سگ, سلامتی و بیماری ها

همه‌چیز درمورد خواب دیدن سگ‌ها

همه‌چیز درمورد خواب دیدن سگ‌ها

تا‌به‌حال به این فکر کرده‌اید که آیا سگ‌ها هم می‌توانند خواب ببینند یا نه؟ تابه‌حال موقعی که خواب است به سگ‌تان نگاه کرده‌اید و به نظرتان بیاید که انگار در خواب در حال تعقیب چیزی است؟ جالب است بدانید که، فعالیت‌های مغز یک سگ در حال خواب و انسان یکسان است، به‌خاطر همین منطقی است که فکر کنیم سگ‌ها هم می‌توانند خواب ببینند. بااین‌که سگ‌تان نمی‌تواند برایتان تعریف کند که خواب چی دیده است، اما می‌توانید از روی زبان بدنش درک بهتری از خواب‌های او داشته باشید.

 

قسمت ۱: زبان بدن سگ‌تان هنگام خواب دیدن

 width=

۱. مراحل مختلف خواب را بشناسید. خواب سگ‌ها هم درست مثل آدم‌ها مراحل مختلفی دارد: موج آرام خواب (SWS) و حرکت سریع چشم (REM). REM درواقع همان «خواب جسم» در نظر گرفته می‌شود که بدن کاملاً آرام اما ذهن بسیار فعال است. سگ‌ها در مرحله REM خواب می‌بینند.

 • SWS درواقع «خواب ذهن» است که فعالیت‌های مغز کاهش یافته‌اند اما آهنگ عضلات همچنان باقی است.
 • بیدار کردن سگ‌تان در مرحله REM خواب تقریباً سخت است اما در مرحله SWS بسیار راحت‌تر بیدار می‌شود.

 width=

۲. به حرکات چشم سگ‌تان دقت کنید. سگ‌ها معمولاً با گذشت ۲۰ دقیقه از خوابیدنشان شروع به خواب دیدن می‌کنند. حرکت سریع چشم یکی از مشخص‌ترین نشانه‌هایی است که می‌گوید سگ‌تان در حال خواب دیدن است. اگر به دقت و از نزدیک به سگ‌تان نگاه کنید، متوجه می‌شوید که چشم‌هایش زیر پلک در حال تکان خوردن است. این حرکت کردن چشم به این معنا است که سگ‌تان در حال دیدن تصاویری است که تصور می‌کند در زندگی واقعی اتفاق می‌افتند.

 • چشم‌های سگ‌تان ممکن است موقع خواب دیدن کاملاً بسته یا نیمه‌بسته باشد.

 width=

۳. به حرکات بدن سگ تان دقت کنید. طبیعی است که سگ‌ها درمورد فعالیت‌های معمول خودشان خواب می‌بینند (مثلاً دویدن، چاه کندن یا جنگیدن با یک دزد خیالی). حرکات بدن او موقع خواب دیدن نشان می‌دهد که در خواب او چه اتفاقاتی در جریان است. مثلاً اگر در حال دویدن یا تعقیب کردن کسی یا چیزی در خواب باشد، می‌بینید که پاهایش در حالت دویدن حرکت می‌کنند.

 • حرکات سگ‌تان موقع خواب آرام و متناوب است. این تکان‌ها به نظر ناگهانی می‌آیند و خیلی طول نمی‌کشند و خیلی زود سگ‌تان دوباره به وضعیت آرامش برمی‌گردد.
 • سگ تان موقع خواب دیدن هرازگاهی دچار کشش عضلانی هم می‌شود و وضعیت قرارگیری بدنش نشان می‌دهد که ریلکس و در آرامش است.

 width=

۴. به صداهای سگ‌تان گوش کنید. سگ‌تان موقع خواب دیدن صداهای مختلفی ایجاد خواهد کرد. مثلاً، بسته به خوابی که می‌بیند، ممکن است واق‌واق کند یا زوزه بکشد. معمولاً این صداها کوتاه و متناوب است و او را از خوابش نمی‌پراند.

 • سگ‌تان موقع خواب دیدن تنفس متفاوتی هم خواهد داشت. مثلاً ممکن است یک‌دفعه تندتند نفس بکشد یا در فواصلی نفسش را حبس کند.
 • تنفس سگ‌تان ممکن است سطحی‌تر شود.

