گربه, نژادها

نژاد گربه اسفینکس

نژاد گربه اسفینکس

 

نژاد گربه اسفینکس

خوب است که بدانید نژاد گربه اسفینکس بی مو عاشق توجه هستند چرا که هر جا می روند توجه همه را جلب می کنند. او توجه انسان ها را می طلبد و حاضر است برای یک خنده هر کاری بکند. تمام ویژگی های اسفینکس ها در پایین ذکر شده است:

 

تاریخچه

اسفینکس بی مو مثالی برای گونه هایی از گربه هاست که به طور تصادفی به وجود آمده اند. یک جهش ژنتیکی سبب تولد بچه گربه ای بی مو از الیزابت، یک گربه ی سیاه و سفید خانگی در تورنتوی کانادا شد. صاحب الیزابت متوجه شد که پرون (Prune: آلو خشک) –اسمی که برای بچه گربه گذاشته شد– منحصر به فرد است و تلاش کرد تا از او تولید مثل کند. او و بقیه ی بچه گربه های متولد نیمه ی دوم دهه ی ۱۹۷۰ میلادی از گربه های مودار مثل نژاد دوون رکس (Devon Rex) زاده شدند.

ژن بی مویی مغلوب است بنابراین با وجود این که بعضی زاده ها بی مو بودند، بقیه مو داشتند. پرورش دهندگان حیوانات بالاخره برای این نژاد غیرعادی که طبق سازمان جهانی گربه ها، در اصل گربه ی بی موی کانادایی شناخته می شد، روی لقب اسفینکس به توافق رسیدند. این لقب اشاره به مجسمه ی غول آسای آهکی در صحرای مصر دارد که در گذر هزاران سال زیر فرسایش باد، شن و آب ساییده شده است. اسفینکس توسط سازمان گربه دوستان آمریکایی و سازمان جهانی گربه ها به علاوه ی اداره ی ثبت گربه ها به رسمیت شناخته شده است. شاید معروف ترین گربه ی اسفینکس آقای بیگلزوورث (Mr. Bigglesworth) با بازی تد نودجنت (Ted NudeGent) در برنامه ی کمدی آستین پاورز (Austin Powers) باشد.

 

اندازه

اسفینکس گربه ای با اندازه ی متوسط است و عموماً بین ۶ تا ۱۲ پوند وزن دارد.

 

شخصیت

خوب است که اسفینکس های بی مو عاشق توجه هستند چرا که هر جا می روند توجه همه را جلب می کنند. او توجه انسان را می طلبد و برای یک خنده هر کاری می کند. تکیه کلامش «من را ببینید» است. این باعث می شود دامپزشکان و یا افراد دیگر به راحتی از پسش بربیایند. از آن جا که اسفینکس از ملاقات کردن انسان ها خوشش می آید، برایش غیرمعمول نیست که درمان را دوست داشته باشد.

 

نژاد گربه اسفینکس

 

وقتی که اسفینکس کنجکاو و پر انرژی مشغول جلب توجه طرفداران و تحسین گرانش نیست، محیط اطرافش را اکتشاف می کند. از پارک گربه اش بالا می رود یا باقی جاهای بلند را جستجو می کند، دنبال حشرات می کند یا اکثراً فقط مشغول شیطنت می شود. شدیداً از اسباب بازی هایی برای شوخی و معمایی که ویژگی های ورزشی و ذهنیش را به چالش می کشد، خوشش می آید.

او گربه ای بسیار اجتماعی است. اگر در طول روز حضور نداشته نباشید از داشتن دوستی مثل یک اسفینکس دیگر، یک گربه یا حتی سگ دیگر استقبال می کند. هم داشتن یک همدم را و هم –با اهمیتی به همین اندازه– کسی برای بغل کردن را دوست دارد تا گرم بماند. عاشق این است که در آغوش کسی باشد. از این لحاظ می توانید انتظار داشته باشید با شما، احتمالاً زیر پتو، بخوابد. می توانید به عنوان یک کیسه ی آب گرم زنده حسابش کنید.

 

سلامت

هر دو نژاد گربه های اصیل و گونه های چند رگه، شیوع متفاوتی از مشکلات سلامت دارند که ممکن است طبیعت ژنتیکی داشته باشد. اسفینکس ها عموماً سالم هستند، با این حال بیماری های زیر در این گونه دیده شده است:

اورتیکاریا پیگمنتوزا (Urticaria pigmentosa)، یک بیماری پوستی که سبب پوسته پوسته و دردناک شدن بدن می شود.

هایپرتروفیک کاردیومیوپاتی (Hypertrophic cardiomyopathy) نوعی بیماری قلبی است که برخی گونه های این گربه مثل مین کون (Maine Coon) آن را به ارث برده اند. ارث بری در اسفینکس ها ثابت نشده است.

 

مراقبت

یک نژاد گربه اسفینکس با وجود بدن کچلش، دست کم به اندازه ی یک گربه ی مودار و بلکه بیشتر، نیاز به تیمار کردن دارد. پوستشان باید با محلول یا روغنی ملایم و بی بو مرطوب نگه داشته شود و احتیاج به حمام هفتگی دارند تا روی لوازم و لباس هایتان لکه های چرب باقی نگذارند. از شامپو بچه ای ملایم یا شامپویی مرطوب کننده استفاده کنید و علی الخصوص بین لایه های چروک هایش را به خوبی شستشو دهید. اگر حمام کردن بچه اسفینکستان را از وقتی کوچک است شروع کنید، یاد می گیرد حمام را بپذیرد یا حتی گاهی از آن لذت ببرد.

