سلامتی و بیماری ها, گربه

مشکلات بینایی در گربه های سالخورده و راه های درمان

مشکلات بینایی در گربه‌های سالخورده و راه‌های درمان

 

مشکلات بینایی در گربه های سالخورده و راه های درمان

 

بروز مشکلات بینایی در گربه های سالخورده و راه های درمان آن بسیار متداول است. بااین حال، راه کارهایی وجود دارد که شما و دامپزشک گربه تان می توانید برای سلامت و شادی گربه تان به کار گیرید. هر یک یا دو هفته یک بار چشم های گربه تان را چک کنید تا حالت ابری شدن، بزرگ شدگی، قرمزی یا ترشحات غیرعادی نداشته باشد. وقتی گربه تان روی چشم هایش پنجه می کشد یا به نظر می رسد سردرگم راه می رود و با اشیای مختلف برخورد می کند، حواس تان باشد. با دیدن اولین علائم مشکل حتماً او را پیش دامپزشک ببرید. اگر گربه تان در حال از دست دادن قدرت بینایی اش است یا بینایی اش را به کل از دست داده، حتماً او را داخل خانه نگه دارید و از جابه جا کردن وسایل خانه خوددارید کنید و مطمئن شوید که غذا، آب، اسباب بازی و لیترباکس گربه حتماً در دسترسش باشد.

 

روش ۱: مشاوره با دامپزشک

 

 width=

 

۱. حداقل سالی یک بار گربه تان را پیش دامپزشک ببرید.

چکاپ های منظم با دامپزشک یکی از مهم ترین نکات برای حفظ سلامت گربه های سالخورده است. بعضی مشکلات بینایی با مشکلات دیگر مثل فشارخون بالا یا پرکاری تیروئید مرتبط اند و فقط چکاپ دقیق دامپزشک می تواند این مشکلات را تشخیص دهد و درمان کند.

گربه های سالخورده تر باید حداقل هر شش ماه یک بار توسط دامپزشک چکاپ شوند.

 

 width=

 

۲. با مشاهده ی هر نوع علائم مربوط به مشکلات بینایی، گربه تان را پیش دامپزشک ببرید.

هر یک تا دو هفته یک بار باید چشم های گربه تان را چک کنید و اگر متوجه بروز مشکلی شدید، نباید منتظر بنشینید تا ببینید چه می شود. هر چه زودتر او را پیش دامپزشک ببرید، می توانید از درد او کم کنید یا بینایی اش را نجات دهید.

 

 width=

 

۳. درمورد مصرف داروهای مناسب با دامپزشک صحبت کنید.

دامپزشک به احتمال قوی برای درمان عفونت ها یا برطرف کردن بعضی علائم گلوکوم ( کوری تدریجی ) برای گربه تان قطره های چشمی تجویز خواهد کرد.

طریقه ی ریختن قطره های چشمی را از دامپزشک سؤال کنید.

دلیل اصلی مشکلات بینایی در گربه های سالخورده فشارخون بالاست. دامپزشک فشارخون گربه تان را اندازه گیری خواهد کرد و احتمالاً برای بررسی مشکلات زمینه ای از او آزمایش خون خواهد گرفت. همچنین پشت چشم گربه تان را هم معاینه خواهد کرد تا علائمی از خونریزی یا جدا شدن شبکیه نداشته باشد.

دامپزشک ممکن است برای درمان فشارخون بالا، بیماری کلیوی، پرکاری تیروئید و سایر مشکلات زمینه ای که منجر به مشکلات بینایی شده اند، برای گربه تان داروهای خوراکی تجویز کند. دقت کنید که داروها را حتماً طبق توصیه پزشک به گربه تان بدهید.

 

 width=

 

۴.  درمورد درمان آب مروارید با دامپزشک صحبت کنید.

داروهایی برای به تأخیر انداختن کوری ناشی از آب مروارید برای گربه ها وجود دارد. آب مروارید هم ممکن است در اثر فشارخون بالا یا دیابت اتفاق بیفتد، بنابراین از دامپزشک درمورد درمان این مشکلات سؤال کنید. اگر آب مروارید به طور کامل جلوی عبور نور را از عدسی چشم گرفته باشد، ممکن است دامپزشک جراحی را برای گربه تان پیشنهاد دهد.

جراحی آب مروارید معمولاً در بچه گربه ها و گربه های بالغ زیر ۱۰ سال متداول تر است. اگر تصمیم گرفته اید برای گربه ی سالخورده تان جراحی آب مروارید انجام دهید، حتماً درمورد این که این جراحی برای گربه ی شما مناسب است یا نه و به خطرش می ارزد با دامپزشک صحبت کنید.

ممکن است برای گربه ی سالخورده ی شما بهتر باشد اقدامات دیگری به جز جراحی برای بهتر کردن وضعیت گربه تان انجام دهید.