 

قسمت ۲: وقتی سگ‌تان خواب می‌بیند چه باید بکنید

 width=

۱. وقتی سگ‌تان در حال خواب دیدن است، بیدارش نکنید. همان‌طور که خودتان دوست دارید کسی در خواب مزاحمتان نشود، سگ‌تان هم دوست ندارد بیدارش کنید. خواب دیدن سگ‌ها هم درست مثل انسان‌ها برای پردازش و سازماندهی کارهایی است که در طول روز انجام داده است. وقتی به سگ‌تان اجازه بدهید بخوابد و بدون وقفه خواب ببیند، مغزش بهتر می‌تاند اطلاعاتش را پردازش کند.

 • اگر احساس کردید که خواب خیلی بدی می‌بیند (مثلاً وقتی صداهای ناراحت‌کننده‌ای حین خواب درمی‌آورد) می‌توانید بیدارش کنید. در این صورت، به آرامی اسمش را صدا کنید (بدون این‌که به او دست بزنید) تا بیدار شود. وقتی بیدار شد با او حرف بزنید تا با اطمینانی که صدای شما به او می‌دهد، آرام شود.

 width=

۲. وقتی سگ‌تان در حال خواب دیدن است، به او دست نزنید. برحسب چیزی که در خواب می‌بیند، موقع خواب در وضعیت تقریباً فعالی است. اگر سعی کنید با دست زدن به او از خواب بیدارش کنید، ممکن است حالت دفاعی بگیرد و سعی کند چنگ‌تان بزند یا گازتان بگیرد.

 width=

۳. درمورد تشنج بیشتر بدانید. در نگاه اول حرکات و صداهای سگ‌تان حین خواب دیدن ممکن است به نظر مشکل‌ساز بیاید و ممکن است با خودتان فکر کنید که تشنج کرده است. وقتی درمورد تشنج بیشتر بدانید، کمک‌تان می‌کند فرق بین آن و خواب دیدن را متوجه شوید. مثلاً اگرس گ‌تان تشنج کند، بدنش کاملاً سفت خواهد شد و شدیداً شروع به لرزیدن خواهد کرد یا فعالیت شدید عضلانی نشان می‌دهد.

 • در طول تشنج، سگ‌تان شدیداً نفس‌نفس خواهد زد و ممکن است بالا بیاورد و ادرار یا مدفوع کند.
 • چشم‌های سگ‌تان در زمان تشنج ممکن است کاملاً باز باشد و به جایی خیره بماند. همچنین ممکن است صداهایی بسیار بلند و ناهنجار خارج کند. این صداها برای شما بسیار استرس‌زا و ناراحت‌کننده خواهند بود اما نشانه درد یا ناراحتی او نیستند.
 • در حین تشنج برخلاف خواب دیدن سگ‌تان هوشیاری‌اش را از دست خواهد داد. به همین دلیل اگر اسمش را صدا کنید واکنشی نشان نخواهد داد.
 • بعد از تشنج سگ‌تان بسیار گیج و سردرگم خواهد شد.
 • اگر سگ تان تشنج کرد، آرامش‌تان را حفظ کنید و از سر و دهان او دور بمانید. هر چیزی که در اطرافش هست را دور کنید مثل مبلمان و وسایل خانه تا به خودش آسیبی نرساند. بااینکه ممکن است غیرهوشیار باشد اما با صدایی ملایم با او حرف بزنید تا تشنجش تمام شود. بعد از تمام شدن تشنج، با پنکه‌ای خنکش کنید و به دامپزشک زنگ بزنید.
 • تشنج نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد.

 

نکات

 • توله‌سگ‌ها معمولاً بیشتر از سگ‌های بالغ خواب می‌بینند چون تجربیات جدید بیشتری دارند و اطلاعات بیشتری درمورد محیط جدیدشان را باید در مغز خود پردازش کنند.
 • به دلایل نامعلوم، سگ‌های سایز کوچک معمولاً بیشتر از سگ‌ها سایز بزرگ خواب می‌بینند.

 

هشدارها

 • تشنج یک مشکل پزشکی جدی است. اگر تصور کردید که سگ‌تان دچار تشنج شده است، حتماً با دامپزشکش در این رابطه صحبت کنید تا از او معاینه کامل به عمل آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.