آموزش و تربیت, گربه

هشت روش غافلگیر کننده برای گفتن «دوستت دارم» به زبان گربه ای

هشت روش غافلگیر کننده برای گفتن «دوستت دارم» به زبان گربه ای

هشت روش غافلگیر کننده برای گفتن «دوستت دارم» به زبان گربه ای

اغلب شیفتگان گربه ها خودشان بهتر از هر کسی می دانند که در آغوش گرفتن و فراهم کردن خوراکی به صورت مداوم، رفیق ملوسشان را خوشحال نگه می دارد. ولی چه روش هایی برای نشان دادن علاقه ای عمیق تر به گربه یتان وجود دارد؟ با بیشتر یاد گرفتن رفتار غریزی گربه، می توانید رابطه ی بین یکدیگر را بهبود بخشید. این هم از هشت روش غافلگیر کننده برای گفتن « دوستت دارم » به زبان گربه ای:

 

۱ . به نرمی به چشمان گربه چشم بدوزید.

آیا می دانستید تنها با نگاه کردن به گربه تان می توانید به او علاقه نشان دهید؟ این کار فقط کمی ظرافت می طلبد. پم جانسون-بنت، نویسنده ی کتاب پرفروش «به روش گربه ای» می گوید: «وقتی به گربه یتان نگاه می کنید همیشه به نرمی خیره شوید، نه این که با خشونت زل بزنید. در جهان حیوانات، زل زدن مستقیم تهدید محسوب می شود. اگر جدّاً می خواهید عاطفه برانگیزید، یک پلک زدن آهسته اضافه کنید.» در زبان گربه ها پلک بر هم زدن آهسته، نشانه ی آرامش و به این معنیست که قصد سوئی ندارید. اگر گربه ی شما عشق را احساس کند، ممکن است با یک پلک زدن جوابتان را بدهد. جانسون می گوید: «معمولاً این کار تحت عنوان بوسه ی گربه ای یاد می شود.»

 

۲ . به تمایلاتش در شیوه ی نوازش شدن احترام بگذارید.

تا به حال شده است که گربه یتان به آغوشتان بیاید و پس از تنها چند ثانیه از بغل شما بگریزد؟ اگر چنین شده، لازم است که شیوه ی نوازش کردنتان را تغییر دهید. جانسون-بنت می گوید: «بدن گربه ها بسیار حساس است و زمانی که قسمت های خاصی را دست می مالید، باید عکس العملی مثبت، و نه تدافعی دریافت کنید.» مثلاً، بعضی گربه ها از خاراندن چانه شان لذت می برند ولی بعضی دیگر نوازش طولانی از سر تا پا را ترجیح می دهند. جانسون-بنت می گوید: «وقتی بخش های مختلف بدن گربه ی خود را نوازش می کنید، به واکنش هایش توجه کنید تا بفهمید چه چیزی عکس العمل آرام و دلنشینش را برمی انگیزد.

با وجود این که خیلی از علاقه مندان به گربه ها احتمالا می توانند ساعت ها بچه گربه ها را نوازش کنند، در پایان، این که چه زمانی دست بکشند اهمیت زیادی دارد. جانسون-بنت می گوید: «نوازش باید همیشه به وضع مثبتی تمام شود، پس مواظب علائمی که نشان می دهد گربه از ارتباط فیزیکی خسته شده است باشید.» یاد گرفتن چگونگی برقراری ارتباط گربه ی شما با بدنش، می تواند کمکتان کند تا زمانی که او آمادگی به پایان رساندن نوازشش را دارد، متوجه شوید.

 

۳ . محیط زندگی گربه یتان را بهبود ببخشید.

گربه ها زمان زیادی را در خانه می گذرانند بنابراین وجود محیطی امن و شوق انگیز ضروریست. جانسون-بنت می گوید: «اگر گربه احساس امنیت نکند یا مضطرب باشد، همه ی آغوش گرفتن ها، نوازش، اسباب بازی ها، چرب زبانی و باقی اَشکال بروز علاقه، بی فایده است.» مطمئن شوید که جای گربه یتان امن است و دسترسی آسان به منابعی چون غذا، آب و توالت گربه دارد. دستکاری محیط به طوری که برای گربه مناسب تر باشد، چیز زیادی نمی خواهد. تنها لازم است که از دید خود گربه به محیط نگاه کنید.»

راه های بسیار دیگری جز تهیه لوازم اساسی، برای بهبود محیط زیست گربه تان وجود دارد. میکل دلگادو، یک رفتارشناس حیوانات عملی و رسمی و یکی از بنیان گذاران «ذهن گربه سانان»، محصولاتی مثل اسباب بازی گربه که مخصوص چنگ زدن (cat scratchers)، طاقچه ی جلوی پنجره (window perches) و پارک گربه (cat tree) را پیشنهاد می دهد که به گربه ها کمک می کند حس امنیت کنند و حواسشان به قلمرویشان باشد. همچنین درباره ی اهمیت یک تخت گرم اظهار می کند: «همه ی گربه ها از گرما بیش از انسان ها لذا می برند؛ علی الخصوص برای گربه های پیرتری که مفاصلشان به خوبی کار نمی کند.»

