سلامتی و بیماری ها

علت بروز قِی چشم در سگ ها

علت بروز قِی چشم در سگ ها

 

علت بروز قِی چشم در سگ ها

ترشحات معمول چشم در سگ ها رنگ سفید مایل به خاکستریست که شامل قی و دیگر مواد زائد درون چشم می شود. مقدار کمی از ترشحات در صبح عادی است اما علت بروز قِی چشم در سگ ها به صورت غیر معمول نیاز به بررسی دارند. ترشحاتِ بیشتر یا با رنگ متفاوت ممکن است ناشی از مشکلی جدی در سلامت سگ باشد. درمان این ترشحات غیرعادی می تواند قطره ی چشمی، آنتی بیوتیک، داروهای خشکی چشم و یا حتی جراحی باشد. بهترین روش برای جلوگیری از این اتفاق، تمیز نگه داشتن و پیرایش موهای اطراف چشم سگتان است.

در واقع عملکرد چشم سگ شبیه چشم ما انسان ها است که همین امر موجب می شود خیلی از مشکلات چشم آن ها نیز شبیه ما باشد؛ مثل: خشکی چشم، عفونت و التهاب. نقطه اشتراک دیگر در سگ و انسان ترشحات چشم می باشد که گاهی به آن قی چشم هم گفته می شود.

مقداری از ترشح چشم عادیست، مسئله زمانی است که ترشح چشم در سگ شما زیاد باشد. پس ما این دستورالعمل را تهیه کردیم تا به شما درباره چیستی و چرایی ترشحات و نحوه پاکسازی و جلوگیری از آن توضیح دهیم. یادآوری می کنیم که شرایط ویژه ی سگ شما باید با دام پزشک او مطرح شود.

 

ترشح چشم در سگ ها چیست؟

قی ناشی از تجمع اشک خشک شده و مواد زائدی مثل گردوخاک است. اشک متشکل از چربی، جزء آبی و مخاط است که نقش مهمی در سلامت بینایی سگ دارد. طبق گفته ی دکتر دیانا پِیت،  دارای بورد تخصصی چشم پزشکی دام پزشکی همراه با مراقبت های ویژه و اورژانسی دام پزشکی در شمال ایالت گرین وایل، غدد اشکی به طور پیوسته در طول روز اشک تولید می کنند تا سطح قرنیه و ملتحمه را خیس و مرطوب نگه دارند که این فرآيند برای سلامت چشم و دفع مواد زائد بسیار مهم است.

دکتر تری بالدوین،  دارای بورد تخصصی چشم  پزشکی دام پزشکی با تخصص آب مروارید و اورژانس بیمارستان حیوانات در تامپای فلوریدا می گوید: «درحالی که آب به راحتی می تواند از مجاری اشکی (مجرای بینی-اشکی) به سمت بینی جاری شود، این مخاط و مواد زائد غلیظ هستند.»

دام پزشکان به این ماده ی ساخته شده در چشم، ترشحات چشمی می گویند. دکتر کارن برانتمن، دارای بورد تخصصی چشم پزشکی دام پزشکی با تخصص چشم حیوانات در شمال غربی سیاتل می گوید: «من ترجیح می دهم به این مواد ترشح بگویم.»

 

انواع ترشح در چشم سگ

ترشحات معمول چشم در سگ ها رنگ سفید مایل به خاکستریست که شامل قی و دیگر مواد زائد درون چشم می شود. بالدوین می گوید: «این ترشحات بیشتر در صبح دیده می شوند چون زمانی که سگ ها می خوابند این ترشحات پاک نمی شوند.»

ترشحاتِ بیشتر یا با رنگ متفاوت ممکن است ناشی از مشکلی جدی در سلامت سگ باشد. برانتمن می گوید: «ترشحات اضافی، به طوری که روزی چندبار نیاز به پاک کردن داشته باشد یا ترشحات سبز/زرد معمولاً نرمال نیستند و نیاز به درمان دارند.»

در ادامه به بررسی چند نمونه از ترشحات چشمی که نشان دهنده مشکل سلامتی است، می پردازیم.

