سگ, نژادها

نژاد سگ روتوایلر

نژاد سگ روتوایلر ( قسمت دوم )

 

نژاد سگ روتوایلر

نژاد سگ روتوایلر در اصل نژادی بود که برای هدایت احشام به بازار استفاده می شد. بعدها این نژاد برای کشیدن ارابه قصاب ها به کار گرفته شد. این نژاد سگ در میان اولین سگ های پلیس بوده و با افتخار در ارتش خدمت می کردند.

مهم تر از همه، این سگ ها یکی از محبوب ترین محافظان و دوستان خانواده بودند. البته والدین تازه کار باید آگاه باشند، زیرا این سگ ها بسیار قدرتمند و خشن هستند. این نژاد نیازمند مراقبت و آموزش باتجربه است. همچنین، والدین پُر انرژی یک دوست هوشمند، وفادار و بامحبت با روتی تجربه خواهند کرد.

DogTime این صندوق بزرگ و جادار را برای نگهداری این سگ پیشنهاد می کند که روتی بزرگ تان بتواند فضایی کافی برای استراحت و آرامش داشته باشد. برای سگ کوچولویِ مو کوتاه هم این برس و ماساژور سگ پیشنهاد می شود.

 

اطلاعات بیشتر در مورد این نژاد

نژاد سگ روتوایلر مانند قهرمان افسانه ای هرکول، روتوایلر یک سگ بسیار قدرتمند با قلبیِ پُر محبت است. این سگ ها که معمولاً از روی محبت روتی یا روت نیز نامیده می شوند، منشأ آلمانی دارند، جایی که برای هدایت احشام و کشیدن ارابه های کشاورزان و قصابان به کار گرفته می شدند. این ارثیه در سنه ی پهن روتی و بدنی عضلانی به چشم می خورد. وقتی این سگ حرکت می کند، قدرت و استقامت خود را به رخ می کشد.، ولی وقتی به چشمانش نگاه کنید، اعماق قهوه ای تیره و گرم را خواهید دید که تجلیِ نترسی، آگاهی، هوشیاری و پختگی است.

 

تربیت روتوایلری

نژاد سگ روتوایلر که به خوبی تربیت شده باشد آرام و مطمئن است. وی معمولاً نسبت به غربیه ها کناره گیری می کند، ولی به هیچ وجه ترسو و محجوب نیست. نگرش روتوایلر به هنگام مواجه شدن با انسان ها و شرایط جدید، نگرش «صبر کن و ببین» دارد. وقتی تمام این مشخصه ها کنار هم قرار می گیرند، روتوایلر را به یک سگ نگهبان بالفعل و مزاجی کاملاً پخته تبدیل می کند که نه تنها برای پلیس و ارتش و کارهای ویژه مناسب است، همچنین یک دوست و محافظ خانوادگی نیز به شمار می رود.

غریزه روتی ها محافظت از خانواده هایشان بوده و در دفاع از آن ها وحشی است. بهتر است قدرت و حس محافظت وی را با ارائه ی فرصت اجتماعی شدن زودهنگام، آموزش و مربی گری پیوسته، منصفانه و مستحکم، و کارهای منظم برای انجام به کار گرفت و هدایت کرد. اگر اینطور نباشد، روتوایلرها ممکن است به سگ های قلدر و خطرناکی تبدیل شوند، نه محافظِ خونگرمی که باید باشند.

روتوایلرها مرز بسیار باریکی بین محافظت و تندخویی دارند. اگر این نژاد با دقت بالا به سوی سگی آرام و فطرت هوشمند آموزش داده نشوند، و فرصت اجتماعی شدن نداشته باشند، ممکن است به شدت محافظه کارانه عمل کنند. شاید به نظر برسد این همانی است که می خواهید، ولی روتی که قابلیت تمایز نداشته باشد نسبت به هرکسی که با آن مواجه می شود خطرناک است، نه فقط آدم بدها.

باید رهبری را به روتوایلر معرفی کنید که بتواند به آن اعتماد و احترام قائل باشد و نسبت به وی عصبانی نبوده و به زور متوسل نشود. در غیر این صورت، نقشِ سگِ برتر  را به خود می گیرد. وقتی سگی به قدرت و هوش روتوایلر داریم، این قضیه می تواند فاجعه بار باشد.