 

روش ۲: بهبود وضعیت گربه‌های سالخورده

 

 width=

 

۱. اگر بینایی گربه تان رو به تحلیل است، او را داخل خانه نگه دارید.

اگر کربه تان تا قبل از این وارد حیاط خانه می شد و بیرون می رفت، بهتر است در این شرایط از بیرون رفتن او جلوگیری کنید. تمام گربه ها، مخصوصاً آن هایی که مشکلات بینایی یا سایر مشکلات جسمی دارند، داخل خانه ایمن ترند. گربه ای که بینایی ضعیفی دارد به سختی خواهد توانست با خطراتی که بیرون خانه در کمینش است مواجه شود.

 

 width=

 

۲. مطمئن شوید که گربه تان به راحتی به آب و غذایش دسترسی داشته باشد.

گربه ها معمولاً خیلی سریع و راحت با تکیه به حس بویایی، شنوایی و سبیل هاشان برای حرکت کردن با مشکل بینایی شان سازگار می شوند. باید مطمئن شوید که می داند ظرف آب و غذایش را کجا می گذارید. در صورت لزوم، ظرف غذا و آبش را جلو رویش بیاورید و پنجه اش را به آن بزنید تا آن را حس کند.

حتماً ظرف آب و غذای گربه را در یک جای مشخص بگذارید و جای آن را تغییر ندهید.

 

 width=

 

۳. در هر طبقه ی خانه یک لیترباکس برایش بگذارید.

اگر خانه تان چند طبقه  است و داخل خانه پله دارید. بهتر است گربه تان را در یکی از طبقات نگه دارید، زیرا بالا و پایین رفتن از پله ها احتمال آسیب رسیدن به او را بیشتر می کند. اما اگر گربه تان بین چند طبقه ی خانه رفت وآمد دارد، حتماً در هر طبقه یک لیترباکس برایش بگذارید.

گربه های سالخورده معمولاً دچار آرتروز می شوند، به همین دلیل بهتر است لیترباکس هایی با دیواره ی کوتاه تر برایشان تهیه کنید تا استفاده از آن برایشان راحت تر باشد. مطمئن شوید که گربه تان جای لیترباکسش را می داند و هیچ وقت جای آن را تغییر ندهید.

 

 width=

 

۴. از جابه جا کردن اثاثیه ی خانه خودداری کنید.

حس های دیگر، سبیل ها و حافظه به گربه ای که بینایی اش را از دست داده کمک می کند بتواند در خانه حرکت کند و این طرف و آن طرف برود. بااین حال، باید مطمئن شوید که محیط زندگی شان تغییری نمی کند. جای وسایل خانه را عوض نکنید تا موانع جدیدی سر راه گربه تان ایجاد نکنید.

 

 width=

 

۵. با صدای بلند با او حرف نزنید که نترسد.

ممکن است به صورت تصادفی موقع حرف زدن با گربه ای که بینایی اش را از دست داده از صدای بلند استفاده کنید. این کار ممکن است باعث ترسیدن او شود. وقتی به او نزدیک می شوید، اسمش را صدا بزنید تا متوجه شود که نزدیکش می شوید. فقط زمانی او را از روی زمین بلند کنید یا بغلش کنید که مطمئنید می داند شما کنارش هستید.

 

روش ۳: تشخیص و به تأخیر انداختن مشکلات بینایی در گربه‌های سالخورده

 

 width=

 

۱. نشانه های کوری تدریجی یا زوال بینایی را بررسی کنید.

موقع راه رفتن گربه تان داخل خانه به او دقت کنید. راه رفتن سرگردان، برخورد با اشیای خانه یا مشکل در پیدا کردن ظرف آب و غذا می تواند نشانه های زوال بینایی در گربه تان باشد.

با مشاهده ی چنین علائمی گربه تان را پیش دامپزشک ببرید تا تشخیص درست را انجام دهد.

 

 width=

 

۲. چشم های گربه تان را به طور منظم چک کنید تا ابرآلود یا بزرگ نشده باشد.

برای مشکلات بینایی در گربه های سالخورده و راه های درمان این علائم نشان می دهد که گربه تان دچار گلوکوم یا کوری تدریجی شده است.  گلوکوم یک بیماری مشخص نیست، بلکه وضعیتی است که با مسدود شدن مجرای اشکی و جمع شدن مایعاتی که روی عصب بینایی فشار می آورند، ایجاد می شود.

این علائم معمولاً به صورت تدریجی اتفاق می افتند، به همین دلیل تشخیص آن ها گاهی اوقات سخت است. اگر در یکی از چشم ها یا هر دو احساس بزرگ شدگی کردید، بلافاصله گربه تان را پیش دامپزشک ببرید.

