سگ, نژادها

نژاد سگ شی واوا

نژاد سگ شی واوا ( قسمت اول )

 

نژاد سگ شی واوا

ویژگی های خاص نژاد سگ شی واوا ( چی واوا ) که باعث محبوبیت آن می شود شامل اندازه کوچک آن ها، اجتماعی و برونگرایی، و تنوع پوشش و رنگ آن ها می شود. همه ویژگی های سگ ها را دارند و توانایی شرکت و رقابت در ورزش های سگ ها مثل چابکی و مطیع بودن را دارند و در بین ده سگ نگهبان برتر به پیشنهاد افراد خبره قرار دارند.

اگرچه این سگ ها اصیل هستند، همچنان ممکن است در پناهگاه ها و یا محل نجات حیوانات هم آن ها را ببینید. همیشه به یاد داشته باشید که سرپرستی قبول کنید! اگر قصد داشتن سگ را دارید، آن را نخرید.

شی واواها بیشتر از هرچیزی از بودن در کنار صاحب خود لذت می برند، حتی کسانی که در زمینه نگهداری از سگ تازه کارند، و نیاز حداقل به مراقبت (استحمام، کوتاه کردن مو و …) و تمرین دارند. سگ های آپارتمانی فوق العاده ای هستند که با همه اعضای خانواده سازگار می شوند. فقط مطمئن شوید کودکانی که به آن نزدیک می شوند از روش های بازی کردن به آرامی با یک سگ کوچولو آگاه هستند.

جهت مشاهده لیست کامل ویژگی های این نژاد و همچنین حقایقی درباره شی واوا، بخش زیر را ببینید!

 

به خوبی با زندگی در آپارتمان سازگار می شود

برخلاف عقیده عموم افراد، اندازه کوچک سگ لزوما دلیل بر آپارتمانی بودن آن نیست. بسیاری از سگ های کوچک بقدری پرانرژی و پر سروصدا هستند که برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند. بی سروصدا بودن، انرژی کم، آرام بودن در فضای بسته و مودب بودن با بقیه ساکنین آپارتمان ویژگی های خوب یک سگ آپارتمانی می باشد. شما می توانید در اینجا قفس های بی نظیری برای سگ خود پیدا کنید تا در آپارتمان خود به آن ها فضای خصوصی تری بدهید.

 

مناسب برای افراد کم تجربه و تازه کار

زندگی با بعضی سگ ها راحت تر است، بهتر آموزش می بینند و خونگرم تر هستند. همچنین، آنقدر انعطاف  پذیرند که به راحتی بعد از اشتباهات و ناسازگاری های شما به حالت عادی بر می گردند.

سرپرستی سگ های حساس، با فکر مستقل یا سمج و پرمدعا ممکن است در تجربه اول سخت تر باشد. اگر تجربه نگهداری خود از سگ ها را در انتخاب سگ جدید خود در نظر بگیرید، به بهترین نتیجه ممکن می رسید.

اگر سرپرستی سگ برایتان جدید است، نگاهی به 101 ترفند نگهداری از سگ ها بیندازید و درباره روش تعلیم سگ خود مطالعه کنید!

می توانید به سرپرستی گرفتن یک سگ سن بالاتر را هم در نظر بگیرید، چون زمان و انرژی کمتری را صرف آن ها می کنید. می توانید با تهیه مکمل های مفصل سگ خود را در سن بالا هم فعال و سرحال نگه دارید و از بروز علائم ورم مفاصل جلوگیری کنید. اضافه کردن قرص های جویدنی گلاید به عادت غذایی سگ ها می تواند در سالم نگه داشتن مفاصل آن ها مفید باشد.

 

نژاد سگ شی واوا

سطح حساسیت

بعضی سگ ها اهمیتی به یک تنبیه عبوسانه نمی دهند، در حالی که بعضی سگ ها حتی یک نگاه خشمگین را به دل می گیرند و از آن ناراحت می شوند. سگ های با حساسیت کم که به آن ها «خونسرد»، «پرطاقت»، «سرسخت»، و حتی «پوست کلفت» هم می گویند، با یک خانواده پر سرو صدا و بی نظم و صاحب پر سروصدا و غرغرو و یک عادت زندگی متغیر راحت تر کنار می آیند. آیا شما بچه کوچک دارید، مهمانی های زیادی برگزار می کنید، یک گروه موسیقی در گاراژ خود دارید و یا یک زندگی ناآرام دارید؟ یک سگ با سطح حساسیت پایین انتخاب کنید.

 

تحمل تنها ماندن دارد

بعضی نژادها با خانواده خود خیلی صمیمی می شوند و وقت هایی که صاحبشان آن ها را تنها می گذارند بیشتر دچار نگرانی و ترس می شوند. سگ های مضطرب می توانند بسیار خرابکار باشند، پارس و ناله کنند و اجسام مختلف را بجوند و حتی باعث ایجاد جراحت در افراد شوند. این نژادها وقت هایی که یکی از اعضای خانواده خانه باشد یا آن ها را با خود به سر کار ببرند در بهترین حالت خود قرار می گیرند.

 

 

تحمل آب وهوای سرد

نژادهایی که موی کوتاه دارند یا پوشش زیرین کوتاه دارند یا فاقد آن هستند یا چربی بدن کمی دارند، مثل نژاد «گری هاند»، نسبت به سرما آسیب پذیرند. سگ هایی که تحمل سرمای کمی دارند، باید در آب وهوای سرد در یک فضای بسته باشند و برای پیاده روی در روزهای سرد ژاکت یا پلیور مخصوص خود را داشته باشند. اینجا می توانید برای سگ خود یک ژاکت فوق العاده پیدا کنید!

 

ویژگی های مربوط به رفتار دوستانه

 

رفتار دوستانه و خونگرم با خانواده

بعضی نژادها مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر صاحبشان از زمان توله  بودن آن ها را بزرگ کرده باشد، بعضی های دیگر تنها با یک فرد به شدت صمیمی می شوند و نسبت به بقیه بی تفاوتند، بعضی های دیگر هم کل خانواده را غرق در مهربانی و عشق می کنند. البته نژاد تنها عامل موثر در سطوح رفتار محبت آمیز نیست، سگ هایی که در خانه کنار انسان ها رشد می کنند، در کنار افراد احساس راحتی بیشتری می کنند و راحت تر با انسان ها ارتباط برقرار می کنند.

دوا و درمان و اهمیت به سلامتی سگتان باعث می شود که روند ایجاد صمیمیت راحت تر شود. به سگ خود قرص  جویدنی گلاید بدهید تا در دید او یک فرد تامین کننده مواد لازم برای او باشید و همچنین مفاصل سگتان سالم بماند.

 

نژاد سگ شی واوا

رابطه دوستانه با کودکان

ویژگی هایی مثل رفتار آرام با کودکان، سرسخت بودن نسبت به ناز کردن و بغل کردن های محکم بچه ها و بی تفاوت بودن نسبت به دویدن و جیغ کشیدن کودکان از ویژگی های یک سگ صمیمی با کودکان است. ممکن است برایتان سوال شود که چه سگ هایی در این لیست هستند، سگ های درنده باکسر و همچنین استافرد شایر آمریکایی ( که به آن ها پیت بول می گویند ) رفتار خوبی با کودکان دارند. سگ های کوچک و ظریف و چابک مثل شی واوا همیشه با خانواده رابطه دوستانه ای ندارند.

