سلامتی و بیماری‌های سگ

مشکلات گوارشی سگ ها

 

مشکلات گوارشی سگ ها

برای آگاهی از مشکلات گوارشی سگ ها این مقاله را مطالعه بفرمایید.غذادادن به سگ در ظاهر کار ساده ای است. برای غذای سگ می خریم، غذا را در ظرف مخصوص می ریزیم و سگ شروع به خوردن می کند. روز بعد هر ماده ی غذایی که تجزیه و جذب نشده و مورد استفاده ی بدن قرار نگرفته است، دفع می شود و این چرخه دائم تکرار می شود.

به هر حال، ما اغلب فکر نمی کنیم که بعد از غذا دادن به سگ چه اتفاقی در بدن او می افتد. دستگاه گوارش از اندام های بسیاری تشکیل شده که به طور گروهی در هضم غذا نقش دارند ـــ دهان، مری، معده، روده ی کوچک، لوزالمعده، کبد، کیسه ی صفرا و روده ی بزرگ. اگر یک مورد غیرنرمال در دستگاه گوارش وجود داشته باشد کل فرایند گوارش را دچار اختلال می کند.

اگر دستگاه گوارش سگ تان به درستی کار نمی کند این مساله باعث می شود که بدن او به اندازه ی کافی مواد غذایی دریافت نکند. در ادامه به عواملی که در سگ ها مشکلات گوارشی ایجاد می کنند، نگاهی دقیق خواهیم  داشت، علائمی را که باید مراقب آن ها باشیم خواهیم شناخت و برای کمک به سگ مان با راهکارهایی آشنا خواهیم شد.

 

دلایل مشکلات گوارشی در سگ ها

اگر هر مرحله از فرایند هضم غذا را به طور جداگانه بررسی کنیم، می توانیم به دلایل ایجادکننده ی مشکل گوارشی در سگ ها پی ببریم.

 

دهان

یکی از دلایل ایجادکننده ی مشکل گوارشی که بسیار هم نادیده گرفته می شود دهان است یعنی جایی که دستگاه گوارش شروع می شود. وقتی سگ در دهانش وضعیتی غیرعادی مثل بیماری شدید دندانی دارد، نمی تواند غذا را به اندازه ی لازم بجود؛ حتی ممکن است به دلیل دندان درد اصلا غذا نخورد.

بیرون افتادن غذا از دهان سگ، دندان قروچه و دندان های بالا و پایین را به هم کوبیدن، آبریزش از دهان، بوی بد دهان همراه با قرمزی و التهاب لثه ها و دندان لق همگی نشانه هایی هستند که می گویند سگ شما به معاینه ی فوری نیاز دارد.

 

مری

التهاب، زخم تازه، زخم های مزمن، از بین رفتن قوام عضلات مری دلایلی هستند که باعث می شوند غذا نتواند به راحتی از دهان به معده برسد. نشخوار کردن و مدام قورت دادن غذا، بالا آوردن غذا به صورت هضم نشده و به شکل استوانه های کوچک از علائم مشکلات مری هستند.

 

معده

التهاب، زخم، بلعیدن مواد غیرخوراکی و  آلوده، سرطان، اختلال در تخلیه ی مواد غذایی از معده به روده ها از جمله عواملی هستند که باعث ایجاد مشکل در هضم غذا و حرکت غذا به سمت روده ی کوچک می شوند. علائم مشکلات معده در سگ ها ممکن است استفراغ مداوم یا تکرارشونده باشد.

 

روده ی کوچک

ضخیم شدن غیرعادی روده ها به دلیل بیماری های التهابی یا ایمنی مانند بیماری التهاب روده یا بعضی از سرطان ها باعث می شوند جذب مواد غذایی به بدن و جریان خون به درستی انجام نشود.

باکتری های مضر یا انگل های روده ای می توانند باعث التهاب شدید روده ها شوند که منجر به ضخیم شدن روده ها، ترشح آب به درون روده ها و در نتیجه اسهال و خونریزی روده ها می شوند. به دلیل انگل روده ای، ذراتی شبیه قهوه ی آسیاب شده در مدفوع سگ دیده می شود. بعضی از انگل های روده مانند کرم قلاب دار چون به جداره ی روده می چسبند و از خون میزبان تغذیه می کنند سگ شما را دچار سوء تغذیه می کنند.

