آموزش و تربیت, خرگوش

روش های جلوگیری از گاز گرفتن خرگوش ها

روش‌های جلوگیری از گاز گرفتن خرگوش‌ها

 

روش های جلوگیری از گاز گرفتن خرگوش ها

دندان های بامزه ی خرگوش ها اگر قرار باشد دست تان را گاز بگیرد، دیگر آنقدرها هم بامزه به نظر نخواهند رسید.روش های جلوگیری از گاز گرفتن خرگوش ها به نوعی است که اگر خرگوش علائمی از گاز گرفتن یا هر نوع خشونت رفتاری دیگر نشان داد، حتماً باید برای برطرف کردن آن وارد عمل شوید و در موارد حاد اگر با انجام نکات زیر موفق به برطرف کردن آن مشکل نشدید، حتماً باید به دامپزشک مراجعه کنید.و روش های جلوگیری از گاز گرفتن خرگوش ها را فرا بگیرید.

 

بخش ۱: پیدا کردن دلایل احتمالی گاز گرفتن خرگوش تان

 

width

 

۱. سن خرگوش تان را مدنظر قرار دهید.

اگر خرگوش شیرین تان یک دفعه تو سن چهار تا شش ماهگی شروع به گاز گرفتن کرد، احتمالاً به این معناست که به بلوغ جنسی رسیده است. معمولاً خرگوش های ماده در این سن بیشتر این رفتار را از خود نشان می دهند ــ نه تنها گاز می گیرند، بلکه غرغر می کنند و جای نامناسب ادرار می کنند. در هر دو جنسیت خرگوش، یعنی هم خرگوش های نر و هم ماده، اگر این گاز گرفتن ها ادامه دار شد، ممکن است نشانه ی خستگی جنسی باشد. اگر تصور می کنید هورمون ها دلیل این رفتار جدید در خرگوش تان است، حتماً او را پیش دامپزشک ببرید.

 

گاز گرفتن خرگوش

پیشینه ی خرگوش تان را مدنظر قرار دهید چون ممکن است در سن کم به خوبی اجتماعی نشده باشد. خرگوش هایی که به درستی اجتماعی نشده باشند، ممکن است از روی اضطراب دست تان را گاز بگیرند. در چنین شرایطی لازم است که ابتدا اعتماد او را جلب کنید.

حتماً از دامپزشک  بخواهید وضعیت سلامت عمومی خرگوش تان را بررسی کند. گازگرفتن ممکن است به دلیل وجود دردی در خرگوش باشد که نیاز به درمان دارد، مثل درد دندان یا لثه.
 

width

 

۲. محیط زندگی خرگوش تان را بررسی کنید.

ممکن است چیزی در محیط زندگی خرگوش تان برایش دلهره آور باشد و همین موضوع باعث شود که درمقابل رفتار خشونت آمیز از خودش نشان دهد. در زیر به مواردی که باید در نظر داشته باشید اشاره می کنیم:

  • آیا خرگوش تان در محلی نزدیک به حیوانات خانگی دیگر که به صورت طبیعی ممکن است خرگوش برایشان طعمه باشد زندگی می کند؟ در این صورت باید حتماً محل زندگی او را تغییر دهید.
  • آیا وقتی می خواهید اسباب بازی، ظرف آب، جای خواب و وسایلش را از داخل قفسش بردارید این رفتار را نشان می دهد؟ در این صورت از روی غریزه قصد دفاع از حریم شخصی  و قلمروش را دارد و باید مطمئن باشید که موقع تمیزکاری قفس شان خرگوش دوست داشتنی تان حتماً جایی برای پنهان شدن داشته باشد یا او را به کلی از آن منطقه دور کنید. به جای این که او را بلند کنید و از قفس بیرون بیاورید، در قفس را باز کنید و بگذارید خودش از آن خارج شود. اگر کله شقی کرد یا سعی کرد گازتان بگیرد، تشویقی موردعلاقه اش را بیرون قفس بگذارید تا از قفس بیرون بیاید.
  • آیا خرگوش تان را به قفسی جدید منتقل کرده اید؟ خرگوش ها معمولاً به محل زندگی شان عادت می کنند و با تغییر محیط زندگی ممکن است رفتارهای خشونت آمیز نشان دهند. اگر مجبور هستید قفس او را تغییر دهید، این کار را آرام آرام انجام دهید، مثلاً قفس جدید را مدتی کنار قفس قدیمی بگذارید و  بگذارید خود خرگوش آن را کشف کند و در کنار قفس قدیمی اش با قفس جدید هم ارتباط بگیرد.

