آموزش و تربیت, سگ

چرا سگ ها دُم شان را دنبال می کنند؟

تشخیص و درمان مشکلات ادراری در خوکچه‌های هندی

 

چرا سگ ها دُم شان را دنبال می کنند؟

شاید این سوال در ذهنتان باشد که چرا سگ ها دُم شان را دنبال می کنند؟ در پارک باشید یا در اتاق نشیمن خانه فرقی نمی کند، احتمال این که ببینید سگ تان مشغول دنبال کردن دُمش می شود خیلی زیاد است. گاهی اوقات سگ تان فقط چند بار کوتاه دنبال دُمش می کند و آن هم به خاطر هیجان و اشتیاقش نسبت به یک اتفاق خاص است. اما گاهی ممکن است پیش بیاید که این چرخیدن را آنقدر تکرار می کند تا موضوع دیگری برای پرت کردن حواس خودش پیدا کند.ممکن است سؤالاتی درمورد این رفتار سگ ها برایتان پیش آمده باشد، مثل اینکه: چرا سگ ها دُم شان را دنبال می کنند؟ آیا به خاطر این است که حوصله اش سر رفته یا این که می خواهد انرژی اش را تخلیه کند؟ آیا این چرخیدن ها ممکن است باعث شود که سرشان گیج برود؟

 

این جا به چهار دلیلی اصلی این رفتار در سگ ها می پردازیم:

 

۱. بی حوصلگی

چرا سگ تان دُمش را دنبال می کند؟ به احتمال خیلی زیاد تحریک ذهنی کافی ندارد، دنبال جلب توجه است یا اینکه فقط می خواهد انرژی اضافه اش را تخلیه کند. درمورد خیلی از سگ ها علت دنبال کردن دمشان همین است ــ مخصوصاً توله سگ  ها و سگ های جوان. خیلی وقت ها برای این سگ ها چرخیدن و دنبال کردن دُمشان تفریح به حساب می آید.

برای توله سگ هایی که دُم شان را به عنوان جزئي از بدن شان نمی شناسند این کار سرگرم کننده تر است. یک چیزِ نامشخص رو کنارشان می بینند و تصور می کنند یک حیوان دیگر است و می خواهند دنبالش کنند. به نظر می رسد که چرخیدن دور خود در حیوانات مثل انسان ها باعث ایجاد سرگیجه نمی شود. به خاطر همین می توانند این کار را مدت طولانی تری ادامه دهند.

 

۲. بیماری

اگر سگ شما هر از گاهی دنبال دم خودش می کند، کاملاً طبیعی است. اما اگر این کار یک رفتار مداوم در سگ تان است، می تواند نشانه ی یک مشکل جدی باشد. به عقیده ی متخصصین، این رفتار اگر به صورت مداوم و وسواس گونه ادامه یابد، می تواند به دلیل ناهنجاری های مغزی مثل صرع باشد. دلایل دیگر آن می تواند وجود درد در قسمت های نزدیک به دُم، عفونت یا حتی سرطان باشد.

بعضی متخصصین باور دارند که این رفتار می تواند حتی نشانه ی بیماری های ذهنی و عصبی در سگ ها باشد، مثل اختلال وسواس فکری-عملی.

این مشکل رفتاری اگر مورد رسیدگی قرار نگیرد، می تواند مخرب باشد و باعث شود سگ به دم خودش آسیب برساند. اگر تصور می کنید سگ تان وسواس گونه این رفتار را تکرار می کند، حتماً با دامپزشک او مشورت کنید.

 

۳. ژنتیک

متخصصین دریافته اند که بین دنبال کردن وسواسی دم در سگ ها و فشارخون و کلسترول بالا ارتباطی وجود دارد و سگ هایی که به شکلی وسواس گونه این رفتار را تکرار می کنند، فشارخون و کلسترول بالاتری دارند. البته هنوز نیاز به انجام آزمایشات بیشتر رو ارتباط ژنتیکی بین این دو است. همچنین بعضی سگ ها در بدن خودشان ژن هایی دارند که آنها را ترغیب به انجام رفتارهایی مثل دنبال کردن دم شان می کند.

به خاطر داشته باشید که این رفتار در سگ ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر به اندازه ی کافی برای ورزش و بازی با سگ تان. وقت می گذارید، اما سگ شما همچنان به این رفتار خود ادامه می دهد، بهتر است بیشتر مراقب رفتار او باشید. اگر متوجه شدید که سگ تان به شکلی وسواس گونه و بدون توقف این رفتار را تکرار می کند، حتماً او را برای چکاپ پیش دامپزشک ببرید.

 

۴. انگل ها

اگر دُم سگی به خاطر انگل هایی مثل کَک و کنه خارش داشته باشد، احتمال این رفتار در او بیشتر می شود تا بتواند دمش را بگیرد و بجود. بااینکه معمولاً سگ ها برای جویدن قسمتی از بدن شان که خارش دارد می نشینند اما ممکن است اول سعی کنند با دنبال کردن دم شان این کار را بکنند. اگر متوجه شدید که سگ تان سعی دارد دُمش را بجود، به دنبال علائم و نشانه های دیگر انگل در او باشید و از دامپزشک بخواهید او را معاینه کند.

 

آیا دنبال کردن دُم در بعضی نژادها متداول تر است؟

براساس مطالعات متخصصین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد نژادهایی مثل ژرمن شپرد، بول تریر و نژاد آناتولین شیپ داگ بیشتر به دنبال کردن دُم شان تمایل دارند. همچنین شواهدی نشان می دهد که این رفتار در بعضی نژادهای تریر مثل وِست هایلند و جک راسل بسیار متداول است اما هنوز مدارک کافی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

 

کنترل این رفتار

بااین که دنبال کردن دُم در سگ ها به نظر بی ضرر می رسد و می تواند هم برای شما و هم سگ تان سرگرم کننده باشد، اما خیلی مهم است که این رفتار سگ تان را تحت نظر داشته باشید. حتی اگر مشکلاتی که در بالا ذکر کردیم، دلیل این رفتار سگ تان نباشد هم باز این امکان وجود دارد که سگ تان موفق شود و دُم خود را بگیرد  مخصوصاً در توله سگ ها که چندان آگاهی ای نسبت به دُم شان ندارند. در دُم سگ ها استخوان های ریز زیادی وجود دارد که درصورت بروز آسیب دیدگی ممکن است بشکنند یا ضربه ببینند. علاوه براین، اگر سگ تان دُم خود را به عنوان شکار ببیند، ممکن است بخواهد آن گاز بگیرد. بنابراین اگر متوجه شدید که نزدیک است دُم شان را بگیرند، بهتر است برای جلوگیری از آسیب دیدگی جلوشان را بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.