سگ, سلامتی و بیماری ها

نفس نفس زدن زیاد سگ ها: دلایل و راه کارها

نفس‌نفس زدن زیاد سگ‌ها: دلایل و راهکارها

 

نفس نفس زدن زیاد سگ ها: دلایل و راهکارها

نفس نفس زدن زیاد سگ ها: دلایل و راه کارها: نفس نفس زدن برای سگ ها رفتاری طبیعی است، مخصوصاً وقتی هوا گرم است، ورزش کرده اند یا پرانرژی اند. اما نفس نفس زدن سنگین و زیاد از حد فرق می کند و می تواند نشانه ی گرم  شدن بیش از حدشان که بسیار خطرناک است، ابتلای شان به یک بیماری مزمن یا تجربه ی یک ترومای خطرناک باشد.

 

دلایل متداول و روش های درمان

نفس نفس زدن به سگ ها کمک می کند وقتی گرم شان است یا ورزش کرده اند، دمای بدن شان را پایین بیاورند. سگ ها برحسب اندازه شان در دقیقه بین بیست تا سی بار نفس می کشند. هرچه با وضعیت طبیعی نفس کشیدن و نفس نفس زدن سگ تان آشنایی بیشتری داشته باشید، راحت تر می توانید متوجه تغییرات مشکوک در او شوید.

در زیر به بعضی از دلایل احتمالی نفس نفس  زدن غیرعادی در سگ ها اشاره می کنیم:

 

گرما زدگی یا مسمومیت

طبیعی است که سگ ها بعد از فعالیت سخت بدنی به نفس مفس بیفتند و بعضی سگ ها، مثل بوستون تریرها، بولداگ ها و پاگ ها، به خاطر پوزه های کوتاه شان بیشتر از بقیه نژادها نفس نفس  می زنند. بااین حال، نفس نفس زدن سنگین می تواند نشانه ی گرمازده شدن سگ یا مصرف یک نوع ماده ی مسموم هم باشد.

اگر نمی توانید دلیل مشخصی برای این تغییر ناگهانی در نحوه ی نفس نفس زدن سگ تان پیدا کنید، فوراً او را پیش دامپزشک ببرید. اگر حدس می زنید که سگ تان گرمازده شده است، اول راهکارهایی را که در انتهای مقاله عنوان کردیم برای خنک کردن سگ تان دنبال کنید.

 

بیماری های مزمن

بیماری هایی مثل نارسایی قلبی، سندرم کوشینگ یا اختلالات تنفسی می تواند موجب نفس نفس غیرعادی و سنگین در سگ ها شود.

 

نارسایی قلبی

سگ ها هم مثل انسان ها ممکن است دچار نارسایی قلبی شوند و علائم مشابهی هم نشان دهند، مثل دشواری تنفس، کاهش مقاومت و استقامت در ورزش و سرفه کردن. نحوه ی درمان نارسایی قلبی در سگ شما به علت آن بستگی دارد اما معمولاً از داروهایی مثل ACE inhibitors و ادرارآورها استفاده می شود.

 

سندرم کوشینگ

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که غدد فوق کلیوی در سگ شما کورتیزول زیادی تولید کند. در کنار نفس نفس زیاد، علائمی مثل گرسنگی و تشنگی بیش ازحد، ریزش مو و باد کردن شکم هم در سگ های مبتلا به این بیماری دیده می شود. درمان های متفاوتی برای این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند شامل داروهای سرکوب کننده ی غده فوق کلیه یا جراحی باشد.

 

اختلالات تنفسی

اختلالات تنفسی متعددی مثل فلج حنجره، ذات الریه و تومورهای ریه می توانند منجر به نفس نفس زیاد سگ ها شوند. درمان های این اختلالات به وضعیت و میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد.

 

جراحت و درد

سگ ها وقتی درد می کشند نمی توانند آن را با زبان ابراز کنند، به همین دلیل این ما هستیم که باید بدانیم دنبال چه بگردیم. نفس نفس زیاد و غیرطبیعی یکی از علائمی است که می گوید سگ تان ممکن است دچار جراحت یا درد باشد.

نشانه های دیگر درد یا تروما در پت ها عبارتند از: گشاد شدن مردمک چشم، کاهش اشتها، بی علاقگی به دراز کشیدن، بی قراری، اضطراب و لیس زدن یا گاز گرفتن محل درد.

