گربه, نژادها

نژاد گربه اسکاتیش فولد

معرفی نژاد گربه: اسکاتیش فولد

 

 نژاد گربه اسکاتیش فولد

 نژاد گربه اسکاتیش فولد (Scottish Fold)  از هیچ چیز به اندازه ی بودن کنار آدم ها و شرکت کردن در فعالیت های آن ها لذت نمی برد. همان طور که از نام این نژاد پیداست، منشاء آن به اسکاتلند برمی گردد، به گربه ای در مزرعه به نام سوزی که گوش هایی تا خورده داشت و کارش گرفتن موش بود.

 نژاد گربه اسکاتیش فولد گربه هایی حساس، احساساتی و فعال اند. عاشق بازی کردن اند و اصلاً پیشنهاد نمی کنیم ساعات طولانی آن ها را در خانه تنها بگذارید. آن ها ترجیح می دهند که همیشه یک همراه داشته باشند، حتا از هم نوعان خودشان، تا سرشان گرم باشد. اگر بتوانید توجهی را که دوست دارد به او بدهید و نیازهایش را برآورده کنید، اسکاتیش فولد می تواند همراهی بی نظیر برای شما باشد.

 width=

 width=

تاریخچه

به وجود آمدن یک نژاد جدید گربه معمولاً درنتیجه ی جهش های ژنتیکی اتفاق می افتد که به طورغیرمنتظره در یک گربه ی معمولی اتفاق می افتد. درمورد اسکاتیش فولد هم موضوع از همین قرار بود. تمام اسکاتیش فولدهای امروز منشاءشان به همان سوزی گربه ی سفید می رسد که گوش هایی به طور غیرعادی تاخورده داشت و مسئولیت موش گیری یک مزرعه در اسکاتلند را بر عهده داشت.

سوزی در سال ۱۹۶۱ توجه چوپانی به نام ویلیام راس را به خود جلب کرد که به گربه ها علاقه ی زیادی داشت. وقتی سوزی از یک گربه ی نر محل بچه دار شد،، ویلیام نام یکی از توله های ماده را برای خود برداشت و اسم او را اسنوکس گذاشت. اسنوکس هم مدتی بعد به طور طبیعی بچه دار شد که یکی از توله های نر آن بعدها با گربه نژاد موکوتاه انگلیسی جفت گیری کرد. به همین ترتیب بود که اولین نژادهای امروزی گربه اسکاتیش فولد که اسم شان را از روی منشاء و خصوصیت بارز ظاهری شان گرفته بودند، شکل گرفتند.

البته پرورش دهندگان دیگری هم وارد این کار شدند و برای شان مشخص شد که جهش ژنتیکی اسکاتیش فولدها غالب است، یعنی اگر یک گربه با گوش های تاخورده با یک گربه ی عادی دیگر جفت گیری کند، بچه هاشان گوش هایی تاخورده خواهند داشت. ژن موی بلند یکی دیگر از خصوصیاتی بود که از طرف سوزی به بچه هایش منتقل شد. نکته ی جالب توجه این است که اسکاتیش فولدها در کشور منشاء خودشان به عنوان یک نژاد شناخته نمی شوند، زیرا تصور می شود گوش های تاخورده ی آنها موجب عفونت های گوش، کری و مشکلات مرتبط غضروفی شود.

 

اندازه

 نژاد گربه اسکاتیش فولد به طور کلی سایز متوسط به شمار می روند. ماده ی این نژاد بین ۷/۲ تا ۴ کیلوگرم و نرها بین ۴ تا ۶ کیلوگرم وزن دارند. البته خیلی از آن ها ممکن است از این حد متوسط بزرگ تر یا کوچک تر باشند.

 

معرفی نژاد گربه: اسکاتیش فولد

 

شخصیت

بعد از گوش هاشان اولین چیزی که در اسکاتیش فولدها نظر شما را جلب می کند، عادت شان به قرار گرفتن در وضعیت های عجیب و غریب است ــ ممکن سات روی زمین مثل قورباغه ها تخت بیفتند، به پشت شان بخوابند و دست و پاهاشان را بالا بگیرند، یا مثل میرکت ها در برنامه های رازبقا در بالاترین نقطه بنشینند. بااین که ممکن است تصور کنید که گوش های اسکاتیش فولدها کمتر از گربه های دیگر تکان می خورد، اما این طور نیست. آن ها از گوش هاشان به بهترین شکل ممکن برای ارتباط برقرار کردن استفاده می کنند و فقط در صورت لزوم نظرشان را با صدایی آرام و بشاش به زبان می آورند.

اسکاتیش فولدها گربه هایی باهوش و تقریباً فعال اند. از اسباب بازی های پَر که چابکی شان را و اسباب بازی های پازلی که هوش شان را به چالش می کشد، خوششان می آید. فعالیت های محبوب شان فعالیت هایی است که در آن با انسان ها در ارتباط باشند.

گربه ی اسکاتیش فولد از هیچ چیز به اندازه ی بودن کنار آدم ها و شرکت کردن در فعالیت های آن ها لذت نمی برد. آن ها گربه هایی شیرین اند که از مورد توجه قرار گرفتن لذت می برند. چیزی که اصلاً دوست ندارند این است که برای مدتی طولانی در خانه تنها باشند، بنابراین اگر نمی توانید همیشه کسی را کنار او در خانه بگذارید یا حداقل یک گربه ی دیگر برایش بیاورید، اصلاً سراغ این نژاد نروید. مطمئن باشید که او همیشه منتظر است که از سر کار به خانه بیایید تا با او بازی کنید، یا حداقل بنشینید تا او بتواند کمی در آغوش تان لم بدهد و تلویزیون تماشا کند.

