سگ, نژادها

معرفی نژاد سگ: بولداگ آمریکایی

معرفی نژاد سگ: بولداگ آمریکایی

بولداگ آمریکایی قوی و عضلانی است. اما بااین‌حال چابک است و برای تعقیب گاوهایی که از گله دور می‌شوند و کمک به کار در مزرعه ساخته شده است. دیده شده که خیلی از آن‌ها می‌توانند تا دو متر در هوا بپرند.

بولداگ آمریکایی سگی باهوش، مهربان و خون‌گرم است که باعث می‌شود سگی فوق‌العاده برای خانواده به شمار رود. اگرچه به ورزش زیاد و صاحبی باتجربه و فعال نیاز دارد.  باتوجه به این‌که انواع مختلفی از امریکن بولداگ‌ها وجود دارد، سگ‌های این نژاد می‌توانند از نظر ظاهری متفاوت باشند، از جمله نوع بولی یا کلاسیک، معروف به جانسون و اسکات و ترکیبی از این دو.

بولداگ‌های آمریکایی با آموزش و توجه می‌توانند همراه دوست‌داشتنی خانواده باشند.

برای آشنایی بیشتر با ویژگی‌های شخصیتی بولداگ‌های آمریکایی مقاله را تا انتها دنبال کنید.

ویژگی‌های عمومی

 width=

 width=

 width=

 width=

 width=

 width=

هایلایت‌ها

– اگرچه در گذشته از آن‌ها برای بازی جنگ با گاونر استفاده می‌شد، اما از آن زمان به بعد تبدیل به سگ‌های کار در مزرعه و همراه خانواده شدند.

– این نژاد تقریباً در اواخر جنگ جهانی دوم رو به انقراض بود، اما دوباره احیا شد و امروزه دیگر در خطر انقراض نیست.

– در دوران مدرن انواع مختلفی از بولداگ‌های آمریکایی وجود دارد. اگرچه آن‌ها در گذشته عموماً سفید بودند اما در حال حاضر در رنگ‌های متنوعی وجود دارند.

– این نژاد نمی‌تواند ساعات طولانی در خانه تنها بماند و نیاز زیادی به ورزش دارد. همچنین برای زندگی آپارتمانی مناسب نیست و یک حیاط بزرگ حصارکشی‌شده را برای زندگی ترجیح می‌دهد.

– ظاهر آن‌ها معمولاً با نژاد Dogo Argentino که نژادی کاملاً متفاوت است، اشتباه گرفته می‌شود. همچنین ممکن است با نژاد American Pit Bull Terrier هم اشتباه گرفته شود ولی امریکن بولداگ‌ها درشت‌ترند.

– بولداگ آمریکایی نسبت به غریبه‌ها شکاک‌ و به شدت قلمروطلب است. همین مسئله باعث می‌شود سگ‌ نگهبان خوبی باشد. نیاز به آموزش اجتماعی شدن دارند تا در کنار مهمان‌های غریبه رفتار درستی نشان دهند.

تاریخچه

پیشینیان بولداگ آمریکایی، انگلیش بولداگ‌ها (بولداگ‌های انگلیسی) هستند که توسط مهاجران طبقه کارگر برای استفاده به‌عنوان نیروی کار در مزارع‌شان به آمریکای شمالی آورده شدند. این کشاورزان به‌جای این‌که نگران حفظ خالص بودن این نژاد یا برخی خصوصیات ژنتیکی آن باشند، سعی می‌کردند آن‌ها را با بهترین کیفیت کار برای کار در مزرعه پرورش دهند. چابکی، هوش و وفاداری این نژاد باعث شده تا بتوانند از آن‌ها برای سر و کار داشتن با گله و همچنین شکار کمک بگیرند. خوک‌های وحشی گونه‌های مهاجمی بودند که بومی جنوب آمریکا نبودند و شکارچی‌ِ طبیعی‌ای نداشتند و فک قوی و هیکل عضلانی این نژاد برای شکار کردن آن‌ها مناسب بود.