 

ترشحات مازاد چشم

این ترشحات مثل اشک روی صورت جاری می شود و معمولاً نارنجی رنگ (به رنگ زنگار) هستند. مطابق با نظر بالدوین زمانی این اتفاق می افتد که اتفاق تحریک کننده ای مثل بروز آلرژي یا رویش مژه ها به داخل چشم رخ می دهد که باعث علائم حساسیت می شود. وی می گوید: «همچنین این اتفاق زمانی رخ می دهد که پلک ها مجرای بینی-اشکی نرمال نداشته باشند یا اینکه ساختار این مجاری تخلیه طبیعی خود را انجام ندهند.»

 

ترشح شفاف و آبکی

پِیت می گوید: «ترشحات شفاف و آبکی می تواند ناشی از آلرژي، یک زخم ساده، جسم خارجی یا دیگر  صدمات فیزیکی به سطح چشم مثل موهای غیرعادی یا انسداد مجرای تخلیه ی بینی-اشکی باشد.»

 

ترشحات چشمی زرد و سبز

به گفته ی دکتر بالدوین ترشحات زرد و سبز در سگ ها معمولاً نشان دهنده ی عفونت قرنیه است. تجمع بیش از حد ترشحات مخاطی می تواند نشانه ی خشکی چشم یا ورم ملتحمه باشد. این ترشحات می توانند روی پلک جمع و روی پوست خشک شوند که باعث تحریک بیشتر می شود.

کراتیت ملتحمه سیکا (خشکی مزمن چشم) کاهشی قابل توجه در مقدار اشک است که بر اثر آسیب غدد اشکی توسط سیستم ایمنی سگ اتفاق می افتد. این مشکل اگر به صورت مناسب درمان نشود باعث کوری سگ می شود که شرایط دردناکی است. سگ هایی که مشکل خشکی مزمن چشم دارند ممکن است بیش از اندازه پلک بزنند، چشم های خود را بمالند و یا آن ها را بسته نگه دارند.

ورم ملتحمه در سگ ها التهاب غشای مخاطی است که کره چشم را می پوشاند که می تواند بر اثر یک باکتری، ویروس یا محرک بیرونی اتفاق بیافتد. اگر چشم های سگ شما یا ترشحات آن قرمز رنگ است یا دارای ورم و ناراحتی است می تواند نشانه های ورم ملتحمه باشد. در این شرایط نیاز هست که با دام پزشک خود صحبت کنید. همیشه جوانب احتیاط را رعایت کنید. دکتر پیت می گوید:« اگر ترشحات جدید یا متفاوتی می بیند که با دیگر نشانه ها مثل قرمزی، چشمک، اشکال در بینایی یا ابری شدن همراه است در اولین فرصت ممکن با دام پزشک خود صحبت کنید.»

 

چرا سگ  ها دچار ترشحات چشمی می شوند؟

بالدوین می گوید:«مقدار کمی از ترشحات در صبح عادی ست. اگر این ترشحات در طول روز هم تشکیل می شوند و هنگامی که خشک می شوند پلک را می پوشاند یعنی از حد مجاز بیشتر است که می تواند بر اثر خشکی چشم، عفونت یا آلرژی باشد که نیاز به بررسی فوری دارد.» در ادامه به بررسی دلایل و فاکتورهایی که می تواند باعث ترشح غیرعادی چشم سگ  ها شود، می پردازیم.

 

نژاد سگ

دکتر پیت می گوید: «بعضی از نژادها به دلیل آرایش مشخص موهای اطراف چشم شان دارای ترشحات ثابت و کمتری هستند. برای مثال معمولاً سگ های با حدقه چشم خیلی داخل (به عنوان مثال نژاد لابرادور) ترشحات مزمن روزانه ی کمتری دارند. همچنین سگ ها با چشم های بیرون زده  (چشم وزغی) مثل نژاد پاگ و بوستون تریر به دلیل اینکه آناتومی سیستم تخلیه  مجاریشان عملکرد خوبی ندارد، بیشتر دچار ترشحات مزمن می شوند.»

 

اشک بیش از حد به دلیل سوزش

به گفته دکتر پیت، حساسیت هایی مثل آلرژي چشمی، اجسام خارجی یا زخم می تواند باعث شود چشم ها اشک بیشتری تولید کنند. گاهی اوقات این ترشحات خیلی آبکی ست در حالی که در دیگر مواقع این ترشحات غلیظ و حالت مخاطی دارد. این تفاوت بستگی به این دارد که کدام جز اشک بیشتر تولید شده و به مشکل اصلی سگ شما ارتباط دارد.»