 

 width

 

۳. برنامه‌ی غذایی‌اش را بررسی کنید.

خیلی مهم است که به خرگوش‌ تان طبق یک برنامه‌ ی منظم غذا بدهید. خرگوش اگر گرسنه باشد، ممکن است گازتان بگیرد.

 

width

 

۴. به بوی خودتان توجه کنید.

خرگوش ها خیلی به بو حساس اند. اگر به تازگی خرگوش دیگری را بغل کرده باشید که خرگوش تان با آن آشنایی ندارد، حتا اگر دستان تان را شسته باشید، ممکن است خرگوش تان متوجه شود. در این شرایط، گاز گرفتنش ممکن است از روی ترس از آن یکی خرگوش باشد.

 

بخش ۲: جلوگیری از گاز گرفتن

width

 

۱. به خرگوش تان نشان دهید که از این رفتار گاز گرفتنش خوشتان نمی آید.

هروقت خرگوش تان گازتان گرفت، یه صدای «آخ» بلند درآورید و بعد بگویید که «گاز نه!» یا چیزی مشابه به این. این کار دستوری است برای متوقف کردن این رفتار و عادت بد در او.

تنبیه کردن خرگوش ها به هیچ عنوان نباید فیزیکی باشد. این کار به شدت بی رحمانه و بی تأثیر است و حتا باعث می شود خرگوش این رفتار گاز گرفتن را بیشتر انجام دهد.

ثبات قدم داشته باشید. در مواجهه با رفتار گاز گرفتن در خرگوش تان همیشه یک رفتار مشخص را تکرار کنید.
 

width

 

۲. وقتی گاز نمی‌گیرد یا دست از گاز گرفتن می‌ کشد، از تکنیک تشویقی مثبت استفاده کند.

برای تقویت این رفتار در او، نوازش و تحسینش کنید و به او تشویقی مورد‌علاقه‌ اش را بدهید.

 

width

 

۳. به آرامی به خرگوش نزدیک شوید.

دست هاتان را صاف نگه دارید، طوری که کف دست ها به سمت پایین و انگشت ها از هم باز باشند. وقتی می خواهید خرگوش را نوازش کنید، دست ها را به آرامی از بالای سر او نزدیکش کنید. هیچ وقت دست ها و انگشت هاتان را جلوی صورت او نگیرید. صداتان هم باید نرم و ملایم باشد.

خرگوش ها وقتی دچار استرس می شوند یا می ترسند گاز می گیرند. باید کاری کنید که محیط زندگی اش محلی ایمن و امن برایش باشد و حتماً پناهگاه هایی برای مخفی کردن داشته باشد.
 

width

 

۴. با خرگوش‌ تان وقت بگذرانید.

در بعضی موارد، ممکن است خرگوش‌ تان دوست داشته باشد که وقت بیشتری را با شما بگذراند (از روی بی‌حوصلگی) و این گاز گرفتن ممکن است نشانه‌ ی خستگی و نیاز به توجه باشد.

 

width

 

۵. خرگوش تان را مشغول نگه دارید.

برای جلوگیری از خسته و بی حوصله شدن خرگوش تان باید تا می توانید شرایط زندگی را برایش مفرح کنید تا شادتر و راضی تر باشد.

اسباب بازی های کافی برای بازی کردن در اختیارش قرار دهید.

داخل اسباب بازی هایش برایش غذا بگذارید تا برای رسیدن به غذا تلاش کند و سرگرم شود.
 

width

 

۶. با ملایمت نوازشش کنید.