 

همه سگ ها از هم مجزا هستند. دسته بندی های ما در واقع عمومیت می دهند و تضمین نمی کنند که یک نژاد یا یک سگ چگونه رفتار می کند. سگ های هر نژادی بسته به تجربه های گذشته شان، تعلیماتی که در راستای رفتار با کودکان دیده اند و شخصیت شان می توانند با کودکان رفتار خوبی داشته باشند. صرف نظر از نژاد سگ ، همه آن ها آرواره های محکم و دندان های نوک تیزی دارند و ممکن است تحت شرایط پرتنش گاز بگیرند. کودکان کم سن و سگ ها از هر نژادی که باشند باید همیشه تحت نظارت یک فرد بالغ باشند و نباید آن ها را باهم تنها گذاشت، والسلام.

 

رفتار صمیمانه با سگ ها

صمیمیت بین انسان ها و سگ ها دو چیز کاملا متفاوت است. بعضی سگ ها ممکن است به سگ های دیگر حمله کنند و تلاش کنند تا بر آن ها چیره شوند، حتی اگر با انسان ها بسیار صمیمی باشند، بعضی سگ ها ترجیح می دهند که به جای دعوا با سگ دیگر بازی کنند و بعضی های دیگر به سرعت فرار می-کنند. نژاد تنها عامل موثر در این مسئله نیست. سگ هایی که حداقل تا 6 الی 8 هفتگی با مادر و توله-های دیگر زندگی کرده باشند، معمولا مهارت های اجتماعی بین سگی خوبی خواهند داشت.

 

رفتار صمیمانه با غریبه ها

سگ های این مدلی با دم تکان دادن و مالیدن پوزه به آن ها، به مهمان ها خوشامد می گویند، سگ های دیگر خجالتی، بی تفاوت یا حتی خشن ظاهر می شوند. اگرچه، صرف نظر از نژاد، سگی که اجتماعی شده باشد و وقتی که توله بوده در معرض افراد مختلف با اندازه ها، سن ها، اشکال مختلف بوده باشد، وقتی بالغ شود، بازخورد بهتری به ملاقات با غریبه ها می دهد. به خاطر داشته باشید که حتی سگ هایی که رفتار صمیمانه دارند مثل این سگ هم باید در عموم، یک قلاده خوب و محکم داشته باشند.

 

نیازهای مربوط به سلامتی و آراستگی

 

مقدار ریزش مو

اگر قرار است با سگ خود در یک خانه زندگی کنید، باید با این که مقداری موی سگ روی لباس  تان و در خانه تان باشد کنار بیایید. البته ریزش مو در بین نژادها متفاوت است. بعضی های سالی یک بار، بعضی های هر فصل و بعضی ها در هر دو بازه زمانی ریزش دارند و بعضی نژادها به ندرت ریزش مو دارند. اگر فرد وسواس و مرتبی هستید، بهتر است یک نژاد کم ریزش انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کمی پایین بیاورید. برای این که خانه تان را کمی تمیزتر نگه دارید در این قسمت می توانید وسایل ضد ریزش پیدا کنید.

 

ترشح بزاق

سگ های مستعد به ترشح بزاق زیاد ممکن است موقع سلام کردن به شما رشته های آب دهان را روی لباستان بریزند و روی آن لکه های بزرگ و مرطوب بر جای بگذارند. اگر با آب دهان سگ مشکلی ندارید، خوب است، اما اگر وسواس هستید، بهتر است سگی را انتخاب کنید که ترشح بزاق کمتری دارد.

 

آراستگی راحت

بعضی نژادها به تشریفات پیچیده برای مرتب شدن نیاز ندارند، بعضی نژادهای دیگر برای سالم و مرتب ماندن نیاز به حمام منظم، گرفتن ناخن و تشریفات دیگر دارند. حتما قبل از هر چیزی به این فکر کنید که آیا زمان و حوصله برای انجام دادن این کارها را دارید و این که می توانید هزینه استخدام یک فرد برای انجام این تشریفات را بپردازید یا خیر.

 

سلامت عمومی

به خاطر پرورش و تربیت ضعیف، بعضی نژادها نسبت به مشکلات سلامتی ژنتیکی مستعدترند، مثل دیسپلازی لگن. البته این موضوع به این معنا نیست که هر سگ از آن نژاد می تواند آن بیماری را داشته باشد، به این معناست که در ریسک بالایی برای ابتلا به آن قرار دارند.

اگر می خواهید سگی را به سرپرستی قبول کنید، خوب است که از بیماری های ژنتیکی که ممکن است برای نژاد مورد علاقه تان پیش بیاید آگاه شوید. همچنین خوب است از پناهگاه حیوانات وضعیت سلامت فیزیکی والدین و یا بستگان توله سگ خود را جویا شوید.

مشکلات سلامتی زیادی به هضم و مسائل دستگاه گوارش بستگی دارد. اضافه کردن داروی هضم و پی-پی راحت برنی به رژیم غذایی سگ باعث ارتقاء سلامت سگ شما و وضعیت جسمی او می شود.

نژاد سگ شی واوا

پتانسیل افزایش وزن

بعضی نژادها اشتهای خوبی دارند و می توانند به راحتی وزن اضافه کنند. اضافه وزن در سگ ها هم مثل انسان ها می تواند باعث ایجاد بیماری شود. اگر نژادی را انتخاب کردید که استعداد اضافه وزن دارد، باید مکمل هایش را محدود کنید و مطمئن شوید که به اندازه کافی ورزش و تحرک دارند و وعده های غذایی روزانه آن ها را اندازه بگیرید و مطمئن شوید که با قاعده خاصی غذا می خورند و غذا کل روز در دسترسشان نیست.

از دام پزشک راجع به رژیم غذایی سگ خود پرس وجو کنید و ببینید پیشنهادشان برای تغذیه توله کوچک شما چیست که بتواند وزن مناسبی را حفظ کند. اگر سگ شما مشکلات گوارشی دارد اضافه کردن داروی هضم و پی پی راحت برنی به رژیم غذایی سگ باعث ارتقاء سلامت سگ شما و وضعیت جسمی او می شود.!

 

اندازه

سگ ها اندازه های مختلفی دارند، از کوچکترین سگ دنیا، شی واوا گرفته تا نژاد قدبلند «گریت دین»، این که یک سگ چقدر جا اشغال می کند عامل مهمی در تصمیم افراد مبنی بر مناسب بودن سگ برای فضای مورد نظرشان است. نژاد های بزرگ ممکن است ترسناک یا سلطه گر به نظر برسند، اما بعضی از آن ها به طور شگفت انگیزی بامزه اند.

