سگ, سلامتی و بیماری ها

علت های بی اشتهایی سگ ها و راهکارهایی برای آن

علت‌های بی‌اشتهایی سگ‌ها و راهکارهایی برای آن

 

علت های بی اشتهایی سگ ها و راهکارهایی برای آن

چه سال های سال باشد که از سگ ها نگهداری می کنید و چه به تازگی یک پاپی را به خانه آورده باشید، وقتی سگ تان دست از غذا خوردن می کشد، حتماً مضطرب خواهید شد. دانستن علت های بی اشتهایی سگ ها و راهکارهایی برای آن مهم است.

اولین چیزی که باید به خاطر داشته باشید چگونگی قضاوت تان درمورد اشتهای سگ تان است. اگر فکر می کنید سگ تان به اندازه ی چیزی که به تناسب سن سگ تان روی غذایی که برای او خریده اید نوشته شده، نمی خورد، باید بدانید که اعداد نوشته شده روی غذاها معمولاً حد متوسط اند و بسیاری سگ های کاملاً سالم ممکن است فقط ۶۰ تا ۷۰ درصد از آن میزان را در روز غذا بخورند.

وقتی سگی غذا نمی خورد، به آن گفته می شود آنورکسیا ( بی اشتهایی ). این مشکل با بی اشتهایی عصبی که اختلالی غذایی در انسان هاست، متفاوت است. آنورکسیا به از دست دادن کامل شاتها در سگ ها گفته می شود.

ازآنجا که بی اشتهایی در سگ می تواند نشانه ی بیماری باشد، خیلی مهم است که در صورت مشاهده ی تغییرات محسوس در عادت های غذایی سگ تان، حتماً او را پیش دامپزشک ببرید. مخصوصاً درمورد سگ هایی که همیشه وضعیت غذا خوردن شان خیلی خوب و راحت بوده، اگر درمقابل خوردن مقاومت کردند، باید سریعاً اقدام کنید.

بااین که ممکن است پیش بیاید که سگی بدون هیچ دلیل مشخص و جدی چند روزی بی اشتها باشد، اما بهتر است هر چه زودتر به مشکل رسیدگی کنید.

 

دلایل غذا نخوردن سگ ها

سگ ها هم درست مثل انسان ها ممکن است به دلایل مختلفی دست از غذا خورند بکشند. این دلایل عبارتند از:

 

علت های بی اشتهایی سگ ها و راهکارهایی برای آن

 

بیماری ها:

کم شدن اشتها در سگ ها معمولاً می تواند نشانه ی بیماری باشد، مخصوصاً اگر سگ تان علائم دیگری را هم به صورت همزمان نشان دهد. با این که بی اشتهایی در سگ ها لزوماً به معنی یک بیماری جدی نیست، اما خیلی مهم است که هرچه زودتر دامپزشک سگ تان را چکاپ کند چون ممکن است نشانه ی یک مشکل جدی مثل سرطان، عفونت های مختلف، درد، مشکلات کبدی و نارسایی کلیه باشد.

 

بیماری های دندان:

سگ تان ممکن است به خاطر دردی که در ناحیه ی دهان خود احساس می کند، دست از غذا خوردن کشیده باشد. از دامپزشک بخواهید دهانش را به طور کامل چک کند چون ممکن است دندانی شکسته یا افتاده باشد، ورم لثه داشته باشد یا حتا دچار تومور دهانی شده باشد.

 

واکسیناسیون:

بااین که واکسیناسیون در طول ۱۰۰ سال گذشته توانسته جان میلیون ها پت را نجات دهد، اما گاهی عوارضی هم دارد که البته اغلب موقتی و کوتاه مدت اند، مثل از دست رفتن اشتها در سگ ها.

 

سفر و محیط های جدید:

اگر اشتهای سگ تان تا قبل از رفتن به یک سفر به همراه او یا یک محیط جدید خوب بوده، احتمالاً سگ تان به خاطر ناشناخته شدن محیط اطرافش دست از غذا خوردن کشیده است. بعضی از حیوانات دچار ماشین گرفتگی می شوند و بعضی دیگر در محیط های جدید مضطرب می شوند و استرس می گیرند.

 

ایرادگیری و مشکلات رفتاری:

بعضی از سگ ها ایرادگیرند و ممکن است غذا نخوردن شان به این دلیل باشد که در محیط هایی به آن ها غذا داده اید که راحت نبوده اند، مثل نزدیک به سگی پرخاشگر یا غذایش را داخل ظرفی ریخته اید که ارتفاع نامناسبی برایش دارد. البته از آن جا که بی اشتهایی در سگ ها می تواند علامت یک مشکل جدی جسمی باشد، هیچ وقت بدون بررسی کردن احتمالات دیگر، تصور نکنید که این بی اشتهایی فقط از روی ایرادگیری است.

 

وقتی سگ تان غذا نمی خورد چه باید بکنید.

این که وقتی سگ تان غذا می خورد چه کار می توانید بکنید به این بستگی دارد که شما و دامپزشک درمورد علت این بی اشتهایی به چه نتیجه ای می رسید. اگر دلیل غذا نخوردن سگ تان بیماری باشد، دامپزشک حتماً برای برآوردن نیازهای غذایی سگ تان و در عین حال کمک به رفع مشکل زمینه ای، غذای مخصوص برای او تجویز خواهد کرد. خیلی وقت ها این غذاها چندان خوشمزه نیستند، مخصوصاً اگر سگ تان به خوردن غذای انسان و تشویقی های زیاد عادت داشته باشد.

اگر سگ تان بیمار است، نباید به هیچ عنوان او را به خاطر خوردن اجباری غذای تجویز شده به گرسنگی بیندازید. درعوض، با دامپزشک درمورد جایگزین های دیگر صحبت کنید. در موارد بسیار حاد، دامپزشک ممکن است از داروهای تقویت کننده ی اشتها، تغذیه از راه  سرنگ یا لوله برای سگ تان استفاده کند. اگر غذا نخوردن سگ تان یک مشکل رفتاری است که از ایرادگیری یا ناراحتی او با غذایش سرچشمه می گیرد، روش های زیادی برای تقویت اشتها در آن ها وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 

قطع کردن تشویقی ها

داشتن یک زمانبندی منظم برای تغذیه سگ تان، مثلاً دو بار در روز در ساعت های مشخص

مفرح کردن زمان غذا خوردن برای سگ تان، مثلاً استفاده از اسباب بازی هایی که در شکم شان غذا گذاشته شده یا دادن پاداش و تشویقی و اسنک سگ وقتی سگ تان حرکت خوبی انجام می دهد

بردن سگ قبل از زمان غذا برای پیاده روی

تغییر محل غذا خوردن سگ تان اگر معمولاً به سگ تان در کنار سگ های دیگر غذا می دهید، سعی کنید به او در محیطی جداگانه و تنها غذا بدهید. یا از کاسه ها و ظرف غذاهایی با ارتفاع های مختلف برایش استفاده کنید تا ببینید کدام را ترجیح می دهد (حتی شاید بد نباشد چند تکه از غذا را پایی کاسه روی زمین هم بریزید).

تغییر نوع غذا، مثلاً اگر همیشه به سگ تان غذای خشک می دهید، غذای کنسروی و تر را برایش امتحان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.