علی رغم شنیده هایتان، روتوایلرها مزاج نادرست و طبیعت بدطینت ندارند. روتی های اجتماعی با آموزش خوب می توانند اهل بازی، آرام و دوست دار خانواده هایشان باشند. اگر با احترام با آن ها رفتار شده و همراهان خوبی برای خود پیدا کند، آموزش آن ها آسان است.

 

آموزش روتوایلری

با اینکه نژاد سگ روتوایلر می تواند سگ بسیار خارق العاده ای باشد، ولی این سگ برای همه نیست. کار شما تنها آموزش و فراهم کردن فرصت تعامل برای روتی نخواهد بود، بلکه باید با افرادی که این نژاد را نمی شناسند و در مورد آن پیش داوری می کنند نیز دست و پنجه نرم کنید. به دلیل تجربه ی بد یا حزن انگیزی که اکثریت با روتوایلرها یا سایر نژادهای بزرگ دارند، این نژاد در برخی شهرها ممنوع است. قضاوت راجع به کلِ یک نژاد به خاطر رفتارهای چند نمونه درست نیست، ولی این واقعیتی است که باید اگر روتوایلر دارید با آن روبرو شوید.

می توانید با آموزش روتوایلر خود به پیروی از دستور و احترام گذاشتن به انسان ها، شهرت واقعی این نژاد را بازخرید کنید. مهم تر از همه، روتی خود را در حیاط پشتی نگذارید و آن را فراموش نکنید. این سگ نسبت به انسان ها وفادار بوده و می خواهد با آن ها باشد. اگر ساختار و هدایت مورد نیاز را به در اختیار این سگ بگذارید، یکی از فاخرترین همدم های دنیا را خواهید داشت.

 

نکات برجسته

 • نژاد سگ روتوایلر سگ های بزرگ و قدرتمندی بوده و از همان ابتدا تولد نیازمند ارتباط اجتماعی و آموزش زیاد هستند.
 • حتی اگر روتوایلر خود را آموزش داده و ارتباط اجتماعی اش را برقرار کرده باشید، ممکن است گاهی اوقات با پیش داوری های غیرمنصفانه ای نسبت به سگ تان مواجه شوید و حتی ممکن است کسانی که از آن می ترسند اتهامات نادرستی به فعالیت هایش بزنند.
 • با توجه به پیش داوریِ فعلی که در خصوص سگ هایی همچون روتوایلر وجود دارد، و ادعای خطرناک بودن آن ها نیز زیاد است، ممکن است با توجه به عرف حومه شهری تان، برای تصاحب یک سگ از این نژاد نیازمند تضمین (یا بیمه) مسئولیت بیشتری باشید. شاید در برخی مناطق اجازه ی تصاحب روتوایلر نداشته و حتی شاید اگر داشته باشید مجبور به تسلیم کردن آن باشید.
 • روتوایلرها انسان ها را دوست دارند و می خواهند همراه خانواده هایشان باشند. اگر این سگ ها برای مدت زمان طولانی تنها بمانند، و یا تمرین مناسبی نداشته باشند، ممکن است رفتار مخربی داشته باشند.
 • روتوایلرهایِ خوب تربیت شده، اگر به همراه بچه ها بزرگ شوند، معمولاً مشکلی برای آن ها پیش نمی آورند. البته باید رفتار مناسب با کودکان به آن ها آموزش داده شود. روتی ها غریزه ای جمع گرایی داشته و ممکن است در راستای همراه شدن با کودکان «ضربه ای» به آن ها وارد کنند. با توجه به سایز بزرگی که این سگ دارد، ممکن است این ضربه موجب زمین خوردن کودک و آسیب دیدگی وی شود. به علاوه، برخی روتوایلرها انگیزه ی شکار داشته و ممکن است وقتی کودکان می دوند و یا بازی می کنند بیش از حد هیجان زده شوند. همیشه وقتی روتوایلر کنار کودکان است آن را تحت نظر داشته باشید.
 • اگر روتوایلر شما بزرگ سال است، حیوانات جدید، به ویژه سگ های جدید را با احتیاط به وی معرفی کنید. ممکن است روتوایلرها نسبت به سگ های بیگانه، به ویژه سگ هایی که جنسیت یکسانی با وی دارند، پرخاشگر باشند. ولی روتی با نظارت شما می تواند هم زیستی با این همراه جدید را یاد بگیرد.
 • روتوایلرها هوشمند بوده و اگر پیوسته و استوار باشید به شدت قابل آموزش هستند.
 • معمولاً روتوایلرها تست می کنند که آیا واقعاً منظوتان چیزی است که می گویید یا نه. چیزی که می خواهید را صریح و دقیق بگویید، و خلئی برای سواستفاده احتمالی آن ها باقی نگذارید.
 • روتوایلرها نیازمند چند دور قدم زنی یا بازی 10 الی 20 دقیقه ای در روز هستند.
 • روتوایلرها دارای پوست و خز دولایه هستند، و موهایش در بهار و پاییز به شدت می ریزد و در باقی زمان های سال پشم ریزان آن در حد متوسطی قرار دارد.
 • اکثر روتوایلرها خرناس می کشند.
 • اگر تغذیه ی روتی ها تحت نظارت نباشد، معمولاً پرخوری کرده و ممکن است اضافه وزن پیدا کنند.
 • برای اینکه سگ سالمی داشته باشید، هرگز توله سگ را از مربی، فروشگاهِ حیوانات خانگی، یا مزرعه توله سگِ بی مسئولیت خریداری نکنید. به دنبال مربی مشهوری باشید که سگ های تحت آموزش خود را همواره تست کرده و اطمینان حاصل می کند عاری از هرگونه بیماریِ ژنتیکی قابل انتقال به توله هستند و خلق و خوی شان سالم است.

