گربه, نژادها

نژاد گربه سیامی

نژاد گربه سیامی

نژاد گربه سیامی

نژاد گربه سیامی (Siamese)  که با ماسک سیاهی که به چشمانش زده انگار برای یک مهمانی بالماسکه لباسی روشن پوشیده و اکسسوری‌های سیاه شیک به خودش آویزان کرده است، باگربه ای بسیار مهربان با خانواده است و عاشق ارتباط برقرار کردن. اگر شما یک گربه‌ از نژاد سیامی در خانه‌تان دارید، حتماً باید خودتان را برای حرف‌زدن‌های طولانی ‌مدتش آماده کنید.

زمان بازی برای گربه ی سیامی اهمیت زیادی دارد. بنابراین اگر تصمیم دارید که سرپرستی یک گربه ی سیامی را بر عهده بگیرید، باید اسباب بازی‌های مختلف و جذاب برای او فراهم کنید. اسباب بازی‌ گربه به شما کمک می‌کند گربه تان را به فعالیت بکشانید که درنتیجه هم موجب سلامت او می‌شود و هم ارتباط بین تان را قوی تر می‌کند.

تاریخچه

قرن‌هاست که گربه هایی با پوشش رنگ روشن و دور چشم، گوش‌ها، پنجه‌ها و دُم سیاه در تایلند (که در گذشته نام آن سیام بوده است) شناخته شده‌اند. آثاری از گربه ها در نسخه های خطی قدیمی دیده شده است اما تا اواخر قرن نوزدهم که در یک مسابقه نمایش گربه در لندن دیده شدند، در غرب اثری از آن ها دیده نشده بود. با این‌که همه از ظاهر غیرعادی این گربه ها خوش شان نمی‌آمد، اما خیلی زود به یکی از نژادهای مدِ روز تبدیل شدند. با عوض شدن قرن، سروکله‌ی این گربه در آمریکا هم پیدا شد. رئیس جمهور رادرفورد بی. هایس  و همسرش لوسی، اولین کسانی بودند که این گربه در سال ۱۸۷۸ برای آن‌ها فرستاده شد.

گربه های سیامی در ابتدا بیشتر در دو نوع سفید-قهوه‌ای و سیاه-قهوه‌ای وجود داشتند. اما با گذشت زمان و تغییرات خاصی که متخصصین تغییراتی در ژنتیک آنها انجام دادند، رنگ های آبی نفتی، شکلاتی و یاسی سیامی ها به زودی جای خود را در چرخه رنگ های این نژاد باز کرد. امروز سیامی ها در طرح ها و الگوهای متفاوتی وجود دارند.

گربه سیامی خود یک نژاد طبیعی است، این یعنی الگوی اصلی آنها در نتیجه جهش ژنتیکی بوده است و به صورت ترکیبی با نژاد دیگری بوجود نیامده است. این نژاد در ایجاد بسیاری از نژادهای دیگر مثل هیمالین، اورینتال و بالینزه نقش داشته است.

 

شخصیت

احتمالاً مهم‌ترین چیزی که باید درمورد گربه های سیامی بدانید این است که بسیار پرحرف اند. چیزی را که دقیقاً فکر می‌کنند، با صدایی بلند به زبان می‌آورند و از شما هم انتظار دارند که بهشان توجه کنید و طبق گفته‌شان رفتار کنید. گربه های سیامی شدیداً عاشق سرپرست‌های خود می‌شوند. دوست دارند به شما کمک کنند و دور تا دور خانه دنبال شما راه می‌افتند و در هر حرکت‌تان نظاره‌گر شما هستند. وقتی نشسته‌اید، گربه‌ی سیامی در آغوش‌تان خواهد نشست و شب‌ها هم در رختخواب کنارتان خواهد بود. پس اگر خودتان هم پرحرفید و از حرف زدن خوش تان می‌آید، گربه‌ی سیامی برای شما انتخابی عالی است. اما اگر زندگی با موجودی پرحرف برای‌تان آزاردهنده است، اصلاً سراغ گربه‌ی سیامی نروید.

گربه های سیامی دوست ندارند برای مدتی طولانی تنها بمانند و اگر روزها مجبورید که سر کار باشید، بهتر است دو تا از این گربه ها داشته باشید تا کل روز تنها نماند.

