سگ, نژادها

نژاد سگ هاسکی سیبری

نژاد سگ هاسکی سیبری

نژاد سگ هاسکی سیبری

نژاد سگ هاسکی سیبری سگی است زیبا، با موهایی پرپشت که رنگ ها و طرح هایی متنوع دارد. چشمان آبی یا دورنگ شان به جذابیت این نژاد اضافه می‌کند، نژادی که اصل و نسب آن به سیبری برمی گردد.

این زیبارویان با چهره های گرگ مانند خود دوستداران زیادی دارند اما باید مراقب باشید چون نگهداری از این سگ باهوش و ورزشکار برای آن هایی که دفعه ی اول است می‌خواهند از سگی نگهداری کنند، می‌تواند حسابی سخت و چالش‌انگیز باشد. اگر خانه‌تان حیاط دار است فنس کشیدن دور خانه را فراموش نکنید، آن هم حصاری محکم که نتوانند به‌راحتی از آن فرار کنند.

 

ویژگی‌های عمومی

 width=

 width=

 width=

 width=

 width=

 width=

 

بررسی بیشتر هاسکی‌های سیبری

ظاهر زیبای هاسکی های‌ سیبری توجه همه‌ ازجمله هنرمندان، کارگردانان و نویسندگان را به خود جلب می‌کند. این نژاد جثه ی متوسطی دارد، نه کوچک است و نه خیلی بزرگ، با این حال ورزشکارند و قدرتمند. در ابتدا برای کشیدن سورتمه تربیت می‌شدند و البته خیلی از آن‌ها هنوز هم به این کار مشغولند. همین موضوع آن ها را از سگ های دیگر متمایز می‌کند، اما آنچه در هاسکی ها حیرت‌انگیز است قدرت یادگیری آن‌هاست.

خیلی ها به‌خاطر طبیعت وحشی این نژاد عاشقش می‌شوند، اما دراصل نمی‌دانند که او چطور سگی است. نژاد هاسکی مناسب همه نیست. متاسفانه خیلی‌ها یک سگ زیبای هاسکی را به سرپرستی قبول می‌کنند و چون نمی توانند از پس مشکلات و سختی های کلنجار رفتن با این نژاد برآیند، بعد از مدتی، او را رها می‌کنند یا به پناهگاه ها می‌سپارند و برایش سرنوشت غم‌انگیزی را رقم می‌زنند.

 

محبوبیت نژاد سگ هاسکی

محبوبیت نژاد سگ هاسکی سیبری سبب شده است که توله کش ها یا صاحبان معمولی سگ ها به زیاد کردن توله‌های این نژاد اقدام کنند، در نتیجه سگ هایی متولد می‌شوند که مشکلات اخلاقی و سلامتی زیادی دارند. این امر باعث شده است که خصوصیات منفی زیادی به صورت غیرطبیعی در هاسکی ها دیده شود.

اگر به ویژگی های مثبت شخصیت نژاد سگ هاسکی سیبری توجه کنید، متوجه می‌شوید که چقدر سگ های فوق‌العاده ای اند. آن ها باهوش و مستقل‌اند. بااین‌که بسیار مهربان اند اما گدایی محبت نمی‌کنند. پرخاشگر نیستند و اگر در خانه‌ای چند سگ باشد، با آنها به خوبی کنار می آیند. رابطه ی خوبی با بچه‌ها دارند و به هرکس که وارد خانه شود خوشامد می‌گویند، حتی اگر مزاحم باشد.

با این‌ حال نژاد سگ هاسکی سیبری معمولاً از این هوش فوق‌العاده برای یاد گرفتن چیزهای بد استفاده می‌کنند و کم پیش می‌آید که بتوانند دل صاحب‌شان را به دست آورند. آموزش و تربیت هاسکی بسیار سخت است و به همین دلیل اصلاً به افراد محتاط یا آنها که دفعه‌ی اول‌شان است می‌خواهند از سگی نگهداری کنند، توصیه نمی‌شود. هاسکی نیاز به صاحبی با اعتماد به نفس و قوی دارد، کسی که به‌خوبی قوانینِ او را مشخص کند و ثبات رفتاری داشته باشد. هاسکی ها هم مثل نژادهای دیگر باید فرمان‌پذیری را بیاموزند اما به نظر می‌رسد که فرق مدرسه و خانه را خوب می‌فهمند و ممکن است در خانه نافرمانی کنند.

