سگ, نژادها

نژاد سگ باکسِر

نژاد سگ باکسِر

نژاد سگ باکسِر

نژاد سگ باکسِر (Boxer) در آغاز به‌عنوان سگ نگهبان با سایز متوسط پرورش داده می‌شدند. امروز با اینکه در گروه سگ های کارگر طبقه بندی می‌شوند، اما می‌توانند به‌عنوان سگ‌ خانگی هم نگهداری شوند. باکسرها اعضای خانه را خانواده خود در نظر می‌گیرند. آنها هنوز هم سطح بالای انرژی خود را حفظ کرده‌اند و به همین دلیل به تمرینات ورزشی بسیار زیاد نیاز دارند.

داشتن فک مربعی شکل و جثه‌ی عضلانی این نژاد که به او لقب جورج کلونی سگ‌ها هم داده شده است، باعث شده که کنار حس شوخ‌طبعی ظاهر شیرینی داشته باشد. آنها خانواده خود را دوست دارند  و اگر خانواده به آنها آموزش‌های بیش از حد هم بدهد، باز قدردان آنها هستند.

اگر به دنبال یک نژاد پرانرژی، با گرومینگ راحت و مهربان و خانواده‌دوست هستید، نژاد سگ باکسِر گزینه‌ای مناسب برای شما است.

 

ویژگی‌های عمومی

بررسی بیشتر باکسِرها 

  • نژاد سگ باکسِر سگ‌های پرانرژی و فعالی‌اند که نیاز به فعالیت و ورزش دارند. قبل از به سرپرستی گرفتن این سگ اطمینان حاصل کنید که از عهده‌ی تأمین جسمی و روانی او برمی‌آیید.
  • باکسرها بسیار پرجنب‌وجوش‌اند و با شور و هیجان به استقبال شما خواهند آمد.
  • آموزش قبل از رسیدن به سن بلوغ برای باکسر بسیار مهم است که حتماً باید در دوران تولگی انجام شود.
  • توجه داشته باشید که باکسرها سگ‌های مناسبی برای بیرون از خانه و آب‌وهوای خشک و سرد نیستند. بهتر است که این سگ ها را در خانه نگهداری کنید.
  • باکسرها بسیار کند به بلوغ می‌رسند و دوران بچگی پرهیاهویی دارند.
  • سگ باکسر دوست دارد کنار خانواده باشد و از عشق و محبت آنها استفاده کند. اگر آن را از خود و خانواده خود دور نگه دارید، از یک مدتی وحشی و خشن خواهد شد.
  • باکسرها آبریزش دهان زیادی دارند و موقع خواب هم خروپف می‌کنند.
  • سگ‌های باکسر بسیار باهوش‌ و زرنگ‌اند و می‌توانید چیزهای زیادی به او آموزش دهید. بهتر است بدانید که این سگ ها دوست ندارند که با آنها بدرفتاری شود یا به زور بخواهید به آنها چیزی را تحمیل کنید. بدانید که باکسرها یک دنده و لجباز‌اند.
  • بعضی باکسرها مسئولیت نگهبانی دادن خودشان را خیلی جدی می‌گیرند، درحالی که بعضی‌هاشان اصلاً غریزه‌ی نگهبانی از خودشان نشان نمی‌دهند.

 

نژاد سگ باکسِر

 

تاریخچه

اجداد باکسر از سگ‌های بولنبیسر (Bullenbeisser) آلمانی بودند. بولنبیسر یک نژاد سگ است که از ترکیب ماستیف با بولداگ به وجود آمده‌اند. این نژاد قرن‌ها به‌عنوان یک سگ شکاری برای شکار خرس، گوزن و گراز وحشی استفاده می‌شده است. وظیفه آنها گرفتن و نگه داشتن طعمه تا زمان رسیدن شکارچیان بود. با گذشت زمان این سگ‌ها دیگر برای شکار استفاده نمی‌شدند و بیشتر برای محافظت و نگهبانی توسط کشاورزان و قصابان از آنها کمک می‌گرفتند.

باکسرهایی که امروزه شناخته شده‌اند در اواخر قرن نوزدهم هجری شناخته شد. یک مرد مونیخی به نام جرج آلت، یک بولنبیسر ماده به نام فلور را پرورش داد. زایمان این سگ ماده که با سگ نر به رنگ سفید حنایی ترکیب شد، صورت گرفت. بر این باور هستند که سگ‌های باکسر از این زایمان بوجود آمده‌اند. این سگ نر که برای ترکیب انتخاب شد از نژاد بولداگ بود.

