پرندگان, نژادها

نژاد پرنده: عروس هلندی

نژاد پرنده: عروس هلندی

 

نژاد پرنده: عروس هلندی

نژاد پرنده: عروس هلندی یکی از شناخته شده ترین پرنده ها در سراسر جهان عروس هلندی است که به خاطر شخصیت صمیمی و خونسردشان برای نگهداری در خانه یکی از بهترین پرنده هاست. عروس هلندی برخلاف نامش، هیچ ارتباطی با کشور هلند ندارد و فقط در ایران به این نام خوانده می شود. در زبان انگلیسی به این پرنده کاکِتیل گفته می شود. باتوجه به اخلاق فوق العاده، هوش زیاد برای یادگیری و ظاهر زیبایش جای تعجب نیست که این پرنده یکی از محبوب ترین پرنده ها و در رتبه ی دوم بعد از مرغ عشق است. همچنین این پرنده  برای کسانی که تجربه ی کمی از نگهداری پرنده ها دارند یا برای کودکان بسیار مناسب است.

 

منشاء

نژاد پرنده: عروس هلندی هم مثل بسیاری پرنده های هم کیشش متعلق به قاره ی استرالیا و در اصل تیغستان های این قاره است. بااین که این پرنده ی زیبا از چنین شرایط آب وهوایی سختی آمده، اما به خوبی با اقلیم های متعادل تر در سراسر جهان سازگار است و خیلی زود به پرنده ای سالم و سرزنده تبدیل می شود که برای شاد و قوی بودن توقع زیادی ندارد.

 

خصوصیات ظاهری

عروس هلندی دو لکه ی قرمز رنگ دو طرف گونه ی خود دارد که باعث می شود صورتش گل انداخته نشان دهد. بارزترین ویژگی ظاهری آن ها تاج روی سرشان است که باز و بسته شدن و حالت های مختلف آن حال و روحیه ی پرنده تان را هم نشان می دهد. مثلاً اگر عصبانی یا ترسیده باشند، کاکل شان صاف می شود و به سرشان می چسبد و وقتی هیجان زده  و خوشحال اند، کاکل شان باز می شود. همچنین وقتی کامل عروس هلندی به صورت نیم عمودی درمی آید، به این معنی است که چیزی توجه او را جلب کرده و این نشانه ی یک عروس هلندی کنجکاو است. همینطور وقتی تاج شان به صورت مسطح اما کمی برآمده از پشت سر قرار می گیرد، می تواند نشان دهنده این باشد که عروس هلندی در حال معاشقه است.

وزن عروس هلندی ها بین ۹۰ الی ۱۲۰ گرم و طول شان همراه با دم بین ۳۰ الی ۳۳ سانتی متر است. جنس نر این پرنده بزرگتر و درشت تر از جنس ماده است و باتوجه به اینکه حنجره ی کامل تری دارد، برای یادگیری و صحبت کردن هم استعداد بیشتری دارد.

عروس هلندی ها به رنگ های زیباشان معروف اند و این رنگ بندی جزو جزئیات مهمی است که موجب خاص بودن آن ها شده است. این پرنده در اصل عمدتاً خاکستری رنگ بوده است اما در طول سالیان، رنگ  هاشان بیشتر و زیباتر شد. نوع نر این پرنده به راحتی از ماده ی آن قابل تشخیص است، زیرا کله ی نرها زردرنگ است.

 

نژاد پرنده: عروس هلندی

 

خصوصیات اخلاقی

عروس هلندی ها پرندگان بسیار آرام و مطیع اند و برخلاف پرنده های دیگر می توانید آن ها را به تنهایی و بدون جفت هم نگهداری کنید. این پرنده بسیار انسان دوست است و وقتی بدون جفت نگهداری می شود، انسان را جفت خودش می بیند و جالب این که علاقه ی چندانی هم به زندگی در کنار کاسکوها، مرغ عشق ها، کاکادوها و سایر پرنده ها ندارند.

آن ها بسیار اجتماعی اند و رفتاری دوستانه دارند. همچنین بسیار باهوش اند و با تهیه ی انواع مختلف اسباب بازی های مخصوص شان می توانید آن ها را سرگرم نگه دارید. آن ها عاشق ارتباط برقرار کردن با شما هستند، به خاطر همین سعی کنید همیشه برای آموزش، یاد دادن ترفندهای جدید و بازی کردن برای شان وقت بگذارید، زیرا در غیراینصورت بی حوصله و پرخاشگر خواهند شد.