 

چالش هاسکی

بزرگ‌ترین چالش شما با نژاد سگ هاسکی سیبری این است که از دست‌ تان فرار نکند. آن‌ها از هر فرصتی برای فرار کردن استفاده می‌کنند و متاسفانه بسیاری از آن ها گم می‌شوند یا موقع فرار آسیب می‌بینند. کسانی که از هاسکی نگهداری می‌کنند حتماً باید دور حیاط‌شان را حصارکشی کنند تا فرصت فرار به هاسکی داده نشود.

با این‌که نژاد سگ هاسکی سیبری خصوصیات زیادی دارد که نگهداری از او را سخت می‌کند اما نژادی فوق‌العاده است. طرفداران این نژاد به‌خوبی از این ویژگی های استثنایی آگاهند. هاسکی‌های سیبری اگر به‌درستی تعلیم ببینند و مراقبت شوند، همراهان بسیار خوبی برای خانواده‌اند.

 

هایلایت‌ها

برحسب شرایط آب‌وهوایی که در آن زندگی می‌کنند، هاسکی‌ها ریزش موی زیادی ندارند، مگر در زمان‌های خاصی از سال که مقدار زیادی از پوشش بدن‌شان یک‌باره می‌ریزد. این اتفاق معمولاً دو بار در سال می‌افتد و سه‌هفته‌ای طول می‌کشد و اگر در شرایط آب‌وهوایی گرم زندگی کنید این ریزش مو بیشتر است.

هاسکی‌ها برای زندگی آپارتمانی توصیه نمی‌شوند، اما اگر خوب آموزش دیده و تربیت شده باشند، می‌توانند در آپارتمان هم کنار شما زندگی کنند.

هاسکی‌ها به فرار کردن مشهورند و معروف‌اند که یک‌دفعه فرار کرده و ناپدید می‌شوند. اگر در خانه‌ی حیاط‌دار زندگی می‌کنید حتماً باید دورتادور خانه حصارکشی شده باشد و حصارها هم باید به‌خوبی در زمین فرو رفته باشند تا هاسکی زمین را نکند و از زیر حصار فرار نکند.

هاسکی‌ها می‌توانند خیلی خرابکار باشند. اگر در خانه بیرون از پارک سگ تنها باشند، می‌توانند حسابی خرابی به بار بیاورند. در بیرون از خانه هم با کندن زمین باغچه و گل‌ها را خراب می‌کنند. به همین دلیل بهتر است به او آموزش دهید که فقط اجازه‌ی کندن یک قسمت خاص از زمین حیاط را دارد تا با خیال راحت به بازی مشغول شود.

رفتار اجتماعی هاسکی

هاسکی‌ها به ندرت واق‌واق می‌کنند، اما از زوزه کشیدن لذت می‌برند. حتی اگر کسی بی‌اجازه وارد خانه شود هم واق‌واق نمی‌کنند. به همین دلیل سگ های مراقب و نگهبان خوبی نیستند.

برای کسانی که اولین بار است می‌خواهند از سگ نگهداری کنند، افرادی محتاط اند یا می‌ترسند، نژاد سگ هاسکی سیبری گزینه‌ی خوبی نیست. هاسکی‌ها به صاحبانی قوی نیاز دارند که رئیس آن‌ها باشد. آن‌ها باید از تولگی آموزش فرمان‌پذیری ببینند، زیرا درغیراین‌صورت تربیت‌شان کاری سخت و طاقت‌فرسا خواهد شد.

هاسکی‌ها بسیار کنجکاوند و ممکن است موقع کشف یک چیز تازه به خودشان آسیب بزنند یا گم شوند.

هاسکی‌ها مهربان و خوش‌ذات‌اند. معمولاً ارتباط خوبی با بچه‌ها دارند، بااین‌حال بچه‌ها را نباید هیچوقت با هیچ نژاد سگی تنها بگذارید. همچنین رفتار خوبی درمقابل آدم‌ها دارند و حیوانات دیگر در خانه هم کنار می‌آیند.

