سلامتی و بیماری ها, گربه

هفت علت استفراغ گربه ها و چگونگی درمان آن

هفت علت استفراغ گربه ها و چگونگی درمان آن

هفت علت استفراغ گربه ها و چگونگی درمان آن

در این مقاله به هفت علت استفراغ گربه ها و چگونگی درمان آن می پردازیم.

 • در مواقعی ممکن است که گربه ها به دلیل گلولۀ مویی که در معده دارند یا به دلیل ناراحتی خفیف معده استفراغ کنند. این مورد معمولاً خطرناک نیست.
 • با این حال، استفراغ در موارد دیگر می تواند نشانۀ وجود یک مشکل پزشکی خطرناک باشد.
 • استفراغ گربه ممکن است در اثر بیماری سیستماتیک، انسداد، حساسیت های غذایی، انگل و غیره اتفاق بیفتند.
 • درمان استفراغ بستگی به علت آن خواهد داشت.

کسانی که گربه دارند با صدای سرفۀ مخصوص استفراغ گربه آشنا هستند اما چون همۀ ما آن را شنیده ایم به معنی یک اتفاق معمولی نیست.استفراغ در گربه ها معمولاً اولین نشانۀ بیماری است بنابراین، این تغییر مهم در سلامت گربۀ خود را دست کم نگیرید.

گربه ها چند وقت یکبار استفراغ می کنند؟

قبلاً فکر می کردیم که بعضی از گربه ها عادت به استفراغ کردن دارند اما الان می دانیم که استفراغ مزمن و شدید نشانۀ یک بیماری زمینه ای است. معمولاً گربه ها به دلیل نظافت دقیق خود دچار گلولۀ مویی می شوند اما استفراغی که به دلیل وجود گلولۀ مو نباشد نشانه بیماری است. اگر گربۀ شما چند بار در روز استفراغ می کند و یا اگر متوجه بیشتر شدن دفعات استفراغش شدید بهتر است مشکل را با دامپزشک خود در میان بگذارید.

 

انواع استفراغ گربه ها

گربه ها ممکن است به علت های مختلفی استفراغ کنند و بنا به علت آن، ظاهر استفراغ هم متفاوت خواهد بود. بیشتر کسانی که گربه دارند با گلولۀ مو آشنا هستند این گلوله ها در اثر مقادیر زیاد مویی که گربه ها در طول نظافت طبیعی خود می بلعند بوجود می آیند. این موها نمی توانند هضم شوند و ممکن است دستگاه گوارش آنها را به بیرون پس بزند.

استفراغی که در اثر عوامل جدی تر اتفاق بیفتند ممکن است محتوی خون، صفرا، مخاط و یا غذای هضم شده باشد. تعداد دفعات، زمان و ظاهر استفراغ همگی عوامل مهمی هستند که باید آن ها را با دامپزشک خود در میان بگذارید. شاید دانستن تفاوت بین استفراغ و بالا آوردن غذا برای افرادی که گربه دارند مفید باشد.

استفراغ کردن به معنی خروج جهشی محتویات معده و قسمت فوقانی روده است در حالی که برگشت غذا به معنی خروج محتویات از دهان، گلو و مری است. استفراغ یک فرایند فعال است که چند دقیقه طول می کشد و در طول آن ممکن است گربه ناخوش به نظر برسد، آب از دهانش بیاید، عق بزند، معده اش بالا بیاید و در آخر هم استفراغ کند.

برگشت غذا: از طرف دیگر، برگشت غذا به سرعت و اغلب بدون هیچ گونه هشداری رخ می دهد. معمولاً گربه یک دقیقه حال خوبی دارد و سپس به طور ناگهانی و بدون هیچ گونه بزاق یا بالا رفتن معده تف می کند. تشخیص اینکه گربۀ شما کدام یک از این دو فرایند را تجربه می کند به شما و دامپزشکتان در رسیدن به علت احتمالی مشکل کمک می کند.