نژاد سگ روتوایلر ( قسمت اول )

تاریخچه

روتوایلرها از نسل Molossus، از نوع سگ های بولدوگ  هستند. نیاکان آن ها به همراه رومی ها به آلمان یورش بردند و در آنجا جهت ادامه زیست خود در کاوش دنیای جدید، احشام را هدایت می کردند. با سفرِ نظامیان، سگ های بزرگ تر با سگ های محلیِ مناطقی که از آن ها عبور می کردند جفت گیری کرده و مبنای ایجاد نژادهای جدید را آماده سازی کردند.

یکی از مناطقی که این نژاد سگ روتوایلر از آن عبور کرده است آلمان جنوبی بود که در آن رومی ها مستعمره هایی برای بهره برداری از آب و هوا و خاک مناسب کشاورزیِ آن ایجاد کردند. رومی ها ویلاهایی با سقف سفالیِ قرمز رنگ ساختند. بیش از 600 سال بعد، به هنگام ساخت کلیسایی جدید، ساکنان شهر محل گرمابه باستانی رومی را حفر کرده و یکی از یک ویلاهای سفالی قرمز را کشف کردند. این کشف نام جدیدی به این شهر داد: das Rote Wil (سفال قرمز).

با گذر زمان روتوایلرها در بازار احشام، که معادل شهرکِ گاوِ تگزاس است، شکوفا شدند، و وارثان سگ های Molossus رومی احشام را برای سلاخی به شهر هدایت می کردند. گاوداران برای تأمین امنیت پول خود در مسیر بازگشت به خانه، کیف پول های پر خود را به دور گردن روتوایلر می بستند. قصابان منطقه نیز از این سگ ها برای کشیدن ارابه ی پر از گوشت استفاده می کردند.

در نهایت حمل و نقل ریلی جایگزین هادیان احشام شد. در این بازه تاریخی بود که روتوایلر تا مرز انقراض پیش رفت. در یک نمایشگاه سگ در هایلبرون آلمان در سال 182، فقط یک روتوایلر بدون طبقه بندی به نمایش گذشته شده بود. وضعیت در سال 1901 تغییر کرد. در این سال، باشگاه روتوایلر و لیونبرگر تأسیس شده و اولین استاندارد نژاد روتوایلر نوشته شد. از آن موقع ظاهر و شخصیت روتوایلر زیاد تغییر نکرده است.

نژاد سگ روتوایلر برای امورات پلیس، که کاملاً مناسب آن بودند، به کار گرفته شدند. با گذشت سال ها چندین باشگاه برای نژاد روتوایلر ایجاد شد، ولی قوی ترین باشگاهی که در رأس قدرت باقی مانده است، کلوب Allgemeiner Deutscher Rottweiler (ADRK) از سال 1921 است. ADRK از جنگ جهانی دوم زنده بیرون آمده و برنامه های آموزشیِ خوبی در آلمان و در کل جهان پیش برد. تمرکز اصلیِ این باشگاه حفظ قابلیت های کاریِ روتوایلر است.

گفته می شود اولین روتوایلر با یک مهاجر آلمانی در اواخر دهه ی 1920 وارد ایالات متحده شد. اولین زایمان در سال 1930 انجام شده و اولین سگ نیز در باشگاه کنل آمریکایی  با نام Stina v Felsenmeer در سال 1931 ثبت شد.