هاسکی‌ها طوری پرورش یافته‌اند که به غذای کمی نیاز داشته باشند. هنوز هم همین‌طورند و به کالری زیادی در روز نیاز ندارند.

به هیچ‌عنوان هاسکی‌تان را بدون لیش و قلاده به گردش و پیاده‌روی نبرید. چون ممکن است فرار کند یا حیوانات کوچک دیگر را شکار کند.

چهره و خصوصیات اخلاقی

هاسکی‌ها به‌خاطر چهره‌ی زیباشان خیلی وقت‌ها مردم به اشتباه به سراغش می‌روند. خیلی‌ها به خصوصیات اخلاقی و خلق‌وخوی هاسکی توجهی نمی‌کنند و بعد از مدتی متوجه می‌شوند که سگ زیباشان بدرفتاری می‌کند. بسیاری از هاسکی‌ها فقط به این دلیل که صاحب مناسبی نداشته‌اند کشته می‌شوند، گم می‌شوند یا به پناهگاه‌ها سپرده می‌شوند.

اگر قصد دارید یک سگ هاسکی سیبری را به سرپرستی بپذیرید، حتماً درمورد این نژاد خوب مطالعه کنید. تا می‌توانید اطلاعات‌تان را درمورد هاسکی‌ها بالا ببرید. همیشه به‌خاطر داشته باشید که این سگ زیبا، ممکن است زندگی شما را به کلی تغییر دهد و باید ببینید آمادگی‌اش را دارید یا خیر.

نژاد سگ هاسکی سیبری

تاریخچه

اصل‌و‌نسب نژاد هاسکی به قبیله‌ی چوکچی  (Chukchis)از قبایل سیبری در روسیه، می‌رسد. تاریخچه‌ي این نژاد چندان مشخص نیست، اما آزمایش‌های DNA نشان می‌دهد که نژاد هاسکی یکی از قدیمی‌ترین نژادهاست. چیزی که می‌دانیم این است که چوکچی‌ها از این سگ‌ها برای رفت‌وآمد سریع استفاده می‌کردند و آن‌ها را یکی از اعضای خانواده‌ي خود می‌دانستند. تا جایی که گاهی بچه‌ها کنار هاسکی‌ها می‌خوابیدند تا رختخواب گرم و نرمی داشته باشند.

در سال ۱۹۰۸ هاسکی‌ها را به آلاسکا وارد کردند و کشیدن سورتمه را به آن‌ها محول کردند. آن‌ها را وارد مسابقه‌ی سورتمه‌کشی می‌کردند که در آن باید حدودا ۶۵۷ کیلومتر را می‌دویدند. این مسابقه هنوز هم برگزار می‌شود.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که آخرین هاسکی سال ۱۹۳۰ از سیبری صادر شده است، درست پیش از آنکه دولت شوروی سابق مرزها را ببندد. پس از آن زندگی و تولیدمثل این نژاد در آمریکای شمالی ادامه یافت. گرچه آن‌ها، نسبت به زمانی که با چوکچی‌ها زندگی می‌کردند، خیلی تغییر کرده‌اند، اما هنوز هم بعضی ویژگی‌های فوق‌العاده‌ی آن سگ‌ها در هاسکی‌های امروزی دیده می‌شود.

کلوب هاسکی‌های امریکایی در سال ۱۹۳۸ تاسیس شد و در سال ۱۹۳۰ موسسه‌ی امریکایی پرورش سگ (AKC) و در سال ۱۹۳۹ موسسه‌ی کانادایی پرورش سگ این نژاد را رسماً ثبت کرد.

 

اندازه

قد سگ‌های هاسکی نر در زمان ایستادن ۵۳ تا ۶۰ سانتی‌متر است و قد ماده‌های این نژاد به طور متوسط از ۵۱ تا ۵۶ سانتی‌متر است. وزن هاسکی‌های نر ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم و وزن هاسکی‌های ماده ۱۶ تا ۲۳ کیلوگرم است.