 

اندازه

قد نژاد سگ باکسِر نر در زمان ایستادن ۵۷ تا ۵/۶۳ سانتی‌متر است و قد ماده‌های این نژاد به طور متوسط از ۵۳ تا ۵۹ سانتی‌متر است. وزن باکسرهای نر حدود ۳۲ کیلوگرم و وزن باکسرهای ماده حدود ۲۷ کیلوگرم است.

 

شخصیت

باکسر به عنوان یک سگ نگهبان «گوش‌به‌زنگ» شناخته می‌شود، به این معنی که بسیار هوشیار و مراقب‌اند. وقت‌هایی که برای تان بامزگی نمی‌کنند، بسیار جدی و بااعتماد به‌ نفس‌اند. با کودکان بازیگوش و صبور رفتار می‌کنند. با غریبه ها بسیار محتا‌ط برخورد می‌کنند اما با کسانی که رفتار دوستانه دارند، رفتارشان مودبانه است. فقط برای محافظت از خانه و خانواده خود ممکن است تهاجمی رفتار کنند.

 

خلق‌ و خوی باکسرها

خلق‌وخوی باکسرها ممکن است تحت‌تاثیر عوامل مختلفی از جمله وراثت، آموزش و اجتماعی‌شدن‌شان باشد. توله سگ‌های باکسر با خلق‌وخوی خوب، کنجکاو و بازیگوش‌اند و دوست دارند به انسان‌ها نزدیک شوند و توسط آنها نگهداری شوند.

نژاد سگ باکسِر هم مثل همه ی نژادهای دیگر باید از سن کم اجتماعی شوند و با آدم ها، محیط ها، صداها و تجربیات جدید آشنا شوند. اجتماعی شدن باعث می‌شود پاپی شما طوری بزرگ شود که در بزرگسالی سگی خوش‌رفتار باشد.

 

سلامتی

باکسرها عموماً سگ‌های سالمی‌اند اما در این نژاد هم مثل نژادهای دیگر بعضی بیماری‌ها شایع‌تر است. البته این به آن معنا نیست که همه‌ی باکسرها به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند، اما بالا بردن اطلاعات و آگاهی درمورد این بیماری‌ها می‌تواند به شما برای مراقب بهتر از سگ‌تان کمک کند.

 

سرطان:

باکسرها مخصوصاً مستعد ابتلا به تومورها ماست‌سل، لنفوم و تومورهای مغزی هستند. باکسرهای سفیدرنگ و باکسرهایی که لکه‌های سفید زیادی روی پوشش بدن‌شان دارند، ممکن است دچار‌آفتاب‌سوختگی و حتی سرطان پوست شوند. اگر رنگ پوشش بدن باکسرتان روشن است، وقتی بیرون می‌رود، حتماً روی گوش‌ها، بینی و بدنش کرم ضد‌آفتاب بزنید.

تنگی مجرای آئورت:

این یکی از شایع‌ترین نواقص قلبی در باکسرهاست. این مشکل قلبی به‌خاطر تنگ شدن مجرای بین بطن چپ و‌آئورت اتفاق می‌افتد که ممکن است موجب غش کردن ناگهانی سگ و حتی مرگ او شود. تشخیص و درمان بیماری برعهده‌ی دامپزشک است.

کاردیومیوپاتی باکسرها:

نوعی بیماری ارثی است که در آن قلب سگ به‌خاطر اختلال در هدایت الکتریکی، به‌صورت نامنظم می‌تپد. این مشکل ممکن است موجب ضعف، فروپاشی یا مرگ ناگهانی سگ شود. ازآنجا که تشخیص این بیماری سخت است، ممکن است منجر به مرگ ناگهانی باکسر شود. باکسرهایی که علائمی از این مشکل را نشان می‌دهند، نباید برای جفت‌گیری مورد استفاده قرار گیرند.

