذارید از زیر درها یا در حالی که گربۀ جدید را در حاملی قرار داده اید همدیگر را بو بکشند.

گربه های خوش برخورد اجتماعی احتمالاً بیشتر پذیرای یکدیگر هستند در حالی که این کار برای گربه های مستقل تر یا آنهایی که تنها گربۀ خانه بوده اند ممکن است مدتی طول بکشد. گاهی اوقات این کار موفقیت آمیز نیست و گربه ها مجبورند جدا از هم زندگی کنند، با این حال اغلب به امتحان کردن آن می ارزد.

دریافت کمک حرفه‌ای

کمک موثر به آرام تر و اجتماعی تر شدن یک گربۀ حساس به قلمرو، به صاحب گربه، گربه و شرایط بستگی دارد. اجتماعی شدن زودهنگام و تقویت مثبت در راستای پاداش دادن به رفتارهای مطلوب می تواند تاثیر به سزایی در ایجاد رفتارهای خوب در حیوان داشته باشد.

گربه های بالغی که در زمینه های مربوط به قلمرو مشکل دارند باید جدی گرفته شوند، چراکه این رفتارها می تواند به مرور رنگ پرخاشگری به خود بگیرند. اگر در حل مشکلات گربۀ خود به تنهایی مشکل دارید، از یک مربی یا رفتارشناس حرفه ای کمک بگیرید. آنها اغلب می توانند به بهبود وضعیت شما و گربه تان کمک کنند – تا هر دو بتوانید در خانه ای شادتر با هم زندگی کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.