آموزش و تربیت, گربه

ماشین‌سواری با گربه‌ها

ماشین‌سواری با گربه‌ها

گربه‌ها نمی­توانند چیزی را که قبلاً برایشان اتفاق نیفتاده تصور کنند. درعوض، آن‌ها تجربیات گذشته را به خاطر می­آورند و باور دارند که همان اتفاق دوباره رخ خواهد داد. از آنجا که اولین سفرهای یک توله سگ یا بچه گربه ممکن است همیشه خوشایند نبوده نباشد، بعضی از حیوانات‌خانگی از مسافرت ترس دارند.

خیلی از ما تصور می‌کنیم که سفر با ماشین با گربه‌ها خیلی سخت است. اما اگر گربه‌ها به‌درستی برای سفر با ماشین آموزش ببینند و بتوانند با شرایط‌شان سازگار شوند، یاد می‌گیرند که سفر با ماشین را دوست داشته باشند و همین باعث می‌شود شما هم بتوانید یک سفر هیجان‌انگیز را با گربه‌ی بازیگوش‌تان تجربه کنید.

تابستان‌ها و تعطیلات دیگر سال معمولاً برای سفرهای مختلف ماشینی برنامه‌ریزی می‌کنیم و گذاشتن گربه‌ها برای روزهای طولانی در خانه اصلاً توصیه نمی‌شود. به همین دلیل باید هر چه زودتر گربه‌تان را برای این سواری آماده کنید.

باید به گربه‌تان کمک کنید به جای اینکه تصور کنند همیشه قرار است برای رفتن به دامپزشک که برای‌شان توام با ناراحتی و اذیت است، سوار ماشین می‌شوند، ماشین می‌تواند محلی  سرگرم‌کننده و شاد هم برایشان باشد. فرآیند حساسیت‌زدایی گربه‌ها نسبت به سواری با ماشین فرآیندی زمان‌بر است که نیاز به صبر و حوصله فراوان دارد، اما مؤثر و عملی است. می‌توانید از تکنیک‌های تشویقی مثبت استفاده کنید تا سوار شدن به ماشین برایش به تجربه‌ای فوق‌العاده تبدیل شود.

برای عادت دادن گربه‌ها به سواری با ماشین، نکات زیر را حتماً به خاطر داشته باشید.

 

بخش ۱. آماده‌ شدن برای سفر با گربه‌ها

 width=

۱. وسایل موردنیاز را در ماشین جمع کنید. وقتی می‌خواهید با گربه‌تان سفر کنید، نیاز به وسایل متعددی دارید. این‌ها وسایلی هستند برای زمانی که داخل ماشین هستید، در وقفه‌های بین‌راهی و زمان رسیدن به مقصد لازم‌تان می‌شود. وسایلی که ممکن است به آن نیاز پیدا کنید، عبارتند از:

ـ باکس

ـ جای‌خواب یا پتو

ـ‌ غذا و ظرف غذای گربه

ـ‌ آب و ظرف‌ آب گربه

ـ لیش

ـ اسباب‌بازی گربه

ـ لیترباکس و خاک‌گربه

ـ داروها

 width=

۲. یک جعبه‌ی کمک‌های اولیه برای داخل ماشین تهیه کنید. داخل آن بانداژ، گاز و پمادهای ضدعفونی‌کننده بگذارید. شماره تلفن دامپزشک‌ و یک بیمارستان شبانه‌روزی دامپزشکی نزدیک مقصد را روی کاغذی یادداشت کنید و داخل آن بگذارید. می‌توانید این شماره‌ها را داخل گوشی موبایل‌تان هم ذخیره کنید.

  • اگر فکر می‌کنید که گربه‌تان ممکن است داخل ماشین مضطرب شود یا دچار ماشین‌گرفتگی شود، از قبل‌تر با دامپزشکش مشورت کنید. درصورتی‌که گربه‌تان واکنش بدی به سفر با ماشین نشان می‌دهد، بهتر است داروهایش را قبل‌ از راه افتادن در خانه به او بدهید.

 width=

۳. گربه را با ‌سافت‌باکس خود آشنا کنید. برای راحت‌تر کردن سفر گربه‌ها داخل باکس، باید از قبل گربه را با باکس خود آشنا کنید. باکس را در خانه روی زمین بگذارید و درش را باز کنید و بگذارید گربه‌تان داخل آن را کشف کند. وقتی احساس کردید با آن راحت‌تر شد، وقتی داخلش است یک تا دو دقیقه در آن ببندید. بعد از این‌که گربه به باکس خود عادت کرد و به آن علاقه نشان داد، وقت آن می‌رسد که با داخل ماشین هم آشنا شود و داخل آن احساس راحتی کند.  بهتر است این مرحله با دو نفر انجام شود: یکی برای رانندگی و یک نفر به‌عنوان همراه گربه. اگر بنا به شرایط مجبور بودید این کار را به‌تنهایی انجام دهید، حتماً بیشتر احتیاط کنید. درحالی‌که ماشین در وضعیت پارک قرار دارد و درها و پنجره‌ها بسته است، باکس را روی صندلی عقب ماشین بگذارید و خودتان کنار آن بنشینید. صندلی عقب بهترین گزینه است تا احتمال پرت شدن حواس راننده کمتر شود. یکی از درهای باکس را باز کنید تا بتوانید دست‌تان را برای بازی کردن با گربه داخل آن کنید. اسباب‌بازی‌های تعاملی انتخاب خوبی برای این شرایط است تا با فضای جدیدی که در آن قرار گرفته احساس راحتی کند. برای امنیت خود و گربه‌تان بهتر است از انجام این آموزش‌ها در هوای خیلی گرم یا خیلی سرد خودداری کنید. حالا وقت آن رسیده که موتور ماشین را روشن کنید. ببینید که گربه با شنیدن صدا و لرزشی که موتور ایجاد می‌کند چه واکنشی نشان می‌دهد. اگر احساس کردید گربه‌تان با شنیدن این صداها یا ضبط ماشین استرس دارد، برای این‌که احساس راحتی کند با او حرف بزنید و بازی کنید.

