آموزش و تربیت, گربه

چگونه دعوای بین گربه ها را متوقف کنیم

چگونه دعوای بین گربه ها را متوقف کنیم

 

چگونه دعوای بین گربه ها را متوقف کنیم

برقرار کردن صلح و اینکه چگونه دعوای بین گربه ها را متوقف کنیم در خانه هایی که چند گربه دارند همیشه آسان نیست. هیس هیس کردن، گاز گرفتن و پنجه انداختن، هم برای گربه و هم والدین گربه خانگی خوشایند نیست. خوشبختانه راه هایی برای جلوگیری کردن از دعوای گربه ها قبل از شروع دعوا وجود دارد.

 

چرا گربه ها دعوا می کنند؟

اولین گام برای جلوگیری از دعوای گربه ها فهمیدن علت شروع دعواست. به گفته دکتر جیل سکمن، سرپرست خدمات پزشکی رفتاری در دام پزشکی بلوپرل، گربه ها عموما در حیات وحش روابط قوی ای با مادر، خاله و خواهر و برادرشان دارند. اما وقتی که از هم جدا باشند، حیواناتی هستند که دوست دارند تنها باشند و زندگی کنند.

به گفته دکتر سکمن، وقتی گربه دیگری بخواهد از حدی که گربه به عنوان قلمرو خود می شناسد تجاوز کند، قطعا از طرف گربه دفع صورت می گیرد. سکمن می گوید که در حال کار کردن روی گربه ای است که در آشپزخانه دچار یک حادثه دردناک شده. پای گربه به قفسه فلزی گیر کرده و بعد از این که روی زمین می افتد اولین چیزی که می بیند برادرش بوده. سکمن می گوید: «الآن برادرش را به آن درد مرتبط می کند و مثل دیوانه ها باهم دعوا می کنند.»

نشانه این که گربه ها باهم کنار نمی آیند مشخص است، تنها کاری که باید بکنید این است که صدای هیس هیس کردن بشنوید. اما طبق گفته دکتر فرانکلین مک میلان، سرپرست مطالعات سلامتی در جامعه بهترین دوستان حیوانات، بعضی وقت ها این پرخاشگری ها، ظریف ترند.

ممکن است ببینید گربه ای هنگام ورود گربه دیگر اتاق را ترک کند. یا یک گربه سربه زیر تر ممکن است وقتی که گربه سلطه جو و قلدرتر نزدیک می شود، سعی کند خود را پنهان کند. مک میلان می گوید: «گربه ها شخصیت های مختلفی دارند، بعضی وقت های این شخصیت ها با هم نمی سازند.»

 

چگونه دعوای گربه ها را متوقف کنیم؟

وقتی دعوا آغاز می شود، احتمالا طبق غریزه تان داد می کشید، دست هایتان را به هم می کوبید و یا از تفنگ آب پاش استفاده می کنید. سکمن هشدار می دهد و می گوید که این همه چیز را بدتر می کند.

در عوض، طبق پیشنهاد مک میلان، شما باید نفس عمیق بکشید و وسیله ای مثل یک تکه بزرگ مقوا را بین گربه ها قرار دهید. این باعث به وجود آمدن یک مانع ملایم و در عین حال غیر قابل نفوذ بین دو گربه می شود. اگر گربه ها خودشان را به هم قفل کردند، یکی را از گردن بلند کنید، این باعث می شود که گربه دیگر را رها کند.

گربه ها را مدتی از هم جدا نگه دارید تا آرام شوند. سکمن می گوید: «هر وقت که دعوا صورت بگیرد، رابطه بدتر می شود، هر چقدر که دعواها طولانی تر شوند، اصلاح رابطه سخت تر خواهد بود.»

چگونه دعوای بین گربه ها را متوقف کنیم

چگونه کاری کنیم که گربه ها از هم خوششان بیاید؟

تلاش برای ترمیم یک رابطه بد بین گربه ها نیاز به زمان، فضا و صبر زیادی دارد. این نکته ها می تواند در زمان ورود یک گربه جدید به خانواده مفید باشد.

کار را با قرار دادن گربه ها در جاهای مختلف با غذای گربه، ظرف آب و غذای گربه و ظرف خاک گربه (برای دستشویی کردن) و جاهای بالا رفتن خودشان شروع کنید. حتما زمان های ویژه و پربازده ای را با هر کدام از گربه-ها در فضای مخصوصشان بگذرانید.