سیامی گربه ای بسیار باهوش، چابک، ورزشکار و عاشق بازی است. با اسباب‌بازی‌های پازل برایش مشغله‌ی ذهنی ایجاد کنید و با اسباب‌بازی‌هایی که بتواند دنبال‌شان کند و یک درخت گربه‌ی بزرگ سرگرم نگهش دارید. یادتان باشد هیچوقت او را بدون سرگرمی رها نکنید چون ممکن است برای سرگرم کردن خودشان سراغ اثاثیه‌ی خانه بروند.

 

سلامت

گربه‌ها چه از نژادی اصیل و چه میکس باشند همیشه در معرض ابتلا به مشکلات سلامتی ای قرار دارند که ممکن است ریشه ی ژنتیکی داشته باشد. خطراتی که سلامت گربه ی سیامی را تهدید می‌کند عبارتند از:

– آمیلوئیدوز: یک بیماری که زمانی اتفاق می‌افتد که نوعی از پروتئین به نام آمیدوئیز در قسمت‌های مختلف بدن، به‌ویژه کبد، انباشته می‌شود.

– آسم/بیماری برونشیت

– مشکلات قلبی مادرزادی مثل تنگی‌ آئورت

 

مراقبت و نگهداری

از موهای کوتاه و نرم گربه ی سیامی می‌توانید با یک بار در هفته برس کشیدن برای برداشتن موهای مُرده و پخش کردن روغن های پوستی روی سطح بدنش، مراقبت کنید.

برای جلوگیری از بیماری‌های پریودونتال (دهان و دندان)  دندان‌هاشان باید مسواک شود. بهتر است این کار به‌صورت روزانه انجام شود، اما مسواک زدن هفته‌ای یک بار هم باز بهتر از هیچ است. هر چند هفته یک‌بار هم ناخن‌هاشان باید کوتاه شود.

برای جلوگیری از بیماری‌هایی که ممکن است از گربه های دیگر سرایت کند، حمله‌ی سگ‌ها و خطرات دیگری که گربه‌های بیرون را تهدید می‌کند، بهتر است گربه ی سیامی را همیشه در خانه نگه دارید. همچنین وقتی از خانه بیرون می‌روند، احتمال دزدیده‌شدن‌شان بسیار زیاد است.

 

ویژگی‌های ظاهری

ظاهر گربه سیامی بستگی بسیار زیادی به استانداردهای نژادی هر سازمان برای پرورش این نوع گربه  دارد. بیشتر انجمن‌های گربه، خواهان گربه های سیامی هستند که بدنی نرم و عضلانی با خطوط طولانی روی آن داشته باشند. سر مثلثی‌شان دراز است. گوش‌هاشان به‌طرز غیرعادی‌ای بزرگ است و همین گوش‌ها آن شکل مثلثی را به سرشان می‌دهد. چشم‌هاشان متوسط و بادامی‌شکل و به رنگ آبی است. پاهاشان دراز و باریک است و پاهای عقبی کمی بالاتر از پاهای جلویی‌شان است. پنجه‌هاشان کوچک و بیضی‌شکل است و رُمی بلند و نازک دارند.

پوشش کوتاه گربه ی سیامی بافتی لطیف دارد. معمولاً به چهار رنگ دیده می‌شود: نقره‌ای، حنایی کم‌رنگ، کرم و قهوه‌ای پررنگ. چرم بینی و پد پنجه در بعضی سیامی ها قهوه ای و در بعضی از آن ها صورتی است، بعضی از سیامی‌ها پوششی به رنگ آبی مایل به سفید با نقطه آبی دارند و بعضی‌های دیگر بدنی سفید با نقطه‌های خاکستری و چرم بینی و پد پنجه صورتی دارند.

 

ارتباط با بچه‌ها و پت‌های دیگر

نژاد گربه سیامی فعال و اجتماعی سیامی انتخابی عالی برای خانواده‌هایی است که بچه یا سگ دارند. این نژاد با علاقه بازی می‌کند، ترفندهای جدید یاد می‌گیرد و عاشق توجه همراه با احترامی است که بچه ها به او می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.