گربه, نژادها

نژاد گربه مین کون

نژاد گربه مین کون

 

نژاد گربه مین کون

نژاد گربه مین کون  بومی نیوانگلند و از مین  است. حداقل از اوایل قرن نوزدهم این گربه ها در مین به عنوان موشگیر، گربه مزرعه و گربه کشتی محبوب بوده اند.احتمالا اولین چیزی که درباره این گربه ها متوجه می شوید است که بزرگ هستند، واقعا بزرگ هستند! در حقیقت، رکورد کشیده قدترین گربه خانگی متعلق به یک مین کون است که طولش بیش از 1.2 متر بود.

اما این بچه گربه ها علاوه بر سایز، مزایای دیگری هم دارند. آنها احساسی اند اما نیازمند و محتاج محبت نیستند، سازگار و در صورت نیاز به موشگیر، دارای غریزه شکار هستند. اگر می توانید گربه ای شلوغ را مهار کنید، این نوع گربه می تواند گزینه  خیلی خوبی برای اضافه شدن به جمع خانوادگی تان باشد.

 

تاریخچه

نژاد گربه مین کون همانطور که از اسمش پیداست، مین کون از مین است و حداقل از اوایل قرن نوزدهم این گربه ها در مین به عنوان موشگیر، گربه مزرعه و گربه کشتی محبوب بوده اند. آنها نژادی طبیعی هستند و درباره خاستگاهشان چیز زیادی نمی دانیم. برخی می گویند قرن ها قبل از اینکه کریستف کلمب در اقیانوس ها سفر کند، وایکینگ ها آنها را به شمال آمریکا برده اند. بعضی دیگر می گویند که این گربه ها از نسل گربه های بلندمویی هستند که به ماری آنتوانت  تعلق داشتند و پیش از اینکه ملکه محکوم که می خواست ازآمریکا فرار کند موفق شود، به آمریکا فرستاده شدند.

ممکن است وقتی کاپیتان های کشتی این موبلندها را برگردانده اند آنها با گربه های کوتاه مو آمیزش کرده باشند. در این مسئله که مین کون حاصل آمیزش گربه و راکون نیست شکی نداریم. حتی اگر پوشش مواج قهوه ای و دم حلقوی خزدار چنین چیزی را نشان دهند، از نظر زیستی غیرممکن است. با این وجود، به خاطر همین شباهت است که این گربه ها در آخر نام خود “کون” دارند. در واقع به مین کون هایی که پوشش مواج قهوه ای نداشتند، مین شگز  می گفتند.

نژاد گربه مین کون

اولین کتاب درباره نژاد گربه مین کون  در سال 1861 منتشر شد و درباره گربه ای سیاه و سفید به نام کاپیتان جنکس  از هرس مارینز  بود- یک مین کون ماده به نام بست کت  در سال 1895 در نمایش گربه  ها در مدیسون اسکوئر گاردن . در بوستون و نیویورک، در نمایش های گربه، گربه های خانگی از گربه های محبوب بودند و وقتی در سال 1908، انجمن علاقمندان گربه  تشکیل شد، پنجمین گربه که ثبت نام شد، یک مین کون به نام مالی باند  بود.

اما هجوم  گربه باشکوه ایرانی و گربه سیامی اعجاب آور از انگلستان در اواخر قرن منجر به اتمام محبوبیت مین کون به مدت 5 قرن شد. در دهه 1960 اوضاع بهتر شد و انجمن  پرورش دهندگان و علاقمندان مین کون در سال 1986 تشکیل شد. امروزه این گربه های بزرگ و زیبا از محبوب ترین نژاد ها هستند. اما آنچه اهمیت دارد این است که این گربه ها، گربه های رسمی ایالت مین هستند.

 

اندازه

این گربه بزرگ است. بیشتر مین کون ها بین 9 تا 18 پوند (حدود 4 تا 8 کیلوگرم) وزن دارند. برخی نرها یا گربه های بزرگتر 20 پوند (حدود 9 کیلوگرم) یا بیشتر وزن دارند. این گربه ها تا سه تا پنج سالگی کاملا رشد می کنند.