دیسپلازی لگن:

یک بیماری ارثی است که در آن استخوان ران متناسب با مفصل ران نیست. در بعضی سگ‌های مبتلا به این بیماری، درد یا لنگیدن در یک یا هر دو پا دیده می‌شود و جز این ممکن است هیچ علامت و نشانه‌ی دیگری در سگ‌تان نبینید. این نقص ژنتیکی با عوامل محیطی مثل رشد سریع که درنتیجه یک رژیم‌غذایی پرکالری اتفاق می‌افتد یا آسیب‌های ناشی از پریدن از جای بلند وخیم‌تر می‌شود.

کم‌کاری تیروئید:

اختلالی در غده‌ی تیروئید است که گفته می‌شود مشکلاتی مثل صرع، ریزش مو، چاقی، بی‌حالی، لکه‌های تیره ی پوستی و مشکلات پوستی دیگر ایجاد می‌کند. این بیماری با دارو و رژیم‌غذایی درمان می‌شود.

دیستروفی قرنیه (Corneal Dystrophy):

این بیماری قرنیه و قسمت‌های شفاف بیرونی کره‌ی چشم را درگیر می‌کند. در دیستروفی یک لایه‌ی کدر که از چربی تشکیل شده است، بر روی قرنیه ایجاد می‌شود. این بیماری در سنین جوانی و بیشتر در سگ‌های ماده دیده می‌شود. متاسفانه این بیماری درمانی ندارد، اما به نظر می‌رسد که بر دید سگ تأثیر نمی‌گذارد.

کچلی دمودکتیک (Demodectic Mange):

یک کنه بنام Demodex که بر روی پوست همه سگ‌ها زندگی می‌کند وجود دارد. وقتی توله‌سگ‌ها متولد می شوند، اینها روی پوست و موی سگ وجود دارند.

اتساع و چرخش معده ولولوس (Gastric Dilatation-Volvulus):

به این بیماری نفخ یا باد کردن هم گفته می‌شود و بیماری بسیار خطرناکی است که سگ‌های درشت را درگیر می‌کند. این مشکل معمولاً درنتیجه‌ی خوردن یک وعده‌ی غذایی حجیم، تندخوری، نوشیدن مقدار زیاد آب بعد از غذا و ورزش شدید بروز می‌کند. هر چه سن سگ بالاتر باشد، خطر ابتلا به این مشکل بیشتر خواهد بود.

این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که معده به‌خاطر ورود گاز و هوا متورم شود و پیچ بخورد. سگی که دچار این بیماری می‌شود، نمی‌تواند آروغ بزند یا استفراغ کند تا بتواند خود را از شر هوای اضافی داخل معده‌اش خلاص کند. به‌خاطر همین از برگشت خون به قلب جلوگیری می‌شود. فشارخون سگ پایین می‌آید و باعث می‌شود سگ دچار شوک شود. اگر سریعاً مراقبت‌های لازم انجام نشود، سگ ممکن است درمعرض مرگ قرار گیرد.به همین دلیل درصورت مشاهده‌ی هر کدام از علائم نفخ مثل تورم معده، ترشح بی‌اندازه‌ی بزاق، قی کردن، ضعف، بی‌قراری و ضربان قلب بالا، مخصوصاً بعد از غذا خوردن، فوراً سگ‌تان را پیش دامپزشک ببرید.

آلرژی‌ها:

باکسرها ممکن است به انواع و اقسام مواد، از غذاها گرفته تا گرده‌ها آلرژی داشته باشند. اگر می‌بینید سگ‌تان زیاد پاهایش را لیس می‌زند یا صورتش را می‌مالد، حتماً او را پیش دامپزشکش ببرید.

ناشنوایی:

باکسرهای سفیدرنگ به‌طور خاص در معرض ناشنوایی قرار دارند. حدود ۲۰ درصد از باکسرهای سفید ناشنوا هستند و نباید از آنها برای جفت‌گیری استفاده شود، زیرا این ناشنوایی می‌توانند به‌صورت ارثی منتقل شود.

 

مراقبت و نگهداری

نژاد سگ باکسِر جزء سگ های خانگی محسوب می‌شوند. نوع بینی و پوشش خارجی کوتاه آنها باعث می‌شود که از زندگی در فضاهای باز و فضاهای بیرون از خانه بی‌بهره باشند. اگر چه در صورتی که برای آنها یک فضای حصارکشی شده فراهم کنید می‌توانند از انجام بازی‌ها و فعالیت‌های فیزیکی لذت ببرند.