بعد، آرام آرام دو گربه  را دوباره باهم آشنا (اگر گربه جدید است، آشنا) کنید. زمان بندی دقیق شروع این پروسه در موارد مختلف با هم فرق می کند، بستگی به شدت مشکلات ارتباطی دارد.

گام اول این است که اجازه بدهید گربه ها همدیگر را بو کنند. دکترها پیشنهاد می کنند که در یک زمان به هر دو گربه در دو طرف مخالف یک در غذا بدهید. این باعث می شود که بوی یکدیگر را با یک چیز خوشایند مثل تشویقی گربه ها یا غذای مرطوب مورد علاقه شان ارتباط بدهند.

سکمن می گوید که این مبادله بو را با مخلوط کردن ظرف دستشویی آن ها ادامه دهید. همچنین می توانید یک پارچه را روی پنجه ها و دم یکی از گربه ها بکشید و اجازه دهید گربه دیگر آن را بو کند. مک میلان پیشنهاد می کند که جای گربه ها را باهم عوض کنید تا بتوانند به طور کامل بوی یکدیگر را حس کنند.

بعد از آن نوبت به ملاقات چهره به چهره می رسد. گربه ها را در دو طرف یک پرده طوری یا گیت بچه قرار دهید. این مقدمه  چینی ها باعث می شود گربه ها بتوانند یکدیگر را ببینند و بو کنند، اما هنوز یک مرز بین آن هاست.

وقتی به نقطه ای رسیدند که می توانند همدیگر را ببینند و سعی بر آغاز دعوا ندارند، می توانید مرز بینشان را به طور کامل بردارید. اگر یک دوست یا یکی از اعضای خانواده در این مرحله به شما کمک کند احتمالا نتیجه بهتری می گیرید.

مک میلان می گوید که گربه ها را به یک اتاق بیاورید و هر کدام را در حضور دیگری سرشار از عشق و توجه کنید. با گذشت زمان، این شرطی شدن کلاسیک باعث می شود گربه ها بتوانند خصومت قبلی شان را به جای ترس، سلطه گری یا درد با تجربه های مثبت جایگزین کنند. او می گوید: «آموزش دادن به گربه ها بسیار مهم است تا مایل به حضور دیگر گربه باشند.»

 

برقراری صلح بین گربه ها

برای جلوگیری از درگیری های آینده، حتما هر کدام از گربه ها باید ظرف غذای خودش را برای آب و غذا و همچنین فضای بازی و ظرف دستشویی خودش را داشته باشد. هر دو دکتر هم پیشنهاد می کنند که بهتر است محض احتیاط یک ظرف دستشویی اضافه هم داشته باشید.

مک میلان می گوید: «گربه ها بالا رفتن را دوست دارند، پس برای هر یک از گربه ها یک فضای بالا رفتن مخصوص خودش تعبیه کنید تا در مواقع نیاز بتواند از دیگری دور شود و بالای آن برود.» او می گوید: «بیشترین چیزی که باعث تسلی خاطر هر حیوانی می شود این است که وقتی اوضاع خوب پیش نمی رود یک جای امن مخصوص خودش برای پناه بردن به آن داشته باشد.»

پخش کننده های فرومون هم می توانند در آرام کردن گربه های مضطرب مفید باشند. هر دو دکتر می گویند که نتایج مثبتی در استفاده از «غذادارو»ها مشاهده کرده اند، اگرچه پیشنهاد می کنند که بهتر است در ابتدا با دامپزشک خود مشورت کنید. باید مطمئن شوید که این محصولات با داروهایی که گربه تان مصرف می کند ناسازگاری نداشته باشد. دامپزشک شما ممکن است برای برقراری آرامش، داروهای ضد اضطراب تجویز کند.

به یاد داشته باشید: بعضی گربه ها ممکن است هیچوقت باهم کنار نیایند. اما خوشبختانه، می توانید به نقطه ای برسید که این گربه ها حداقل یکدیگر را تحمل می کنند. مک میلان می گوید: «هدف زندگی در آرامش است، ممکن است از یکدیگر خوششان نیاید، اما حداقل می توانند با یکدیگر زندگی کنند و مشکل-ساز نشوند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.