نژادهای سگ

معرفی نژاد سگ: انگلیش کوکر اسپانیل

انگلیش کوکر اسپانیل، سگی با اندازه متوسط، گوش‌هایی دراز و چهره‌ای خندان است. آن‌ها می‌توانند برای کسانی که بتوانند نیاز به فعالیت جسمی‌شان را برآورده کنند، همراهی فوق‌العاده باشند.

 

ویژگی‌های عمومی

 width=

 width= width=

 width= width=

ویژگی‌های مهم:

 width=

تا قبل از سال ۱۹۳۰ میلادی بین انگلیش کوکرها و امریکن کوکرها هیچ تفاوتی در نظر گرفته نمی‌شد. یکی از تفاوت‌های اصلی این دو نژاد در اندازه‌ی آنهاست، انگلیش کوکر اسپانیل سایزی بزرگ‌تر دارد و در نقاط دیگر بدن هم تفاوت‌هایی نسبت به ورژن امریکن آن به چشم می‌خورد.

برخلاف امریکن کوکر، در انگلیش کوکر اسپانیل ردپایی از ظاهر پسرعموهایش یعنی نژادهای اسپرینگر اسپانیل و فیلد اسپانیل دیده می‌شود و از نظر ظاهر به آن‌ها شباهت زیادی دارد.

به‌صورت‌کلی انگلیش کوکر اسپانیل سگی بسیار شاد و بامحبت و در عین حال قدرتمند است. سگی است با مشخصه‌ی ظاهری پوزه‌ی بلند و مربعی شکل، گوش‌هایی دراز (که تا نوک بینی هم می‌رسند) و البته چشم‌هایی گیرا. قد این نژاد بین ۳۶ الی ۴۳ سانتی‌متر و وزن انگلیش کوکر اسپانیل به ۱۲ تا ۱۶ کیلوگرم می‌رسد.

بعنوان یک سگ ورزشی، این نژاد از انرژی و قدرت بسیار بالایی برخوردار است و در مورد کشف کردن مسائل مختلف بسیار کنجکاو و ماجراجو است. یک شکارچی فوق‌العاده است که با وجود ظریف بودن پوزه‌اش، به‌خوبی در زمین‌هایی با شرایط سخت شکار می‌کند.

کوکر اسپانیل‌ها باوجود هوش فراوان، می‌توانند گاهی یک‌دنده شوند. به‌خصوص اگر دلیل خوبی برای انجام کاری که از او می‌خواهید نداشته باشند. آموزش فرمان‌برداری برای تمام سگ‌ها خوب است اما درمورد سگ‌های شکاری این موضوع اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند زیرا باید هر زمان که صدایش می‌کنید حاضر شود.

ازآنجایی که کوکر اسپانیل‌ها بسیار با صاحبان‌شان مهربان‌اند، خیلی مهم است که از روش‌هایی ملایم و یکنواخت برای آموزش آن‌ها استفاده کنید که احساسات سگ‌تان را خدشه‌دار نکند. آمرزش همچنین  باعث می‌شود همیشه از نظر ذهنی فعال بمانند. این سگ عاشق یادگیری است. استعدادهای انگلیش کوکر اسپانیل‌ها به زمین شکار محدود نمی‌شود. آن‌ها در ردیابی، دیدبانی، چابکی و گرفتن توپ هم بسیار پراستعدادند.

انگلیش کوکر اسپانیل‌ها عاشق حضور در کنار خانواده‌اند و اگر زیاد تنها بمانند می‌توانند خراب‌کار شوند. خیلی خوب با بچه‌ها راه می‌آیند و برای همه‌ی سنین همراهی خوب به حساب می‌آیند.

بااین‌که بسیار هوشیارند و برای صداهای مختلف ممکن است   پارس کنند، نباید از آن‌ها انتظار داشته باشید که سگ‌های محافظ خوبی باشند. رفتارشان دوستانه‌تر از آن است که برای چنین کاری مناسب باشند چون آخر کار ممکن است حتا به تکان دادن دم‌شان و لیس زدن دست غریبه‌ها هم ختم شود.