 

سلامت

گربه ها چه از نژادی اصیل و چه میکس باشند همیشه در معرض ابتلا به مشکلات سلامتی ای قرار دارند که ممکن است ریشه ی ژنتیکی داشته باشد. گربه ها معمولاً تا ۱۵ سال عمر می کنند. مشکلات جسمانی ای که ممکن است اسکاتیش فولدها را درگیر کند، عبارتند از:

مشکلات مفصلی، مخصوصاً در ناحیه دُم و همچنین در ناحیه ی زانو و مچ، که موجب ایجاد درد و مشکلات حرکتی در آن ها می شود. اگر دُم گربه تان دچار سفتی شد، دقت کنید که حتماً با اختیاط با آن برخورد کنید. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، که نوعی بیماری قلبی است که در این نژاد دیده شده است اما هنوز ارثی بودن آن ثابت نشده است.

معرفی نژاد گربه: اسکاتیش فولد

مراقبت و نگهداری

موهای گربه اسکاتیش فولد باید به صورت هفتگی شانه زده شود تا موهای مُرده جدا شوند و روغن پوست به طور یکنواخت روی سطح بدنش پخش شود. گربه های اسکاتیش فولد موبلند باید چند مرتبه در هفته شانه شوند تا موهاشان دچار گره نشود.

برای جلوگیری از بیماری های پریودونتال (دهان و دندان)  دندان هاشان باید مسواک شود. بهتر است این کار به صورت روزانه انجام شود، اما مسواک زدن هفته ای یک بار هم باز بهتر از هیچ است. هر چند هفته یک بار هم ناخن هاشان باید کوتاه شود. گوشه های چشم شان را با پارچه ای نرم و تمیز پاک کنید تا کثیفی های آن تمیز شود. برای جلوگیری از احتمال سرایت عفونت، برای هر کدام از چشم ها از یک قسمت تمیز دستمال استفاده کنید.

گوش های اسکاتیش فولدها باید به صورت هفتگی چک شود، مخصوصاً اگر گوش هاشان خیلی بسته باشد. اگر گوش ها به نظر کثیف رسیدند، آن ها را با پنبه ای آغشته به محلول ۵۰ درصد آب گرم و ۵۰ درصد سرکه سیب تمیز کنید. به هیچ عنوان از گوش پاک کن برای این منظور استفاده نکنید، زیرا ممکن است به داخل گوش شان آسیب بزند.

لیترباکس شان باید همیشه تمیز باشد. گربه های بسیار نسبت به نظافت خودشان حساس اند و تمیز بودن ظرف دستشویی شان کمک می کند موها و پوست شان هم تمیز بماند. برای جلوگیری از بیماری هایی که ممکن است از گربه های دیگر سرایت کند، حمله ی سگ ها.و خطرات دیگری که گربه های بیرون را تهدید می کند، بهتر است اسکاتیش فولدتان را همیشه در خانه نگه دارید. همچنین وقتی از خانه بیرون می روند، احتمال دزدیده شدن شان بسیار زیاد است.

 

ویژگی های ظاهری

گربه های اسکاتیش فولد با آن گوش هایی که مثل کلاه کپ روی سرشان خوابیده است، گفته می شود شبیه به جغدها هستند. شکل گوش ها درمیان اسکاتیش فولدها متفاوت است، بعضی هاشان فقط یک نیمه تاخوردگی دارند و برخی هم دو تاخوردگی، بعضی از گوش ها هم کوچک ترهستند و حتی سه تاخوردگی هم در بعضی هاشان دیده می شود.

بچه گربه های اسکاتیش فولد با گوش هایی صاف به دنیا می آیند که ممکن است تا سه هفتگی تا بخورند یا نخورند. چشم های باز و نگاه خیره شان به حالتی شیرین به جهان زل می زند. اندازه ی دم شان متوسط تا دراز است و گاهی نوک دم شان هم گرد می شود. موهاشان پرپشت و پشمالو است و بافتی نرم دارد. موهای انواع مو بلند اسکاتیش فولد از بلند تا متوسط متغیر است. بلندی موهاشان در قسمت های انگشتان، دم و اطراف گوش بیشتر می شود. در بعضی اسکاتیش فولدها موهای دور گردن به اندازه ای بلند است که شبیه به یال می شود.

اسکاتیش  فولدها رنگ ها و طرح های مختلفی دارند: تک رنگ، موجدار و موجدار و سفید، دو رنگ و چند رنگ. رنگ چشم هاشان به رنگ موهاشان بستگی دارد. مثلاً اسکاتیش فولدهای سفید و دورنگ ممکن است چشمانی آبی یا غیرهمسان داشته باشند (یعنی هر کدام از چشم ها رنگ متفاوتی داشته باشد).

 

ارتباط با بچه ها و پت های دیگر

اسکاتیش فولد انتخابی عالی برای آن هایی است که در خانه بچه دارند یا از سگ هایی که رابطه ی خوبی با گربه ها برقرار می کنند هم نگهداری می کنند. آن ها عاشق توجهی اند که بچه ها به آن ها می کنند، البته اگر بچه ها با احترام و مودبانه با آن ها رفتار کنند.آن ها عشاق بازی کردن اند و به راحتی می توانند ترفندهای مختلف یاد بگیرند.

آن ها از همراهی با سگ هایی که با گربه ها رابطه ی خوبی دارند هم لذت می برند. البته بهتر است در ابتدای کار با احتیاط و در شرایط کنترل شده آن ها را به هم معرفی کنید تا کم کم یاد بگیرند که با هم کنار بیایند.

 width=

 width=

 width=

 width=

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.