تغذیه, گربه

راهنمای کامل رژیم های کاهش وزن برای گربه ها

راهنمای کامل رژیم‌های کاهش‌وزن برای گربه‌ها

 

راهنمای کامل رژیم های کاهش وزن برای گربه ها

چاقی و اضافه وزن چیزی نیست که فقط آدم ها با آن دست وپنجه نرم کنند، برای گربه ها هم یک مشکل به حساب می آید. متاسفانه، چاقی در گربه ها مستقیماً با تغذیه ی بد در ارتباط است، مخصوصاً این که خطر ابتلا به بیماری های کبدی و دیابت قندی را هم افزایش می دهد. با غذاهای پرکالری ای که ممکن است به راحتی در اختیار گربه ای که حوصله اش سر رفته قرار بدهید و تمایل کم گربه های خانگی به تحرک یا استفاده از غرایز شکارشان، جای تعجب نیست که درصد بسیار بالایی از گربه های خانگی دچار اضافه وزن اند. خوشبختانه، راهنمای کامل رژیم های کاهش وزن برای گربه ها وجود دارد، مثل محدود کردن رژیم غذایی شان.

 

روش ۱: تشخیص این که گربه تان به کاهش وزن نیاز دارد یا خیر.

 

 width=

 

۱. عدد وضعیت بدنش را به دست آورید.

خیلی مهم است که قبل از رژیم دادن به گربه تان بفهمید آیا واقعاً نیاز دارد که وزنش را پایین بیاورد یا نه. این عدد شامل مقیاس یک تا پنج می شود ــ که پنج چاق ترین و یک لاغرترین است. عدد ایده آل برای گربه تان ۳ است. طبق استانداردهای زیر می توانید این عدد را برای گربه ی خودتان به دست آورید:

عدد ۱: دنده ها، ستون فقرات و استخوان های لگن بیرون زده اند و حتا از فاصله ی دور هم دیده می شوند. بدن گربه هیچ چربی ای ندارد و به نظر گرسنه و استخوانی می رسد.

عدد ۲: دنده ها، ستون فقرات و لگن با دست زدن به راحتی حس می شوند و اگر از بالا به گربه نگاه شود، کمر گربه کاملاً مشخص است. اگر از بغل به گربه نگاه کنیم، شکمش تو رفته است. گربه به نظر لاغر می رسد.

عدد ۳: دنده ها و ستون فقرات با دست حس می شوند اما قابل دیدن نیستند. اگر از بالا به گربه نگاه کنیم، کمی کمر دارد و اگر از بغل به آن نگاه کنیم، شکمش صاف است (آویزان نیست). هیکل ایدآل.

عدد ۴: پیدا کردن دنده ها و ستون فقرات تقریباً سخت است. اگر از بالا به گربه نگاه کنیم، شکمی گلابی شکل دارد و اگر از بغل نگاه کنیم، شکمش آویزان است. این گربه توپُر و هیکلی است.

عدد ۵: چربی روی تمام قسمت های استخوانی بدنش را پُر کرده است. این لایه ی چربی روی سینه و شکمش را هم پوشانده است. سایه اش بیضی شکل است. بیش از اندازه چاق است.

 

 width=

 

۲. پیش دامپزشک بروید.

اگر عدد وضعیت بدن گربه تان چهار یا پنج است، برای راهنمایی بیشتر باید پیش دامپزشک بروید. دامپزشک براساس سایز گربه تان، ابزاری برای به دست آوردن وزن ایده آل او دارد و بااستفاده از یک سری اندازه گیری ها مثل اندازه گیری طول و عرض سر، طول تیره ی پشت، دور کمر و دور شکم می تواند این عدد را به دست می آورد.

رفتن پیش دامپزشک خیلی مهم است زیرا دامپزشک برای گربه تان معاینه ی فیزیکی انجام خواهد داد تا مطمئن شود پُرخوری دلیل افزایش وزن گربه تان بوده است یا نه و این که گربه مشکل جسمی خاصی نداشته باشد.

 

 width=

 

۳. درمورد گزینه های مختلف صحبت کنید.