هایلایت‌ها

 • آموزش انگلیش کوکر اسپانیل‌ها در خانه کمی دشوار است. توصیه می‌شود برای آن‌ها از پارک استفاده کنید.
 • بعضی از انگلیش کوکرها زیاد پارس می‌کنند.
 • انگلیش کوکر اسپانیل عاشق حضور در کنار خانواده است اما ازآنجاکه این نژاد ذاتاً شکارچی است، ممکن است در بیرون از خانه پرنده‌ها یا حیوانات کوچک را دنبال کند. به همین دلیل اگر در منطقه‌ی بدون حصار هستید حتماً از قلاده و لیش استفاده کنید و به او آموزش دهید که هروقت صدایش می‌کنید فوراً بیاید.
 • کوکرها شخصیتی بسیار ملایم دارند. تمرینات پرخاشگرانه و سخت باعث ترسو شدن‌شان می‌شود و باعث می‌شود دیگر دست از یادگیری بکشند.برای آن‌ها از روش‌های ملایم و یکنواخت استفاده کنید.
 • اگر انگلیش کوکر اسپانیل‌تان به‌اندازه‌ی کافی ورزش نکند، ممکن است دچار چاقی شده یا خراب‌کار شود.
 • گوش‌های بلند انگلیش کوکر اسپانیل‌ها در معرض عفونت‌ است.
 • برای داشتن یک توله سالم از خرید توله از پرورشدهندگان غیرمجاز و غیرمتخصص خودداری کنید چرا که در صورت عدم انجام آزمایش‌های مختلف ممکن است توله به بیماری‌های ژنتیکی یا مزاجی مبتلا باشد.

تاریخچه

اسپانیل‌ها در اندازه‌های مختلف قرن‌هاست که وجود دارند. در آثار شکسپیر و چاسر اشاراتی به این نژاد وجود دارد. اسپانیل‌ها د نوع دارند: اسپانیل زمین و اسپانیل آب که کوکر جزء اسپانیل‌های زمین است. آن‌ها اسم‌شان را از کاری که انجام می‌دادند گرفته‌اند که شکار خروس جنگی بوده است.

تقریباً تا قرن گذشته عجیب نبود که از یک زایمان اسپانیل، توله‌هایی با اندازه‌های مختلف به دنیا آید. بریدِرها برحسب اندازه، عضلات، هوش و استقامت‌شان، استفاده‌ی آن‌ها را مشخص می‌کردند. اواخر قرن نوزدهم، بریدرها شروع به طبقه‌بندی اسپانیل‌ها به نژادهای زیر کردند:

English Springer, Welsh, Springer, Cocker, Field, Sussex, Clumber, Irish Water Spaniel

تمام اسپانیل‌هایی که زیر ۲۵ کیلوگرم وزن داشتند، به‌عنوان کوکر اسپانیل طبقه‌بندی شدند.  اما درمورد این تصمیم نظرات منفی زیادی وجود داشت و در آخر تصمیم بر این شد که نوع اهمیت بیشتری نسبت به وزن در تعیین نژاد داشته باشد در سال ۱۸۸۵باشگاه اسپانیل انگلستان راه‌اندازی شد که یکی از اصلی‌ترین وظایفش ایجاد استانداردهایی برای تعیین نوع اسپانیل‌ها بود.

از طرف دیگر، پرورش‌دهندگان آمریکایی کوکرهایی با پوزه و جثه کوچک‌تر، جمجمه گردتر و پُرموتر را انتخاب کردند. در سال ۱۹۳۵ دیگر مشخص شده بود که کور اسپانیل‌های انگلیسی و آمریکایی کاملاً متفاوت از هم‌اند و به این ترتیب امریکن کوکر اسپانیل در آمریکا و انگلیش کوکر در انگلستان بسیار معروف شدند. در حال حاضر انگلیش کوکر اسپانیل از میان ۱۵۵ نژاد سگ ثبت‌شده در AKC، رتبه‌ی ۷۴  را داراست.

اندازه

وزن و قد این نژاد در نرها بین ۱۳ تا ۱۶ کیلوگرم و ۳۸ تا ۴۳ سانتی‌متر و در ماده‌ها بین ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم و ۳۶ تا ۴۱ سانتی‌متر است.

