آموزش و تربیت سگ

هفت فرمان اصلی برای تربیت سگ

 

هفت فرمان اصلی برای تربیت سگ

در این مقاله هفت فرمان اصلی برای تربیت سگ و دلیل اهمیت آن ها را بیان می کنیم. سگ های تربیت شده و فرمان پذیر شادتر کم دردسرتر هستند. سگ هایی که در اجتماعات انسانی و محلات زندگی می کنند باید به درستی تربیت شده باشند؛ این موضوع به ویژه در مورد نژادهایی که دارای خشونت یا مشکلات رفتاری هستند، اهمیت بالایی دارد. برای اینکه زندگی راحت و لذت بخشی را با سگ تان تجربه کنید، لازم است فرمان های اولیه و اصلی را به خوبی به  او آموزش دهید.

چه خودتان قصد آموزش سگ تان را داشته باشید، چه شخص دیگری را به این کار گمارده باشید فرقی نمی کند، در هر صورت این نکته مهم را مد نظر داشته باشید تنها در صورتی که سگ شما در فهم و اجرای چند فرمان اصلی مهارت داشته باشد، می توان آن را سگی خوب تربیت شده تلقی کرد.

 

فرمان های اصلی آموزش و تربیت سگ

ارتباط چشمی

ارتباط چشمی اولین چیزی است که باید به هر سگی آموزش داده شود. ارتباط چشمی بهترین راهی است که از طریق آن می توانید اطمینان حاصل کنید که سگ شما صدایتان را می شنود و به شما توجه دارد.

هم قدم شدن

قدم زدن با سگ تان باید برای شما کاری مفرح و سرگرم کننده باشد. اما اگر سگ تان هم قدم بودن با شما را یادنگرفته باشد، شما را به این طرف و آن طرف می کشد و نهایتاً چیزی جز جنگ اعصاب برایتان حاصل نمی شود. اگر به سگ تان آموزش داده باشید که همراه شما قدم بزند، پیاده روی های لذت بخشی را تجربه خواهید کرد. بنابراین، از شما به عنوان صاحب سگ انتظار می رود که پیاده روی بدون قلاده را حتماً به سگ خود آموزش دهید.

نه

هر سگی باید فرمان «نه» را یاد بگیرد. شما نیازی به استفاده بیش از حد این واژه ندارید، اما در مواقع ضروری اگر سگ تان کارخطرناک یا اشتباهی انجام بدهد، شما او را از این کار منع می کنید، پس لازم است فرمان «نه» را بفهمد.

نشستن

اگر شما نشستن را به سگ تان آموزش دهید در واقع آداب معاشرت را به او آموخته اید. مثلاً وقتی شخصی می خواهد سگ شما را نوازش کند، دیگر روی آن شخص نمی پرد. پس فرمان نشستن جلوی پرش های ناخواسته او را می گیرد. اگر این فرمان را یاد بگیرد، فرمان «همان جا بمان» هم به خوبی یاد می گیرد.

همان جا بمان

آموزش فرمان «همان جا بمان» به هر سگی ضروری است. وقتی به سگ تان یاد می دهید «همان جا بمان» او باید همان جایی که از او خواسته اید بماند.

فراخواندن یا فرمان بیا

آموزش فرمان بیا می تواند جان سگ شما را نجات دهد. اگر بدون قلاده سگ است آموزش «فرمان بیا» بسیار ضروری است. با آموزش این فرمان سگ شما کم تر در بند قلاده خواهد بود و آزادی بیشتری را تجربه خواهد کرد.

دراز کشیدن

آموزش دراز کشیدن یکی از اصول مهم داشتن یک سگ مطیع است. این فرمان در یادگیری فرمان های دیگری چون «همانجا بمان» یا «به جای خود برگرد» بسیار مهم است.

هفت فرمان اصلی برای تربیت سگ

چرا آموزش فرمان های اصلی و اولیه بسیار مهم است؟

  1. پیوند و رابطه شما را با سگ تان عمیق تر می کند

آموزش سگ فقط یک سگ خوب تربیت شده را به شما هدیه نمی کند بلکه رابطه شما را به هم نزدیک تر می کند. در این بین با افزودن چاشنی تشویق و بازخورد مثبت، سگ شما یاد می گیرد که منتظر زمان آموزشش با شما باشد.

  1. شما را در قامت رهبر یک گله ظاهر می کند

سگ ها حیوانات گله ای هستند و نیاز به راهبری دارند که از او پیروی کنند. در هر خانواده ای که سگ دارد، مالک باید در قامت رهبر خانواده ظاهر شود، آموزش فرمانپذیری به این امر کمک می کند. سگ هایی که رهبر ندارند، مستعد بروز  انواع مشکلات رفتاری هستند.

  1. سگ شادتری خواهید داشت

سگ هایی که آموزش همراه با تشویق را تجربه می کنند، سگ های شادتری خواهند بود. آموزش موجب ایجاد اعتماد به  نفس در سگ ها می شود و اضطراب و استرس آنها را کاهش می دهد. آموزش به سگ ها آزادی بیشتری می دهد؛ چون بیرون بردن و وارد اجتماع کردن یک سگ خوب  تربیت شده بسیار راحت تر از از بیرون بردن یک سگ تریت نشده است.

  1. به سگ شما این امکان را می دهد که عضو خوبی از جامعه باشد

سگ های خوب تربیت شده می توانند در جامعه باشند و این موضوع برای آنها فرصت های زیادی را ایجاد می کند. مثل فرصت رفتن به مکان های جدیدتر و بیشتر، و حتی همراهی کردن خانواده در فروشگاه ها و رستوران ها. آموزش فرصت اجتماعی شدن، تحریک ذهنی و ورزش را برای سگ شما فراهم می کند.

  1. از کسالت و بی حوصلگی سگ شما جلوگیری می کند

بی حوصلگی و کسالت سگ می تواند منجر به رفتارهای نامطلوبی چون پارس کردن، گاز گرفتن، جویدن اشیا و کندن زمین و … می شود. آموزش از بی حوصلگی و کسالت سگ و در نتیجه بروز این رفتارها جلوگیری می کند. پس با آموزش سگ حرف شنو، مطیع و خوش رفتاری خواهید داشت.

  1. یک وظیفه را به سگ شما محول می کند

بیشتر سگ ها مستعد انجام کار خاصی هستند و برای انجام کار خاصی پرورش داده می شوند. با آموزش فرمان برداری تمایل آنها به کارکردن را تقویت کنید، این فرصتی برای برای سپردن یک مسئولیت به آنهاست. در واقع آموزش فرمانبرداری فرصتی برای سگ شما ایجاد می کند تا فکر کند. تحریک پذیری ذهنی به اندازه ورزش و تحرک جسمی مهم است، در واقع تحریک پذیری ذهنی سگ ها راهی برای تخلیه انرژی آنهاست.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.