گلوکوم می تواند برای گربه ها دردناک باشد و منجر به کوری شود. اما داروهایی برای تسکین درد آن و کاهش فشار مایعات وجود دارد.

 

 width=

 

۳. چشم های گربه تان را به طور منظم چک کنید که کدر یا مات نشده باشد.

چراغ قوه ای را غیرمستقیم به چشم گربه تان بیندازید و ببینید قسمت های رنگی چشمش کدر یا مات یا شیری نشده باشد. این اتفاق می تواند نشانه ی آب مروارید و جلوگیری از رسیدن نور به شبکیه ی چشم باشد.

ایجاد ابری آبی-سفید رنگ به جای مات شدن یا شیری شدن چشم، به خاطر اسکلروز عدسی است که باعث می شود عدسی چشم شروع به از دست دادن رطوبت کند. این اتفاق در طول روند پیری امری طبیعی است و معمولاً در گربه های بالای ۱۰ سال به چشم می خورد و اغلب نیازی به درمان ندارد.

آب مروارید در گربه ها کمتر از سگ ها و انسان ها متداول است اما درصورت مشاهده ی هر نوع ناهنجاری حتماً باید گربه تان را پیش دامپزشک ببرید.

 

 width=

 

۴. چشم های گربه تان را به طور منظم چک کنید تا مردمک چشمش گشاد نشده یا دیدِ شبش تغییر نکرده باشد.

اگر مردمک چشمان گربه تان به طور دائم گشاد است یا گربه تان سعی می کند وارد اتاق های تاریک نشود، بلافاصله باید او را پیش دامپزشک ببرید. این علائم می تواند نشانه ی آتروفی یا جدا شدن شبکیه باشد. ایت اتفاقات بر اثر خراب شدن شبکیه یا بافتی که آن را سر جایش نگه می دارد باشد.

آتروفی یا جدا شدن شبکیه معمولاً با فشارخون بالا، بیماری های کلیوی یا پرکاری تیروئید در ارتباط اند. برای درمان این مشکل بینایی و مشکل زمینه ای آن حتماً باید به دامپزشک مراجعه کنید.

 

 width=

 

۵. چشم های گربه تان را به طور منظم چک کنید تا قرمزی، پوسته پوسته شدن یا ترشحات غیرعادی نداشته باشد.

چشم های گربه ها در معرض بسیار عفونت های قابل درمان قرار دارد و سیستم ایمنی گربه های سالخورده که ضعیف تر است، آن ها را دربرابر این عفونت ها آسیب پذیرتر می کند. با مشاهده ی هرگونه علائم قرمز شدن، ترشحات غیرعادی، تورم چشم سوم یا پوسته پوسته شدن، و اگر متوجه شدید که گربه تان مدام پنجه اش را روی چشم هایش می کشد، او را پیش دامپزشک ببرید.

عفونت هایی مثل کونژکتیویت (ورم ملتحمه) و کراتیت معمولاً با قطره چشم درمان می شوند و مشکل خاصی برای گربه ایجاد نمی شود.

یوئیت (التهاب بافت یوه چشم که شامل عنبیه، جسم مژگانی و مشیمیه می شود) یا عفونت ناحیه ی میانی چشم جدی تر است و می تواند منجر به کوری تدریجی شود. نشانه های آن عبارتند از بزرگ شدن و تورم چشم سوم.

 

 width=

 

۶. با واکسیناسیون از عفونت های چشمی جلوگیری کنید.

عفونت های چشمی معمولاً با میکروب هایی مثل ویروس خودایمن گربه ها و ویروس تبخال گربه در ارتباط است. واکسینه کردن گربه تان در بچگی می تواند جلوی بسیاری عفونت های چشمی و سایر مشکلات را در آینده بگیرد.

 

 width=

 

۷. از چاق شدن گربه تان جلوگیری کنید.

دادن یک رژیم غذایی سالم به گربه تان می تواند از بروز بیماری های کلیه و قلب که می توانند منجر به بیماری های چشمی یا وخیم تر شدن آن شوند، جلوگیری می کند. اگر وزن گربه تان بالا می رود، غذا را به صورت مداوم در ظرفش نریزید و حتماً در دو وعده ی مشخص به او غذا بدهید. همچنین مطمئن شوید که تشویقی ها فقط ده درصد از کالری های مصرفی روزانه اش را تشکیل دهند.

 

 width=

 

۸. از لاغر شدن بیش از اندازه گربه تان جلوگیری کنید.

از دست دادن زیاد وزن هم می تواند روی کلیه ها و سایر اندام های بدن گربه فشار بیاورد. اگر وزن گربه ی سالخورده تان پایین تر از سطح سالم و عادی است، سعی کنید غذای او را به غذایی پرکالری تر تغییر دهید و از دامپزشک درمورد سالم ترین روش های افزایش وزن گربه ها اطلاعات بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.