سگ, سلامتی و بیماری ها

لثه های کمرنگ در سگ ها نشانۀ چیست؟

لثه های کمرنگ در سگ ها نشانۀ چیست؟

 

لثه های کمرنگ در سگ ها نشانۀ چیست؟

لثه های کمرنگ در سگ ها نشانۀ چیست؟ وقتی که لثه های سگتان کمرنگ می شوند چکار باید کنید؟ اول از همه باید بدانید که لثه سگ ها در حالت طبیعی چه شکلی است تا بتوانید کمرنگ بودن بیش از حد آن را تشخیص دهید.

لثه کمرنگ در سگ ها نشانۀ یک یا چند مشکل اساسی است. لثه های طبیعی یک سگ صورتی رنگ هستند. بسته به نوع سگ، این رنگ معمولاٌ از صورتی ملایم به صورتی روشن تغییر می کند. رنگدانه های طبیعی می توانند سبب شوند که بعضی از لثه ها سیاه به نظر برسند بنابراین، بر روی لثه ها یا در ناحیۀ زیر زبان دنبال نقطه های روشن تر بگردید تا نواحی بدون رنگدانه را پیدا کنید. این نواحی می توانند صورتی یا مرطوب باشند. اگر انگشتتان را  روی ناحیۀ صورتی لثه ها فشار دهید، آن نقطه باید سفید شود و در عرض حدود یک ثانیه به رنگ صورتی برگردد.

اگر متوجه شدید که لثه های سگتان در نواحی که بطور طبیعی باید صورتی باشد، صورتی کمرنگ است، یعنی مشکلی وجود دارد. ممکن است متوجه رنگ پریده بودن غشای مخاطی پلک ها هم بشوید. اگر سگتان به طور طبیعی بینی یا زبان صورتی داشته باشد، ممکن است آنها هم کمرنگ شوند.

 

نشانه های همراه با لثه های کمرنگ

 • بی حالی
 • ضعف
 • خونریزی
 • غش کردن

 

عوامل ایجاد لثۀ کمرنگ در سگ ها

چندین عامل هستند که سبب ایجاد لثۀ کمرنگ در سگ ها می شوند. بیماری هایی که سبب کم خونی می شوند. لثۀ کمرنگ غالباً نشانۀ کم خونی در سگ هاست. کم خونی زمانی رخ می دهد که خون، به میزان کافی گلبول قرمز نداشته باشد.گلبول های قرمز خون، اکسیژن را به بافت های بدن می رسانند. اگر به اندازۀ کافی گلبول قرمز وجود نداشته باشد، سلول های بدن از اکسیژن محروم می شوند و ممکن است بمیرند.

کم خونی به خودی خود یک بیماری نیست ولی نشانۀ بیماری است. کم خونی می تواند در اثر آسیب های وارد شده به سلول های قرمز خون و یا عواملی که مانع تولید سلول قرمز خونی می شوند، بوجود آید. از جمله بیماری کلیوی، اختلالات دستگاه ایمنی، بیماری عفونی و عفونت انگلی. برخی داروها و سموم به سلول های خونی آسیب می زنند و یا جلوی تولیدشان را می گیرند.

لثه های کمرنگ در سگ ها نشانۀ چیست؟

شرایط زیر با کم خونی مرتبط هستند:

خونریزی، همولیز، کاهش تولید گلبول قرمز و شوک.

  • خونریزی
  • اگر جایی از بدن سگ در حال خونریزی باشد، پس خون کافی برای گردش در بدن وجود ندارد و سگ دچار کم خونی می شود. جریان خون به غشای مخاطی کم می شود و باعث رنگ پریدگی می شود. این رنگ پریدگی بطور وضوح در لثه ها مشاهده می شود.
  • جراحت داخلی یا خارجی می تواند سبب ایجاد خونریزی شود. شوک روحی، عامل رایج خونریزی در سگ هاست. بعضی از فرایندهای بیماری هم می توانند عامل خونریزی در سگ ها باشند.
  • سگ هایی که خونریزی دستگاه گوارشی دارند، ممکن است خونریزی آنها به دلیل واکنش به یک دارو یا وجود بیماری GI باشد. ممکن است در موفوع یا استفراغ سگ، خون دیده شود. خون هضم شده در معده، سبب سیاه یا سفت شدن مدفوع می شود.
  • همولیز
  • شکستن دیوارۀ سلولی گلبول های قرمز هم می تواند سبب کم خونی شود. همولیز ممکن است در نتیجۀ یک بیماری خودایمنی (کم خونی همولیتیک خودایمنی)، انگل های خونی (بابزیوز)، سموم یا مواد شیمیایی (روی، مرگ موش، پیاز و یا سیر) و یا سرطان ایجاد شود.
  • کاهش تولید گلبول های قرمز خون
  • ممکن است سگ در اثر بیماری های مزمن کلیه و یا کبد، به میزان کافی گلبول قرمز تولید نکند. هم چنین، کاهش تولید سلول های قرمز خون می تواند ناشی از تغذیۀ ضعیف و یا عدم تعادل تغذیه ای، بیماری خودایمنی، پرکاری تیرویید، سموم و مواد شیمیایی و یا سرطان باشد.
  • شوک
  • شوک سبب افت ناگهانی گردش خون در بدن شده و منجر به آسیب عضو یا بافت بدن می شود. شوک می تواند در اثر فرایند بیماری و یا آسیب روحی هم ایجاد شود. شوک یک وضعیت اورژانسی جدی است و باید فوراً با یک دامپزشک در میان گذاشته شود.

 

 • در صورت وجود لثۀ کمرنگ در سگ، چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر متوجۀ لثۀ کمرنگ در سگتان شدید، به دنبال دیگر نشانه های بیماری بگردید و جراحت های خونریزی کننده را بررسی کنید. اگر سگتان طبیعی به نظر رسید با دامپزشک خود تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

اگر سگ شما علاوه بر لثه های کمرنگ، علائم دیگری داشت، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر زمانی این اتفاق افتاد که دامپزشکتان حضور نداشت  باید با نزدیکترین فوریت دامپزشکی تماس بگیرید.

 • درمان کمرنگی لثه در سگ ها

درمان کمرنگی لثه در سگ بستگی به عامل زمینه ای آن دارد. دامپزشک شما این کار را با معاینه و بررسی علائم سگ شروع خواهد کرد. برای بررسی تعداد سلول های خونی ( که شامل گلبول های قرمز می شود) و ارزیابی عملکرد بدن، به آزمایش خون نیازخواهد شد. در برخی موارد، سگ برای درمان و مراقبت های بیشتر باید در بیمارستان بستری شود.

اگر خونریزی عامل ایجاد لثه های کمرنگ باشد، برای جبران خون از دست رفته باید به سگ خون تزریق شود. برای درمان علت اصلی خونریزی، ممکن است به دارو یا عمل جراحی نیاز باشد. در شرایطی که سلول های قرمز تخریب می شوند و یا بطور مناسب تولید نمی شوند، ممکن است مصرف دارو در طولانی مدت مورد نیاز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.