تغذیه, گربه

شیر دادن به بچه گربه ای که مادر ندارد

شیر دادن به بچه گربه ای که مادر ندارد

شیر دادن به بچه گربه ای که مادر ندارد

بچه گربه ها برای این که زنده بمانند نیاز به عشق و مراقبت بسیار زیادی دارند، مخصوصاً وقتی در سن خیلی کم از مادرشان جدا شده و به هر دلیلی از او دور مانده باشند. در این مقاله به شما آموزش شیر دادن به بچه گربه ای که مادر ندارد یا به دلایلی مادرش آن را رها کرده، نحوه شیر دادن به بچه گربه را یاد بگیرید.

بخش ۱: فراهم کردن وسایل موردنیاز

 width=

۱. شیر خشک مخصوص بچه گربه خریداری کنید.

بچه گربه هایی که تازه به دنیا آمده اند معده ی بسیار حساسی دارند و نمی توانند هر نوع شیری بخورند. به همین دلیل، حتماً باید جایگزین شیر مخصوص بچه گربه برای او تهیه کنید.

 • به هیچ عنوان نباید به بچه گربه ها شیر گاو، بز یا هر نو شیر گیاهی بدهید، زیرا می تواند منجر به اسهال و کم آب شدن بدن بچه گربه شود.

 width=

۲. از دادن هر نوع فرمول ترکیب شده ی خانگی به بچه گربه خودداری کنید.

بعضی تلاش می کنند خودشان در خانه فرمول شیر خشک مخصوص برای بچه گربه درست کنند. ما باید توجه کنید که بچه گربه ها گوارش بسیار ضعیفی دارند و اگر کوچک ترین اشتباهی در ترکیب کردن مواد انجام دهید، ممکن است معده شان آسیب ببیند.نحوه شیر دادن به بچه گربه بسیار مهم است.

 • در شرایط اورژانسی که به غذای مخصوص بچه گربه دسترسی ندارید، چند قطره شیر گرم شده به او بدهید که بدنش دچار کم آبی نشود. برای این منظور ابتدا شیر را گرم کنید تا بجوشد، سپس بگذارید خنک شود و در دمای کمی گرم به بچه گربه بدهید.

 width=

۳. یک شیشه شیر مخصوص بچه گربه خریداری کنید.

خوشبختانه شیشه شیرهایی مخصوص بچه گربه ها در بازار موجود است که می توانید از پت شاپ ها تهیه کنید. سرِ این شیشه شیرها سوراخ ندارد و می توانید به تناسب بچه گربه و نیاز او آن را سوراخ کنید.

 • با داغ کردن یک سوزن و فرو کردن آن در پستانکِ شیشه شیر می توانید آن را سوراخ کنید.
 • دقت کنید که سوراخ سر پستانک کوچک باشد تا هر بار فقط یک تا دو قطره از آن خارج شود و موجب خفه شدن بچه گربه نشود. برای اطمینان از اندازه ی سوراخ، بعد از پر کردن شیشه شیر آن را روی دست تان برگردانید و ببینید که چقدر شیر از آن خارج می شود.

۴. برای بچه گربه های خیلی کوچک می توانید از سرنگ استفاده کنید.

اگر شیر دادن به بچه گربه برایتان خیلی سخت است، می توانید یک سرنگ کوچک که مخصوص بچه گربه هاست بخرید. وقتی بچه گربه نتواند هر بار بیشتر از چند سی سی شیرب خورد یا شیر خوردن با شیشه برایش سخت باشد، این سرنگ ها برای چند هفته ی اول کارتان را بسیار ساده تر می کنند. دقت کنید که هر چند وعده یک بار سرنگ را عوض کنید زیرا سرنگ های استفاده شده اگر به خوبی و نرمی حرکت نکند می تواند برای بچه گربه خطرناک باشد.

 width=

۵. وسایل تغذیه بچه گربه را استریل کنید.

بعد از خرید شیشه شیر، سرنگ یا قطره چکان، حتماً باید آن ها را استریل کنید. قابلمه ای را تا نیمه با آب پر کنید و بگذارید بجوشد. بعد از جوش شعله را خاموش کنید، وسایل را داخل قابلمه بیندازید و در آن را بگذارید.

 • اگر بخواهید کاملاً محتاطانه عمل کنید، بعد از هر باز تغذیه بچه گربه می توانید وسایل غذای او را استریل کنید. در غیر این صورت بعد از هر وعده ی غذا ظرف را خوب بشویید و یک بار در روز هم آن را استریل کنید.

 

بخش ۲: غذا دادن به بچه گربه

 width=

۱. غذای جایگزین مخصوص بچه گربه را مخلوط کنید.