بعد از جنگ جهانی دوم، محبوبیت این نژاد بیشتر شد. در این زمان این نژاد سگ بسیار مطیعی شناخته می شود. نقطه اوج محبوبیت روتوایلر در اواسط دهه ی 1990 بود که بیش از 100 هزار سگ در باشگاه کنل آمریکایی ثبت شد.

البته برای سگ ها محبوب بودن ضرورتاً چیز خوبی نیست. معمولاً مزارع توله سگ و مربیان بی مسئولیت سعی می کنند از این محبوبیت پول به جیب زده و بدون توجه به مشکلات سلامتی و خلق وخوی سگ شروع به تولید توله کنند. این اتفاقی بود که برای روتوایلرها افتاد، زمانی که شهرت بدی پیدا کرد و تقاضا برای آن ها نیز کاهش یافت.

مربیان مشهور و علاقه مند از این فرصت استفاده کرده و نژاد را دگرگون کردند. آن ها می خواستند اطمینان حاصل کنند روتوایلرها سگ هایی هستند که باید باشند. امروزه روتوایلر رتبه 17امین نژاد از میان 155 نژاد را به خود اختصاص داده و انواع گونه های آن در AKC ثبت شده است.

 

سایز

قد سگ های نر معمولاً 24 الی 27 اینچ تا شانه بوده و وزن آن ها بین 95 الی 130 پوند است. سگ های ماده معمولاً تا شانه 22 الی 25 اینچ قد داشته و وزن آن ها بین 85 الی 115 پوند است.

 نژاد سگ روتوایلر ( قسمت اول )

شخصیت

نژاد سگ روتوایلر ایده آل یک سگ آرام، مطمئن، و باجرأت بوده و به هیچ وجه خجالتی نیست. وی یک انزوای مغرورانه داشته و بلافاصله و تصادفی با انسان ها دوست نمی شود. بلکه، این سگ در مواجه شدن با افراد و شرایط جدید نگرشی «صبر کن و ببین» دارد. این سگ با خانواده خود خونگرم بوده و در خانه به دنبال آن ها می رود. این سگ زیاد تحریک پذیر نیست. روتوایلر به شکل غریزی از خانواده و دارایی هایش محافظت می کند، ولی هرگز بدون دلیل نسبت به انسان ها تندخویی نمی کند. روتوایلر باهوش بوده و اخلاق کاریِ قدرتمندی دارد.

بین جنسیت های مختلف تفاوت هایی وجود دارد. نرها آرام و مراقب هستند و همواره به دنبال تهدیدهای محیط پیرامون خود هستند. کنترل ماده ها نسبتاً آسان بوده و شاید خونگرمی بیشتری داشته باشند. هر دوی آن ها به شدت قابل آموزش هستند، ولی ممکن است کمی لجاجت داشته باشند.

روتوایلرها نیازمند انضباط مستحکم و پیوسته، ولی غیرخشن هستند. معمولاً برای سرزنش وی یک کلمه زننده و تیز کافی است، ولی تنها اگر زمانی که رهبریِ کاملاً جاافتاده ای داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است قلدری کرده و یا شما را بترساند. این سگ برای کسانی که قاطع و با جرأت نبوده و زمانی برای آموزش و تربیت سگ و سرپرستی ندارند مناسب نیست. کسب احترامِ روتوایلر باید با تعیین حد و مرز، و آموزش پیامدهای رفتارهای نامناسب همراه باشد، که هر دو نیازمند زمان و تمرین است.

اخلاق این سگ تحت تأثیر چند فاکتور قرار دارد، از جمله وراثت، آموزش، و ارتباط اجتماعی. توله هایی که خلق و خوی خوبی دارند کنجکاو و اهل بازی هستند، و تمایل دارند به انسان ها نزدیک شده و بغل شوند. توله ای را انتخاب کنید که در میانه راه باشد، نه توله ای که هم زادهای خود را می زند و یا در گوشه ای پنهان شده است. همیشه حداقل یکی از والدین وی را ببینید – معمولاً مادر وی در دسترس خواهد بود – تا اطمینان حاصل کنید خلق و خوی آن ها مناسب بوده و با آن راحت هستید. آشنایی با هم زادها یا سایر آشنایان سگ نیز برای ارزیابی بزرگسالیِ توله کمک کننده خواهد بود.