باکسرها بازی کردن را دوست دارند. برای تقویت ماهیچه‌هاشان و برآوردن نیازهای ورزشی‌شان برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید مدت زمانی را برای بازی کردن با آنها اختصاص بدهید یا می‌توانید حداقل دوبار آنها را به پیاده‌روی ببرید. می‌توانید بازی‌های مختلفی مثل بازی‌های پرتاب کردن و آوردن و سایر بازی‌های مربوط به هوش را با آنها انجام دهید.

 

بازی و آموزش

انجام انواع بازی‌ها و ورزش‌ها با سگ های باکسر می‌تواند بهترین راه برای مطمئن شدن درمورد خوش‌رفتاری آنها باشد. یک باکسر خسته یک باکسر خوب است.

آموزش برای این نژاد ضروری است. باکسر سگ درشت‌اندام و قوی‌ای است که اگر برای کنترل رفتارش آموزش نبیند، ممکن است به دیگران آسیب بزند. روحیه و اخلاق باکسرها در آموزش پذیری آنها موثر است.

آن ها سگ هایی شاد، پرهیجان، پرجنب‌وجوش اند. برای اینکه کاری کنید که آموزش را جدی بگیرند، باید آموزش‌شان را زود شروع کنید و در آن ثبات‌قدم داشته باشید و از تکنیک‌های تشویقی و اسنک سگ  به شکل تحسین کلامی، بازی و پاداش غذایی استفاده کنید.

برای اینکه باکسرتان را سر کلاس آموزش بنشانید، با یک پیاده‌روی پرانرژی یا بازی کمی از انرژی‌اش را تخلیه کنید. وقتی کمی خسته شوند، تمرکزشان بهتر می‌شود.

برای آموزش دستشویی به باکسر، صبر رمز موفقیت‌تان است. بعضی از باکسرها در چهار ماهگی دستشویی‌شان را یاد می‌گیرند اما به خیلی‌هاشان ممکن است تا هفت ماهگی یا یک سالگی هم نتوانید اعتماد کنید. باکسرتان را به‌صورت منظم و طبق برنامه برای دستشویی بیرون ببرید و وقتی کارشان را بیرون انجام می‌دهند، به او پاداش بدهید. استفاده از پارک سگ هم برای این منظور توصیه می‌شود.

 

نژاد سگ باکسِر

 

تغذیه

برای یک باکسر با اندازه‌ی معمولی و انرژی زیاد باید یک رژیم‌غذایی مناسب مشخص کنید. سعی کنید همیشه غذایی سالم و باکیفیت برای او تهیه کنید تا بتواند یک زندگی سالم و طولانی داشته باشد.

اگر زیاد به باکسرها غذا داده شود، ممکن است چاق شوند، بنابراین بهتر است یک برنامه‌ی غذایی مشخص برای‌شان داشته باشید. معمولاً دو وعده غذا در روز برای آنها مناسب است. میزان تشویقی‌ها را محدود کنید و به‌هیچ عنوان تمام روز غذا را در ظرف‌شان نگه ندارید.

درمورد نژاد سگ باکسِر هم مثل هر نژاد دیگر، نیازهای غذایی از تولگی تا بزرگسالی تغییر می‌کند و همینطور تا زمان سالخوردگی.

نکته: میزانی که به سگ غذا می‌دهید، به اندازه، هیکل، سن، سوخت‌وساز و میزان فعالیت او بستگی دارد. سگ ها هم مثل انسان‌ها ویژگی‌های فردی دارند و نیازهای غذایی شان با هم فرق می‌کند. لازم به ذکر نیست که سگی که از نظر فیزیکی فعالیت زیادی دارد به غذای بیشتری نسبت به سگی که همیشه دراز کشیده نیاز دارد. کیفیت غذایی که می‌خرید هم خیلی مهم است، هرچه غذا کیفیت بالاتری داشته باشد، موادمغذی بیشتری به بدن پت‌تان می‌رساند.

 

رنگ مو و گرومینگ

باکسرها با پوشش کوتاه و براق‌شان در دو رنگ وجود دارند: حنایی یا خال‌دار، با لکه‌های سفید یا بدون آن. لکه‌های سفید معمولاً روی شکم یا پاهاشان دیده می‌شود نباید بیشتر از یک‌سوم پوشش آنها را در بر بگیرد.

