خرگوش, نژادها

معرفی نژاد خرگوش: لوپ هلندی

معرفی نژاد خرگوش: لوپ هلندی

 

معرفی نژاد خرگوش: لوپ هلندی

معرفی نژاد خرگوش: لوپ هلندی ( Holland Lop ) یک خرگوش کوتوله است که این یعنی وزنش باید حدود یک ونیم کیلوگرم باشد. آن ها هیکلی پهن اما کوتاه دارند. حالت قرارگیری بدن شان تقریباً شبیه به گربه هاست. معمولاً روی پاهای پشتی شان و به ندرت روی پاهای جلویی تکیه می کنند. کله ی لوپ هلندی پهن با خزی پف پفی در پشت سرش است که به آن تاج می گویند. این تاج باید ضخیم، پهن و درست بالای سرشان باشد.

بااین که بدن تپل و کله ی گرد و پف پفی شان برای این که آن ها را به موجوداتی شیرین تبدیل کند کافی است، درواقع گوش های پُل و نرم شان است که باعث دوست داشتنی و خاص بودن این نژاد شده است. بدون شک، معروف ترین ویژگی لوپ هلندی گوش های دراز و پشمالوشان است که دو طرف کله شان آویزان است.

لوپ هلندی یکی از محبوب ترین نژادهای خرگوش است و این محبوبیت فقط به خاطر ظاهر دوست داشتنی شان نیست. لوپ هلندی خرگوشی شیرین با رفتاری دوستانه و خونسرد است که عاشق شخصیتش می شوید.

 width=

 

تاریخچه

پرورش نژاد لوپ هلندی بیشتر از یک دهه طول کشیده است. آدریان دِ کاک، که هلندی بود، می خواست ویژگی های خرگوش لوپ فرانسوی و خرگوش نژاد کوتوله ی هلندی را با هم ترکیب کند. این ها دو نژاد کاملاً متفاوت اند، به همین دلیل ترکیب شان چندان ساده نبود، متاسفانه تلاش های اولیه ی دِ کاک موفق نبود. دلیلش آن بود که گوش های خرگوش ها صاف و سیخ می ایستاد و آن حالت آویزانی لوپ هلندی را نداشت. در سال ۱۹۵۲، دِ کاک یکی از این خرگوش ها را با لوپ انگلیسی ترکیب کرد و بعد از چند بار تلاش، بالاخره توانست لوپ هلندی را با ویژگی گوش های افتاده ی لوپ فرانسوی پرورش دهد.

این نژاد در سال ۱۹۶۴ توسط باشگاه ملی خرگوش در هلند و در سال ۱۹۷۶ توسط انجمن پرورش دهندگان خرگوش ایالات متحده  به رسمیت شناخته شد.

 

ویژگی های ظاهری

موهای لوپ هلندی پرپشت است و قدی متوسط دارد. پوشش بدن شان براق و نرم است و برای حفظ زیبایی شان نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی نیست.

به طور کلی برس کشیدن یک تا دو بار در هفته برایشان کافی است. با برس مخصوص به آرامی موهاشان را شانه بزنید تا از ایجاد گره جلوگیری شود و موهاشان همیشه مرتب و زیبا بماند. البته هدف از شانه کشیدن فقط حفظ زیبایی ظاهر خرگوش تان نیست. خرگوش ها به شدت برای نظافت خودشان را لیس می زنند و به همین دلیل همیشه مقدار زیادی از موهاشان وارد دهان شان می شود که می تواند منجر به انسداد روده حاد در آن ها شود که حتی کشنده است. بنابراین با شانه کشیدن مرتب می تواند مقدار زیادی از موهای مرده ی روی پوست شان را جمع کنید تا وارد دهان شان نشود.

این شانه کشی مخصوصاً در فصل ریزش موهاشان اهمیت بیشتری پیدا می کند. با تغییر فصل متوجه می شوید که ریزش موی خرگوش تان بیشتر شده است و طی این دوران ممکن است نیاز باشد حتا چند بار در روز موهاشان را شانه بزنید.

 

حمام کردن

حمام کردن به هیچ عنوان برای خرگوش ها پیشنهاد نمی شود. نه تنها آن ها علاقه ای به حمام کردن ندارند، این کار می تواند استرس خیلی زیادی برای شان ایجاد کند. اگر خرگوش تان کثیف شد، می توانید با پنبه ی مرطوب یا دستمال مرطوب مخصوص پت ها موهایش را تمیز کنید، شاید این طور تمیز کردن زمان بیشتری ببرد اما برای خرگوش تان بسیار بهتر است.

این نژاد خرگوش در رنگ ها مختلفی وجود دارد که به طور کلی به دو دسته ی اصلی تقسیم می شوند: تک رنگ و چند رنگ. بعضی از انواع متنوع رنگ های آن ها عبارتند از:

گروه لوپ ها: سیاه، آبی، شکلاتی، بنفش مایل به قرمز، یاقونی مایل به زرد.

گروه چشم یاقوتی: شاه بلوطی، شکلاتی. سنجابی، سیاه گوش، اوپال

گروه شکسته: ترکیب هر رنگی با رنگ سفید

گروه سفید مشخص: سیاه، آبی، شکلاتی، یاسی

گروه سایه دار: سموری، خاتمی، لاک پشتی

تنوع رنگی بالای این نژاد خرگوش یکی از دلایل محبوبیت و  شیرین بودن این نژاد است.

