سگ, سلامتی و بیماری ها

پارو ویروس در سگ ها

پارو ویروس در سگ ها

پارو ویروس در سگ ها

. پارو ویروس در سگ ها، نوعی ویروس واگیر دار است و با در تماس بودن با مدفوع آلوده، منتقل می شود.

. پارو ویروس( پاروو)، ویروسی بسیار با دوام است و به سختی از بین می رود و روی بسیاری از سطوح، سال ها زنده می ماند.

. توله سگ ها تا وقتی که تمام واکسن ها را در چهار ماهگی بزنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند.

. هیچ درمانی برای این ویروس وجود ندارد و توصیه می شود که سگ ها را برای درمان، بستری کنید.

. برای جلوگیری از ابتلا به ویروس، با پیروی از تجویز دامپزشک، سگ را واکسینه کنید.

پارو ویروس در سگ ها که معمولاً با عنوان پاروو شناخته شده است، نوعی بیماری ویروسی شدید، بسیار واگیردار و مرگبار است که موجب اسهال خونی، استفراغ، کم شدن آب بدن، و نقص عملکردی سیستم ایمنی می شود. خوشبختانه با درمان به موقع، حدود ۹۰ درصد از سگ های مبتلا به این ویروس، زنده می مانند و با واکسیناسیون به موقع، به راحتی می توان از ابتلا به این ویروس، جلوگیری کرد.

 

پارو ویروس چیست؟

پارو ویروس مربوط به سگ که با سی پی وی-۲ هم شناخته شده است، نوعی ویروس بسیار واگیر دار است. این ویروس از سگ به سگ و با در ارتباط بودن با مدفوع آلوده، منتقل می شود. این ویروس به سیستم ایمنی و سیستم گوارش سگ هم آسیب می زند. این ویروس در تمام نقاط جهان و اطراف شما مشاهده شده است اما در فصل تابستان و بهار، اوج پیدا می کند.

در حالی که تمام سگ ها به پارو ویروس، حساس هستند اما برخی از نژاد ها نسبت به بقیه، اثرات آن ویروس را بیشتر تحمل می کنند. این نژاد ها عبارتند از:

. روتوایلر

. دوبرمن پینچر

. اسپانیل اسپرینگر انگلیسی

 

آیا این ویروس به انسان ها هم منتقل می شود؟

پارو ویروس سگ ها به انسان منتقل نمی شود. انسان ها سویه مخصوص به خود از پارو ویروس به نام ب ۱۹ را دارند که منجر به بیماری پنجم می شود. نوعی بیماری که منجر به ایجاد علائم خفیف شبیه بیماری پوستی راش می شود. انسان ها نمی توانند بیماری پنجم را به سگ ها منتقل کنند و همچنین نمی توانند پارو ویروس را از سگ ها بگیرند.

 

آیا گربه ها هم از سگ ها پارو ویروس می گیرند؟

در حالی که پارو ویروس با نوعی ویروس مربوط به گربه به نام پنلوکوپنی(اف پی وی) که روی گربه ها اثر می گذارد، بسیار مرتبط است اما سگ ها نمی توانند ویروس پاروو را از گربه ها بگیرند و برعکس. ویروس ها مختص به گونه ها هستند، یعنی فقط به نوع خاصی از پستانداران، سرایت می کنند. پارو ویروس مربوط به سگ، فقط به سگ سرایت می کند و پنلوکوپنی مربوط به گربه، فقط به گربه ها سرایت می کند.

 

سگ ها چگونه پارو ویروس می گیرند؟

پارو ویروس، سلول های مجرای روده سگ را آلوده می کند و در مدفوع حیوانات آلوده، تکثیر می شود. وقتی سگ های دیگر با ویروس در ارتباط باشند، آلوده می شوند، مثلاً بوی مدفوع یا مقعد سگی که آلوده به این ویروس است.

پارو ویروس بسیار با دوام است و به سختی از بین می رود. این ویروس در محیط های مختلف و روی بسیاری از سطوح، سال ها زنده می ماند و سگ هایی که با آن در ارتباط باشند را آلوده می کند.