باکسرها ژن رنگ سیاه را ندارند به همین خاطر هیچوقت یک باکسر سیاه نخواهید دید.

پوشش کوتاه و براق باکسر نیاز به نظافت بسیار کمی دارد. یک یا دو بار در هفته، برس کشیدن سطحی با یک برس لاستیکی یا یک دستکش مخصوص سگ ها، او را در بهترین شکل ممکن نگه می‌دارد. باکسر همیشه خود را تمیز نگه می‌دارد، به همین خاطر فقط گاهی اوقات به حمام نیاز دارد.

حداقل هفته ای دو تا سه مرتبه باید دندان‌هاشان را مسواک بزنید تا از ایجاد جرم و تارتار بر روی دندان‌ها و باکتری داخل آن‌ها جلوگیری کنید. همچنین برای جلوگیری از بیماری‌های لثه و بوی بد دهان، توصیه می‌شود روزانه دندان‌هاشان را مسواک بزنید.

 

آرایشی و بهداشتی سگ

اگر سگ تان خودش به صورت طبیعی ناخن‌هایش را کوتاه نمی‌کند، یک تا دو بار در ماه ناخن‌هایش را کوتاه کنید. اگر صدای برخورد ناخن‌های سگ تان با زمین را شنیدید، یعنی وقت کوتاه کردن‌شان است.

یادتان باشد در ناخن سگ ها رگ‌های خونی وجود دارد که اگر بیش از حد مجاز کوتاه‌شان کنید، باعث خون‌ریزی می‌شود و برای سگ‌تان بسیار دردناک خواهد بود. اگر برای کوتاه کردن ناخن سگ‌ها تجربه‌ی کافی ندارید، حتماً از متخصص و فردی باتجربه بخواهید این کار را برای سگ‌تان انجام دهد.

گوش‌های سگ‌تان را به صورت هفتگی چک کنید تا مطمئن شوید که علائم عفونت مثل قرمزی یا بوی بد در آن‌ها وجود ندارد. همین‌طور اگر گوش‌های سگ‌تان خیس شد، باید به‌خوبی آن را چک و خشک کنید.

موقع چک کردن گوش‌های سگ‌تان بااستفاده از یک گوش‌پاک‌کن که با محلول شستشوی مخصوص گوش سگ مرطوب شده است، آن را تمیز کنید تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود. به‌هیچ‌عنوان چیزی وارد کانال گوش او نکنید و فقط قسمت بیرون گوش را تمیز کنید.

سگ‌تان را از تولگی به برس کشیدن موهایش عادت دهید. هرازگاهی پاها، دهان و گوش‌هایش را چک کنید. باید کاری کنید که گرومینگ برایش تجربه‌ای لذت‌بخش شود با یک عالم تحسین و تشویقی.

در زمان گرومینگ حتماً به علائم قرمزی، خراش، جوش و التهاب در پوست، گوش‌ها، بینی، دهان، چشم‌ها و پاهایش دقت کنید. چشم‌ها باید شفاف باشند و هیچ قرمزی و ترشحی نداشته باشند. معاینه‌ی هفتگی کمک می‌کند در صورت بروز مشکل زودتر متوجه شوید و درمان را شروع کنید.

 

ارتباط با کودکان و حیوانات‌خانگی دیگر

باکسرها عاشق بچه‌ها هستند و همبازی‌های بسیار خوبی برای بچه‌های بزرگ‌تر به حساب می‌آیند. ممکن است برای بچه‌های نوپا کمی خطرناک باشند چون ممکن است تصادفی موقع بازی دست یا پای آنها را له کنند.

درمورد نژاد باکسر هم مثل همه‌ی نژادهای دیگر باید در تمام شرایط وقتی کنار بچه‌ها هستند، تحت‌نظر یک بزرگ‌تر قرار گیرند. به کودکان آموزش دهید که چطور باید به سگ‌ها نزدیک شوند و آن‌ها را لمس کنند و هیچ‌وقت بچه‌های خیلی کوچک و سگ ها را با هم تنها نگذارید. به کودکان‌تان بیاموزید که هیچ‌وقت به سگی که خوابیده یا در حال غذا خوردن است نزدیک نشود یا سعی نکند غذای او را بگیرد.

این نژاد با سگ های دیگر و گربه ها هم به‌خوبی کنار می‌آید، مخصوصاً اگر با آنها بزرگ شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.