 

شخصیت

هاسکی‌ها در گله زندگی می‌کنند و به صاحبی احتیاج دارند که برای‌شان حکم رئیس گله را داشته باشد. اگر رئیس سگ‌تان باشید، راحت‌تر می‌توانید او را تربیت کنید، چون به شما احترام خواهد گذاشت و بهتر به حرف‌هاتان گوش خواهد داد. اما اگر خودتان ضعف نشان دهید، هاسکی سعی خواهد که هرازگاهی او کنترل گله را در دست گیرد.

در چنین شرایطی خیلی مهم است که مغلوب او نشوید. باید جایگاه خودتان را به‌عنوان رئیس محکم کنید ــ البته نه با تنبیه و آزار رساندن به سگ ــ بلکه با تعیین خط‌مشی‌ای شفاف و روشن برای او.

یکی از بهترین راه ها برای اثبات رهبری خودتان، این است که سگ را مجبور کنید برای غذا خوردن صبر کند. با این روش او کم‌کم شما را منبع و صاحب همه‌چیز خواهد دید ــ غذا، تشویقی، اسباب‌بازی و هر چیز دیگر.

این سگ پرانرژی می‌تواند گاهی خرابکار شود، مخصوصاً وقتی حوصله اش سر رفته یا ورزش کافی نداشته باشد. اگر تنها بمانند ممکن است کل خانه را به هم بزنند. حتی دیده شده در چنین وضعیتی یک سگ هاسکی دیوار سیمانی را هم جویده است!

در بیرون خانه هم می‌توانند به این خرابکاری‌ها ادامه دهند. ممکن است کل باغچه را بکنند، اما می‌توانید به او آموزش دهید که حق کندن فقط یک قسمت مشخص از باغچه یا حیاط را دارد.

با این‌حال سگ‌های هاسکی سیبری با این طبیعت بازیگوش و شادشان بسیار جذاب‌اند. همچنین بسیار اجتماعی‌اند و عاشق این‌اند که توانایی‌ها و استعدادهاشان را به دیگران نشان دهند.

 

شرط نگهداری هاسکی در آپارتمان

سگ‌های هاسکی سیبری اهل واق‌واق‌ کردن نیستند. اما از طرف دیگر دوست دارند زوزه بکشند و این زوزه‌ها ممکن است همسایه‌هاتان را خسته کند. فقط در شرایطی می‌توانید از یک هاسکی سیبری در آپارتمان نگهداری کنید که او را خوب تربیت کرده باشید و هر روز با ورزش و فعالیت بدنی انرژی‌اش را تخلیه کنید.

یک نکته ی دیگر این که هاسکی ها مهربان و خوش‌برخوردند، ولی همین ویژگی شخصیتی باعث می‌شود که سگ های مراقب خوبی نباشند. آن ها به غریبه ها مظنون نیستند، حتی اگر این غریبه دزد باشد. واقعیت این است که آن ها همه را دوست دارند.

شخصیت در سگ ها خدادادی نیست. اینکه سگ تان چه ویژگی‌های اخلاقی ای داشته باشد، بستگی به عوامل مختلفی دارد، مثل وراثت، تربیت و اجتماعی شدن. از نشانه‌های یک توله ی خوش رفتار شادی و کنجکاوی اوست. این توله ها دوست دارند به آغوش افراد بروند. توله ای را انتخاب کنید که رفتار متعادلی داشته باشد؛ یعنی نه خجالتی باشد و گوشه‌ای پنهان شود و نه پرخاشگر که خواهر و برادرهایش را گاز بگیرد. هنگام گرفتن توله، حداقل یکی از والدینش را ببینید تا مطمئن شوید که رفتار مناسب و خوبی دارند. دیدن یکی از خویشاوندان سگ به شما کمک می‌کند بفهمید سگ‌تان در بزرگسالی چه شخصیتی خواهد داشت.

هاسکی‌ها هم مثل هر سگ دیگری باید در تولگی اجتماعی شوند ــ با سگ ها، آدم ها و موقعیت های جدید آشنا شود تا دربزرگسالی آرام و بی‌خطر باشند.