سگ های با جثه بزرگ در معرض آسیب های مفصلی هستند. اضافه کردن قرص های جویدنی گلاید به عادت غذایی سگ ها می تواند در سالم نگه داشتن مفاصل آن ها مفید باشد.

 

تعلیم پذیری

 

راحتی آموزش دادن

سگ هایی که به راحتی قابل تعلیم اند، در ارتباط دادن یک دستور ( مثل کلمه «بشین» )، یک عمل ( نشستن ) و نتیجه آن ( جایزه گرفتن ) باهم سریع تر عمل می کنند. سگ های دیگر نیاز به زمان، صبر و تکرار بیشتری در طول تعلیم خود دارند.

بیشتر نژادها باهوش هستند اما آموزش را به شیوه «در ازای این به من چی میرسه؟» انجام دهید، در این روش شما باید در ازای اجرای درخواست هایتان به آن ها جایزه یا بازی هدیه بدهید. برای شروع اینجا جایزه هایی را می بینید که در واقع باعث بهتر شدن هضم سگ شما می شود!

 

ذکاوت

سگ هایی که برای کارهایی که نیاز به تصمیم گیری، ذکاوت و تمرکز دارند مثل سگ گله بودن تربیت شده اند، نیاز دارند که مغزشان را تمرین دهند، همچنین سگ هایی که برای دویدن در تمام طول روز پرورش یافته اند باید بدن خود را آماده کنند. اگر شبیه سازی ذهنی مورد نیاز را دریافت نکنند، کار خودشان را می کنند، معمولا کارهایی که خوشتان نمی آید مثل کندن یا جویدن. آموزش اطاعت و اسباب بازی های آموزشی برای سگ ها و همچنین ورزش ها و کارهای مناسب سگ ها مثل چابکی و جست وجو و نجات، روش های خوبی برای نرمش ذهنی یک سگ می باشند.

پتانسیل استفاده زیاد از دهان

این ویژگی در نژادهای زیادی در مرحله تولگی و در نژاد «رتریور» در همه سنین وجود دارد، فعالیت دهان سگ ها به معنای گاز گرفتن، جویدن و گاز بازی (یک گاز آرام که باعث زخم شدن پوست نمی شود) می باشد. سگ هایی که این ویژگی را دارند، بیشتر تمایل به استفاده از دهانشان برای نگه داشتن یا جمع کردن اعضای خانواده دارند و باید آموزش ببیند که گاز گرفتن یا جویدن اسباب بازی های ایرادی ندارد، ولی انسان ها چرا! نژاد سگ شی واوا از بازی های فچ (بازی پرت کردن اشیاء با سگ) و همچنین جویدن اسباب بازی هایی که با دارو یا غذای سگ پر شده لذت می برند.

 

تمایل به شکار

سگ هایی که برای شکار تربیت شده اند، مثل «تریر»ها، علاقه ای ذاتی به دنبال کردن و گاهاً کشتن حیوانات دیگر دارند. هر چیزی که در کنار سگ با صدای بلندی حرکت کند مثل گربه، سنجاب و حتی ماشین  می تواند این غریزه را در سگ تحریک کند. سگ هایی که دنبال کردن را دوست دارند باید قلاده داشته باشند یا در محیط های روباز در یک محیط محصور قرار بگیرند، همچنین در حیاط خانه هم نیاز به حصارهای محکم و امن دارید.

این نژادها عموما برای خانه هایی که در آن ها حیوان خانگی کوچکتری که می توانند شکار تلقی شوند مثل گربه ها، همسترها یا سگ های کوچک وجود دارند، مناسب نیستند. از طرف دیگر، نژادهایی که از آن ها در اصل برای شکار پرنده ها استفاده می شده، دنبال حیوان های دیگر نمی کنند، اما احتمالا وقتی که پرنده های در حال پرواز را ببینند حواسشان پرت می شود.

 

نژاد سگ شی واوا ( قسمت دوم )

 

تمایل به پارس کردن یا زوزه کشیدن

بعضی نژادها پرسروصداتر از دیگر نژادها هستند. موقع انتخاب نژاد سگ این که هر چند وقت یک بار زوزه می کشد یا پارس می کند را هم در نظر بگیرید. اگر می خواهید سگ شکاری بگیرید، زوزه هایشان که امضای اصلی آن هاست را دل انگیز می دانید یا اذیتتان می کند؟ اگر در فکر سگ شکاری هستید، آیا یک شهر پر از غریبه باعث نمی شود که سگ کوچک شما همیشه در حالت آماده باش باشد؟ حیات وحش محلی باعث دیوانگی سگتان نمی شود؟ آیا در محل زندگی خود محدودیت صوتی و سروصدا دارید؟ همسایه نزدیک چطور؟ اگر دارید بهتر است یک سگ ساکت تر انتخاب کنید.

 

علاقه به چرخ زدن

بعضی نژادها بیشتر از دیگران علاقه به گردش و چرخ زدن دارند. سگ های شمالی مثل هاسکی های سیبری طوری پرورش یافته اند که مسافت های زیادی طی کنند و اگر چیزی نظرشان را جلب کند آن را دنبال می کنند. بسیاری از سگ های شکاری هم به دنبال بو می روند یا مثلا به دنبال خرگوشی که در طول مسیر دویده می روند، حتی اگر این گردش ها به قیمت ترک کردن شما تمام شود.

 

نیازهای جسمی

 

سطح انرژی

سگ های پرانرژی همیشه آماده و منتظر تحرک هستند. این سگ ها که ذاتاً برای کارهای مخصوص سگ ها پرورش یافته اند، مثل بازی پیدا کردن برای سگ های شکاری و سگ های گله، انرژی فعالیت در کل روز را دارند. نیاز به مقدار معینی ورزش و تحرک و شبیه سازی ذهنی دارند، و دوست دارند وقتشان را صرف پریدن، بازی کردن و کشف بوها و چیزهای جدید کنند.

سگ های کم انرژی معادل انسان های تنبل و تن پرور هستند، دوست دارند کل روز را چرت بزنند. موقع انتخاب یک نژاد سگ، سطح فعالیت و سبک زندگی خودتان را هم در نظر بگیرید و ببینید به نظرتان گرفتن یک سگ سرخوش و پرانرژی باعث سرزندگی شما می شود و یا فقط شما را آزار می دهد.

مشکلات سلامتی و بیماری ها هم روی سطح انرژی سگ شما موثرند. اضافه کردن داروی هضم و پی پی راحت برنی به رژیم غذایی سگ باعث ارتقاء سلامت سگ شما و وضعیت جسمی او می شود.

 

نژاد سگ شی واوا ( قسمت دوم )

 

قدرت

یک سگ نیرومند ممکن است پرانرژی باشد یا نباشد، اما هرکاری که انجام دهند با قدرت زیادی انجام می دهند، به قلاده شان فشار می آورند (تا وقتی که آن ها را آموزش دهید که این کار را نکنند)، سعی می کنند با زور از موانع عبور کنند، و حتی خوردن و آشامیدنشان هم با یک بلع محکم و صدای بلند همراه است. این نیروی زیاد در این نوع سگ ها باعث می شود که تعلیم و آموزش زیادی برای آموختن رفتار های خوب لازم باشد و ممکن است انتخاب خوبی برای خانه ای که بچه های کوچک یا افراد مسن یا ضعیف در آن هستند نباشد. یک سگ کم زورتر، رام تر و مطیع تر است.