دستمال مرطوب نوزاد به نظافتش در فاصله ی بین حمام ها کمک می کند. دندان هایش را مسواک بزنید تا از بیماری های لثه جلوگیری شود. نظافت دندان ها به طور روزانه بهترین روش است ولی به طور هفتگی هم بهتر از هیچ است. گوشه ی چشمانش را هر روز با پارچه ای نم دار پاک کنید تا هر ترشح و چرکی کنده شود. از قسمت جداگانه ای از پارچه برای هر چشم استفاده کنید تا در صورت عفونت احتمالی از خطر سرایتش پیشگیری کنید. گوش ها را به طور هفتگی چک کنید. اگر به نظر کثیف آمد با یک گلوله پارچه ی کتان یا پارچه ای نرم و مرطوب شده با مخلوط نصف به نصف سرکه ی سیب و آب گرم، تمیزشان کنید. از سواب کتان استفاده نکنید چون می تواند به بخش داخلی گوش آسیب بزند.

 

نژاد گربه اسفینکس

 

توالت گربه را حسابی تمیز و بدون لک نگه دارید. اسفینکس هم مثل همه ی گربه ها درباره ی نظافت توالتش سختگیر است.

با وجود این که با دست زدن به اسفینکس حس می شود گرم است، ولی پوشش خزی برای گرم نگه داشتن خودش ندارد. اگر احساس سرما می کنید احتمالا او هم همین حس را دارد. برایش یکی دوتا ژاکت زیبا بخرید تا حرارت از دست ندهد. خوب است اسفینکس را گربه ای محدود به خانه نگه دارید تا از او در برابر بیماری های شایع دیگر گربه ها، حمله ی سگ ها، کایوت ها و دیگر خطراتی که گربه هایی که از خانه بیرون می روند با آن مواجه اند، مثل زیر ماشین رفتن حفاظت کنید. همچنین اسفینکس هایی که از خانه بیرون می روند با خطر دزدیده شدن توسط کسانی که دوست دارند چنین گربه ی خاصی را بدون پرداخت قیمتش داشته باشند رو به رو هستند. اگر اسفینکستان محیط حصارکشی شده ای برای بیرون رفتن دارد تا حمام آفتاب بگیرد، مطمئن شوید کرم ضد آفتاب گربه را برای پیشگیری از آفتاب سوختگی روی پوستش بمالید.

 

رنگ خز و آراسته کردن

از آن جا که نژاد گربه اسفینکس کچل و چروک و شکم گنده هستند، گاهی ادعا می شود که زشت اند؛ اما فقط توسط کسانی که درکی سطحی از زیبایی دارند! شکل غیرعادی بدن و گرمای فیزیولوژیک و احساسی که بروز می دهد چیزیست که مردم را جذب می کند. بدن سخت و عضلانی اسفینکس می تواند مثل یک زردآلو نرم یا پوشیده از کرکی لطیف و ظریف باشد. همچنین بینی، انگشتان، گوش ها و دم ممکن است پوشش کم پشتی از خز داشته باشند. وقتی در آغوشش می گیرید در گرمای خزِ مانند پارچه ی جیر او ذوب می شوید. اسفینکس دمای بدن بالاتری نسبت به دیگر گربه ها ندارد اما چنین به نظر می رسد، چرا که خزی ندارد تا به عنوان عایق عمل کند.

 

ظاهر اسفینکس

سینه ای پهن و شکمی گرد به او ظاهر کسی را داده که همین الان در خوردن شام زیاده روی کرده ولی چاق نیست. پاهای عضلانی محکمی، استوار بر پنجه های بیضی با انگشتان بلند قلمی، ستون بدنش هستند. این پنجه های قطور به اسفینکس ظاهر کسی را می دهد که روی چند بالشتک راه می رود. دمی بلند، نازک و انعطاف پذیر دارد که شبیه به شلاق توصیف می شود. این طور گفته می شود که اسفینکسی با یک کاکل کوچک خز در انتهای دمش، دم شیر دارد.

 

بچه های اسفینکس

بچه های اسفینکس حسابی چروک هستند اما هر چه بزرگ تر شوند، چروک ها صاف تر می شود؛ هر چند برخی از آن ها در تمام طول عمر باقی می مانند. با این حال چروک ها نباید به قدری باشند که بینایی یا بقیه ی کارکردهای بدن را مخدوش کند. سر اسفینکس شبیه یک گُوِه، کمی بلندتر در عرض، با استخوان های گونه ی برآمده، گوش های بزرگ و چشمان درشت لیمویی شکل است. سبیل و ابرو چنان کم پشت هستند که انگار وجود ندارند. اسفینکس ها در تمام رنگ ها و طرح های مختلف، مثل سفید، سیاه، قرمز، شکلاتی، ارغوانی، طرح های پلنگی گوناگون، لاک پشتی، چلوار، دو رنگ، نقطه دار و طرح های مینکی (mink) وجود دارند. رنگ در رنگدانه های پوست، همین طور هر چه قدر مو که گربه دارد نمایان است، طوری که گاهی تمیز دادن این دو از هم دشوار است.

 

کودکان و حیوانات خانگی دیگر

اسفینکس سرحال و اجتماعی بهترین انتخاب برای خانواده های بچه دار یا دارای سگ های گربه دوست است. شیرین کاری را به سادگی فرا می گیرد و عاشق توجهیست که کودکان به او دارند؛ چرا که مؤدبانه و با احترام رفتار می کنند. با سگ و گربه های دیگر در صلح زندگی می کند. همیشه حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده به هم معرفی کنید تا مطمئن باشید یاد می گیرند با هم کنار بیایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.