 

سلامتی

هاسکی‌ها عموماً سگ های سالمی اند اما در این نژاد هم مثل نژادهای دیگر بعضی بیماری‌ها شایع‌تر است. البته این به آن معنا نیست که همه‌ی هاسکی‌ها به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند، اما بالا بردن اطلاعات و آگاهی درمورد این بیماری‌ها می‌تواند به شما برای مراقب بهتر از سگ‌تان کمک کند.

آب‌مروارید: آب‌مروارید سگ‌ها هم درست مثل انسان‌ها با ایجاد نقاط ابرمانند در عدسی چشم ایجاد می‌شود که به مرور زمان بیشتر می‌شود. این اتفاق ممکن است در هر سنی بیفتد و معمولاً بر بینایی اثری نمی‌گذارد، هرچند در بعضی موارد می‌تواند موجب پایین آمدن شدید قدرت بینایی شود. آب‌مروارید معمولاً با عمل جراحی به خوبی درمان می‌شود.

دیستروفی قرنیه (Corneal Dystrophy): این بیماری قرنیه و قسمت‌های شفاف بیرونی کره‌ی چشم را درگیر می‌کند. در دیستروفی یک لایه‌ی کدر که از چربی تشکیل شده است، بر روی قرنیه ایجاد می‌شود. این بیماری در سنین جوانی و بیشتر در سگ‌های ماده دیده می‌شود. متاسفانه این بیماری درمانی ندارد، اما به نظر می‌رسد که بر دید سگ تأثیر نمی‌گذارد.

آتروفی پیش‌رونده‌ی شبکیه: از خانواده‌ی بیماری‌های چشمی است که موجب زوال تدریجی شبکیه‌ی چشم می‌شود. در مراحل ابتدایی این بیماری، سگ‌های مبتلا دچار شب‌کوری می‌شوند و با پیشروی بیماری، روزها هم بینایی خود را از دست می‌دهند. بسیاری از این سگ‌ها به‌خوبی با این وضعیت کنار می‌آیند، البته به‌شرطی که محیط اطرافشان یکسان باقی بماند.

مراقبت و نگهداری

هاسکی‌های سیبری به ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش در روز نیاز دارند تا بی‌حوصله نشوند. آن‌ها همراهان فوق‌العاده‌ای برای دویدن‌اند اما به هیچ عنوان نباید آن ها را در هوای گرم برای ورزش و فعالیت بیرون ببرید. جالب است بدانید که حتی یک حیاط خلوت کوچک هم برای تخلیه ی انرژی آن‌ ها کافی است.

هاسکی ها برای این‌که شاد و خوشحال باشند، باید کار کنند. برای حفظ تعادل می‌توانید برای خودتان برنامه‌هایی ورزشی و تفریحی در نظر بگیرید که بیرون از خانه انجام می‌شود و هاسکی تان را هم در این فعالیت‌ها همراه خودتان ببرید.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، آموزش برای این نژاد ضروری است. می‌توانید برای سگ تان معلم بگیرید اما ممکن است کمی برای‌تان سخت شود، زیرا آموزش دادن سگی که فرق بین خانه و مدرسه را می‌فهمد، دشوار است.

آن ها سر کلاس کاملاً حرف‌ گوش می‌کنند و به دستورات معلم عمل می‌کنند، اما در خانه دوباره می‌شوند همان سگ یک دنده‌ای که قبلاً بودند. این موضوع ممکن است خسته‌تان کند، اما باید صبور و قوی باشید تا همه‌چیز درست شود.

 

آموزش و تربیت

برای آموزش و تربیت سگ تان استفاده از پارک سگ هم توصیه می‌شود. پارک سگ فضای امنی برای توله‌ها ایجاد می‌کند که بتوانند بدون این‌که خطری تهدید‌شان کند، تحرک داشته باشند. البته نکته‌ی قابل‌ذکر این است که هیچ‌وقت برای تنبیه سگ‌تان از پارک سگ استفاده نکنید.