 

نیازهای ورزشی

برای بعضی نژادها قدم زدن های بعد از ظهر در کنار آپارتمان مناسب است. بقیه نژادها به ورزش های سخت روزانه نیاز دارند، به خصوص سگ هایی که برای کارهای فیزیکی مثل شکار یا گله داری پرورش یافته اند.

این نژادها بدون فعالیت کافی، ممکن است اضافه وزن پیدا کنند و انرژی ذخیره شده شان را در کارهایی که شما دوست ندارید صرف کنند، مثل پارس کردن، جویدن، و کندن. سگ هایی که به فعالیت زیاد نیاز دارند برای افرادی مناسب هستند که بیرون رفتن را دوست دارند، فعالند و دوست دارند سگ خود را برای رقابت در یک ورزش پر انرژی مخصوص سگ ها مثل چابکی آماده کنند.

حتی سگ های پیرتر هم به فعالیت نیاز دارند، و فعالیت برای مقابله با ورم مفاصل و بیماری های دیگر مربوط به سن مفید است. . اضافه کردن قرص های جویدنی گلاید به عادت غذایی سگ تان، مکمل های مفصلی را برای آن ها فراهم می کند تا در سن بالا هم فعال و سالم باشند.

 

بازیگوشی

بعضی سگ ها همیشه توله سگ می مانند، همیشه دوست دارند بازی کنند، در حالی که بعضی دیگر جدی تر و با وقارترند. اگرچه یک توله سگ بازیگوش دوست داشتنی به نظر می رسد، فکر می کنید در یک روز چند بار می توانید فچ و تگ بازی کنید، و اینکه آیا بچه ها یا سگ های دیگری دارید که همبازی سگتان بشوند؟

می توانید یک سگ سن بالاتر را انتخاب کنید. سگ های بزرگتر همچنان بازیگوش هستند و نسبت به سگ های کوچک تر کم تر درخواست بازی می کنند. اضافه کردن قرص های جویدنی گلاید به عادت غذایی سگ  بزرگترتان، از ورم مفاصل جلوگیری می کند و سگ مسن شما را فعال و بازیگوش نگه می دارد.

 

اطلاعات حیاتی

گروه نژاد سگ:

سگ همنشین

قد:

تا شانه از 15 تا 23 سانتی متر

وزن:

از 1.3 تا 2.7 کیلوگرم

مدت زندگی:

10 تا 18 سال

اطلاعات بیشتر درباره این گونه

نژاد سگ شی واوا در هر جایی در خانه و سفر در کنار چمدان ها دنبال صاحبشان هستند وقتی که به ماموریت یا به خرید می روند. برای چی واوا غیرمعمول نیست که یک ارتباط نزدیک با یک شخص تنها شکل بدهند و اگر آنها خیلی زیاد از حد بروند، تحمل آنها خیلی سخت و دشوار می شود.

در کنار اینکه یک هم خونه مهربانی هستند، چی واوا باهوش هستند و سریع یاد می گیرند. آنها در چالاکی و امتحان حرف-شنوی می توانند به اندازه سگ های بزرگتر با اشتیاق و موفقیت زیادی رقابت کنند. گفته شده است که آنها تمایل به سگ های کوچک دارند. شما بیشترین موفقیت را دارید اگرکه شما بتوانید آنها را با این رقابت ترغیب کنید- یا انجام آنچه را که شما می-خواهید راحت می کند. وقتی در حال آموزش چی واوا خودتان هستید، از مشوق های مثبت به شکل ستایش کردن و پاداش های غذایی استفاده کنید. آنها به رفتارهای تند پاسخ نمی دهند.

 

جستجوگرهای شجاع

زمانی برای شی واوا مهم تلقی می شود که اندازه کوچک آن به حساب آورده شود. شی واواها جستجوگرهای شجاع و کنجکاوی هستند. آنها از طریق حفره های کوچک روی فنس از محوطه فرار می کنند و میتوانند در جاهایی خود را به زور جا دهند که دیگر پاپی ها و سگ ها نمی توانند جا بگیرند. و حتی با وجود اینکه  آنها تمایل درند که اختیار کاری را داشته باشند، آنها به صورت ناگهانی می توانند توسط سگ های وحشی بزرگ تر زخمی شوند.

چی واوا برای خانه هایی با بچه های کمتر از 8 سال توصیه نمی شود، چرا که بسادگی احتمال آسیب به یک کودک خردسال وجود دارد. صرفنظر از موقعیت خانوادگی شما، مهم این است که به خاطر داشته باشید که چی واوای شما با بچه ها، بزرگترها و دیگر حیوانات اجتماعی شود. چی واواها نسبت به افراد غریبه بدگمان هستند که از این بابت سگ های نگهبان خوبی هستند اما لازم است که یاد بگیرند با افراد به صورت دوستانه برخورد کنند. لازم است که به یاد داشته باشیم که چی واواها دوست دارند که فراموش کنند که آنها کوچک هستند و روبروی یک سگ مهاجم بزرگتر خواهند ایستاد؛ در نتیجه چی واوا در موقعیت های جدید نیاز به نظارت حساس تری دارد، در حالی که آنها در گردش باشند و وقتی که در حیاط خانه هستند.

شخصیت چی واوا و اندازه منحصر بفرد آن، او را به یک همراه شگفت انگیز در همه جاها تبدیل کرده است. فردی که با چی واوا زندگی می کند، به آنها علاقمند می شود و خیلی ها گفته اند که زمانی که شما زندگی خودتان را با یکی شریک می شوید، هیچ نوع سگ دیگری برای شما وجود نخواهد داشت.

 

برجستگی ها

 یک مربی چی واوا انتخاب کنید که مجوز سلامتی را برای شرایط قلبی و کاسه زانو ارائه بدهد.

شی واوا یک گونه با عمر طولانی است؛ انتظار می رود برای سن بالای 18 سال نیاز به مراقبت داشته باشد.

زمانی که شی واوا احساس سرما می کنند، هیجان زده می شوند یا اینکه می ترسند، شروع به لرزیدن می کنند. زمانی که آنها را در آب وهوای سرد یا مرطوب به بیرون می برید، یک ژاکت یا کت برای آنها فراهم کنید.

شی واوا می تواند با دشمنی به سمت دیگر سگ ها حمله ور شود اگر که آنها را در ایام بچگی اجتماعی پرورش ندهید. شی واوا در مقابل دیگر سگ ها عقب نمی کشند و این می تواند باعث یک مسئله شود  زمانی که آنها با سگ وحشی بزرگتری روبرو می شوند.

شی واوا خود را بدون مراقبت در حیاط تنها نگذارید. او می تواند توسط یک شاهین، دیگر پرندگان شکاری، یا سگ های بزرگتر یا گرگ های صحرایی مورد حمله قرار بگیرد.