نژاد سگ روتوایلر نیز مانند هر سگ دیگری نیازمند ارتباط اجتماعی زودهنگام در سنین جوانی هستند – یعنی ارتباط با افراد، منظره ها، صداها و تجربه های بسیار زیاد. ارتباط اجتماعی اطمینان حاصل می کند که توله روتوایلر در بزرگسالی به سگی پخته و صالح تبدیل خواهد شد. شرکت وی در مهدکودکِ سگ ها شروع خوبی است. دعوت ملاقات کنندگان، بردن وی به پارک ها و مغازه های شلوغی که امکان ورود سگ وجود داشته باشد، و همچنین قدم زنیِ تفریحی برای ملاقات با همسایگان نیز منجر به تحکیم مهارت های اجتماعی وی می شود.

سلامتی

نژاد سگ روتوایلر از سلامت عمومی خوبی برخوردارند، ولی مانند تمام نژادها در معرض برخی مشکلات سلامتی نیز قرار دارند. تمام روتی ها تمام این بیماری ها را نخواهند گرفت، ولی اگر تصاحب ین نژاد را در نظر دارید حتماً باید از این بیماری ها آگاه باشید.

اگر توله خریداری می کنید، مربی خوبی پیدا کنید که گواهینامه سلامت هر دو والدینِ توله نشان دهد. گواهینامه سلامت اثبات می کند که سگ قبلاً نسبت به بیماری های خاص تست شده و گواهینامه دریافت کرده است. برای روتی ها بهتر است گواهینامه انجمن ارتوپدی حیوانات (OFA) برای بیماریِ دیسپلازی مفصل ران (با نمره قابل قبول یا بهتر)، دیسپلازی آرنج، کم کاری تیروئید، و بیماریِ فون ویلبراند را ببینید. از دانشگاه آبورن نیز گواهینامه ترومبوپاتی، و از انجمن رجیستریِ چشم کانین (CERF) نیز گواهینامه سلامت چشم نیز توصیه می شود. گواهینامه های سلامت را می توانید در وبسایت OFA به آدرس offa.org بررسی کنید.

 

دیسپلازی مفصل ران:

این یک بیماری ارثی است که در آن استخوان ران کاملاً بر روی مفصل ران نمی نشیند. برخی از سگ ها در یک یا هر دو پای پشتی درد یا سستی دارند، ولی سگی که دیسپلازی مفصل ران داشته باشد نشانه ای از ناراحتی دیده نمی شود. با افزایش سن، التهاب مفاصل رخ می دهد. تصویربرداریِ اشعه X برای دیسپلازی مفصل ران در انجمن ارتوپدی حیوانات، یا برنامه بهبود مفصل ران در دانشگاه پنسیلوانیا (PennHIP) انجام می شود. سگ هایی که دیسپلازی مفصل ران داشته باشند نباید پرورش داده شوند.

اگه توله خریداری می کنید، از مربی وی گواهینامه ای مبنی بر اینکه هر دو والدین آن برای دیسپلازی مفصل ران تست شده و بدون مشکل هستند دریافت کنید. دیسپلازی مفصل ران ارثی است، ولی در اثر فاکتورهای محیطی می تواند تشدید شود، مانند رشد سریع به وسیله رژیم کالریِ بالا، یا آسیب دیدگی از پرش یا افتادن روی سطح صیقلی.

 

دیسپلازی آرنج:

دیسپلازی آرنج یک نقص ارثی در مفصل آرنج است. شدت دیسپلازی را فقط می توان با استفاده از اشعه ایکس مشخص کرد. دامپزشک ممکن است برای اصلاح این مشکل جراحی را پیشنهاد دهد، و یا برای کنترل درد آن دارو تجویز کند.

تنگی آئورت/تنگی ساب آئورت (AS/SAS): این مشکل رایج قلبی در روتوایلرها دیده می شود. آئورت زیر درجه آئورت باریک تر می شود، و باعث می شود قلب برای تأمین خون سخت کار کند. این بیماری ممکن است منجر به غش یا مرگ ناگهانی شود. این بیماری نیز ارثی است، ولی نحوه انتقال آن فعلاً مشخص نیست. معمولاً متخصص قلبِ دامپزشک این وضعیت را بعد از شناسایی صدای مرمر از قلب تشخیص می دهد.