روی هر غذای بچه گربه دستوراتی نوشته شده که نشان می دهد برای گرفتن بهترین نتیجه چه مقدار از مواد را باید برای هر وعده غذا با چه مقدار آب مخلوط کنید. حتماً به دقت طبق دستور روی برچسب غذا عمل کنید تا میزان کافی موادمغذی به بچه گربه برسد.

 • شیر باید تا دمای ۳۵ درجه سانتی گراد (۹۵ درجه فارنهایت) یا دمای بدن گرم باشد. برای تست کردن میزان گرمای شیر، شیشه را روی دست تان برعکس کنید تا چند قطره روی دست تان بریزد. اگر گرمای آن روی دست تان به نظر مناسب بود، برای بچه گربه هم مناسب است.
 • همیشه شیر خشک را درست قبل از زمانی که می خواهید به بچه گربه غذا بدهید، مخلوط کنید. شیر اگر بیشتر از ۳ ساعت مانده باشد، نباید دیگر مصرف شود.

 width=

۲. موقع شیر دادن بچه گربه را درست در آغوش بگیرید.

وقتی می خواهید به بچه گربه غذا بدهید، نحوه شیر دادن به بچه گربه بدین گونه است که او را افقی در آغوش بگیرید طوری که شکمش رو به پایین و سرش کمی به سمت بالا چرخیده باشد. به هیچ عنوان وقتی گربه به پشت خوابیده به او شیر ندهید چون ممکن است باعث شود مایع به داخل ریه هایش برود. به جوری که بچه گربه از شیر مادرش تغذیه می کند فکر کنید و همان موقعیت را ایجاد کنید.

 width=

۳.  هر بار چند قطره در دهان بچه گربه بریزید.

سعی کنید با کمک سرنگ یا قطره چکان به بچه گربه غذا بدهید. اگر از شیشه شیر استفاده می کنید، پستانک آن را داخل دهان بچه گربه قرار دهید و سرش را طوری تنظیم کنید که بتواند آن را مک بزند. همیشه انگشت تان را روی گلویش بگذارید تا مطمئن باشید شیر را می بلعد.

 • مطمئن شوید که جریان شیر کند و پیوسته باشد. زیرا اگر این جریان تند باشد، ممکن است شیر وارد سوراخ بینی گربه شود.
 • درصورتی که شیر وارد سوراخ بینی گربه شد، بلافاصله غذا دادن را متوقف کنید و بگذارید گربه چند دقیقه ای استراحت کند. وقتی دوباره غذا دادن را شروع کردید، سعی کنید سرعت جریان شیر را کنترل کنید.

 width=

۴. حواس تان باشد زیادی به بچه گربه غذا ندهید.

بیشتر افراد نمی دانند به بچه گربه ای که تازه به دنیا آمده چه مقدار باید غذا بدهند و همین باعث می شود بیشتر از میزان موردنیاز به او غذا بدهند. برای این منظور حتماً به دستورالعمل روی شیر خشک مخصوص دقت کرده و طبق آن عمل کنید. به طور کلی بچه گربه ای که تازه متولد شده هر بار بین ۵ تا ۱۰ دقیقه از شیر مادرش تغذیه می کند و نه بیشتر.

 • طی هفته ی اول، به بچه گربه ۳۲ سی سی در روز شیر بدهید و این میزان را به وعده های کوچک تقسیم کنید، طوری که هر دو ساعت به او شیر بدهید. به هیچ عنوان نباید بین دو وعده ی غذا خوردن شان بیشتر از ۴ ساعت فاصله باشد.
 • میزان شیر را به تدریج بالا ببرید و تا هفته ی سوم به ۸۰ سی سی در روز و هفته ی چهارم ۱۰۰ سی سی در روز برسانید.

 width=

۵. بعد از غذا آروغ بچه گربه را بگیرید.

وقتی غذا خوردنش تمام شد، باید به او کمک کنید تا گاز داخل معده اش از طریق آروغ دفع شود. بچه گربه را طوری در دست بگیرید که شکمش رو به بالا باشد و آرام شکمش را بمالید، این کار را ۵ تا ۱۰ دقیقه ادامه دهید تا آروغ بزند و بعد او را زمین بگذارید.

 • بعد از هر وعده ی غذا باید این کار را تکرار کنید تا بچه گربه به سنی برسد که خودش با بازی کردن و جست وخیز بعد از غذا بتواند آن گاز را دفع کند.

 width=

۶. بچه‌گربه را برای ادرار و مدفوع کردن تحریک کنید.