 

لوزالمعده

اگر لوزالمعده ملتهب باشد یا نتواند به طور عادی آنزیم های لوزالمعده را برای تجزیه و هضم مواد غذایی ترشح کند در نتیجه غذای کمتری تجزیه شده و مواد مغذی کمتری از جدار روده جذب خون می شود.

 

کیسه ی صفرا

التهاب کیسه ی صفرا، عفونت، موکوس، سنگ یا سرطان کیسه ی صفرا همگی عواملی هستند که ترشح صفرا به داخل روده ها را متوقف می کنند. در نتیجه به دلیل ترشح نشدن صفرا، در فرایند تجزیه و شکستن مواد غذایی به ذرات قابل جذب  و نهایتا در جذب موادغذایی به بدن اختلال ایجاد می شود.

 

نشانه های مشکلات گوارشی در سگ ها

علائم مهم مشکلات گوارشی در سگ های کوچک و بزرگ  شامل موارد زیر است:

  • نشخوارکردن
  • بی اشتهایی
  • اسهال
  • استفراغ
  • کاهش وزن
  • وجود کرم و انگل در مدفوع سگ یا دیده شدن قسمتی هایی از بدن کرم در مدفوع
  • خون در مدفوع
  • دیده شدن ذراتی شبیه قهوه ی آسیاب شده در مدفوع سگ
  • مدفوع چرب یا خیلی بدبو

اگر هر کدام از این علائم را در سگ تان می بینید احتمالا سگ شما مشکل گوارشی دارد. لطفا توجه کنید که بسیاری از این علائم در بسیاری از بیماری های دیگر نیز دیده می شود؛ بنابراین معاینه ی فیزیکی و انجام برخی آزمایشات، تنها راه است که کمک می کند تا به طور قطعی پی ببرید در بدن سگ شما چه اتفاقی دارد می افتد.

 

تشخیص مشکلات گوارشی در سگ ها

چون دلایل احتمالی زیادی برای مشکلات گوارشی وجود دارد متاسفانه راهی سریع برای تشخیص علت بیماری وجود ندارد، مراجعه به دامپزشک و معاینه ی سگ بسیار مهم است و اولین اقدامی است که باید انجام شود.

دامپزشک ممکن است از آزمایش مدفوع استفاده کند تا علت هایی که به سادگی درمان می شوند را تشخیص دهد. به جای انجام آزمایشات پرهزینه ابتدا باید آزمایش مدفوع انجام شود بعد از این آزمایش، برای پی بردن به عامل پنهان بیماری بررسی های بیشتر انجام می شود مثلا از آزمایش خون، سونوگرافی و عکس برداری با اشعه ی ایکس استفاده می شود.

اگر تمام آزمایشات تشخیصی را که پزشک توصیه کرده است انجام داده اید و هنوز به جوابی نرسیده اید برای درمان سگ تان از گزینه ی دیگری استفاده کنید و به دامپزشک سنتی چینی مراجعه کنید.

 

چگونه مشکلات گوارشی سگ ها را درمان کنیم

تشخیص علت بیماری بسیار مفید است چون کمک می کند تا بدانید چگونه بعد از تشخیص بیماری، آن را به طور کامل و مناسب درمان کنید. وقتی علت تشخیص داده شود می توانیم از داروی مناسب برای درمان بیماری استفاده کنیم.

 

دارو برای مشکلات گوارشی در سگ ها

اگر نتیجه ی آزمایش مدفوع از نظر وجود انگل مثبت باشد، دامپزشک برای از بین بردن انگل دارو تجویز می کند که پس از یک دوره ی درمانی، داروهای ضد انگل برای ریشه کنی طیف وسیعی از انگل ها به طور ماهیانه تجویز خواهد شد تا سگ شما را از عفونت های انگلی دیگر محافظت کند. بعضی از داروهای پیشگیری از کرم قلب در سگ، مانند داروی Interceptor® Plus برای از بین بردن سایر انگل ها مانند کرم حلقوی، کرم قلاب دار،کرم رشته ای و کرم نواری نیز به طور ماهیانه استفاده می شوند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.