سگ ها ممکن است با رفتارهایی طبیعی روی دردشان سرپوش بگذارند، رفتارهایی مثل تکان دادن دم شان. و ممکن است این جراحت داخلی باشد – مثلاً در اثر تصادف با ماشین اتفاق افتاده باشد. بنابراین اگر حدس می زنید سگ تان ممکن است دچار درد یا جراحتی باشد، وقت تلف نکنید و فوراً او را پیش دامپزشک ببرید.

 

داروها

بعضی داروها مثل prednisone هم ممکن است باعث نفس نفس زدن بیش از اندازه در سگ ها شود. اگر تصور می کنید داروی سگ تان باعث این رفتار غیرطبیعی در او شده، حتماً با دامپزشک مشورت کنید.

 

دلایل دیگر نفس نفس شدید و غیرطبیعی در سگ ها

نفس نفس شدید یا سنگین نفس کشیدن می تواند یک نشانه ی اکلامپسی که به آن تب برفک هم گفته می شود باشد. اکلامپسی مشکلی خطرناک است که می تواند سگ های ماده شیرده را درگیر کند. پایین آمدن کلسیم خون می تواند منجر به ناتوانی سگ برای ایستادن یا راه رفتن شود و آلرژی ها، عفونت ها یا ناراحتی و سوزش مجرای هوا می تواند موجب خس خس یا تنفس صدادار در آن ها شود.

وضعیت طبیعی تنفس سگ شما هر طور که باشد، در صورت هر نوع تغییر ناگهانی و بدون دلیل ــ چه نفس نفس شدید باشد، چه سرفه و عطسه یا چیزهای دیگر ــ باید به دامپزشک مراجعه کنید.

 

سگ ها و گرمازدگی: رسیدگی های اورژانسی

گرمازدگی یک وضعیت اورژانسی و یکی از متداول ترین دلایل نفس نفس زدن سگ هاست. اگر تصور می کنید سگ تان گرمازده شده، خیلی مهم است که سریع واکنش دهید.

علائم گرمازدگی عبارت است از: نفس نفس زیاد، ضعف، بی حالت شدن چشم ها، تند شدن ضربان قلب، آبریزش دهان، تشنج، استفراغ، اسهال و دمای بدن بالاتر از ۴۰ درجه ی سانتی گراد. درصورت امکان دمای بدن سگ تان را باید به صورت مقعدی اندازه گیری کنید.

 

راهکارهای زیر می تواند در چنین شرایطی کمک تان کند:

سگ تان را به داخل خانه یا زیر سایه ببرید.

سگ تان را در آب خنک فرو کنید (دقت کنید که آب سرد نباشد چون ممکن است باعث انقباض رگ های خونی شود) یا روی سینه، گردن یا سرش حوله ی سرد بگذارید. به هیچ عنوان با شلنگ حیاط روی او آب نپاشید چون در روزهای گرم تابستانی آب داخل شلنگ به شدت داغ و تا نزدیک نقطه ی جوش می شود. باید کاری کنید که درجه حرارت بدنش کم کم پایین بیاید.

آب خنک برای نوشیدن در دسترسش قرار دهید یا به او قالب یخ بدهید که لیس بزند.

بعد از این که کمی دمای بدنش پایین تر آمد، او را پیش دامپزشک ببرید.

بهترین راه برای کنترل گرمازدگی، جلوگیری از اتفاق افتادن آن است. به هیچ عنوان نباید سگ تان را در ماشینی که پارک کرده اید تنها رها کنید. تنها گذاشتن او در خانه بسیار ایمن تر از رها کردن او در ماشین است. همچنین زمانی که در حیاط یا فضای باز است، دقت کنید که محل استراحت و سایه ی کافی برای او وجود داشته باشد.

 

چه زمان باید به دامپزشک مراجعه کرد

یادتان باشد، نفس نفس زدن برای سگ ها بعد از ورزش، در زمان هیجان یا گرما رفتاری طبیعی است. اما در موارد زیر بهتر است فوراً سگ تان را پیش دامپزشک ببرید:

نفس نفس زدن سگ تان یکدفعه ای شروع شده است.

تصور می کنید ممکن است سگ تان دچار درد یا جراحت باشد.

نفس نفس مداوم و شدید است و قطع نمی شود.

زبان یا لثه های سگ تان به نظر آبی، بنفش یا سفید شده است – نشانه ی این که اکسیژن کافی به سگ تان نمی رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.