تاریخچه‌ی امریکن بولداگ‌ها یک بخش غم‌انگیز و ناراحت‌کننده هم دارد. آن‌ها در ابتدا در ورزش‌های وحشیانه به عنوان طعمه‌ی گاو استفاده می‌شدند. با تمام شدن جنگ جهانی دوم، بولداگ آمریکایی تقریباً در حال انقراض بود تا اینکه تعدادی پرورش‌دهنده برای احیای این نژاد تمام جنوب را برای پیدا کردن این نژاد جستجو کردند. امروزه بولداگ آمریکایی در معرض خطر انقراض نیست و یک همراه خوب برای خانواده است.

اندازه

این نژاد کمی بلندتر از انگلیش بولداگ یا فرنچ بولداگ است. توله سگ‌های دوست داشتنی امریکن بولداگ وقتی به بزرگسالی می‌رسند، ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر قد و ۲۵ تا ۵۵ کیلوگرم وزن‌شان می‌شود.

اگرچه این اندازه استاندارد این نژاد محسوب می‌شود اما ممکن است کمی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از این اندازه هم باشند.

شخصیت

امریکن بولداگ نژادی باهوش و دوست‌داشتنی، با رفتاری دوستانه است، هرچند طبیعت مهربان‌شان اغلب باعث می‌شود به‌شدت قلمرو‌طلب و نسبت به غریبه‌ها شکاک باشند. همین خصوصیت باعث می‌شود سگ خانواده و نگهبان‌‌هایی عالی باشند، حتا برای خانواده‌هایی که بچه دارند، البته به شرط این‌که آموزش‌های اجتماعی شدن را دیده باشند، مخصوصاً در زمان تولگی، تا بتوانند با افراد ناآشنا  و سایر سگ‌هایی که به خانه می‌آیند به‌درستی رفتار کنند. خوشبختانه هوش‌شان باعث می‌شود بسیار سازگار و آموزش‌پذیر باشند.

بولداگ آمریکایی یک نژاد بسیار بازیگوش است که به ورزش زیادی نیاز دارد و برای خانواده‌هایی که می‌توانند زمان زیادی را به پیاده‌روی و بازی اختصاص دهند بسیار مناسب است. آن‌ها نژاد مناسبی برای نگهداری در آپارتمان یا فضاهای کوچک نیستند زیرا در چنین فضاهایی نمی‌توانند انرژی خود را به‌خوبی تخلیه کنند. وقتی از لحاظ جسمی یا روحی تحریک نشوند، می‌توانند حسابی خرابکار شوند و چیزهایی را که فکرش را هم نمی‌کنید، بجوند.

سلامتی

بولداگ آمریکایی به طور کلی یک نژاد سالم با طول عمر ۱۰ تا ۱۶ سال است. برخی از آن‌ها مستعد مبتلا شدن به برخی مشکلات سلامتی مانند آب مروارید، جرب یا کم‌کاری تیروئیدند.اگر در اوایل زندگی دچار چاقی شوند، ممکن است دچار دیسپلازی لگن یا آرنج شوند.

این نژاد تا حدودی سفالیک است (وقتی جمجمه کوتاه‌تر شکل بگیرد به آن سفالیک گفته می‌شود) به این معنی که دارای پوزه کوتاه هستند.

این امر ممکن است تحمل آب‌وهوای گرم، مخصوصاً هنگام ورزش، برای‌شان دشوارتر شود.خیلی مهم است که مطمئن شوید همیشه آب کافی در دسترس‌شان باشد و مدام چک‌شان کنید تا مطمئن شوید برای تنفس مشکل ندارند.

مراقبت و نگهداری

مهم‌ترین نکته‌ای که برای مراقبت از سلامتی یک بولداگ آمریکایی لازم است، تامین نیازش برای ورزش و تحرک ذهنی است. توجه نکردن به این موضوع می‌تواند منجر به بروز اضطراب، کسالت و خستگی و همچنین رفتارهای مخرب شود. اما اگر این نیازها به‌درستی برآورده شود، بقیه‌ی رفتار این نژاد به‌نسبت استاندارد خواهد بود.