هشت روش غافلگیر کننده برای گفتن « دوستت دارم » به زبان گربه ای

 ۴ . شکارچی درون گربه یتان را پرورش دهید.

گربه ها شکارچیان ذاتی هستند ولی اسباب بازی های موشی جویده شده ی پشت کاناپه، شکار چندان چالش برانگیزی نیست. دلگادو می گوید: «فکر می کنم اختصاص زمان بازی روزانه همراه با گربه تان، یکی از بهترین روش ها برای اظهار عشق به اوست. بازی دو نفره یعنی مثلاً شما یک اسباب بازی را –مثل یک چوبدستی پردار (feather wand) یا اسباب بازی گربه رقصان (Cat Dancer)– مثل یک شکار تکان می دهید تا گربه یتان بتواند صیاد درون را که برایش ساخته شده، آزاد کند.» این فعالیت نه تنها رفتار غریزی گربه را تقویت می کند، بلکه ورزشی جهت کاهش تنش فراهم می آورد. دلگادو می گوید: «این روشی عالی برای برقراری پیوند عاطفی است. به ویژه وقتی گربه یتان علاقه ای به آغوش ندارد.»

 

۵ . از اسباب بازی های پازلی خوراکی دار استفاده کنید.

احتمالاً شما دلتان نمی خواهد قبل از هر غذا یک مکعب روبیک حل کنید! با این وجود دادن یک ظرف غذای پازلی به گربه یتان روش خیلی خوبی برای برانگیختن شکارچی درونش و ورزشی ذهنی است. دلگادو می گوید: «من خیلی طرفدار اسباب بازی های خوراکی دار و معمایی هستم که لازم است گربه برای بیرون آوردن غذا یک توپ یا شیء دیگری را دستکاری کند.

این کار را با یک ظرف ساده تر توزیع غذا (food dispensing toy) شروع کنید که گربه یتان بتواند غذا یا خوراکی داخلش را ببیند؛ مثل توپ خوراکی «کتیت» (Catit treat ball) یا صندوق سرگرمی تخم مرغی غذای گربه (Petsafe Funkitty Egg-cersizer). بعد از آن به مرور پازل های دشوارتری را مثل صفحه ی بازی تریکسی (Trixie activity fun board) یا توپ بازی خوراکی دار کانگ (KONG Active cat treat ball) در اختیارش بگذارید. گربه های مکار ممکن است از حل کردن معماهایی با جایزه ی خوراکی که خودتان در خانه می سازید خوششان بیاید.

 

۶ . یک بازی شکار گنج بسازید.

شکار و جست و جوی غذا از رفتارهای طبیعی گربه هاست، اما قابل درک است اگر گربه ی شما هیچ کدام از این رفتارها را در پذیرایی خانه یتان انجام ندهد! شما می توانید با ساختن یک بازی شکار گنج این قضیه را تغییر دهید. ماریلین کریگر، یک رفتارشناس رسمی گربه ها، مشاور سرشناس تحت عنوان مربی گربه و نویسنده ی کتاب «شیطنت بسه» می گوید: «غذا و خوراکی ها را روی پارک گربه، قفسه ها، داخل اسباب بازی های پازلی، جعبه ها و نقاط دیگر جاسازی کنید تا گربه پیدایشان کند.» شکار باید با قرار دادن غذا در جایی که گربه بتواند ببیند، آسان شروع شود. بعداً می توانید میزان دشواری را با جاسازی غذا در محل های صعب العبورتر مثلاً پارک گربه، افزایش دهید. ولی خیلی سختش نکنید. کریگر می گوید: «بازی باید چالش برانگیز باشد، نه طاقت فرسا!»

هشت روش غافلگیر کننده برای گفتن « دوستت دارم » به زبان گربه ای

۷ . رفتار خوب را پاداش دهید.

کریگر اظهر می کند همان ترفندی که کمک می کند با رفتارهای ناخواسته ی گربه رو به رو شوید، می تواند سبب استحکام پیوند گربه با انسان ها شود. تمرین کلیکر، یک روش تمرینی کمکی مثبت است که از صدایی مداوم مثل تق تق یک کلیکر (clicker: یک ابزار کوچک مکانیکی برای تولید صدا) برای ارتباط برقرار کردن با گربه، وقتی رفتاری دلخواه دارد، استفاده می کند. تمرین کلیکر برای گربه ها جالب است و محیط خانه یشان را هم راحت تر می کند. کریگر می گوید: «این تمرین برای معاشرت کردن با گربه ها مؤثر است و کمکشان می کند حس امنیت بیشتری در کنار انسان ها داشته باشند.

 

۸ . محبت را هر روز به گربه یتان نشان دهید.

حتی اگر گربه ی شما چندان نیازمند توجه و مراقبت نباشد، باید روزانه به او ابراز عشق کنید. همان طور که کریگر می گوید: «ضروریست که علاقه مندان به گربه ها برای بغل کردن و نوازش گربه هایشان که آغوش و نوازش را دوست دارند، زمان بندی تعیین کنند.» و شاید روش های جدیدی برای سپری کردن این زمان لذتبخش برای گربه هایی که چنین چیزهایی را دوست ندارند کشف کنند..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.