 

نمودار رنگی استفراغ گربه

صاحبان گربه اغلب تلاش دارند که بر اساس رنگ و انسجام محتویات استفراغ، علت آن را شناسایی کنند. متاسفانه، تشخیص آن ساده نیست. رنگ استفراغ گربه بر اساس چیزی که بر اساس غذای گربه خورده است تغییر می کند (که شامل غیرخوراکی ها هم می شود). رنگی که در غذا یا داروی خوراکی گربه باشد و تعدادی از عوامل دیگر هم بر رنگ استفراغ تاثیر دارند.

به همین دلیل، رنگ، روش قبل اعتمادی برای تشخیص علت استفراغ گربۀ شما نیست. اگرچه نمودار زیر می تواند برای شما مفید باشد اما باید با دامپزشکتان مشورت کنید. توجه به این نکته که فهرست زیر قطعاً جامع نیست و گربۀ شما برای تشخیص دقیق مشکل باید توسط دامپزشک ویزیت شود بسیار مهم است.

 

هفت علت استفراغ کردن گربه ها

گربه ها هم مانند انسان ها به علت های مختلفی استفراغ می کنند. برخی از این علت ها نسبتاً خوش خیم هستند و به خودی خود حل می شوند اما سایر علت ها می توانند جدی تر باشند.

در زیر به برخی از متداول ترین علت های استفراغ گربه ها پرداخته می شود.

 

گلولۀ مویی

از آن جایی که گربه ها خودشان را لیس می زنند،زبان زبرشان باعث کنده شدن موی بدنشان و قورت دادن آن می شود. حجم زیادی از مو در معده جمع می شود که به آسانی قابل هضم نیست و سبب می شود که گربه آن گلولۀ مو را بالا بیاورد. این نوع از استفراغ، به هیچ وجه جای نگرانی ندارد اما اگر متوجه شدید که گربۀ شما مکرراً دچار گلولۀ مویی می شود می توانید آن را با دامپزشکتان در میان بگذارید.

 

ورم معده و روده

ورم معده و روده یک اصطلاح فانتزی برای ناراحتی معده است که در اثر بی احتیاطی در رژیم غذایی، سموم و یا عوارض جانبی دارو رخ می دهد. بعضی از علت های ورم معده و روده خوش خیمند و خود به خود رفع می شوند اما برخی دیگر بسیار جدی تر هستند و نیاز به توجه دامپزشک دارند.

 

انسداد در اثر جسم خارجی

اگر گربۀ شما یک جسم خارجی همانند یک اسباب بازی گربه، تکه های کاموا، کش مو یا هر شی خارجی دیگری را بخورد، ممکن است سبب ایجاد انسداد و آسیب به دستگاه گوارش شود و در نهایت به استفراغ منجر شود. این نوع از استفراغ جدی است و باید به دامپزشک اطلاع داده شود.

 

حساسیت های غذایی و بیماری التهاب روده

حساسیت در گربه ها نادر است اما به دلیل التهاب دستگاه گوارش که در اثر خوردن یک محرک غذایی بوجود می آید می تواند به استفراغ منجر شود. برخی از گربه ها، در نتیجۀ این شرایط دچار اسهال مزمن هم می شوند.

 

بیماری سیستماتیک

بیماری های مزمنی مانند بیماری کلیوی، پانکراتیت و پرکاری تیروئیدمی توانند به دلیل مکانیسم های مختلف، سبب ایجاد حالت تهوع و استفراغ مزمن شوند. بررسی این عوامل استفراغ نیازمند تشخیص وضعیت زمینه ای است و بسیاری از این شرایط نیازمند مدیریت مادام العمر هستند.

 

انگل

این علت از استفراغ بیشتر در میان بچه گربه ها شایع است اما می تواند در همۀ حیوانات با هر سنی رخ دهد. گاهی، صاحبان گربه ها حتی کرم زنده را هم در استفراغ آنها مشاهده می کنند.

 

سرطان

این بیماری در دستگاه گوارش بین گربه ها شایع هستند و می توانند با ایجاد اختلال در گوارش طبیعی، باعث ایجاد استفراغ شوند. در سایر نواحی بدن هم می تواند باعث احساس تهوع، ناراحتی و بی حالی شده که منجر به استفراغ می شود.

 

چه زمانی باید نگران بود؟

این که گربۀ شما گاهی گلولۀ مویی داشته باشد طبیعی است اما هر نو تغییری در تعداد، حجم و یا انسجام استفراغ می تواند نگرانی ایجاد کند.