هیچ‌وقت در فضای آزاد بیرون هاسکی‌تان را بدون قلاده رها نکنید. هاسکی‌ها عاشق دویدن‌اند و ممکن است نفهمند چقدر از شما دور شده‌اند. اگر دنبال چیزی بروند یا سرگرم دویدن شوند، خیلی راحت گم‌شان خواهید کرد. از طرف دیگر شکارچی‌های خوبی هم هستند. کافی است هوس شکار کردن کنند، آن‌وقت هر چقدر بدوید نمی‌توانید به‌شان برسید.

 

تغذیه

میزان غذای پیشنهادی روزانه: یک‌ونیم تا ۲ لیوان غذای خشک باکیفیت در دو وعده

هاسکی ها معمولاً به نسبت هیکل شان کم غذا می‌خورند. این خصوصیت احتمالاً ریشه در تاریخچه ی نژاد آن‌ها دارد، زیرا چوکچی ها این سگ ها را برای حمل سریع بار در هوای سرد و با کمترین میزان تغذیه پرورش داده بودند.

نکته: میزانی که به سگ غذا می‌دهید، به اندازه، هیکل، سن، سوخت‌وساز و میزان فعالیت او بستگی دارد. سگ ها هم مثل انسان ها ویژگی های فردی دارند و نیازهای غذایی شان با هم فرق می‌کند. لازم به ذکر نیست که سگی که از نظر فیزیکی فعالیت زیادی دارد به غذای بیشتری نسبت به سگی که همیشه دراز کشیده نیاز دارد. کیفیت غذایی که می‌خرید هم خیلی مهم است، هرچه غذا کیفیت بالاتری داشته باشد، موادمغذی بیشتری به بدن پت‌تان می‌رساند.

 

رنگ مو و گرومینگ

اگر یک هاسکی را به سرپرستی گرفته‌اید، مطمئن شوید که جاروبرقی‌تان سالم است و خوب کار می‌کند. موهای دولایه‌ی هاسکی معمولاً اندازه‌ای متوسط دارد. پوشش رویی صاف و پوشش زیرین نرم و متراکم است.

خودتان را برای ریزش زیاد موهای هاسکی آماده کنید ــ مخصوصاً در فصل بهار و پاییز که زمان ریزش فصلی موهاشان است. با این حال نگران نباشید، مراقبت از آن‌ها چندان سخت نیست. برای اینکه وسایل خانه پر از موی سگ نباشد، حداقل هفته ای یک بار هاسکی خود را برس بکشید و در زمان ریزش فصلی، این کار را هر روز انجام دهید.

 

آرایشی و بهداشتی

هاسکی‌ها اساساً سگ‌های تمیزی‌اند و خودشان را تمیز می‌کنند. از این نظر شباهت زیادی به گربه‌ها دارند. معمولاً بدن‌شان بوی بد نمی‌دهد و به ندرت به حمام احتیاج پیدا می‌کنند. البته اگر در خاک و گل غلت بزنند یا بپرند داخل گودال‌های آب گل‌آلود، داستان دیگری است. برای حمام کردن سگ‌تان حتماً از یک شامپوی باکیفیت مخصوص سگ استفاده کنید تا میزان چربی طبیعی پوست و مویش حفظ شود.

موهای هاسکی سیبری رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی دارد، از سیاه گرفته تا سفید خالص، حتی با لکه‌های قرمز و مسی. چشمان‌شان می‌تواند قهوه‌ای یا آبی باشد. حتی ممکن است گاهی هرکدام از چشمان‌شان یک رنگ داشته باشد. به این چشمان جذاب، صورت نجیب‌شان را هم اضافه کنید و تصور کنید که چقدر زیبا خواهند بود.

حداقل هفته‌ای دو تا سه مرتبه باید دندان‌هاشان را مسواک بزنید تا از ایجاد جرم و تارتار بر روی دندان‌ها و باکتری داخل آن‌ها جلوگیری کنید. همچنین برای جلوگیری از بیماری‌های لثه و بوی بد دهان، توصیه می‌شود روزانه دندان‌هاشان را مسواک بزنید.