شخصیت

انگلیش کوکر نژادی خوشحال و مهربان است. بازیگوش، آموزش‌پذیر و با انسان‌ها و سگ‌های دیگر بسیار بامحبت است (هرچند گاهی با غریبه‌ها محافظه‌کار می‌شود). وقتی کسی نزدیک می‌شود، پارس می‌کند که شما را مطلع کند، به‌خاطر همین سگ‌های نگهبان خوبی‌اند ولی نه آنقدر خوب که بتوانید برای گرفتن دزد روی او حساب کنید!

کوکر اسپانیل‌ها هم مثل بقیه ی سگ‌ها باید خیلی زود اجتماعی شوند و با آدم‌ها، صداها، تصاویر و تجربیات مختلف آشنا شوند. اجتماعی کردن کم می‌کند سگ‌تان در آینده خوش‌مشرب شود!

سلامتی

انگلیش کوکر اسپانیل معمولاً سگ‌های سلامتی‌اند ولی مثل بقیه‌ی نژادها مستعد بیماری‌هایی هم هستند. البته همه‌ی انگلیش کوکرها به این بیماری‌ها مبتلا نمی‌شوند، ولی خیلی مهم است که قبل از گرفتن این نژاد از این مشکلات مطلع باشید.

 • مشکلات چشم: کوکرها در معرض مشکلات چشمی مختلفی قرار دارند، ازجمله آتروفی پیش‌رونده‌ی شبکیه که نوعی بیماری دژنراسیون سلول‌های شبکیه است که تا کوری پیش می‌رود، آب مروارید که در این مشکلیک لایه‌ی ابرمانند روی چشم را می‌گیرد، آب سیاه که در آن فشاری داخل حدقه‌ی چشم ایجاد می‌شود و ناهنجاری‌های چشمی. در صورت مشاهده‌ی هرگونه قرمزی در چشم‌های سگ‌تان یا اگر شروع به مالیدن چشم‌هایش کرد، حتماً برای چکاپ او را پیش دامپزشک ببرید.
 • دیسپلازی مفصل ران: عوامل مختلفی ازجمله ژنتیک، محیط و رژیم‌غذایی در بروز این مشکل دخیل‌اند. کوکرهایی که به این مشکل مبتلا می‌‌شوند، می‌توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند ولی به سطح فعالیت‌شان باید توجه داشته باشید تا از حد مشخصی فراتر نرود. در موارد حاد این بیماری، ممکن است کوکرتان به جراحی نیاز پیدا کند.
 • نارسایی کلیه: نارسایی کلیه‌ها در سنین جوانی (بین ۹ تا ۲۴ ماهگی) گهگاه اتفاق می‌افتد و تصور می‌شود این مشکل در آن‌ها ارثی باشد.
 • ناشنوایی مادرزادی: این مشکل که امروزه دیگر فقط در انگلیش کوکرهای چند رنگ دیده می‌شود، در زمان تولد اتفاق می‌افتد که ابتدا با زوال شنوایی شروع می‌شود و تا چهار هفتگی تا کَر شدن کامل پیش می‌رود.
 • بیماری ماهیچه‌ی قلب: در این بیماری عضله‌ی قلب بیش از اندازه بزرگ می‌شود. به نظر می‌رسد که این مشکل بیشتر در کوکرهای تک‌رنگ اتفاق می‌افتد و نشانه‌های آن عبارتند از: کاهش وزن، ضعف، بزرگ شدن شکم، سرفه، غش و تند شدن ضربان قلب. با رادیولوژی و اکوکاردیوگرافی این مشکل تشخیص داده می‌شود.

مراقبت و نگهداری

انگلیش کوکر اسپانیل‌ها بسیار سازگار‌ند و حتا در آپارتمان هم می‌توانند به‌راحتی زندگی کنند، البته به شرط آنکه فعالیت روزانه‌شان برقرار باشد. این نژاد استقامت بسیار بالایی دارد و از پیاده‌روی‌های طولانی و تند یا انواع بازی‌های مربوط به چابکی لذت می‌برد.