 

شخصیت

مین کونی که خوب تربیت شده و مهربان باشد با سبک زندگی و شخصیت های زیادی خو می گیرد. آنها کنار آدم ها بودن را دوست دارند و عادت دارند آنها را دنبال کنند اما محتاج محبت نیستند. وقتی به آنها توجه کنید از توجه تان خوشحال می شوند اما اگر سرتان شلوغ باشد اینکه شما را هنگام کار تحت نظر بگیرند برایشان کافی است.

اگر در را روی آنها ببندید تا زمانیکه خودتان متوجه اشتباهتان شوید و در را مجددا روی آنها باز کنید با صبوری پشت در منتظر می مانند. گربه هایی نیستند که خودشان بیایند روی زانوی شما بنشینند اما دوست دارند در اطراف شما باشند.

همچنین مهارت های خود به عنوان موشگیر را حفظ کرده اند. در خانه ای که یک مین کون زندگی می کند هیچ جونده ای در امان نیست. حتی اگر در خانه موشی نباشد که دنبال کنند با دنبال کردن اسباب بازی و آوردن آنها با پنجه های بزرگشان مهارت خود را حفظ می کنند. همچین مین کون ها از بازی بگیر و بیار لذت می برند و توپ های کوچک یا تکه های کاغذ مچاله شده را برمی گردانند.

آنها می توانند مانند سایر گربه ها از دیوار بالا روند اما ترجیح می دهند در سطح زمین بمانند. به هر حال، کارشان روی زمین است. آنها خیلی هم باهوشند و ترفند و بازی با اسباب بازی های پازلی که ذهنشان را به چالش می کشاند دوست دارند.

معمولا مین کون ها علاقه بچه گربه به بازی را در بزرگسالی نیز دارند. به خصوص نرها ممکن است رفتارهای احمقانه از خود نشان دهند. ماده  ها با وقارترند اما برای بازی دنبال کردن آماده اند. آنها خیلی سروصدا ندارند و خواسته های خود را با صدا و آوای آرام بیان می دارند.

 

سلامت

هم گربه های تک نژادی و هم گربه های نژاد ترکیبی انواع مشکلات سلامتی دارند که ممکن است ژنتیکی باشد. مشکلاتی که مین کون ممکن است داشته باشد شامل موارد زیر است:

  دیسپلازی مفصل ران که اگر شدید باشد می تواند منجر به لنگی شود.

  کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، نوعی بیماری قلبی ژنتیکی مین کون ها. می توان برای شناسایی گربه هایی که دارای یکی از ژن هایی هستند که منجر به این بیماری می شود آزمایش DNA انجام داد.

بیماری کلیه پلیکیستیک، نوعی بیماری پیشرونده آرام کلیه که ارثی است و می تواند منجر به نارسایی کلیه شود.

 آتروفی عضلانی نخاع، نوعی بیماری ژنتیکی که روی عضلات اسکلتی تنه و دست و پا اثر می گذارد. می توان برای شناسایی حامل ها و گربه های بیمار آزمایش گرفت.

 

مراقبت

پوشش نژاد گربه مین کون  علیرغم طولش ، نوعی بافت ابریشمی دارد که اگر مرتب آن را پیرایش و شانه کنید به راحتی در هم گره نمی خورد. اگر دو بار در هفته آن را برای حذف موهای مرده و توزیع چربی پوست شانه کنید کافی است. ابزار پیرایش مناسب شامل شانه فلزی ضدزنگ برای برطرف کردن گره ها و ابزاری است که نامش “چنگال نظافت ” است. با این ابزار می توان به موهای مرده زیر پوشش که اگر برداشته نشوند موجب گره می شوند، رسیدگی کرد. آن را به خصوص در نواحی شکم و دم به آرامی استفاده کنید.

مین کون ها صبورند اما مانند شما دوست ندارند موهایشان کشیده شود. حواستان به تکه های مدفوع که ممکن است در موها گیر کرده باشد، باشد و آن را با دستمال بچه پاک کنید. هر موقع نیاز بود، مین کون را حمام کنید که این می تواند هر چند هفته یکبار یا هر چند ماه یکبار باشد. اگر پوشش او چرب بود یا موها به نظر چسبناک می آمد باید او را حمام کنید.