 

کوتاه کردن ناخن ها

اگر سگ‌تان خودش به صورت طبیعی ناخن‌هایش را کوتاه نمی‌کند، یک تا دو بار در ماه ناخن‌هایش را کوتاه کنید. اگر صدای برخورد ناخن‌های سگ‌تان با زمین را شنیدید، یعنی وقت کوتاه کردن‌شان است. یادتان باشد در ناخن سگ‌ها رگ‌های خونی وجود دارد که اگر بیش از حد مجاز کوتاه‌شان کنید، باعث خون‌ریزی می‌شود و برای سگ‌تان بسیار دردناک خواهد بود. اگر برای کوتاه کردن ناخن سگ‌ها تجربه‌ی کافی ندارید، حتماً از متخصص و فردی باتجربه بخواهید این کار را برای سگ‌تان انجام دهد.

 

چک کردن گوش سگ

گوش های سگ تان را به صورت هفتگی چک کنید تا مطمئن شوید که علائم عفونت مثل قرمزی یا بوی بد در آن‌ها وجود ندارد. همین طور اگر گوش های سگ تان خیس شد، باید به‌خوبی آن را چک و خشک کنید. موقع چک کردن گوش‌های سگ تان بااستفاده از یک گوش‌پاک‌کن که با محلول شستشوی مخصوص گوش سگ مرطوب شده است، آن را تمیز کنید تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود. به‌هیچ‌عنوان چیزی وارد کانال گوش او نکنید و فقط قسمت بیرون گوش را تمیز کنید.

سگ‌تان را از تولگی به برس کشیدن موهایش عادت دهید. هرازگاهی پاها، دهان و گوش‌هایش را چک کنید. باید کاری کنید که گرومینگ برایش تجربه‌ای لذت‌بخش شود با یک عالم تحسین و تشویقی.

در زمان گرومینگ حتماً به علائم قرمزی، خراش، جوش و التهاب در پوست، گوش‌ها، بینی، دهان، چشم‌ها و پاهایش دقت کنید. چشم ها باید شفاف باشند و هیچ قرمزی و ترشحی نداشته باشند. معاینه ی هفتگی کمک می‌کند در صورت بروز مشکل زودتر متوجه شوید و درمان را شروع کنید.

 

نژاد سگ هاسکی سیبری

 

ارتباط با کودکان و حیوانات‌خانگی دیگر

درمورد نژاد هاسکی سیبری هم مثل همه‌ی نژادهای دیگر باید در تمام شرایط وقتی کنار بچه‌ها هستند، تحت‌نظر یک بزرگ‌تر قرار گیرند. به کودکان آموزش دهید که چطور باید به سگ‌ها نزدیک شوند و آن‌ها را لمس کنند و هیچ‌وقت بچه‌های خیلی کوچک و سگ‌ها را با هم تنها نگذارید. به کودکان‌تان بیاموزید که هیچ‌وقت به سگی که خوابیده یا در حال غذا خوردن است نزدیک نشود یا سعی نکند غذای او را بگیرد.

این نژاد با سگ‌های دیگر هم به‌خوبی کنار می‌آید اما خیلی مهم است که از تولگی سگ‌تان را اجتماعی کنید. این کار باعث می‌شود به سگ‌های دیگر و همین‌طور آدم‌ها عادت کنند، هرچند این نژاد دربرخورد با غریبه‌ها هم بسیار مهربان است. اجتماعی کردن به توله‌ها یاد می‌دهد در برخورد با سگ‌های دیگر و آدم‌ها چطور رفتار کنند.

 

شرایط سخت زندگی در سیبری

تاریخچه‌ی این نژاد را همیشه به خاطر داشته باشید. شرایط سخت زندگی در سیبری، شکارچیان قدرتمندی از این سگ‌ها ساخته است زیرا پیدا کردن غذا برای آن‌ها همیشه دشوار بوده است. درنتیجه، خیلی از هاسکی‌های امروزی همچنان این خصوصیت را حفظ کرده‌اند و ممکن است به حیوانات کوچک مثل سنجاب، خرگوش و گربه به چشم شکار نگاه کنند. البته بعضی هاسکی‌ها می‌توانند به خوبی در کنار حیوانات‌خانگی دیگر در یک خانه زندگی کنند، مخصوصاً اگر از تولگی با حیوانات دیگر بزرگ شده باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.