ویزیت‌های نرمال دامپزشکی را ادامه دهید، برای حفظ سلامتی‌شان به طور هفتگی گوش‌هاشان را چک کنید، ناخن‌هاشان را ماهانه کوتاه کنید و مراقبت‌های طبیعی از دندان را برایشان انجام دهید. یکی از مسائلی که ممکن است با آن روبرو شوید، ریزش آب از دهان آنهاست که در بین نژادهای بولی مشترک است. باید مراقب باشید که در صورت لزوم دهان سگ خود را پاک کنید، مگر این که کثیفی خانه‌تان برایتان اهمیتی نداشته باشد.

تغذیه

رژیم‌غذایی بولداگ آمریکایی باید برای یک نژاد بزرگ و غول‌پیکر (قوی) تنظیم شود و سطح انرژی بالای آن‌ها حتماً باید موردتوجه قرار گیرد. نیازهای آن‌ها از زمان تولگی تا بزرگسالی تغییر می‌کند.

بهتر است درمورد نیازغذایی سگ خود با دامپزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید تا ببینید جطور برای سگ‌‌تان یک رژیم‌غذایی مناسب در نظر بگیرید.

ویژگی‌های ظاهری

بولداگ‌های آمریکایی می‌توانند رنگ‌های مختلفی داشته باشند. از گذشته معمولاً سفید بوده‌اند با خال‌های قهوه‌ای، قرمز یا مشکی اما امروزه این نژاد مقدار کمی تغییر رنگ داشته است.

معمولاً روی بینی و لبه‌های چشم بولداگ آمریکایی سیاه است اما ممکن است سایه‌های صورتی هم داشته باشند.

رنگ چشم‌شان معمولاً قهوه‌ای است. اگرچه این ویژگی‌ها استاندارد این نژاد است، اما برخی از بولداگ‌های آمریکایی میکس شده‌اند یا ممکن است پوشش بدن‌شان سایه‌های آبی‌رنگ داشته باشد.

بولداگ آمریکایی موهای کوتاهی دارد که در طول سال ریزش موی متوسطی دارد و نیاز زیادی به گرومینگ ندارند.

شانه کردن هفتگی و حمام در مواقع لازم برای‌شان کافی خواهد بود.

ارتباط با کودکان و حیوانات‌خانگی دیگر

آموزش اجتماعی شدن برای بولداگ‌های آمریکایی هم مانند اکثر نژادها، باید خیلی زود شروع شود. بولداگ‌های آمریکایی اگر به‌درستی آموزش ببینند، می‌توانند در کنار کودکان عالی باشند و به تمام اعضای خانواده بسیار وفادارند. همچنین آموزش کودکان در مورد چگونگی رفتار درست و صحیح با حیوانات برای جلوگیری از بروز حوادث خیلی مهم است. حتا درمورد سگ‌هایی که به خوبی آموزش دیده‌اند هم باید همیشه وقتی با بچه‌ها مشغول بازی‌اند، نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید که از کنترل خارج نمی‌شوند. امریکن بولداگ‌ها جثه‌ی بزرگی دارند و بازی بیش از حد پرانرژی می‌تواند به‌شان صدمه بزند.

همین مسئله درمورد تعامل آن‌ها با سایر حیوانات‌خانگی هم صادق است. اگر امریکن بولداگ‌ها اجتماعی ‌شده و به‌خوبی آموزش دیده باشند، معمولاً با سگ‌های دیگر خوب‌اند. ولی بازی‌شان باید تحت‌نظر باشد، به‌خصوص در مورد سگ‌های کوچک‌تر  که هنگام بازی با یک بولداگ بزرگ و عضلانی به راحتی آسیب می‌بینند. به طور کلی، این نژاد صمیمی و مهربان است ولی اگر از بازی‌های خشن خوش‌شان بیاید یا از نیرو و قدرت خود خبر نداشته باشند، ممکن است آسیب‌هایی اتفاق بیفتد.

 

 width=

 width=  width=

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.