خرگوش ها دستی که جلوی صورت شان بیاید را یک تهدید قلمداد می کنند، هم به این دلیل که در اطراف بینی شان نزدیک بین هستند و هم این که انتظار دارند یک خرگوش قلدرتر با نزدیک شدن به صورت شان قصد ترساندنشان را داشته باشد، به همین دلیل توصیه می شود همیشه از بالای سرش دست تان را رویش بگذارید و نوازشش کنید.

 

width

 

۷. با دقت بغلش کنید.

بغل کردن اشتباه می تواند به خرگوش تان صدمه برساند، ممکن است به ستون فقراتش آسیب بزند یا حتا موجب سکته ی قلبی در خرگوش شود. موقع بلند کردن خرگوش تان حتماً این نکات را در خاطر داشته باشید:

هیچ وقت خرگوش تان را از گوش هایش بلند نکنید.

یک دست تان را زیر سینه ی خرگوش بگذارید و هر پای جلویی را جداگانه بین انگشت شست و اشاره تان قرار دهید، از دست دیگرتان برای بلند کردن وزن باسنش استفاده کنید.

اگر وقتی می خواهید خرگوش تان را بلند کنید یا در آغوش بگیرید، گازتان گرفت، ممکن است به این دلیل باشد که دوست دارد روی زمین بماند و از بالا رفتن و دور شدن از منطقه ی امنش خوشش نمی آید. به جای این که او را بلند کنید و در آغوش بگیرید، سعی کنید همان جا که روی زمین است، ناز و نوازشش کنید. وقتی توانستید کمی اعتماد او را جلب کنید، آن وقت می توانید هرازگاه چند لحظه ای بلندش کنید و اگر گاز نگرفت به ش تشویقی بدهید.

همیشه و در تمام لحظات با صدایی ملایم و نرم با او حرف بزنید و هیچ وقت سرش داد نکشید.

نکات

 • موقع پاداش و تشویقی دادن به خرگوش تان، با چیزی شروع کنید که بتواند از یک فاصله ی ایمن با انگشت شما آن را بجود ــ مثل یک تکه هویج ــ بعد می توانید کم کم از پلت استفاده کنید.
 • موقع نزدیک شدن به خرگوش ها بسیار آرام و ملایم رفتار کنید.
 • تا می توانید برای خرگوش تان خارج از قفسش فعالیت فیزیکی تدارک ببینید و هر کاری از دست تان برمی آید برای جلوگیری از خسته و بی حوصله شدنش انجام دهید.
 • غذایی بهتر از انگشت تان برایش فراهم کنید! علوفه ی تازه باید همیشه در دسترس خرگوش ها قرار داشته باشد و همین طور سبزیجات تازه و آب. علوفه این مزیت را دارد که به کوتاه کردن دندان هایش هم کمک می کند.

 

هشدارها

 • جای گازرفتگی و خراش خرگوش ها بسیار دردناک است.
 • درصورت بروز عفونت حتماً ناحیه ی آسیب دیده را به پزشک نشان دهید زیرا ممکن است خرگوش روی دندانش باکتری یا میکروب های دیگری داشته باشد که برای شما مضر است ( باتوجه به این موضوع که خرگوش های ممکن است عادت مدفوع خواری داشته باشند )

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “روش های جلوگیری از گاز گرفتن خرگوش ها

 1. آریا گفت:

  با سلام.ممنون از مطالب مفیدتون.
  من یک خرگوش لیون هد ماده دارم که حدود ۶ یا ۷ کاهش هست.
  الان چند وقتی هست که دست به پهلویش میزنم من را گاز می‌گیرد و می‌خوام که بلندش کنم من را گاز می‌گیرد.
  دوستم یه خرگوش لوپ نر دارد که از خرگوش من بزرگتر هست و هر وقت خرگوشم را پیش او میبرم می افتند روی خرگوشم و انگار او را گاز می‌گیرد.
  من او را بلند میکنم دیگر او را گاز نمیگیرد.وای موقعی که خرگوشم را خانه میبرم تعصباتی هست و میخواهد من را گاز بگیرد.
  میتوانید بگویید چه کار کنم؟؟

 2. مایسا گفت:

  من یه خرگوش ۸ ماهه دارم که به دادشم که نزدیک میشه گاز میگره این به چه دلیلیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.