راهنمای کامل رژیم های کاهش وزن برای گربه ها وجود دارد. وقتی دامپزشک وزن ایده آل برای گربه تان را محاسبه کرد، می توانید درمورد گزینه های موجود با او صحبت کنید. دامپزشک احتمالاً ترکیبی از روش  های مختلف را به شما پیشنهاد خواهد داد که شامل تغییر کالری مصرفی روزانه ی گربه تان، استفاده از رژیم های غذایی متابولیک یا ایجاد تغییر در سبک زندگی گربه تان می شود.

صرف نظر از استراتژی ای که شما و دامپزشک توافق می کنید که برای گربه تان بهتر است، باید یک تعهد طولانی مدت برای آن ایجاد کنید چون کاهش وزن تدریجی خیلی سالم تر از یک تغییر ناگهانی در گربه تان است. درواقع، گرسنگی دادن به گربه تان او را در معرض ابتلا به بیماری کبد چرب قرار می دهد.

 

روش ۲: محدود کردن میزان کالری مصرفی گربه تان

 

 width=

 

۱. بدانید که چطور کالری مصرفی می تواند بر وزن تاثیر بگذارد.

کاهش وزن از طریق یک رژیم که در آن میزان مصرف کالری ها کنترل می شود، یک معادله ی ساده است: کالری مصرف شده درمقابل کالری سوزانده شده می تواند منجر به کاهش یا افزایش وزن شود. درنتیجه، اگر گربه تان کالری بیشتری نسبت به میزان کالری ای که در روز می سوزاند، مصرف کند، چاق خواهد شد. بنابراین برای اینکه به گربه برای پایین آوردن وزنش کمک کنیم، باید کمی کمتر از نیاز روزانه اش به او غذا بدهیم.

 

 width=

 

۲. میزان ایده آل کالری مصرفی گربه تان را پیدا کنید.

این گزینه یعنی میزان کالری های مصرفی گربه تان را بشمارید. دامپزشکان توصیه می کنند که به گربه ها برای رسیدن به وزن ایده آل شان، ۷۵ تا ۸۰ درصد نیازشان به انرژی در حال استراحت غذا بدهید. این میزان به گربه تان کمک خواهد کرد با سرعتی سالم هر هفته یک تا دو درصد از وزن بدنش را پایین بیاورد. برای تعیین میزان دقیق کالری مصرفی اش حتماً از دامپزشک کمک بگیرید، اما میزان تقریبی آن عبارت است از:

۱۸۰ کالری در روز برای رسیدن به وزن ایدآل ۵/۳ کیلوگرم

۲۱۰ کالری در روز برای رسیدن به وزن ایدآل ۵/۴ کیلوگرم

۲۳۰ کالری در روز برای رسیدن به وزن ایدآل ۵/۵ کیلوگرم

 

 width=

 

۳. می توانید از غذاهای مخصوص کاهش وزن برای گربه ها استفاده کنید.

شاید برای تان محدود کردن غذای عادی ای که گربه تان می خورد کمی سخت باشد چون از نظر ظاهری به طرز قابل توجهی از حجمش کم می شود و حتماً گربه تان هم چندان استقبال نخواهد کرد. غذاهای خاص فرموله شده برای کاهش وزن میزان کالری کمتر و فیبر بالایی دارند و کمک می کنند گربه تان همان حجم غذای همیشگی اش را اما با کالری پایین تر دریافت کند.

کم کردن از حجم غذای همیشگی گربه ها باعث می شود همیشه احساس گرسنگی داشته باشد و این موجب می شود همیشه برای غذا دنبال تان باشد و هم متابولیسم بدنش پایین بیاید که خود این موضوع روند کاهش وزن را کندتر می کند.

دامپزشک می تواند بهترین غذا برای کاهش وزن گربه تان را تشخیص دهد. این غذاهای مخصوص گاهی حاوی ال-کارنیتین هم هستند که مکملی است برای تقویت چربی سوزی.

برای داشتن دقت بیشتر، برای اندازه گیری غذا از ترازوهای آشپزخانه استفاده کنید.