گربه‌ها به خودی خود دستشویی نمی‌روند. مادرشان با تحریک پشت‌شان آن‌ها را به استفاده از دستشویی تشویق می‌کند. شما هم می‌توانید این کار را با مالیدن پشت گربه یا یک پارچه‌ی پشمی مرطوب تقلید کنید. این کار را ادامه دهید تا بچه‌گربه خودش را خالی کند.

  • وقتی بچه‌گربه خودش بدون تحریک شروع به دستشویی کردن کرد (حدود سه هفتگی)، دیگر نیاز به این کار نیست.

 width=

۷. بعد از چهار هفته و نیمی بچه گربه را از شیر بگیرید.

وقتی بچه گربه چهار و هفته  و نیم را تمام کرد، می توانید با دادن غذای تر به او، کم کم او را از شیر بگیرید. اول مقدارهای بسیار کوچک غذای تر را با شیرخشکش مخلوط کنید و در شیشه اش بریزید تا کم کم با طعم گوشت آشنا شود. بعد می توانید کم کم مخلوط را به جای شیشه شیر داخل کاسه بریزید. بین هفت تا هشت هفتگی، بچه گربه ها دیگر می توانند غذای تر بخورند.

 width=

۸. حواس تان باشد بچه گربه گرم و راحت باشد.

بچه گربه ها خیلی زود سردشان می شود، مخصوصاً اگر مدت زمان زیادی بیرون مانده باشند. برای این که بفهمید بچه گربه سردش است یا نه، به پنجه هایش دست بزنید. بچه گربه برای این که بتواند غذا را هضم کند، حتماً باید گرم باشد.

 • اگر بچه گربه سردش باشد، یا غذا را پس می زند یا نخواهد توانست آن را هضم کند. حتی اگر آن را بخورد هم موادمغذی داخل شیر به بدن او نمی رسد. داخل باکسی چد حوله یا یک پتوی نرم و گرم بگذارید و دقت کنید که کاملاً خشک باشند.
 • لازم است چند وقت یک بار پارچه های داخل جعبه را تعویض کنید تا همیشه تمیز باشد. اگر جای بچه گربه تمیز و گرم باشد، بیشتر غذا خواهد خورد و سالم تر خواهد بود.

بخش ۳: تشخیص این که چه چیز برای بچه گربه بهتر است.

 width=

۱. در صورت امکان بگذارید بچه گربه پیش مادرش بماند.

حتی اگر نحوه شیر دادن به بچه گربه را بلد باشید با این که شیرهای مخصوص بچه گربه ها بسیار مغذی هستند اما هیچ وقت جایگزین شیر مادر نمی شوند. به همین دلیل، اگر بچه گربه تا ۸ هفتگی پیش مادرش بماند و از شیر او تغذیه کند، احتمال زنده ماندنش بیشتر است.

 • قبل از به سرپرستی گرفتن بچه گربه، مطمئن شوید که هشت هفتگی را گذرانده است ــ بچه گربه نباید قبل از این زمان از مادرش جدا شود.

 width=

۲. درک کنید که مراقبت از بچه گربه تعهدی جدی است.

مراقبت از یک بچه گربه می تواند خیلی سخت باشد، حتی برای کسی که قبلاً بارها این کار را انجام داده است. بچه گربه به توجه بی وقفه و کامل شما نیاز دارد ــ باید مداوم دمای بدن، غذا و سطح فعالیتش را کنترل کنید.

 width=

۳. سعی کنید بچه گربه های بی مادر را به پناهگاه های حیوانات ببرید.

اگر بچه گربه ی بی مادری پیدا کردید و تابه حال هیچ وقت از بچه گربه ای مراقبت نکرده اید، بهتر است آن را به مراکز مراقبت از حیوانات تحویل بدهید.

 • این پناهگاه ها معمولاً کادر باتجربه ای دارند و احتمال زنده ماندن بچه گربه در آن جا بسیار بالاتر است.
 • بعضی پناهگاه ها و کلینیک های دامپزشکی هم می توانند کسانی را به شما معرفی کنند که می توانند تا زمان قوی تر و سالم تر شدن بچه گربه از او محافظت کنند.

نکات

 • بهترین رویکرد این است که یک شیشه شیر، یک سرنگ و یک قطره چکان خریداری کنید، چون ممکن است نیاز باشد ابتدا هر سه روش را امتحان کنید و روشی که بچه گربه با آن راحت تر بود را انتخاب کنید.

هشدار

 • به هیچ عنوان نگذارید بچه گربه ای طولانی تر از ۸ ساعت شیر نخورده باشد زیرا موجب بی آب شدن جدی بدنش خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.