 

توله سگ ها چگونه پارو ویروس می گیرند؟

پارو ویروس در توله سگ ها بسیار رایج تر است و علائم شدید تری در توله سگ ها، خصوصاً آن هایی که ۱۶-۶ هفته هستند، ایجاد می کند.

توله سگ ها تا زمانی که تمام واکسن ها را کامل نزنند، از مزایای ایمنی کامل واکسن پارو ویروس، بهره مند نمی شوند، این واکسن ها تا ۴ ماهگی کامل می شوند. توله سگ ها در این سن در معرض بیشترین خطر ابتلا به پارو ویروس قرار دارند، چون سیستم ایمنی نارسی دارند و تا زمانی که واکسن ها را کامل نزنند، ایمن نیستند.

 

آیا سگ های بزرگتر هم پارو ویروس می گیرند؟

هر نوع سگ از هر سنی می تواند به پارو ویروس مبتلا شود. سگ هایی که در محیط های شلوغ مثل پناهگاه یا لانه نگهداری می شوند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند. استرس به خاطر ازدحام و بهداشت ضعیف، سیستم ایمنی را ضعیف کرده و سگ ها را نسبت به پارو ویروس، حساس تر می کند.

 

علائم پارو ویروس در سگ ها

علائم واضح پارو ویروس در سگ ها، عبارتند از:

. اسهال خونی ناگهانی

. از دست دادن اشتها

. استفراغ مکرر

. تب

. از دست دادن انرژی

موارد شدید، منجر به حمله عصبی سگ و سفید شدن یا رنگ پریده شدن لثه ها می شود. در موارد نادر، توله سگ ها بدون هیچ علامتی، از حال می روند و می میرند.

 

مراحل پارو ویروس

پارو ویروس معمولاً در اکثر سگ ها، به طور مشابه عمل می کند. بعد از اینکه سگ به پارو ویروس مبتلا شد، ۲-۴ روز طول می کشد تا ویروس به مجرای روده برسد و در اکثر سگ ها، بروز علائم شروع می شود و انتشار ویروس در مدفوع آن ها حدود ۴-۳ روز طول می کشد. اکثر سگ ها علائم مرتبط با پارو ویروس را ۱۰-۷ روز دارند. بعد از دو هفته از شروع اولین علائم، انتقال ویروس متوقف می شود.

 

پارو ویروس چقدر دوام دارد؟

از آنجایی که هیچ درمانی برای پارو ویروس در سگ ها وجود ندارد، باید مراحل خود را طی کند. مدتی که سگ به این ویروس، آلوده است از ۵-۳ روز در موارد خفیف تا ۱۲-۱۹ روز در موارد شدید است. پارو ویروس سگ ها معمولاً یک هفته طول می کشد.

 

آیا یک سگ ممکن است دو بار پارو ویروس بگیرد؟

وقتی یک سگ به پارو ویروس مبتلا شود، بسیار بعید است که دوباره مبتلا شود. یک بار که سیستم ایمنی، آن ویروس را از بین ببرد، آن سگ سال ها در برابر آن ویروس، ایمن می شود. هیچ تضمینی وجود ندارد که سگ دوباره به آن ویروس مبتلا نشود، به همین خاطر است که واکسیناسیون منظم برای جلوگیری از ابتلا به ویروس، اهمیت دارد.

 

تشخیص این بیماری در سگ ها

دامپزشک با استفاده از مجموعه معاینات جسمی و تست آزمایشگاهی، پارو ویروس را تشخیص می دهد. بیشتر دامپزشکان، تست مدفوع می گیرند و به بیمارستان حیوانات می برند تا مثبت بودن پارو ویروس سگ را تشخیص دهند.

در برخی موارد، آزمایش خون می گیرند تا تعداد سلول های خون و عملکرد اندام ها را بررسی کنند و یا آزمایش مدفوع می گیرند تا انگل های روده ای را بررسی کنند.

 

درمان پارو ویروس سگ ها

هیچ درمانی برای پارو ویروس وجود ندارد، تنها راه حل آن، مراقبت حمایتی تا زمانی است که ویروس، مراحل خود را طی کند. اگر پارو ویروس درمان نشود، اکثر سگ ها به خاطر آن می میرند.