شی واوا  می توانند با افراد غریبه مدارا کنند. یک پاپی را انتخاب کنید که توله زاییده باشد و در خانه با خیلی از تعاملات انسانی پرورش یافته باشد

شی واوا برای زمانی که شما بچه خردسال دارید، سگ های خوبی نیستند. چیواواها ممکن است در زمان بازی به کودکان نوپا و ضعیف آسیب برسانند. اکثر مربیان به خانواده های با بچه های کمتر از هشت سال سن پاپی نمی فروشند.

 گوش های شی واوا  تمایل به بلندشدن دارد و پوست خشک می شود.

شی واوا از هم نشینی خوشحال می شوند اما لازم است در روز 20 الی 30 دقیقه تمرین کنند و می توانند بیشتر از آنچه که شما انتظار دارید راه بروند. مراقب چی واوای خود باشید به خصوص زمانی که او یک پاپی است و کاملا خودش را جمع نکرده است.

 

شی واوا از شخصیت های زندگی شما بزرگتر است.

شی واوا از شخصیت های زندگی شما بزرگتر است و اگر شما به آنها امکان دهید زندگی شما را اداره می کنند. آنها زمانی که خسته هستند، می توانند ویرانگر باشند و به خورندگان سخت گیری تبدیل شوند اگر که در مورد وعده غذایی آنها خرده گیری شود. یک دستورالعمل برقرار نمایید و آنها را رعایت کنید یا اینکه شما به خودتان می فهمانید که صندلی راحتی خودتان را کنار بگذارید چرا که حیوان خانگی مورد علاقه شما به شما گفته است پیاده روی کنیم.

 برای داشتن یک حیوان بهداشتی، هرگز یک پاپی را از مربی غیررسمی، بازار پاپی یا فروشگاه حیوانات خانگی نخرید. یک مربی مشهور پیدا کنید که سگ های پرورشی شما را در مورد شرایط سلامتی ژنتیکی و رفتارهای مناسب تست کرده باشد.

 

نژاد سگ شی واوا ( قسمت سوم )

تاریخچه

همانند بسیاری از گونه ها، خاستگاه شی واوا نامشخص است اما درباره اینکه چگونه بوجود آمده اند، دو نظریه وجود دارد. اول اینکه این گونه از یک سگ آمریکای مرکزی یا آمریکای جنوبی زاده شده است که به تی چی چی  مشهور است.

وقتی ما به شواهد پیدایش شی واوا از آمریکای مرکزی و جنوبی نگاه می کنیم، ما خودمان را در تمدن تولتک  می بینیم. داده های حکاکی تولتک مربوط به 9 قرن قبل از میلاد است که سگی را مشابه با چی واوا با گوش های بزرگ و سر گرد نشان می دهد. این سگ ها تی چی چی نامیده شده اند و هدف آنها در تمدن تولتک نامعلوم است.

وقتی آزتک ها بر تولتک ها غلبه کردند، آنها تی چی چی را در جامعه خودشان جذب کردند. بسیاری از سگ ها در معبدها زندگی می کردند و در تشریفات مذهبی آزتک ها استفاده می شدند. آزتک ها اعتقاد داشتند که تی چی چی و قدرت های عرفانی شامل توانایی دیدن آینده، شفای بیماران، راهنمایی مطمئن ارواح مردگان در عالم اموات می شوند. مرسوم بود که یک تی چی-چی سرخ کشته شود و او را با بقایای مرده می سوزاندند. آزتک ها از تی چی چی به عنوان منبع غذایی و پوست استفاده می-کردند. اسپانیایی ها در اواخر سده 1500 بر آزتک ها غلبه کردند و تی چی چی در گمنامی ناپدید شد.

نظریه دوم این است که سگ های بی موی کوچکی توسط تاجران اسپانیای از چین به مکزیک آورده شده است و سپس با سگ های بومی کوچک پرورش یافته اند.

صرف نظر از اینکه این تئوری درست باشد، چی واوا با موهای کوتاه که ما امروز می شناسیم، در دهه 1850 در ایالت مکزیکی چی واوا کشف شده است که از همین جا نام آن گرفته شده است. بازدیدکنندگان آمریکایی از مکزیک این سگ های کوچک را با خود به خانه می برند. آنها در 1890 شروع به نمایش دادن کردند و یک آدم کوتاه قد به اسم چی واوا اولین پرورش دهنده آن شد که در باشگاه کنیل آمریکایی در 1904 ثبت شده است. نوع بلندموی آن احتمالا در اثر امتزاج با پاپیلون-ها یا پومرانیاها بوجود آمده است. محبوبیت این گونه در دهه 1930 و 1940 رشد پیدا کرد، وقتی که با شاه رقص و رهبری گروه موسیقی لاتین Xavier Cugat همراه شد.

از دهه 1960، چی واوا یکی از مشهورترین گونه های شد که توسط AKC ثبت شده بود. امروزه آنها مقام یازدهم را در میان 155 گونه و انواعی دارند که توسط AKC شناسایی شده است

 

نژاد سگ شی واوا ( قسمت سوم )

اندازه

شی واوا نوعاً 3 تا 6 پوند وزن دارند. چی واواهای کوچکتر وجود دارند اما آنها تمایلی ندارند که خیلی بهداشتی باشند. چی-واواها می توانند اندازه بیشتری نیز داشته باشند، که تا حدودی به 12 پوند یا بیشتر برسند. این مورد می تواند انتخاب خوبی برای خانواده های صاحب فرزند باشد.

 

شخصیت

شی واوا های جسور و خونگرم اغلب شبیه سگ شکاری توصیف شده است. طبیعت هوشیاری او و تردید نسبت به افراد غریبه او را به یک سگ نگبهان عالی تبدیل کرده است. حساسیت او به عاطفه و هم نشینی رونق داده است.

شی واوا  اغلب به یک شخص تنها نزدیک می شوند، اگرچه آنها معمولا تمایل به دوستی با افراد جدید دارند اگر که به شکل مناسبی معرفی شوند. به هرحال انتظار می رود که آنها در ابتدا کمی محتاط باشند. چی واوا می تواند ترسو باشند اگر که آنها به شکل مناسبی به عنوان پاپی اجتماعی نشوند.

مانند هر سگ دیگری، شی واوا خیلی زود نیاز به اجتماعی شدن دارند در معرض بسیاری از افراد ، نگاه ها، صداها و تجربیات مختلف قرار بگیرد وقتی که کوچک هستند. اجتماعی شدن کمک می کند که اطمینان حاصل شود که پاپی شی واوا شما به صورت یک سگ تمام عیار بزرگ شود.

سلامتی

نژاد سگ شی واوا هیچ مسئله سلامتی عمده ای ندارد. اما مانند همه گونه ها او می تواند متولد شود یا شرایط خاصی پدید آید. همه چی-واواها همه یا یکی از این بیماری ها را نخواهند داشت. اما مهم این است که هوشیار باشیم طوری که شما در زمان دیدار با مربیان مطلع باشید و بدانید تمام زندگی چی واوای خود را دنبال کنید.