نیاز به فعالیت فیزیکی توله‌ها متفاوت است. می‌توانید از ۹ هفتگی تا چهار ماهگی یک تا دو بار در هفته برای ورزش، آموزش و اجتماعی شدن بیرون‌شان ببرید، به‌اضافه‌ی دو نوبت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای زمان بازی روزانه.

از ۴ تا ۶ ماهگی، کلاس‌های آموزشی فرمان‌برداری و یک کیلومتر پیاده‌روی روزانه نیازهاشان را برطرف می‌کند، البته به‌اضافه‌ی کمی بازی. از شش ماهگی  تا یک سالگی صبح‌ها و عصرها می‌توانید با او توپ‌بازی کنید. فقط دقت کنید که این کار در ساعت گرما و آفتاب نباشد. پیاده‌روی‌ها در همان اندازه‌ی یک کیلومتری برایش کافی است.

بعد از یک سالگی، انگلیش کوکر دیگر می‌تواند همپای شما بدود ولی مسافتی که می‌دوید کمتر از یک کیلومتر باشد و حتماً بین راه به او استراحت دعید. هرچه بالغ تر می‌شود، می‌توانید این مسافت را بیشتر کنید. این تمرینات ورزشی به سالم نگه داشتن استخوان‌ها و مفاصل‌شان کمک می‌کند.

با ملایمت به کوکرتان آمرزش دهید. او روحیه‌ی حساسی دارد و به پرخاشگری اصلاً واکنش خوبی نمی‌دهد. از روش‌های تشویق و تحسین مثبت مثل تشویقی غذایی، تحسین کلامی و بازی برای آموزشش استفاده کنید. او خیلی سریع یاد می‌گیرد و اگر جلسات آموزش برایش مفرح باشد، به زودی از توانایی‌هایی که کسب می‌کند شگفت‌زده خواهید شد.

انگلیش کوکرها هم مثل همه‌ی سگ‌های دیگر یک روی شرور دارند که گاهاً لجباز می‌شوند. به‌همین‌دلیل زباله و غذا یا هر چیز دیگری که دوست ندارید دست بزنند، در دسترس‌شان قرار ندهید، مخصوصاً در زمان تولگی که کنجکاوی‌شان خیلی بیشتر است.

تغذیه

میزان غذای پیشنهادی روزانه: ۲-۱ لیوان غذای خشک باکیفیت در دو وعده

میزانی که به سگ غذا می‌دهید، به اندازه، هیکل، سن، سوخت‌وساز و میزان فعالیت او بستگی دارد. سگ‌ها هم مثل انسان‌ها ویژگی‌های فردی دارند و نیازهای غذایی‌شان با هم فرق می‌کند. لازم به ذکر نیست که سگی که از نظر فیزیکی فعالیت زیادی دارد به غذای بیشتری نسبت به سگی که همیشه دراز کشیده نیاز دارد. کیفیت غذایی که می‌خرید هم خیلی مهم است، هرچه غذا کیفیت بالاتری داشته باشد، موادمغذی بیشتری به بدن پت‌تان می‌رساند. کوکرها بسیار شکمو هستند و برای جلوگیری از چاق شدن‌شان باید مراقب خوردوخوراک آن‌ها باشید. هر چند وقت یکبار وزن‌شان را اندازه بگیرید تا بالانس وزنی رعایت شود.

ویژگی‌های ظاهری

انگلیش کوکر موهایی متوسط رو به بلند دار که صاف یا کمی موج‌دار است و بافتی ابریشمی دارد. پاها، قفسه‌ی سینه و شکم آن‌ها با موهایی بلندتر پوشیده شده است اما بلندی موهاشان به بلندی موهای امریکن کوکرها نمی‌رسد. حالت پرمانند موهاشان فقط تزیینی نیست؛ به محافظت از بدن سگ درمقابل خراش و جراحت‌های دیگر که ممکن است در طبیعت برای او پیش بیاید کمک می‌کند.