 

تخلیه ي غیرطبیعی مجاری اشکی

دکتر پیت می گوید: «در این مورد مقدار و نوع اشک کاملاً طبیعی است اما به درستی از سیستم مجاری اشکی تخلیه نمی شوند. این امر می تواند بر اثر یک مشکل ژنتیکی یا آسیب اساسی در سیستم تخلیه باشد.»

 

چگونه ترشحات چشمی سگ ها را تمیز کنیم

اگر دامپزشک شما تشخیص داد که ترشحات چشمی سگ شما طبیعی است، از او بپرسید که آیا دستورالعمل های زیر برای پاک کردن ترشحات چشمی سگ شما مناسب است یا خیر.

دکتر زی ساچو، بازرس سرپرست دام پزشکی و هم بنیان گذار باندوت در نیویورک سیتی، می گوید: «همیشه قبل از دست زدن به چشم حیوان خانگی خود دست های خود را بشویید.»

ساچو پیشنهاد می دهد برای ترشحات خشک یا خیس با مقادیر کم از دستمال تمیز، پنبه یا از دست تمیز استفاده کنید.

به پیشنهاد ساچو اگر ترشحات چشم سگ شما سخت شده، باید از سرم شست وشو یا مایع شست و شوی چشمی به همراه پنبه یا دستمال استفاده کنید تا ترشحات نرم شود تا بتوانید آن ها را پاک کنید. وی می گوید: «آب ساده مشکلی نیست اما اگر وارد چشم شود ممکن است باعث حساسیت شود. پس سرم شست وشو یا مایع شست وشوی چشمی ترجیح داده می شود.»

همچنین بالدوین اضافه می کند که می توان از دستمال مرطوب های فرموله شده برای پاک کردن ترشحات استفاده کرد. وی می گوید: «استفاده از ژل های اشک مصنوعی برای پاکسازی ترشحات خشک شده بدون آسیب به حیوان شما نیز خوب است.»

بیشتر ترشحات چشمی طبیعی، معمولاً در ابتدای صبح بعد از استراحت های طولانی قابل مشاهده است. ساچو می گوید: «اگر بیش از یک بار یا دو بار در روز به پاک سازی این ترشحات نیاز باشد، یک تست مشکل لازم است.»

 

چگونه ترشحات چشمی را درمان کنیم

درمان ترشحات غیرطبیعی تا حد زیادی به مشکل اصلی حیوان بستگی دارد و ممکن است به یک یا دو تا از این موارد نیاز باشد: قطره های آلرژی یا ضد التهاب، آنتی بیوتیک ها، داروهای خشکی چشم یا حتی جراحی.

در ادامه به بررسی بعضی از درمان های معمول دام پزشکان می پردازیم.

 

خشکی چشم

 به گفته بالدوین، دام پزشکان از داروهایی استفاده می کنند که غده های اشکی را برای تولید اشک بیشتر تحریک  کند. همچنین وی می گوید: «متاسفانه اشک  های مصنوعی فقط ۵ تا ۳۰ دقیقه دوام دارند، پس مهم ترین امر درمان مشکل اصلی است.»

طبق نظر ساچو دام پزشکان برای عفونت یا خشکی خفیف از قطره های لوبریکانت چشمی استفاده می کنند تا از قرنیه محافظت کنند.

 

عفونت چشمی

از منظر بالدوین اگر ترشحات، ترشحاتی ثانویه مربوط به عفونت باشد باید با آنتی بیوتیک های موضعی کنترل شود. او می گوید: «اگر عفونت سریعاً کنترل نشود می تواند منجر به آسیب به قشرهای قرنیه شود که در این شرایط عمل جراحی فوری نیاز است.»

 

آلرژی

بالدوین می گوید: «در مواقعی که ترشح بر اثر یک آلرژي باشد، دام پزشک شما می تواند از آنتی هیستامین موضعی یا استروییدها برای کاهش التهاب استفاده کند. البته باید در نظر داشت به هنگام استفاده از استروییدهای موضعی باید از نبود عفونت اطمینان حاصل کنیم. در غیر این صورت باعث تشدید عفونت خواهیم شد.»