  • کف باکس یک پتو یا جای‌خواب بگذارید که بوی گربه‌تان را بدهد تا داخل باکس احساس راحتی بیشتری کند.

 width=

۴. قبل از سفر استفاده از لیش را تمرین کنید. در خانه به گربه‌تان لیس ببندید و او را داخل خانه راه ببرید و بعد او را بیرون خانه ببرید تا به آن عادت کند. این‌کار باعث می‌شود بعداً در سفر به‌خاطر آن غافلگیر نشود.

 width=

۵. در صورت لزوم قبل از ترک خانه به او دارو بدهید. اگر گربه‌تان واکنش خوبی به بودن در ماشین ندارد، مثلاً تپش قلب می‌گیرد، آبریزش دهان یا استفراغ دارد یا مدام میو میو می‌کند، باید برای آرام نگه داشتن او از دارو استفاده کنید. بعضی از این رفتارها به‌خاطر اضطراب و بعضی به‌خاطر بیماری‌هایی مثل ماشین‌گرفتگی است. حتماً درمورد این داروها با دامپزشکش مشوت کنید تا گربه‌تان سفر بهتری را تجربه کند.

  • دوز و زمان مصرف دارو را حتماً طبق چیزی که روی دارو نوشته شده یا دامپزشک توصیه کرده اجرا کنید.

بخش ۲: مراقبت از گربه در زمان سواری

 width=

۱. گربه را داخل باکسش بگذارید. به‌خاطر ایمنی، گربه‌ها باید حین حرکت ماشین داخل سافت باکس باشند. حیوان‌خانگی کوچک در حین تصادف اگر داخل باکس نباشد به یک توپ پشمالو تبدیل می‌شود و این‌طرف و آن‌طرف می‌افتد و صدمه می‌بیند. حتا گربه‌هایی که خوب رفتار می‌کنند هم ممکن است با باز شدن کیسه‌ی هوا به‌شدت آسیب ببینند. در کمترین حالت ممکن است به‌خاطر جنب‌وجوش‌شان موجب حواس‌پرتی راننده حین رانندگی شود.

  • سافت‌باکس باید به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا گربه‌بتواند داخل آن بایستد، بچرخد یا حرکات کششی انجام دهد.
  • حتماً یک پتوی نرم داخل آن بگذارید.
  • دقت کنید که داخل ماشین هوای متعادلی داشته باشد، یعنی نه خیلی گرم باشد و نه خیلی سرد.

 width=

۲. وضعیت قرارگیری باکس را داخل ماشین ایمن کنید. از یکی از کمربندهای ایمنی استفاده کنید یا باکس را جایی قرار دهید که نتواند حرکت کند. اینکار باعث می‌شود اگر مجبور به توقف ناگهانی شدید یا تصادف کردید، گربه‌تان آسیب نبیند.

 width=

۳. مرتب به او آب بدهید. در توقف‌های بین‌راهی ظرف آب گربه‌تان را پُر کنید و بگذارید بخورد. گربه‌ها ممکن است به‌راحتی دچار کم‌آبی شوند، مخصوصاً اگر غذای خشک مصرف می‌کنند.

  • توصیه می‌شود حین رانندگی به گربه آب ندهید چون ممکن است بریزد و همه جا را خیس کند.

 width=

۴. هر دو ساعت بگذارید از داخل باکس بیرون بیاید. هر چند ساعت هم خودتان و هم گربه‌ نیازی دارید کمی استراحت کنید. خیلی خوب است که او را روی زمینی خاکی بگذارید تا اگر ادرار یا مدفوع داشت انجام دهد.

  • اگر زمین خاکی امن وجود نداشت و می‌دانید که وقت دستشویی کردن گربه‌تان است، لیترباکسش را برایش آماده کنید. فقط باید چند دقیقه‌ای به او زمان بدهید که کمی احساس راحتی کند و بعد از دستشویی استفاده کند.

 width=

۵. گربه را تنها داخل ماشین رها نکنید. تنها گذاشتن پت‌ها داخل ماشین کار خطرناکی است. دمای داخل ماشین دربسته خیلی سریع بالا می‌رود و برای سلامتی گربه‌تان به شدت مضر است.

 width=

۶. طبق برنامه به او غذا بدهید. برای جلوگیری از ماشین‌گرفتگی سعی کنید وعده‌ی غذایی اصلی او را بعد از رسیدن به مقصد به او بدهید. اما باید زمانی نزدیک به زمان اصلی غذا خوردن او باشد.

  • مدفوع کردن گربه‌ها با خوردن غذا تحریک می‌شود، به همین دلیل حتماً به محض رسیدن به مقصد لیترباکس او را آماده کنید.

 width=

۷. بگذارید آخر کار کمی خوش بگذراند. حتماً اسباب‌بازی و لیزر در سفر همراه خودتان داشته باشید تا بعد از سفر کمی با او بازی کنید. خیلی مهم است که بعد از مدت طولانی که در ماشین محبوس بوده، کمی فعالیت و بازی کند.

هشدارها

  • به هیچ‌عنوان گربه‌تان را موقع رانندگی پشت وانت یا هر جایی خارج از اطاق ماشین نگذارید. ممکن است گرد و خاک وارد چشم‌های گربه‌تان شده و موجب عفونت شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.