اگر استفراغ در گربه ها با علائم دیگری از جمله موارد زیر همراه شود جای نگرانی دارد:

 • بی اشتهایی
 • خستگی مفرط
 • تب
 • اسهال
 • تغییر درعادت های مربوط به جعبۀ خاک
 • سایر تغییرات مربوط به سلامت و رفتار

اگر متوجه این علائم در حیوان خانگیتان شدید برای راهنمایی بیشتر با دامپزشکتان تماس بگیرید.

 

درمان استفراغ گربه

به این دلیل که استفراع در شرایط گوناگون بسیاری می تواند اتفاق بیفتد پس درمان های متفاوت بسیاری هم برای آن وجود دارد. اگر استفراغ در اثر سرطان یا یک بیماری سیستماتیک همانند بیماری کلیوی رخ دهد، تشخیص و درمان وضعیت زمینه ای، هدف اصلی خواهد بود.

در موارد خوش خیم استفراغ که به دلیل گلولۀ مویی یا التهاب معده و روده رخ می دهد، دامپزشکتان ممکن است مراقبت هایی همچون داروی ضد استفراغ و ضد اسید تجویز کند. گاهی اوقات نیاز است که در رژیم غذایی گربه یا حتی رژیم غذایی تجویزی او تغییری ایجاد کنید، به ویژه اگر استفراغ در اثر یک حساسیت غذایی یا بیماری التهاب روده به وجود آمده باشد.

استفراغ در اثر جسم خارجی یا انسداد لولۀ گوارشی بسیار جدی است. در بسیاری از موارد، جسم خارجی به راحتی نمی تواند از دستگاه گوارش عبور کند و اگر فورا دفع نشود، آسیب جدی به وجود می آورد. توصیۀ دامپزشکتان برای درمان این نوع استفراغ، جراجی اورژانسی برای دفع جسم خارجی و بخش های آسیب دیدۀ روده می باشد.

 

درمان خانگی استفراغ در گربه ها

بهتر است که بدون مشورت با دامپزشک، در ابتدا دست به درمان خانگی استفراغ گربه نزنید. بسیاری از عوامل استفراغ در گربه ها از جمله جسم خارجی یا انسداد، اگر فوراً تحت درمان درست قرار نگیرند می توانند آسیب جدی به او بزنند و یا حتی موجب مرگش شوند.اگر استفراغ گربۀ شما به دلیل یک گلولۀ مویی ساده باشد، ممکن است دامپزشک شما درمان روزانۀ بدون نسخه را توصیه کند تا به عبور مو از دستگاه گوارش کمک کند. هیچ وقت به گربۀ خود هیچ دارویی ندهید، چه با تجویز و چه داروهای بدون نسخه، مگر اینکه به سفارش دامپزشک باشد.

 

چگونگی پیشگیری از استفراغ در گربه ها

از بسیاری از عوامل استفراغ گربه می توان پیشگیری کرد. برای اینکه دستگاه گوارش گربۀ شما سالم بماند، موارد زیر را امتحان کنید.:

 • به رژیم غذایی گربۀ خود دقت کنید: از باکیفیت بودن و توازن رژیم گربۀ خود مطمئن شوید و به او ضایعات بسیار زیاد ندهید.
 • مراقب غیر خوراکی ها باشید: به گربۀ خود اجازه ندهید که هر جسم غیرخوراکی همانند قطعه های اسباب بازی، نخ یا گل های خانگی را بخورد.
 • در خصوص رژیم های خاص با دامپزشک خود صحبت کنید. اگر برای گربۀ شما حساسیت غذایی یا التهاب روده تشخیص داده شد، دریافت یک رژیم غذایی ویژه که دامپزشکتان تجویز می کند می تواند جلوی استفراغ را بگیرد.
 • درمان بدون نسخۀ گلولۀ مویی را در نظر داشته باشید: نهایتاً برای گربه هایی که موی بلند دارند یا آنهایی که به طور مکرر گلولۀ مویی دارند، از دامپزشک خود برای داروهای بدون نسخه تقاضا کنید تا از استفراغ ناشی از گلولۀ مو پیشگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.