درمان ترشحات غیرطبیعی نکته بسیار حائز اهمیتی است. ساچو می گوید: «چشم ها بسیار حساس و غیرقابل تعویض هستند. حیوان شما فقط یک جفت از آن ها را دارد و در شرایط درمان پذیر،  این مسئله خیلی سخت و گران است. پس تنها راه حل رسیدگی و درمان به موقع است.»

 

انتخاب های مورد علاقه ما در محصولات چشم سگ

تمامی محصولات پیشنهادی طبق نظر نویسنده هستند. با این وجود، در صورت خرید از این فروشگاه ها، کلینیک ما ممکن است بخشی از کمیسیون را دریافت کند.

تا زمانی که موافقت دام پزشک خود را دارید می توانید از محصولات بدون نسخه برای پاک سازی ترشحات و رفع خشکی چشمان حیوان خود استفاده کنید. در ادامه به معرفی تعدادی از محلول ها و لوبریکانت های مخصوص پاک سازی ترشحات چشمی سگ ها می پردازیم.

 

دستمال های گریت آیز

چشمان سگ ها پنجره روحشان است. با استفاده از این دستمال ها ناحیه اطراف چشم آن ها را تمیز نگه دارید. این محصول در لیست ما قرار گرفته زیرا ضد حساسیت و کاملاً طبیعی است و قابلیت پاک سازی چندین لکه ی اشک را دارد.

مواد شیمیایی سوزآور برای سگ ها، به خصوص در ناحیه حساس اطراف چشم مناسب نیستند. این دستمال ها به قدری کاربردی و تسکین دهنده هستند که می توان از آن ها در اطراف چشم، دهان و گوش های سگ استفاده کرد.

 

نکات مهم

 • تولید شده در ایالات متحده و عاری از مواد شیمیایی ناملایم و سوزآور
 • مناسب انواع سگ به خصوص لکه های اشک سگ های سفید
 • خشک شدن دیرتر به دلیل فرمولاسیون خاص در قوطی های قابل حمل (تکان دهید و استفاده کنید)
 • عدم نیاز به چندین محصول برای پاک سازی لکه اشک در سفرهای جاده ای
 • اندازه مناسب و کافی برای یکبار استفاده سگ های بزرگ یا چندین بار استفاده سگ های کوچکتر
 • عاری از مواد شیمیایی و مضر

 

نکات قابل توجه

 • شما ممکن است بخواهید ظرفی را در کمد وسایل و کیف مسافرتی سگ خود نگه دارید
 • باید به صورت روزانه یا تا زمان رفع لکه ها از دستمال ها استفاده کنید
 • ۱۰۰ عدد دستمال به سرعت برای چند سگ مصرف می شود

 

دستمال مرطوب های اوپتیکس کِر

احتمالاً راحت ترین راه برای تمیز کردن لکه های اشک سگ ها، دستمال مرطوب است و دستمال مرطوب های اوپتیکس کِر از بهترین محصولات هستند. این دستمال ها از پیش مرطوب شده هستند که این امر کاربری آن ها را برای پاک سازی آلودگی ها راحت می کند. این محصول برای تسکین تحریکات پوستی با عصاره بابونه فرموله شده است تا از اشک ریزی بیش از حد جلوگیری کند. برای کم رنگ کردن لکه های اشک عالی هستند. به علاوه، این دستمال هیچ ماده شیمیایی یا تحریک کننده ای که باعث ناراحتی چشم سگ شما بشود ندارد. بهتر از این، در بسته بندی این محصول دو عدد دستمال هست که بیشترین ارزش خرید را دارد.

 

نکات مهم

 • مرطوب شده برای استفاده راحت تر
 • فرموله شده با عصاره بابونه اضافی
 • بسته بندی راحت و آسان
 • مناسب استفاده روزانه
 • ساخته شده در کانادا

نکات قابل توجه

 • نظرات درباره این محصول بسیار مثبت بوده اما بعضی از مشتریان اندازه دستمال را بزرگ می دانند.
 • از آنجایی که محصول ما دستمال مرطوب است، از بسته بودن درب قوطی اطمینان حاصل کنید تا از خشک شدن دستمال ها جلوگیری شود.