آوردن یک مربی مسئول کمک خواهد کرد که شما از سلامتی چی واوا تا حد ممکن اطمینان حاصل کنید. یک پاپی توسط یک مربی مشهور قبل از اینکه شما آن را به خانه ببرید، واکسینه و کرم زدایی می شود. مربیان مسئول تنها از سلامتی فیزیکی، سگهای بالغ (حداقل 2 سال به بالا) استفاده می کنند و ذخیره تولیدمثل آنها را برای بیماری های ژنتیکی مربوط به این گونه مانند دررفتگی استخوان کاسه زانو و بیماری قلبی تست می کنند.

والدین هر دو بایستی مجوز بهداشتی داشته باشند، مستنداتی که نشان دهد یک سگ تست شده است و هیچ شرایط خاصی ندارد. در مورد چی واوا، شما بایستی مجوز سلامتی را از موسسه استخوان پزشکی حیوانات  (OFA) برای استخوان کاسه زانو و بیماری قلبی مشاهده کنید. شما می توانید مجوز سلامتی را با کنترل وب سایت OFA (offa.org) تائید کنید.

مجوز سلامتی برای سگ های کمتر از 2 سال سن صادر نمی شود. چرا که برخی از مسائل سلامتی تا زمانی که سگ به بلوغ کامل نرسیده است، آشکار نمی شود. به همین دلیل، اغلب توصیه می شود که سگها را تا زمانی که دو یا سه سال سن دارند، پرورش ندهید.

 

شرایط زیر ممکن است روی چی واواها تاثیر بگذارد:

دررفتگی کاسه زانو:

به « کاسه زانوی لیزخورده » نیز مشهور است. در سگ های کوچک این یک مسئله معمول است. سبب این کار این است که کاسه زانو سه قسمت دارد استخوان ران، استخوان زانو که به شکل مناسبی به ترتیب قرار نگرفته اند. این امر سبب لنگی در پاها یا راه رفتن غیرعادی، درست شبیه جست و خیزکردن یا لی لی کردن روی یک پا می شود. این شرایطی است که در تولد وجود دارد اگرچه نامیزانی واقعی یا دررفتگی استخوان همیشه تا زمانی خیلی دیرتر اتفاق نمی افتد. سایش ناشی از دررفتگی کاسه زانو می-تواند منجر به آماس مفصل، بیماری مفصل فرساینده شود.

چهار درجه دررفتگی کاسه زانو وجود دارد، از درجه 1 یک دررفتگی معمولی ناشی از نقص موقتی در مفصل، تا درجه چهار که پیچش درشت نی شدید می باشد و کاسه زانو نمی تواند به صورت دستی دوباره هم تراز شود. این مورد یک ظاهر با پای کج به سگ می دهد. درجات شدیدتر دررفتگی کاسه زانو ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

کاهش قند خون:

کاهش قند خون یا قند خون پایین در همه پاپی های نوع سرگرمی یک مسئله محتمل است. ]توجه: من در اینجا این مورد را به عنوان گونه سرگرمی کنار گذاشتم. بین اندازه گونه سرگرمی و سگ های کوچک اختلافی وجود دارد که این اختلاف بین چیواوا و یورکیز و تازی شکاری و داچشوندهای کوچک وجود دارد[. قند خون پایین به راحتی در مراحل اولیه قابل درمان است اما اگر درمان نشود، می تواند کشنده باشد. مهم این است که مربیان و صاحبان پاپی های نوع سرگرمی علائم و نشانه ها را بدانند چرا که این شرایط می تواند گاهی اوقات به عنوان تورم کبدی ویروسی یا التهاب مغز توسط دامپزشکان به نادرستی تشخیص داده شود.

یک پاپی با قند خون پایین حرکت کند خواهد داشت و در ادامه با رعشه و لرزش بی میل می شود. مقداری عسل را در زیر زبان او قرار دهید و فورا او را به دامپزشک برسانید. اگر این وضعیت ادامه پیدا کرد، او سرانجام غش می کند، دچار تشنج می شود، به کما می رود و می میرد. هر زمان که چیواوای شما به لنگیدن افتاد، با لثه ها و زبان خاکستری- آبی، موقعیت اوژانسی است. قند خون پایین در پاپی های سرگرمی زمانی اتفاق می افتد که ذخیره چربی ندارند تا گلوکز کافی را در زمان استرس یا زمانی که آنها به طور منظم غذا نمی خورند، تامین کند.

صدای غیرطبیعی قلب:

صدای غیرطبیعی قلب به سبب آشفتگی در جریان خون در حفره های قلب است. آنها یک شاخص هستند که ممکن است یک بیماری یا وضعیتی در قلب باشد که نیاز به مراقبت و درمان داشته باشد. صدای غیرطبیعی قلب روی میزان بلندی آن درجه بندی می شود، یک خیلی نرم و پنج خیلی بلند است. اگر بیماری آشکار و مشهود باشد، طوری که از طریق اشعه- X و کاردیوگراف تشخیص داده شود، سگ ممکن است به دارو، رژیم غذایی خاص، و کاهش میزان فعالیت نیاز داشته باشد تا خوب شود.

تنگی مجرای تنفسی:

این بیماری قلبی مادرزادی وقتی اتفاق می افتد که خون به شکل مناسب در قلب جریان پیدا نمی کند چرا که دریچه شش به سبب انسداد ناقص شده است. این بدین معناست که قلب بایستی سخت تر کار کند و بتواند بزرگ شود که به ناتوانی قلب منجر می شود. معالجه به شدت بیماری بستگی دارد. در موارد خفیف، کمی یا هیچ انسدادی وجود ندارد و معالجه لازم نیست. اگر سگ به شدت تحت تاثیر این بیماری قرار گیرد، جراحی توصیه می شود، اما بسته به موقعیت انسداد، رویه متفاوت است.

نای معیوب:

کاملا مشخص نیست که چگونه اتفاق می افتد، اما استنشاق سریع هوا سبب میشود که نای پهن شود و به دشواری هوا وارد ریه ها شود، درست شبیه یک نی نوشابه که با نیروی خیلی زیادی مکش می شود. این شرایط ممکن است ارثی باشد؛ که در گونه های خاص اتفاق بیفتد و سگ ها با این کار ناهنجاری را در جبران شیمیایی حلقه های نای خود نشان می دهند که این حلقه ها استحکام خود را از دست می دهند و قادر نیستند که شکل حلقوی خود را حفظ کنند.

آب آوردگی مغز:

مایع نخاعی  (CSF) به سبب یک عیب مادرزادی، انسداد یا عوارض آسیب های دوران تولد می تواند در مغز انباشته شود و به مغز فشار وارد کند. سر ورم کرده یا بزرگ شده به نظر می آید، اما این تشخیص می تواند در صورت لزوم با یک فراصوت تائید شود. هیچ علاجی برای آب آوردگی مغز وجود ندارد اگرچه در موارد خفیف استروئید می تواند به کاهش فشار سیال کمک کند. یک شنت نیز می تواند استفاده شود تا سیال را از مغز به شکم منحرف سازد. پاپی های با موارد جدی معمولا بعد از چهار ماه می میرند، که دلیل خوبی است تا اینکه خرید چی واوا را تا این سن به تعویق بندازید.