 

صداها و قدرت صحبت کردن

نژاد پرنده: عروس هلندی برخلاف طوطی های دیگر، صدای به هیچ وجه بلند و گوش خراش نیست. آن ها عشاق این اند که حرف دلشان را به زبان بیاورند! اگر فضا و نور طبیعی کافی در اختیار آن ها بگذارید، خواهید دید که خیلی زود خانه را با آواز زیباشان سرزنده خواهند کرد. به خاطر هوش بالایی که دارند، اگر برای شان موزیک بگذارید، مخصوصاً موزیک های سوت دار، به سرعت صداها و تُن ها ساده را یاد می گیرند.

درمورد توانایی صحبت کردن عروس هلندی باید این نکته را بدانید که طوطی نر نسبت به طوطی ماده توانایی بیشتری برای صحبت کردن و یادگیری کلمات دارد و همچنین یاد دادن حرف زدن به طوطی های جوان بسیار راحت تر از طوطی های مسن است. همچنین عروس هلندی ها به تُن صدای بلند مثل صدای زنان بهتر واکنش می دهند و مردها برای آموزش بهتر است کمی تُن صداشان را بالاتر ببرند.

برای آموزش حرف زدن به عروس هلندی، بهتر است اول با کلمات ساده شروع کنید مثل اسم خودش، البته به شرط اینکه اسمش چند سیلابی و طولانی نباشد. باید کلماتی که می خواهید به او یاد بدهید را مرتب و پشت سر هم تکرار کنید و باید سعی کنید از لحن و کلمه های یکسان استفاده کنید. سعی کنید هر بار فقط یک کلمه را به او یاد بدهید و بعد از اینکه کلمه ای را به خوبی یاد گرفت، سراغ کلمه ی بعدی بروید. موقع آموز بهتر است طوطی روی دست تان نشسته باشد زیرا در این حالت تمرکز بیشتری دارد. به هیچ عنوان اگر طوطی تان کلمه ای را یاد نگرفت با لحن عصبانی یا ناامیدانه با او حرف نزنید.

 

نژاد پرنده: عروس هلندی

 

تغذیه و نگهداری

عروس هلندی ها که پرنده هایی بسیار باهوش و اجتماعی هستند، اگر در اطرافشان اسباب بازی و همدم داشته باشند، بسیار خوشحال و راضی خواهند بود.

یادتان نرود که آب تازه همیشه باید در اختیارشان قرار گیرد تا بدنشان دچار کم آبی نشود و همچنین بتوانند حمام کنند. برای تغذیه شان مخلوط های دانه ی آماده مخصوص که در فروشگاه های حیوانات خانگی موجود است برایشان بهترین غذا است زیرا متعادل است و تمام نیازهای غذایی آنها را برطرف می کند. همچنین می توانید با هرازگاهی یک تکه سیب، موز یا هویج دادن به آنها، ویتامین و پروتئین اضافی هم در رژیم غذایی شان بگنجانید. فراموش نکنید که هرازگاهی هم با یک استخوان سپیداج غافلگیرشان کنید. این استخوان به آن ها کمک می گند منقارشان را تیز کنند و به بدنشان کلسیم برسانند. دقت کنید که استخوان را باید طوری که طرف نرم آن به طرف پرنده باشد، در قفس بگذارید تا بتواند آن را جدا کند. اگر استخوان آلوده یا مرطوب شود یا دیر خورده شود، باید آن را دور بریزید.

حواستان باشد که جای لانه ی این پرنده باید در کنار پنجره اما به دور از تابش مستقیم نور آفتاب باشد. همچنین نباید لانه شان را در محل های پررفت وآمد خانه قرار دهید، زیرا سروصدا و صداهای گوشخراش به آنها استرس می دهد. وقتی پرنده تان خواب است، مزاحم استراحت او نشوید و خوابش را مختل نکنید زیرا این کار استرس زیادی به او وارد می کند و باعث می شود در آینده هم نتواند هیچوقت خواب راحت داشته باشد به هیچ عنوان پرنده تان را به مهمانی و محل های پرسروصدا و شلوغ نبرید، چون پرنده تان استرس زیادی می گیرد و حتی ممکن است باعث سکته ی او شود.

 

مشکلات و بیماری ها

عروس هلندی ها به طور کلی پرنده هایی قوی و سالم اند، بااین حال همیشه باید مراقب آن ها باشید و به علائمی که می تواند نشانه ی وجود مشکل در آن ها باشد، توجه داشته باشید. این علائم عبارتند از: بی حالی، بی تحرکی و تمایل نداشتن به فعالیت، پُک کردن پرها، بی اشتهایی و کاهش وزن. بااین که بروز این علائم در عروس هلندی بسیار نادر است، بااین حال ممکن است اتفاق بیفتد. عروس هلندی ها به طورکلی پرنده هایی قوی هستند و به راحتی با محیط اطرافشان سازگار می شوند و شما با تلاش بسیار کمی می توانید او را همیشه سالم و شاد نگه دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.