رنگ موهای انگلیش کوکرها متفاوت است. ممکن است چندرنگ باشند (سفید و مشکی، جگری یا سایه‌هایی از قرمز) سیاه یا جگری تک‌رنگ باشند، سیاه و قهوه‌ای یا جگری و قهوه‌ای باشند. هر رمگی که باشند روی ابروها، پوزه، گلو و پاها هاله‌های قهوه‌ای رنگ دارند.

هر یک روز درمیان و بعد از بردنش به طبیعت، موهای کوکرتان را برس بکشید. می‌توانید موهای پرمانندش را کوتاه کنید تا روی زمین کشیده نشود و تمیزتر دیده شود.

گوش‌هاشان را هفته‌ای یک بار با شوینده‌ای که دکتر برایش تجویز می‌کند، تمیز کنید. ازآنجاکه گوش‌هایش آویزان است، بیشتر در معرض عفونت قرار دارد. وقتی می‌خواهید گوش‌هایش را تمیز کنید، حتماً علائم عفونت مثل بوی بد، قرمزی، شُل‌شدگی یا خارش را در آن بررسی کنید. اگر کوکرتان مدام سرش را تکان می‌دهد یا با دست روی گوش‌هایش می‌کشد حتماً برای چکاپ او را پیش دامپزشک ببرید. درمورد عفونت گوش هرچه سریع‌تر درمان را شروع کنید بهتر است.

مراقبت از بهداشت دهان و دندان و ناخن‌ها ازجمله موارد مهم دیگر گرومینگ در انگلیش کوکرهاست. حداقل دو یا سه بار در هفته برای از بین بردن جرم و باکتری دندان‌هایش را مسواک کنید. اگر می‌خواهید سلامت دهان و دندان صددرصد برای کوکرتان داشته باشید، بهتر است این کار را روزانه انجام دهید.

یک یا دو بار در ماه ناخن‌هایش را کوتاه کنید. اگر صدای خوردن آن را روی زمین شنیدید یعنی ناخن‌هایش خیلی بلند است. اگر ناخن‌های سگ‌تان کوتاه و مرتب باشد کمک می‌کند پاهایش همیشه در وضعیت خوبی مانده و تن و بدن خودتان هم از خراش‌های او در امان بماند.

کوکرتان را از تولگی به برس کشیدن موهایش عادت دهید. هرازگاهی پاها، دهان و گوش‌هایش را چک کنید. باید کاری کنید که گرومینگ برایش تجربه‌ای لذت‌بخش شود با یک عالم تحسین و تشویقی.

در زمان گرومینگ حتماً به علائم قرمزی، خراش، جوش و التهاب در پوست، گوش‌ها، بینی، دهان، چشم‌ها و پاهایش دقت کنید. چشم‌ها باید شفاف باشند و هیچ قرمزی و ترشحی نداشته باشند. معاینه‌ی هفتگی کمک می‌کند در صورت بروز مشکل زودتر متوجه شوید و درمان را شروع کنید.

ارتباط با کودکان و حیوانات‌خانگی دیگر

انگلیش کوکرها سگ‌های خانواده‌ی بسیار صمیمی و با بچه‌ها مهربان و ملایم‌اند، مخصوصاً اگر در خانه با بچه‌ها بزرگ شده باشند. انگلیش کوکرهای بالغی که با بچه‌ها‌آشنایی نداشته باشند بهتر است با بچه‌های بزرگ‌تر در خانه باشند که می‌دانند چطور باید با آن‌ها رفتار کنند.

به کودکان آموزش دهید که چطور باید به سگ‌ها نزدیک شوند و آن‌ها را لمس کنند و هیچ‌وقت بچه‌های خیلی کوچک و سگ‌ها را با هم تنها نگذارید. به کودکان‌تان بیاموزید که هیچ‌وقت به سگی که خوابیده یا در حال غذا خوردن است نزدیک نشود یا سعی نکند غذای او را بگیرد.

انگلیش کوکرها از معاشرت با سگ‌های دیگر لذت می‌برند و با گربه‌ها هم خیلی خوب راه می‌آیند، مخصوصاً اگر در سنین پایین به او معرفی شده باشند.

 

 width=

 width=

 width=

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.