ملاج باز :

چیواواها با یک نقطه نرم روی بالای سرشان به دنیا می آیند. معمولا این نقطه نرم بسته است، درست شبیه یک نوزاد، اما گاهی اوقات موردی کاملا بسته نمی باشد. این سگ ها با احتیاط و به دقت عمل می شوند. یک دمیدن تصادفی در سر می تواند آنها را بکشد.

لرزش:

لرزش یک اتفاق معمول در چیواواها است. اینکه آنها چگونه به لرزه یا رعشه می افتند، روشن نیست بلکه معمولا وقتی اتفاق می افتد که سگ هیجان زده است، استرس دارد یا احساس سرما می کند.

 

نژاد سگ شی واوا ( قسمت چهارم )

مواظبت

با وجود اندازه کوچک چی واوا، درست مثل همه سگ ها نیاز به تمرین و آموزش دارد. مقدار انرژی یک چی واوای بالغ می تواند غافلگیرکننده باشد. او بدون وقفه موش خرماها را در حیات پشتی دنبال می کند و تمایل دارد به مدت طولانی با شما بازی کند. چی واواها از پیاده روی لذت می برند، سروصدای اطراف حیاط را دنبال می کنند، و عروسک ها را بازمی گردانند. آنها تا زمانی که رها هستند، راه می روند لذا اهمیت دارد که مطمئن شویم آنها خودشان خسته نشده اند به خصوص در روزهای گرم.

همانند بسیاری، آنها از بازی کردن در بیرون لذت می برند. چی واواها هرگز نبایستی بیرون بازی کنند. آنها از جانوران شکاری ایمن نیستند مانند شاهین، گرگ صحرایی یا سگ های بزرگ تر که می توانند وارد حیاط خانه شما شوند. آنها به عنوان هم نشین پرورش می یابند و بهترین محل برای هم نشینی با شما است.

آموزش یک چی واوا می تواند یک کار لذت بخش باشد. آنها در چندین ورزش مختلف سگ ها مانند چابکی و فرمان برداری موفق هستند، اما کودکستان پاپی و کلاس پایه فرمان برداری حتی برای یک چیواوی که یک همنشین واقعی است، اهمیت دارد. پیواوای شما سگهای متفاوت و افراد زیادی را در کلاس می بیند که در اجتماعی شدن او دخالت دارند و او روش های را یاد می گیرد که همه سگ ها بایستی یاد بگیرند.

چیواواها به سادگی مانند هر نوع دیگری در مدتی که اغلب با آنها بیرون می روید و با یک رویه ثابت یاد می گیرند. پاپی-ها نیاز دارند که به محض اینکه صبح از خواب بیدار می شوند، بعد از هر وعده غذا، بعد از خواب نیمروز، بعد از زمان بازی و فقط قبل از زمان خواب بیرون بروند. وقتی که شما نمی توانید از آنها مراقبت کنید، با استفاده از یک صندوق آنها را حبس کنید، آنها را آموزش دهید که بتوانند پیشاب خود را کنترل کنند و از بروز حادثه در خانه جلوگیری کنند. اگر آنها محبوس نشدند، برنامه ریزی کنید که آنها را هر یک الی دو ساعت بیرون ببرید و آنها را بیشتر از دو الی چهار ساعت در هر وقتی به جز در طول شب محبوس نکنید.

فراتر از آموزش خانه، آموزش در صندوق یک روش خوبی است که مطمئن می شوید چیواوای شما به داخل چیزهای که نبایستی برود، نرفته است. مثل هر سگ دیگری، چیواوا میتواند مانند پاپی ویرانگر باشد. آنها ممکن نیست به اندازه پاپی آزمایشگاه خسارت زیادی انجام دهند، بلکه این دندان های کوچک قطعا می تواند نشانه آنها را باقی بگذارد. آموزش در صندوق در ایام خردسالی نیز به چیواوای شما کمک می کند تا حبس را بپذیرد اگر که او نیاز به استراحت یا بستری شدن پیدا کند.

هرگز چیواوا را در یک صندوق در تمام طول روز محبوس نکنید. به هر حال، این یک زندان نیست، و او نبایستی در یک وقت بیشتر از چند ساعت را در این وضعیت سپری کند به جز زمانی که او در شب در حال خوابیدن است. چیواواها سگ های اجتماعی هستند و به این منظور آنها زندگی خود را با گیرافتادن در یک صندوق یا یک کاتال سپری نمی کنند.

پیواوای خود را با استفاده از تکنیک های تشویقی مثبت مانند پاداش های غذایی، تحسین، و بازی آموزش دهید و شما به زودی خواهید فهمید که او می تواند هر چیزی را که شما آموزش دهید، یاد بگیرد.

 

تغذیه

مقدار روزانه توصیه شده : 4/1 الی 2/1 فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در روز

توجه: مقداری که سگ بزرگ شما غذا می خورد، به اندازه، سن، ساختار بدنی، متابولیسم و سطح فعالیت بستگی دارد. سگها درست شبیه افراد منحصربفرد هستند و آنها همگی به یک مقدار یکسان غذا نیاز ندارند. تقریبا نیاز به گفتن نیست که سگ خیلی فعال بیشتر از یک سگ تنبل نیاز به غذا دارد. کیفیت غذای سگ که شما خریداری می کنید، نیز متفاوت است- هر چه غذا بهتر باشد، سگ شما به سمت سلامتی و تندرستی می رود و کمتر لازم است که سگ شماف شما را نگران سازد.

برای اطلاعات بیشتر درباره چیواوای شما، راهنمای خرید غذای درست، تغذیه پاپی شما، و تغذیه سگ بالغ را ببینید.

 

نژاد سگ شی واوا ( قسمت چهارم )

رنگ کت و آراستن

چیواوا دو نوع کت مختلف دارد: صاف و بلند. چیواوای با کت صاف یک کت صاف، براق دارد که تقریبا با بدنی با یک یقه ضخیم، موی بلند روی گردن مناسب است. موی روی سر و گوش ها کمتر است و دم خزدار است.

چیواوای با کت بلند یک کت نرم دارد که صاف و کمی فرفری است. روی بدن تقریبا به اندازه چیواوای با کت صاف، صاف است اما گوش ها یک حاشیه مو دارند و دم پردار شبیه به یک بادبزن روی پشت گسترده شده است. او یک یقه روی گردن و موی بلند نیز دارد که روی پای او را آراسته است. پاهای عقبی نیز با موی بلند پوشانده شده است که شبیه شلوار است- و این چیزی است که گفته شده است. روی شکم موی بلندتری است که چین نامیده شده است.