توصیه می شود که سگ ها را بستری کنید تا درمان شوند، چون سگ های مبتلا به پارو ویروس، واگیر هستند و به سختی درمان می شوند و دلیل مرگ به خاطر پارو ویروس، معمولاً از دست دادن آب بدن و عفونت های باکتریایی ثانویه است. سگ های بستری شده، ایزوله می شوند، بنابراین سگ های دیگر را آلوده نمی کنند. مایعات درون وریدی، درمان الکترولیتی، دارو های ضد تهوع و آنتی بیوتیک به سگ داده می شود.

پارو ویروس به سیستم ایمنی هم آسیب می زند. به همین علت، برخی از سگ ها به تزریق خون یا پلاسما نیاز دارند تا جایگزین سلول های خونی ای شوند که این ویروس، آن ها را نابود کرده است و پادتن اضافی برای مبارزه با ویروس، تولید کنند.

هیچ غذا یا آبی به سگ ها داده نمی شود تا اینکه استفراغ آن ها متوقف شود. ۹۰ درصد سگ های مبتلا با پارو ویروس، بستری شده و درمان می شوند و زنده می مانند تا زندگی طولانی و سالمی داشته باشند.

 

دارو هایی که برای درمان پارو ویروس مربوط به سگ، استفاده می شوند

به سگ های تحت درمان پارو ویروس، مجموعه ای از دارو ها و درمان های برای کمک به کنترل علائم، داده می شوند که عبارتند از:

. ماریپوتانت، برای کاهش حالت تهوع و استفراغ

. آنتی بیوتیک ها مثل آموکسی سیلین و کلاولانیک اسید برای عفونت های باکتریایی ثانویه

. مایعات( محلول الکترولیتی متعادل شیری یا محلول نمکی)، به خاطر از دست دادن آب

. الکترولیت ها

. غذای بد مزه و کم چرب درمانی مخصوص سگ

 

هزینه درمان پارو ویروس در سگ ها

سگ های مبتلا به پارو ویروس، معمولاً ۵-۳ روز بستری می شوند. هزینه درمان از ۴۰۰۰-۱۰۰۰ دلار است و به طول درمان بستگی دارد و اینکه آیا به تزریق پلاسما نیاز دارند یا نه.

 

نحوه جلوگیری از ابتلای سگ ها به پارو ویروس

با پیروی از توصیه های دامپزشک، می توانید از ابتلای سگ یا توله سگ خود به پارو ویروس، جلوگیری کنید. تا زمانی که توله سگ شما تمام واکسن های مخصوص به خود را نزند، ایمن نمی شود. تا زمانی که تمام واکسن ها را به سگ خود نزدید و دامپزشک به شما اجازه نداده، توله سگ خود را به پارک مخصوص سگ ها یا مکان های دیگر که سگ های زیادی هستند، نبرید. به توله سگ خود اجازه ندهید تا با سگ های دیگر که وضعیت نا مشخصی در مورد واکسن دارند، ارتباط برقرار کنند.

اگر سگ مبتلا به پارو ویروس داشتید، ضد عفونی کردن محیط برای جلوگیری از ابتلای سگ های دیگر، بسیار مهم است. پارو ویروس بسیار با دوام است اما با ۱:۳۰ محلول رنگ زدایی، از بین می رود. این محلول را روی تمام سطوح اسپری کنید و تمام رختخواب ها و حوله ها را با این محلول بشوئید. هیچ حوله یا رختخوابی را بدون ضد عفونی کردن، دور نیاندازید، چون حامل ویروس هستند. در مورد بهترین روش ضد عفونی کردن خانه، با دامپزشک مشورت کنید.

 

واکسن پاروو برای سگ ها

خوشبختانه واکسن ایمن و مؤثری برای جلوگیری از پارو ویروس سگ ها وجود دارد. واکسن پارو ویروس، واکسن اصلی در نظر گرفته می شود که یعنی تمام سگ ها باید آن را بزنند. پروتکل استاندارد واکسن در توله سگ ها، شروع تقویت کننده ها در ۸-۶ هفتگی است و سپس، هر ۳ هفته باید واکسن را تکرار کنند تا توله سگ به ۱۶ هفتگی برسد. تقویت کننده اضافی در ۱ سالگی زده می شود و سپس ۳ سال بعد زده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.