 

 width=

 

۴. گربه تان را هفته ای یک بار وزن کنید.

برای راهنمای کامل رژیم های کاهش وزن گربه ها هر هفته  را وزن کرده و وزنش را یادداشت کنید. طبیعی است که گاهی در این فرآیند کاهش وزن، بدن گربه تان قفل کند و مدتی وزنش پایین نیاید. در این شرایط با دامپزشک تان مشورت کنید که درصورت صلاحدید پنج تا ده درصد دیگر از کالری مصرفی او کم کنید.

 

 width=

 

۵. می توانید گربه تان را پیش متخصص تغذیه ی حیوانات خانگی ببرید.

گربه هایی که تحت نظر متخصص تغذیه وزن شان را پایین می آورند، احتمال موفقیت شان بالاتر است. دلیلش این است که پزشک متخصص با مشاوره های خود باعث می شود تشویق تان کند که وقتی گربه تان غذای بیشتری از شما می خواهد احساساتی نشوید و رژیم او را نشکنید.

 

 width=

 

۶. اگر چند گربه دارید، جداگانه به آن ها غذا بدهید.

اگر بخشی از مشکل تان این است که دو گربه یا بیشتر دارید و فقط یکی از آن ها اضافه وزن دارد، باید در اتاق هایی جداگانه به آن ها غذا بدهید. این کار باعث می شود مطمئن شوید گربه ای که اضافه وزن دارد فقط میزان موردنظر و حساب شده برای رژیمش را بخورد.

 

روش ۳: استفاده از رژیم های غذایی متابولیک

 

 width=

 

۱. درمورد رژیم های غذایی متابولیک اطلاعات پیدا کنید.

این رژیم ها با تحریک متابولیسم گربه تان برای فعالیت بیشتر و درنتیجه چربی سوزی بیشتر عمل می کنند و در عین حال از حجم عضلانی گربه تان محافظت می کنند. محققان دریافته اند که گربه ها ژن هایی دارند که می تواند متابولیسم آن ها را بالاتر ببرد و درنتیجه ی این بعضی مولکول های غذایی خاص را پیدا کردند که می تواند این ژن ها را در گربه ها فعال تر کند.

تحقیقات نشان می دهد که رژیم هایی که در آن میزان کالری های مصرفی پایین می آید باعث غیرفعال شدن این ژن ها می شود و درنتیجه پایین آوردن وزن برای گربه ها را سخت تر می کند.

 

 width=

 

۲. با دامپزشک مشورت کنید.

اگر به نظر می رسد گربه تان با پایین آوردن کالری مصرفی روزانه وزنش پایین نمی آید یا کاهش وزنش قفل کرده است از دامپزشک درمورد رژیم های غذایی متابولیک راهنمایی بگیرید.

 

 width=

 

۳. از رژیم های غذایی ‘کت کینز’ برای گربه تان استفاده کنید.

یک رژیم متابولیک دیگر، رژیم های غذایی کت کینز است که کربوهیدارت کم و پروتئین بالا دارد و به خصوص برای گربه های چاقی که دچار دیابت شده اند، عالی عمل می کند. یک تحقیق نشان داده است که ۶۸ درصد از گربه های مبتلا به دیابت که از رژیم غذایی کت کینز استفاده کردند توانستند سطح انسولین شان را پایین بیاورند که این میزان برای گربه هایی که از رژیم های عادی استاندارد با فیبر بالا استفاده کردند، ۴۰ درصد بود.

دامپزشک وضعیت دیابت گربه تان را آزمایش خواهد کرد و درصورت نیاز درمورد این رژیم با شما صحبت خواهد کرد.

 

روش ۴: ایجاد تغییرات رفتاری

 

 width=

 

۱. به گربه تان ورزش بدهید.

فعالیت بیشتر کالری بیشتری می سوزاند. یک گربه فعال بسیار موثرتر از گربه ای که هیچ فعالیت فیزیکی ندارد، وزن کم می کند. علاوه بر کالری اضافه ای که به خاطر ورزش سوزانده می شود، ورزش اشتهای گربه تان را هم پایین می آورد و متابولیسمش را بالا می برد.