در کنار داشتن این دو نوع کت، چیواواها در محدوده ای از رنگ ها و تزئینات قرار می گیرند. آنها می توانند رنگ های یکدست مانند سیاه، سفید، حنایی، شکلاتی، خاکستری و نقره ای و هم چنین سه رنگ (شکلاتی، سیاه یا آبی با قهوه ای مایل به زرد و سفید- برای نمونه)، رنگ راه راه، خالدار، توکایی و تنوعی از دیگر تزئینات داشته باشند.عینک ها می تواند در همه رنگ ها خیلی کم رنگ تا خیلی تیره باشد.

چیواوا یک سگی است که زود شسته می شود و می رود. آراستن او تنها حدود چند دقیقه در هر هفته زمان می برد. هر هفته با یک دستکش تزئینات لاستیکی برس کشیده می شود یا یک برس با موهای زبر طبیعی، کوتاه برای چیووای با موهای کوتاه و یک برس سنجاقی برای چیواوای موبلند استفاده می شود. یک شانه با دندانه های ریز به برداشتن موهای ریخته کمک می کند.

چیواواها در طول سال مقادیر کمی ریزش دارند و ممکن است تاحدی ریزش بیشتری داشته باشند- به نسبت برای سگی به این اندازه- در بهار و پاییز. پشم زیرین چیواوای موبلند ممکن است به صورت دسته های کوچک کنده شود. برس کشیدن منظم کمک می کند که ریزش تحت کنترل قرار بگیرد.

با برس کشیدن منظم، چیواوا نبایستی نیاز داشته باشد که بیشتر از هر ماه یا دو ماه حمام بکند. از شامپوی استفاده کنید که برای سگ ها تهیه شده است پس شما روی هم کت و پوست را خشک نکنید.

گوش ها یک بخش مهمی هستند که در هنگام آرایش چیواوای شما کنترل می شوند. اگر شما بویی را استشمام کردید یا چیزی مومی شکل را دیدید، گوش داخلی را با توپ پنبه با استفاده از یک ماده تمیزکننده که توسط دامپزشک توصیه شده است، تمیز کنید. از عمیق شدن تمیزکاری گوش اجتناب کنید، تا جایی که می توانید ببینید را تمیز کنید. اگر گوش ها همراه با لبه های آن خشک شدند، مقداری روغن نارگیل یا نوزاد بر روی آنها بمالید.

برخی از چیواواها اثر اشک زیر چشمهایشان را آشکار کردند. شما میتوانید به دقت این چشم ها را پاک کنید تا این ترشحات برطرف شوند و محصولاتی در دسترس قرار دارد که این اثرات را برطرف می سازد.

ناخن های چیواوا به سرعت رشد می کند. ناخن ها را با گرفتن کوتاه نگه دارید. اگر شما بتوانید صدای راه رفتن روی کف اتاق آنها را بشنوید، ناخن ها خیلی بلند شدند. هر چه زودتر شما چیواوای خود را به پیراستار ناخن معرفی کنید تا با استرس کمتری این کار را تجربه کند. در عین حال، پدها را برای هر شیء خارجی یا جراحات کنترل کنید.

شبیه بسیاری از گونه های کوچک، چیواوا تمایل به بهداشت ضعیف دندان دارد و مسواک زدن دندان های آنها می تواند به سلامتی دهان آنها کمک کند. حداقل دو یا سه بار در هفته دندان ها را مسواک بزنید-  به صورت روزانه بهتر است تا رسوبات و باکتری ها برطرف شوند. از زمانی که پاپی شما کوچک است، شروع کنید تا اینکه به این کار عادت کند.

همان گونه که شما آرایش می کنید، جراحات، جوش ها، یا علائم عفونت مانند سرخی، نرمی یا التهاب روی پوست را در گوش ها، بینی ، دهان، و چشم ها و روی پاها را کنترل کنید. گوش ها بدون مواد چسبناک و مومی شکل زیاد درون آن بایستی به خوبی بشنوند، چشم ها بایستی بدون هیچ سرخی یا ترشحاتی بایستی به وضوح ببینند. آزمایش هفتگی شما به شما کمک می کند تا مسائل بالقوه سلامتی را زودتر کشف کنید.

 نژاد سگ شی واوا ( قسمت چهارم )

کودکان و دیگر حیوانات خانگی

بسیاری از چیواواها کودکان را دوست دارند، اما ترکیبی از یک سگ کوچک و یک کودک خردسال می تواند امری برای بیماری باشد. یک چیواوا ممکن است از دست کودک فرار کند و اگر که به درستی او را نگه نداشته باشد، آسیب ببیند و او مردد نخواهد بود که از خودش دفاع کند اگر که با او بدرفتاری شود. مربیان زیادی پاپی ها را به خانواده های دارای کودکان نوپا نمی فروشند، از ترس اینکه این سگ آسیب می رساند. چیواواها در خانواده های با کودکان بزرگتر و کامل که می دانند چگونه با آنها رفتار کنند، بهتر هستند.

این را یک قاعده کنید که کودکان خردسال بتوانند تنها چیواوا را نگه دارند یا نوازش کنند اگر که آنها روی کف اتاق نشسته باشند. همیشه به کودکان آموزش داده شود که چگونه به سگ ها نزدیک شوند و آنها را نوازش کنند و همیشه هر گونه تعامل بین سگ ها و کودکان خردسال را نظارت کنند تا از گزیدن یا کشیدن دم و گوش به این سو و آن سو جلوگیری شود. به کودک خود آموزش دهید که هرگز به هیچ سگی نزدیک نشود زمانی که در حال خواب هستند یا غذا می خورند یا اینکه سعی کنند غذای سگ را بردارند. هیچ سگی نبایستی بدون نظارت با یک کودک رها شود.

حتی اگر خانواده شما کودک ندارد، چیواوای شما بایستی همیشه در معرض دید آنهای باشد که در زمان کودکی او ترسی از آنها نداشته است اگر که بعدا در زندگی با آنها روبرو شود. فقط مطمئن باشید که شما به دقت مواظب هستید.

چیواوا در خانواده با دیگر حیوانات خانگی ارتباط خوبی دارد، از جمله گربه ها، اگر که یک سگ خردسال معرفی شود. چیواوای بی باک اغلب سگ های را که خیلی بزرگتر از خودش هستند را رهبری می کند و این به سبب مسائلی ممکن می شود یا نمی شود. غیرمعمول نیست که کوچک ترین سگ متصدی دیگری شود.

 

گروه های نجات

چیواواها اغلب بدون هیچ درک روشنی از اینکه کدام یک را صاحب شوید، خریداری می شود و این سگ ها اغلب در مواظبت گروه های نجات استفاده می شوند که نیاز به سازگاری و پرورش دارند. چیواواهای دیگری در گروه نجات هستند جرا که صاحبان آنها، آنها را رها کردند یا اینکه فوت شدند. پذیرش و قبول یک چیواوای بالغ مزایای زیادی دارد. سگ های بالغ اغلب تاکنون تعالیم خانگی را دارند و آموزش فرمان برداری را دارند. و آنها تاکنون از مرحله پاپی خطرناک عبور کردند. چرا که چیواواها چنین ظرفیت طول عمری دارند که پذیرفتن یک سگ بالغ می تواند سالهای هم نشینی لذت بخش زیادی را برای شما فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.