پاک کننده بهداشتی چشم آی-لید اِن لش

اگر روی پلک و مژه های سگ شما پیوسته لکه های اشک و ترشحات وجود دارد، این شوینده به بهترین شکل به شما کمک خواهد کرد. این محصول فرموله شده توسط مرکز سلامت حیوانات آی-مِد، از پیشتازان مدیریت اختلال سطح چشم است که بدون هیچ گونه مواد شیمیایی خطرناک و حساسیت زایی لکه های اشکی و ترشحات را می زداید. به عنوان امتیاز ویژه، این محصول در پاک سازی چروک های صورت در نژاد سگ هایی مثل پاگ و بولداگ نیز عملکرد خوبی دارد.

 

نکات مهم

 • مناسب استفاده روزانه
 • نظرات مثبت درخصوص پاک سازی ترشحات سخت و خشک
 • فرموله شده توسط پیشتازان حوزه مدیریت osd
 • عاری از مواد شیمیایی مضر یا آنتی بیوتیک
 • درمان کننده و جلوگیری کننده از لکه های اشک
 • مطابق بعضی از نظرات قیمت این محصول کمی بالاست اما در نظر داشته باشید که در هر بار استفاده تنها مقدار کمی از این محصول را استفاده می کنید و یک بطری از آن برای مدت طولانی قابل استفاده است.

 

قطره لوبریکانت چشمی آی دراپ وت پلاس برای حیوانات

اگر سگ شما از خشکی چشم ناشی از ترشحات غیرطبیعی رنج می برد، این محصول مناسب شماست. این محصول روان کننده آب رسانی فوری چشم را برای شما به ارمغان می آورد که باعث تثبیت و تازه سازی فیلم اشکی می شود. فرمولاسیون این محصول به گونه ای طراحی شده که به راحتی می توان از آن استفاده کرد و نسبت به محصولات مشابه بازار، نیاز کمتری به استعمال دارد. درپوش یک طرفه ی این محصول باعث می شود که ماده ی درون آن استریل باقی بماند و در هر بار استفاده فقط یک قطره ریخته بشود.

 

نکات مهم

 • محلول لوبریکانت کمک کننده به پاک سازی چشم های خشک و تحریک پذیر
 • ایده آل برای سگ های بزرگ تر که از مشکلات چشمی رنج می برند
 • فعال شدن دوباره محلول هنگام پلک زدن حیوان
 • راحتی در استفاده
 • داشتن درپوش یک طرفه که باعث استریل ماندن ماده ی درون آن می شود

 

نکات قابل توجه

 • این محصول برای درمان لکه اشک نیست.

این قطره ها برای خشکی چشم متوسط تجویز شدند. در صورت حاد بودن شرایط از ژل آی-دراپ استفاده شود.

 

چگونه از ترشح چشم در سگ ها جلوگیری کنیم

طبق نظر دکتر پیت، بهترین روش برای جلوگیری از این اتفاق، تمیز نگه داشتن و پیرایش موهای اطراف چشم سگتان است. تمیزکردن پلک ها به صورت روزانه با پارچه شست وشوی خیس یا تکه ای پنبه از حساسیت پوستی یا کبره بستن آن جلوگیری می کند. وی می گوید: «در فروشگاه های حیوانات خانگی آنلاین یا فیزیکی محصولات تخصصی برای پاک سازی ناحیه اطراف چشم سگ ها وجود دارد.» از نظر ایشان، قطره های چشمی بدون نسخه (فرموله شده برای حیوانات) را می توان برای پاک سازی راحت تر و رقیق کردن هر نوع ترشحی استفاده کرد.

ملاقات های مکرر با یک دکتر دام پزشک تشخیص مشکلات را قبل از اینکه به یک مشکل جدی تبدیل شوند، راحت تر می کند. البته درنظر داشته باشید اگر سگ شما هر نوع ترشحی چشمی غیرطبیعی دارد باید با دام پزشک خود مشورت کنید. دکتر بالدوین می گوید: «چشم ها اعضای بسیار حساسی هستند که نیاز به درمان سریع دارند تا از آسیب های دائمی جلوگیری شود. اگر متوجه هر نوع مشکل غیرعادی ای در چشم ها شدید در اولین فرصت ممکن با دام پزشک خود گفت وگو کنید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *