سگ, سلامتی و بیماری ها

تشخیص حساسیت سگ

تشخیص حساسیت سگ

 

تشخیص حساسیت سگ

تشخیص حساسیت در سگ ممکن است سخت باشد. علائم آن چیزی نیست که اکثر صاحبان آن انتظار دارند و تعداد زیادی باور های نادرست پیرامون حساسیت غذایی سگ ها وجود دارد. حساسیت غذایی واقعی چندان در سگ ها رایج نیست. در اینجا می توانید بفهمید که آیا سگ شما حساسیت غذایی دارد یا نه و چه کاری از دست شما بر می آید.

 

موارد مشکوک به حساسیت غذایی سگ ها

وقتی مردم به حساسیت غذایی سگ فکر می کنند، اغلب به مشکلات گوارشی شک می کنند. هرچند حساسیت غذایی در سگ ها ممکن است با ناراحتی معده همراه باشد یا نباشد. متداول ترین نشانه های حساسیت غذایی در واقع در قالب واکنش های پوستی رویت می شود.

 

مشکلات پوست و گوش در سگ هایی که حساسیت غذایی دارند.

مشکلات پوستی در سگ هایی که دچار حساسیت غذایی شده اند رایج است. در نگاه اول نوعی تضاد به نظر می رسد اما زمانی معنی پیدا می کند که فکر می کنید به اینکه مردم به حساسیت غذایی سگ چگونه واکنش نشان می دهند. سگ هایی که حساسیت های آنها به مواد غذایی مشخص نشده است ممکن است مشکلاتی در گوشهای خود نیز داشته باشند. برخی از رایج ترین  مشکلات سلامتی مربوط به حساسیت غذایی مشروع در سگ ها عبارت ند از:

1 . خارش مزمن

2 .  التهابات پوستی، مخصوصا وقتی سگ با خارش آن موجب موجب صدمه زدن به خودش می شود.

3 .  عفونت های دائمی گوش

علائم مشابهی ممکن است توسط حساسیت های محیطی ایجاد شود مثل گرده ها، قارچ و کنه ها. اما این ها حداقل برای شروع شدن فصلی هستند. برای همین مهم هست که علائم سگ  شما با تغییر فصل کاهش پیدا می کند یا نه.

 

چه زمانی حساسیت غذایی سگ پیشرفت می کند؟

مهم  است که بدانید حساسیت غذایی سگ می تواند هر زمانی رشد پیدا کند. غذایی که سگ  شما طی سال ها مصرف کرده بدون هیچ گونه مشکلی ممکن است به صورت ناگهانی موجب واکنش حساسیتی شود یا علائم آن بعد از تغییر رژیم غذایی سگتان نمو پیدا کند.

 

چطور حساسیت غذایی سگ تشخیص داده می شود؟

تشخیص این حساسیت در سگ ها همیشه یک رویه مشخص ندارد. اینگونه نیست که یک تست ساده فورا به شما بگوید سگتان به چه چیزی حساسیت دارد یا اینکه آیا کلا حساسیت دارد یا نه. شما باید در ابتدا با کمک دامپزشک خود بفهمید که آیا مشکل گوش یا پوست سگ شما بخاطر حساسیت غذایی بوده است یا نه.

 

سایر مشکلات سلامت را غیر محتمل بدانید.

دامپزشک شما سابقه کاملی از حیوان شما به دست می آورد و آزمایش عمومی روی آن انجام می دهد.

سپس آنها احتمالا آزمایشاتی را به منظور رد کردن شرایطی با نشانه های مشابه مانند مرض کچلی، کرم حلقوی  و عفونت های قارچی، باکتری و کنه و حساسیت های محیطی انجام می دهند. رد شرایط آن بیماری ها در وهله اول به این دلیل است که حساسیت های غذایی واقعی نسبتا رایج نیستند.

اگر علت آشکار دیگری برای نشانه های بیماری سگ شما وجود نداشته باشد، دامپزشک شما احتمالا شروع به بررسی این موضوع می کند که علت زخم پوست سگ شما یا عفونت های گوش آن حساسیت غذایی می باشد. حتی اگر دامپزشک شما دلیلی برای مشکلات پوستی سگ شما پیدا کند ممکن است همچنان گمان داشته باشد که واکنش غذایی نامطلوب، حداقل تا اندازه ای مقصر است چرا که عفونت قارچی می تواند در نتیجه یک حساسیت غذایی رشد پیدا کند. هنگامی که تشخیص حساسیت غذایی یک احتمال منطقی به نظر برسد دامپزشک شما پیشنهاد یک آزمایش غذایی را خواهد کرد.