 

استئو سارکوما:

این بیماری معمولاً در نژادهای بزرگ و عظیم  دیده می شود، که نوعی سرطان استخوان تهاجمی است. اولین نشانه ی استئو سارکوما سستی است، ولی برای تعیین علتِ سرطانی باید تصویربرداری اشعه ایکس انجام شود. درمان استئو سارکوما خشن است، که معمولاً شامل قطع عضو و یا شیمی درمانی می شود. سگ ها به هنگام درمان می توانند نه ماه الی دو سال زندگی کنند. خوشبختانه سگ ها به زندگی با سه پا به خوبی وفق پیدا می کنند و از اثرات جانبی شیمی درمانیِ انسانی، مانند بدحالی یا ریزش مو، رنج نمی برند.

 

اتساع معده – ولوولوس (DV) که همچنین نفخ و پیچش نیز نامیده می شود:

این یک وضعیت کُشنده است که می تواند سگ های بزرگ با سینه ای پهن، مانند روتوایلرها را تحت تأثیر قرار دهد، به ویژه اگر یک وعده غذایی بزرگ در روز میل کنند، سریع غذا بخورند، بعد از غذا خوردن آب زیادی بخورند، و بعد از خوردن غذا ورزش شدید کنند. برخی بر این باور هستند که محل غذا با ارتفاع بالاتر، و یا نوع غذا نیز ممکن است یکی از فاکتورهای اثرگذار در این بیماری باشد. این بیماری معمولاً در میان سگ های مسن تر دیده می شود. GDV زمانی رخ می دهد که شکم با باد یا هوا پُف می کند و سپس در هم می پیچد (پیچش).

سگ نمی تواند آروغ بزند یا قی کند و به این ترتیب هوای اضافی شکم خود را خالی کند. فشار خون کاهش پیدا کرده و سگ شوکه می شود. بدون توجه پزشکیِ آنی، ممکن است سگ بمیرد. اگر شکم سگ باد کرده باشد، بزاق زیادی تولید شود، و بدون قی کردن اوغ می زند، به این بیماری شک کنید. همچنین ممکن است سگ خسته، افسرده، بیحال و ضعیف بوده و ضربان قلب آن تند بزند. توصیه می شود هرچه زودتر سگ خود را پیش دامپزشک ببرید.

 

پانوستئیت (پانو):

گاهی اوقات به این بیماری «دردهای رشد» گفته می شود، زیرا معمولاً توله ها در سنین حدود 4 ماهه مبتلای آن می شوند. اصلی ترین نشانه ی آن سستی است. اغلب اوقات تنها چیزی که لازم است کمی استراحت است، ولی اگر سگ شروع به لنگیدن کرد، بهتر است دامپزشک تان وی را بررسی کند.

 

کم کاری تیروئید:

کم کاری تیروئید به دلیل کمبود هورمون تیروئید بوده و ممکن است نشانه هایی همچون ناباروری، مرض چاقی، کندی ذهن و کمبود انرژی داشته باشد. ممکن است موهای سگ زبر و شکننده شده و شروع به ریز کند، و پوست نیز سفت و تیره می شود. کم کاری تیروئید را می توان با قرص مکمل تیروئید روزانه مدیریت کرد. درمان دارویی باید در طول عمر سگ ادامه داشته باشد.

نژاد سگ روتوایلر ( قسمت دوم )

آلرژی:

یکی از بیماری های رایج نژاد سگ روتوایلر آلرژی است. آلرژی به برخی غذاها را می توان به راحتی با حذف برخی غذاها از رژیم سگ شناسایی کرد. آلرژی های لمسی در واکنش به چیزی رخ می دهد که سگ لمس می کند، مانند بستر خواب، پودر کک، شامپوی سگ، یا سایر مواد شیمیایی. درمان این آلرژی نیز از طریق شناسایی و حذف است. آلرژی های تنفسی نیز به وسیله مواد آلرژی زای هوایی مانند گرده، گرد و خاک و پرمک ایجاد می شوند. درمان مناسب آلرژی های تنفسی به شدت آلرژی بستگی دارد. یکی از اثرات جانبیِ آلرژی های تنفسی عفونت گوش است.

 

مراقبت

بسیار مهم است که روتوایلرها در خانه و در کنار انسان هایشان زندگی کنند. اگر این سگ ها همیشه در حیاط پشتی تنها رها شوند، ممکن است کسل، خرابکار، و تندخو شوند. با اینکه روتوایلرها جثه بزرگی دارند، ولی در فضای داخلی جنبش کمی دارند.