 

با گربه تان بازی های پرفعالیت مثل لیزر یا دنبال بازی انجام دهید.

همچنین می توانید به سر یک بند اسباب بازی وصل کنید و با آن گربه تان را به هیجان بیاورید تا کالری بسوزاند.

اگر برای به فعالیت واداشتن گربه ی تنبل تان مشکل دارید، می توانید از اسباب بازی های حاوی کت نیپ برای آن ها استفاده کنید.

 

 width=

 

۲. آب کافی در دسترس گربه تان قرار دهید.

آب هم برای فعال نگه داشتن گربه تان و هم کمک به عملکرد متابولیسم او مهم است. درمورد گربه ها هم مثل انسان ها، نوشیدن مایعات باعث می شود احساس سیری بیشتر شود، مخصوصاً برای گربه هایی که در رژیم  غذایی شان کالری های مصرفی محدود شده است. مطمئن شوید که همیشه آب تازه و تمیز در دسترس گربه تان باشد.

 

 width=

 

۳. گربه تان را سرگرم کنید.

گربه ها هم مثل انسان ها خیلی وقت ها از روی بی حوصلگی به خوردن روی می آورند. خیلی از آن هایی که از حیوانات خانگی نگهداری می کنند، به اشتباه تصور می کنند که مراقبت یعنی فراهم آوردن غذا و تشویقی برای آن حیوان. سعی کنید وقت بیشتری را با گربه تان بگذرانید تا بی حوصله نشود.

 

 width=

 

۴. غذایش را در وعده های سبک تر اما بیشتر به او بدهید.

یک دفعه در یک وعده همه ی غذا را در اختیارش قرار ندهید. میزان غذای مشخص روزانه اش را به دو یا سه وعده تقسیم کنید و به او بدهید.

 

 width=

 

۵. کمتر به او تشویقی بدهید.

میزان تشویقی گربه که به او می دهید را کنترل کنید زیرا تشویقی ها معمولاً کالری بالایی دارند. به جای تشویقی گربه تان را تحسین کنید، نوازشش کنید و به او توجه بیشتری نشان دهید.

 

 width=

 

۶. غریزه ی شکار گربه تان را تحریک کنید.

یک استراتژی رفتاری دیگر این است که کاری کنید گربه تان غریزه ی شکارش را تقلید کند. گربه ای که در کنار موش ها زندگی می کند، روزی سه تا چهار موش شکار می کند. برای تقلید از این رفتار، داخل چند ظرف  کوچک غذا بریزید و در قسمت های مختلف خانه مخفی کنید. این کار گربه تان را مجبور می کند به شکار غذا بروید و برای پیدا کردن ظرف غذاها انرژی مصرف کند.

 

نکات

رژیم دادن به گربه ها نیازمند تعهد و همکاری تمام اعضای خانواده است. اگر شما غذای مصرفی روزانه ی او را به دقت اندازه گیری کنید و به او بدهید اما وقتی خانه نیستید، یکی دیگر از اعضای خانواده دوباره به او غذا بدهد، همه چیز خراب خواهد شد. مطمئن شوید که تمام اعضای خانواده در جریان رژیم گربه تان هستند.

کاهش وزن برای گربه ها فواید بسیار زیادی دارد، مثل پایین آمدن خطر ابتلای آن ها به دیابت یا پانکراتیت. همچنین میزان فشار روی مفاصل گربه تان هم کمتر خواهد شد و احتمال بروز آرتروز را در آن ها کمتر خواهد کرد.

رژیم دادن به گربه ها می تواند خسته کننده شود چون ممکن است شما غذای او را کم کرده باشید اما وزن گربه تان پایین نیاید. دلیلش می تواند این باشد که با این کار فقط جلوی اضافه شدن بیشتر وزن او را گرفته اید و این کاهش کالری مصرفی به اندازه ای نیست که باعث کم شدن وزن او شود.

مطمئن شوید که از یک رژیم غذایی متوازن برای گربه تان استفاده کنید و به او غذاهایی کم کالری اما مغذی بدهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.