برای جلوگیری از بیماری ها دهان و دندان، دندانش را مسواک کنید. بهتر است به صورت روزانه به دندان ها رسیدگی شود اما مسواک هفتگی هم خالی از لطف نیست. هر چند هفته یکبار ناخن ها باید کوتاه شوند. گوشه چشم هایش را با دستمال نرم و مرطوب پاک کنید تا از هرگونه ترشح تمیز شود. جهت جلوگیری از پخش عفونت، برای هر چشم از گوشه متفاوتی از دستمال استفاده کنید. هر هفته گوش هایش را بررسی کنید. اگر کثیف بود با سرکه و آب گرم پاک کنید. از گوش پاک کن استفاده نکنید زیرا می تواند منجر به آسیب داخل گوش شود.

سطل زباله مین کون را کاملا تمیز نگه دارید. گربه ها خیلی نسبت به تمیزی محل دفع حساس اند و همچنین تمیزبودن این سطل به تمیز ماندن پوشش گربه نیز کمک می کند.

برای پیشگیری از بیماری هایی که توسط سایر گربه ها ممکن است به مین کون سرایت کند و همچنین حملات سگ و کایوت و سایر خطراتی که گربه هایی که بیرون میروند را تهدید می کند مثل تصادف با ماشین، بهتر است آن را همیشه در خانه نگه دارید. ممکن است مین کو ن هایی که بیرون می روند توسط کسانی که دوست دارند چنین گربه  زیبایی بدون پرداخت پول داشته باشند، دزدیده شوند.

 

نژاد گربه مین کون

 

رنگ پوشش و پیرایش

نژاد گربه مین کون گربه ای بزرگ و تنومند با پوششی چنان نرم و پشمالو است که انگار می توان او را یک روز کامل برای موشگیری در مزرعه با هر شرایط آب و هوایی گذاشت. در حقیقت آنها برای انجام چنین کاری در آب وهوای مین ساخته شده اند و استاندارد نژاد آنها نشان دهنده میراثشان است. گربه ای متوسط تا بزرگ با بدنی موزون و عضلانی و سینه ای فراخ. مین کون پاهایی محکم و پنجه هایی بزرگ و گرد دارد که به خوبی با مو پوشیده شده است تا در زمستان به عنوان “کفش زمستانی” عمل کند.

پوشش سنگین روی شانه ها کوتاه تر و روی شکم و نشیمن بلندتر است (موهای بالای ساق پا بلند است)،  با گردنی تنومند در جلوی بدن و دم بلند و خزدار که برای سلام و احوالپرسی تکان می خورد. عرض سر در ابعاد متوسط معمولا کمی از طولش بلندتر است و  پوزه به شکل مربع است. پایین گوش های بزرگ و پرزدار پهن است و در یک نقطه باریک می شود. چشم های بزرگ و رسایش، سبز رنگ ، طلایی، طلایی سبزمانند یا مسی هستند. مین کون های سفید یا دورنگ ممکن است چشم های آبی یا عجیب داشته باشند.

طرح قهوه ای و موج دار در این نژاد به قدری شایع است که بسیاری از مردم نمی دانند مین کون هایی در طرح ها و رنگ های دیگر هم وجود دارد. آنها ممکن است از اینکه بفهمند مین کون هایی به رنگ سیاه، قرمز و سفید، رنگ ها و طرح های  ساده یا دو رنگ مانند آبی و سفید یا قرمز و سفید و طرح هایی مانند پوست لاک پشتی و نقش دار وجود دارد متعجب شوند.

 

کودکان و سایر حیوانات خانگی

چون مین کون ها دوستانه و آرام اند، انتخاب بی نقصی برای خانواده هایی هستند که دارای فرزند یا سگ های گربه د وست اند. آنها عاشق دریافت توجه از کودکانی هستند که با آنها مودبانه و با احترام رفتار می کنند و از بازی لباس پوشیدن و دور زدن در  حشره دار کودک خوششان می آید.

آنها به علت خوی دوستانه شان از زندگی با سگ های گربه دوست خوششان می آید. حیوانات خانگی را به  آرامی و در شرایط کنترل شده بهم معرفی کنید تا یاد بگیرند در کنار هم زندگی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.