روتوایلر به خانه علاقه مند است، ولی نیازمند یک حیاط نرده کشی شده است؛ نه فقط به خاطر محافظت از ترافیک خارجی، بلکه به خاطر اینکه ممکن است نسبت به سگ ها و غریبه هایی که وارد ملک او می شوند تندخویی کند. حصار الکترونیکیِ زیرزمینی نمی تواند جلوی روتی که واقعاً می خواهد بیرون بیاید را بگیرد. مهم تر از همه، این حصار از ورود انسان ها یا سایر حیوانات به ملک شما جلوگیری نمی کند. یک تابلو برای غریبه ها و افراد غیرخانواده قرار دهید که بدون همراهیِ شما وارد ملک نشوند.

سطح انرژیِ روتوایلر از گوشه نشینیِ تنبل تا گردبادی پرخروش متغیر است. حتماً به مربی سطح انرژیِ متناسب با خود را اعلام کنید تا بتواند بهترین نوع سگ را برای سبک زندگی شما انتخاب کند. روتوایلرهایی که فعالیت متوسطی دارند نیازمند چند مرحله قدم زنیِ 10 الی 20 دقیقه ای در روز هستند. روتوایلرها از بازی با توپ و پیاده روی لذت می برند. روتی های فعال تر نیازمند زمان تمرین بیشتر و فعالیت های ساختاریِ بیشتری هستند. ورزشکاری، هوشمندی، و آموزش پذیری، روتوایلرها را گزینه ی مناسبی برای رقابت های چالاکی، فرمانبرداری، و همچنین ردیابی و مداوا، و یا شغل سنتی شان، کشیدن ارابه یا واگن می کند. و برای خودنمایی رژه ای نیز عالی هستند!

 

آموزش روتوایلرها

به هنگام آموزش و تربیت سگ نژاد روتوایلر به یاد داشته باشید که به تحریک ذهنی علاقه دارد. روتوایلر دوست دارد چیزهای جدیدی یاد بگیرد و مشتاق است شما را راضی کند. شاید گاهی اوقات این دیدگاه را داشته باشد: «بهم نشان بده چرا باید این کار را انجام دهم» و به این صورت اشتیاق خود را نشان دهد. منصف، پیوسته و محکم باشید، و پاداش خود را با قابلیت یادگیریِ سریعِ روتوایلر دریافت کنید.

آموزش خانگی نژاد سگ روتوایلرروتوایلر نباید زیاد سخت باشد، البته بر اساس یک برنامه زمانیِ پیوسته، بدون احتمال وقوع حادثه در خانه، و تشویق مثبت برای شلوغی در بیرون از خانه.

 

تغذیه

پیشنهاد مقدار روزانه: 4 الی 10 فنجان غذای خشک با کیفیت در هر روز، در دو وعده.

توجه: مقدار تغذیه ی سگ بزرگ سال به سایز، سن، بنا، متابولیسم و سطح فعالیت بستگی دارد. سگ ها نیز مانند انسان ها فرد هستند، و همه ی آن ها نیازمند مقدار غذای یکسان نیستند. کاملاً مشخص است که سگ کاملاً فعال نیازمند غذای بیشتری نسبت به یک سگ بیحال است. کیفیت غذایی که می خرید هم اهمیت دارد – هرچقدر غذای سگ بهتر باشد، بیشتر نیازهای تغذیه ای سگ شما را تأمین می کند، و مقدار کمتری از آن باید وارد شکمش شود.

 با اندازه گیریِ مقدار غذا، و تغذیه دو بار در روز، به جای رها کردن کل ظرف غذا در طول مدت روز، روتوایلر خود را خوش هیکل نگه دارید. اگر در خصوص اضافه وزنی شک داشته باشید، با چشم و دست خود بدنش را تست کنید. ابتدا به او نگاه کنید. باید بتوانید دور کمر وی را ببینید. سپس دستان خود را بر پشت وی قرار داده و انگشت شست در راستای ستون فقرات باشد، و سایر انگشتان به سمت پایین پخش شده باشند. در این حالت باید بتوانید بدون فشار زیاد دنده هایش را حس کنید. در غیر این صورت نیازمند غذای کمتر و ورزش بیشتر است.

 

رنگ پوست و پیرایش

خز پوست نژاد سگ روتوایلر کوتاه و دوبل بوده که صاف و زبر است. پوشش خارجی طول متوسطی دارد که در قسمت سر، گوش و پاها کوتاه تر است. پوست زیرین بیشتر در قسمت گردن و ران ها دیده می شود. مقدار پوست زیرین روتی به آب وهوایی که در آن زندگی می کند بستگی دارد.