 

شروع یک آزمایش غذایی

شروع آزمایش غذایی سگ تان یعنی حیوان شما قطعا برای چند ماه غذایش را بر اساس نسخه پزشک استفاده خواهد کرد تا مشخص شود که علامت های بیماری رفع می شوند یا نه. اگر برطرف شوند دامپزشکان سفارش می کنند به رژیم قبلی خود بازگردد تا متوجه شوند که اگر مجدد علایم دیده شد، سگ قطعا دارای حساسیت به یک یا چند ماده در رژیم غذایی منظم خود می باشد.

 

ارزیابی آزمایش غذایی ( حساسیت غذایی در مقابل ناتوانی غذایی )

مشاهده نتایج آزمایش غذایی تضمینی برای حساسیت غذایی حیوان شما نیست. در بعضی موارد متوجه می شوید که سگ تان ناتوانی غذایی دارد.

 

حساسیت غذایی

حساسیت غذایی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به چیزی در رژیم غذایی حیوان پاسخ نامناسب می دهد(معمولا پروتین). به جای درمان این ماده بی خطر سیستم ایمنی آن را به عنوان تهدید یا یک مهاجم در نظر می گیرد.

 

ناتوانی غذایی

ناتوانی غذایی با یک حساسیت از جهتی متفاوت است که نشانه های آن ناشی از سیستم ایمنی بدن نمی باشد. در سگ  ها ناتوانی غذایی معمولا باعث مشکلات معده و شکم می شود. ممکن است استفراغ کنند یا مشکل اسهال داشته باشند و هم چنین گاز بگیرند و یا اشتهای ضعیفی داشته باشند.

 

درمان حساسیت های غذایی در سگ ها

تنها راه موثر برای درمان حساسیت در سگ ها تغییر رژیم غذایی آنهاست. در حالی که غذاهای فاقد غلات اغلب برای درمان حساسیت غذایی مفید هستند، علم به ما می گوید منابع پروتین احتمالا نقش بیشتری دارند. با توجه به مطالعات منتشر شده در سال 2016، سه علت اصلی حساسیت غذایی در سگ ها عبارت اند از:  گوشت گاو، لبنیات و مرغ.

 

رژیم غذایی برای حساسیت غذایی سگ

در اینجا چند روش مختلف برای درمان این حساسیت ها ذکر شده  است:

1 . پروتئین های جدید

این روش شامل تغذیه از پروتئین هایی است غذایی که سگ شما احتمالا تا به حال در معرض آن نبوده  و به منظور تلاش برای اجتناب از واکنش های غذایی. گوشت آهو و خرگوش و دیگر مواد جدید به جای منابع پروتئینی رایج قابل استفاده هستند. غذاهای غیر حساسیت زا باید کاملا عاری از محرک ها برای سگ شما باشند.

2 . پروتئین های هیدرولیز شده

به جای تغییر پروتین هایی که استفاده می شوند، دستور رژیم پروتئین های هیدرولیز شده موجب تجزیه پروتئین ها می شود به نحوی که سیستم ایمنی دیگر آن را به عنوان تهدید شناسایی نمی کند.

 

درمان خارش پوستی و مشکلات گوش ناشی از حساسیت غذایی

تنها راه درمان حساسیت غذایی حذف غذای مشکل زا در رژیم غذایی سگ است اما گزینه هایی برای درمان موقت علایم ناشی از حساسیت غذایی هم وجود دارد. داروهای خوراکی و موضعی گاهی برای کمک به کاهش خارش تجویز می شوند. هم چنین به هر مشکل ثانویه ای مانند عفونت پوست و گوش نیز باید رسیدگی شود. اگر نگران هر یک از علایم مربوط به سگتان هستید و یا شک دارید غذایی که به آن می دهید بهترین غذای ممکن برای حیوانتان است، با دامپزشک خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.