 

مراقبت و نگهداری

با معرفی نژاد خرگوش: لوپ هلندی متوجه می شوید که شاد و سالم نگه داشتن یک لوپ هلندی نیاز به زمان و تلاش زیادی ندارد. به نسبت نگهداری از سگ و گربه، خرگوش ها نیاز کم تری به نگهداری و مراقبت دارند. رژیم غذایی خوب و سپری کردن وقت کافی در داخل و خارج از لانه، دو اصل مهم برای نگهداری از خرگوش هاست.

 

لانه خرگوش

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید، لانه ای است که برای خرگوش تان آماده می کنید. درست است که لوپ هلندی خرگوش کوچکی است اما این دلیل نمی شود فضای کوچکی در اختیارش قرار دهید. آن ها هم برای خوشحال بودن نیاز به فضای وسیع دارند. ممکن است شما جزو آن دسته افراد باشید که دوست داشته باشید خرگوش تان بتواند در کل خانه رفت وآمد کند. در چنین شرایطی باید خانه تان را برای گشت و گذار خرگوش ایمن کنید. دقت کنید که هیچ سیم یا اشیای خطرناکی در دسترش او نباشد. برای این خرگوش ها هم باید حتماً یک لانه ی جداگانه و دستشویی مخصوص فراهم کنید که حریم شخصی خود را داشته باشند.

دقت کنید که کف لانه ی خرگوش ها به هیچ وجه نباید توری باشد زیرا می تواند به پای آن ها آسیب بزند. کف لانه شان را با بستری گرم و نرم بپوشانید و حتماً روزی یک مرتبه آن را تمیز کنید و هفته ای یک بار هم بستر را عوض کنید.

اندازه ی لانه ی خرگوش باید به قدری باشد که بتواند به راحتی در آن حرکت کند. اندازه ی لانه باید حداقل ۴۵ تا ۶۵ سانتی متر باشد و اگر بزرگ تر بود که چه بهتر!  صرف نظر از اندازه ی لانه، خرگوش تان باید حتماً زمانی از روز را خارج از لانه اش سپری کند تا کمی فعالیت کرده و با اعضای خانواده معاشرت کند.

 

رژیم غذایی

رژیم غذایی خرگوش تان هم باید ۷۰ درصد از یونجه و علوفه ی تازه ی باکیفیت و مابقی آن از مخلوط میوه ها، سبزیجات و پلت تشکیل شود. ممکن است بعد از مدتی متوجه شوید که خرگوش تان به یک میوه بیشتر از سایر میوه ها علاقه نشان می دهد (مثلاً سیب). می توانید این میوه ی محبوبش را یک امتیاز به حساب آورده و در زمان تمرین و آموزش از آن به عنوان تشویقی برای خرگوش تان استفاده کنید.

 

سلامت

خوشبختانه خرگوش لوپ هلندی درمقابل بیماری های ارثی آسیب پذیر نیست اما مراقبت خوب و درست از خرگوش تان باعث می شود زندگی باکیفیت تری را تجربه کنند. حتماً باید به صورت منظم دندان های خرگوش تان را چک کنید تا زیادی بلند نشده باشند چون باعث می شود به داخل فک و دهان شان فرو برود و بسیار دردناک است. رژیم غذایی ای که در آن از مقدار زیادی یونجه و علوفه ی تازه استفاده شود، کمک می کند که این اتفاق نیفتد زیرا یونجه به صورت طبیعی دندان های خرگوش را کوتاه می کند.

 

شخصیت و رفتار

برای شکوفایی کامل شخصیت و معرفی نژاد خرگوش: لوپ هلندی، خیلی مهم است که ساعات کافی از روز را خارج از لانه یا قفس شان سپری کنند. این کار کمک می کند کمی فعالیت کنند، آفتاب بگیرند و از همه مهم تر با آدم ها معاشرت کنند.

لوپ هلندی خرگوشی تقریباً فعال است و وقتی هوا خوب باشد از بیرون رفتن هم لذت می برد. البته بهتر است آن ها را در حیاط هایی که حصارکشی ایمن دارند رها کنید و حتماً چشم تان بهشان باشد. این کار در عین این که به خرگوش تان کمی آزادی  می دهد، باعث می شود ناگهان گم شان نکنید. با این که کنترل خرگوش ها شاید به ظاهر راحت تر از سگ ها و گربه ها بیاید، اما وقتی خرگوش ها هیجان زده می شوند، خیلی سریع ممکن است از شما دور شوند و انواع و اقسام شیطنت ازشان سر بزند.

 

اسباب بازی

درمورد اسباب بازی جوندگان و خرگوش ها، هر خرگوش سلیقه و علایق خاص خودش را دارد و ممکن است از بعضی اسباب بازی ها برای جویدن و سرگرم کردن خودش خوشش بیاید. این اسباب بازی ممکن است به سادگی یک رول دستمال کاغذی یا لوکسی یک اسباب بازی فکری گران باشد. تنها راهی که می توانید بفهمید خرگوش شما از چه نوع اسباب بازی ای خوشش می آید، این است که انتخاب های مختلفی پیش روی او بگذارید و ببینید کدام را ترجیح می دهد. نمی توانید خرگوشی را مجبور به بازی کردن کنید، فقط می توانید نحوه ی بازی او و دردسرهایی را که در آن می افتد کنترل کنید.

 width=

 width=

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “معرفی نژاد خرگوش: لوپ هلندی

  1. ناشناس گفت:

    سامانه دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.