روتوایلر همیشه به رنگ سیاه با علائمی به رنگ زنگ آهن و قهوه ای مایل به قرمز است. این علائم بیشتر در چشم ها، گونه ها، در دو طرف پوزه، سینه و پاها، و زیر دم دیده می شود. همچنین خطوطی قهوه ی بر روی نوک انگشتان شبیه مداد وجود دارد.

هر هفته با یک برشِ موی زبر و محکم روتی خود را برس بزنید، تا موهای مرده حذف شده و روغن های پوست توزیع شود. موهای این نژاد دوبار در سال ریزش می کند، و در این حین باید بسامد برس زنی خود را بیشتر کنید تا موهای سست تحت کنترل باشند. هر موقع نیاز بود روتی را بشویید. اگر در فضای بیرون حمام می کنید، دما باید به اندازه کافی گرم باشد تا نیازی به پوشیدن لباس آستین بلند یا کُت نداشته باشید. اگر دما اینطور نباشد، نباید در آن فضا روتی را حمام کنید.

حداقل دو الی سه بار در هفته دندان های روتی را مسواک بزنید تا از افزایش رسوب و باکتری هایی که در داخل آن کمین کرده اند جلوگیری شود. اگر می خواهید از بیماری های لثه و بوی بد دهان جلوگیری کنید، بهتر است حتی روزانه مسواک بزنید.

روتوایلر خود را از بچگی به برس زنی و بازرسی عادت دهید. پنجه هایش را مکرراً لمس کنید – سگ ها به پاهایشان حساس هستند – و داخل دهان و گوش هایش را ببینید. پیرایش را یک تجربه مثبت پر از پاداش و جایزه کنید. به این صورت می توانید آزمایش های دامپزشکی و سایر کارها را به هنگام بزرگسالی آسان تر کنید.

نژاد سگ روتوایلر ( قسمت دوم )

کودکان و حیوانات خانگی دیگر

نژاد سگ روتوایلر معمولاً کودکان را دوست دارند، به ویژه اگر به همراه آن ها بزرگ شوند. روتی ها وقتی در کنار کودکان هستند، به ویژه نوزادها، باید تحت نظر باشند، زیرا این نژاد بسیار بزرگ و قدرتمند است. به دلیل میراثِ هدایت احشامی که دارند، معمولاً تکیه کرده و هُل می دهند و ممکن است سهواً منجر به افتادن نوزاد شوند.

روتوایلرها قطعاً در خانه هایی که کودکان بزرگ تری دارند و می دانند چطور با سگ ها تعامل کنند مناسب تر خواهند بود. همچنین هر وقت کودک تان دوستانش را به خانه دعوت می کند همیشه باید روتوایلر را تحت نظارت داشته باشید. ممکن است صدای بلند و بازی های خشن بین کودکان باعث آزردگی آن ها شده و بدون درک اینکه کودکان «او» در خطر نیستند اقداماتی در جهت توقف بازی انجام دهند. همچنین روتی ها ممکن است کودکانی که در حال دویدن هستند را دنبال کنند.

همیشه به کودکان خود نزدیک شدن و لمس کردن سگ را آموزش دهید، و همیشه تمام تعاملات بین سگ ها و کودکان خردسال را تحت نظاره داشته باشید تا از هر گونه گاز گرفتگی، کشیدن دُم و گوش از سمت هر دو جلوگیری کنید. به کودک خود آموزش دهید هرگز به هنگام خواب یا غذا خوردن نزدیک سگ نشود، و غذای سگ را از او دور نکند. هیچ سگی را هرگز نباید بدون نظارت با کودک تنها گذاشت.

وقتی روتوایلرها با گربه یا سگ های دیگر بزرگ می شوند، معمولاً مشکلی با آن ها ندارند. این سگ ها ممکن است با توله ها و سگ های غربه ای که وارد خانه می شوند مشکل پیدا کنند، و نسبت به سگ های هم جنسیت نیز تحمل ندارند. البته با آموزش شما، می توانند حیوانات جدید را به شکل صلح آمیز قبول کنند. همیشه در ملا عام افسار روتی خود را ببندید تا از تندخویی یا قلدری نسبت به سگ های دیگر جلوگیری به عمل آید. روتی گزینه مناسبی برای ملاقاتِ بدون افسار در پارک سگ نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.