سگ, سلامتی و بیماری ها

تبدیل سال های زندگی سگ ها به سال های انسانی

تبدیل سال های زندگی سگ ها به سال های انسانی

 

تبدیل سال های زندگی سگ ها به سال های انسانی

چگونگی تبدیل سال های زندگی سگ ها به سال های انسانی: آیا هنگام محاسبه سن یک سگ، یک سال از زندگی انسان برابر با هفت سال برای سگ می باشد؟ مطالعات اخیر نشان داده است که این مطلب صحت ندارد.

همۀ ما دوست داریم که سگ هایمان برای همیشه زنده بمانند و دوست داریم که نسبت سن سگ به سن انسانی را بدانیم. پس سال سگی چیست و چگونه می توان سن سگ را  با معیارهای سن انسان محاسبه کرد؟ سال سگی چیست؟ آیا یک سال سگی برابر با هفت سال انسانی است؟

ممکن است ضرب کردن سن سگتان در عدد هفت بسیار آسان باشد، اما این روش به طور دقیق سال سگی را به سال انسانی تبدیل نمی کند.

علت آن این است که سگ ها به نسبت انسان ها در سال های اولیه زندگی خود بیشتر بالغ می شوند. در واقع، سال اول زندگی یک سگ معادل با 12 تا 15 سال از زندگی یک انسان است! سال دوم زندگی یک سگ معادل با 9 تا 10 سال انسانی است اما هر سال بعد از این سن معادل 4 تا 5 سال انسانی است.

پس یک سال از زندگی سگ می تواند معادل 4 تا 25 سال انسانی باشد، بستگی به این دارد که سگ در چه مرحله ای از زندگی اش قرار دارد، همچنین به اندازه سگ نیز بستگی دارد.

علاوه بر این، نژادهای کوچک تر معمولا بیشتر از نژادهای بزرگ تر عمر می کنند. سگ های کوچک را معمولا در 7 سالگی، «مسن» می دانیم، در حالی که ممکن است نژادهای کوچک را از سن 5 یا 6 سالگی مسن بدانیم.

 

مراحل زندگی سگ:

چرا نژادهای کوچک بیشتر از نژادهای بزرگ عمر می کنند؟

دلایل این که نژادهای کوچک تر نسبت به نژادهای بزرگتر عمر بیشتری دارند هنوز به طور کامل مشخص نیست. در واقع، در ارتباط با حیوانات دیگر خلاف این قضیه صدق می کند؛ حیوانات بزرگ تر معمولاً بیشتر از کوچک ترها عمر می کنند.

اما طبق باور دامپزشک ها، نژادهای بزرگتر سریعتر پیر می شوند و نسبت به نژادهای کوچک، در سن کم تری با بیماری های ناشی از افزایش سن مواجه می شوند.

پژوهشی از دانشگاه گوتینگن آلمان نشان می دهد که هر 2 کیلوگرم افزایش وزن حدود یک ماه از امید به زندگی سگ کم می کند. از آن جایی که نژادهای بزرگ تر سریع تر پیر می شوند و با سرعت بیشتری رشد می کنند، محقق اصلی این پژوهش، کورنلیا کراس، این فرضیه را مطرح می کند که رشد غیر طبیعی سلول ها که در سرطان ها یافت می شود، احتمال وقوع بیشتری در این نژادها دارد.

 

نژادهای بزرگ تر سگ سریع تر پیر می شوند.

برخی دیگر از محققان نیز این نظریه را مطرح کرده اند که چون نژادهای بزرگ تر سگ سریع تر پیر می شوند، زودتر از نژادهای کوچک تر به بیماری های ناشی از افزایش سن مبتلا می شوند.

نظریه دیگر این است که معمولاً انسان سگ های کوچک تر را لوس می کند (برای مثال، حمل کردن آن ها در کیف و نگه داشتن آن ها در خانه)، در حالی که سگ های بزرگ تر معمولاً سبک زندگی فعال تری دارند و پیاده-روی و قایقرانی می کنند و می دوند. سبک زندگی فعال تر خطرات بیشتری به همراه خود دارد که ممکن است باعث عمر کوتاه تر سگ شود.

 

چرا سگ ها سریع تر از انسان ها پیر می شوند؟

طرح پیر شدن سگ ها باعث آغاز مطالعات بلند مدت و پیشگامانه ای درباره عوامل محیطی و زیستی افزایش دهنده سطح سلامت سگ و طول زندگی آن شده است.

به خاطر داشته باشید که مراجعه سالانه به دامپزشک می تواند در جلوگیری، شناسایی و کند کردن روند بیماری های مربوط به سن مفید باشد و می تواند باعث افزایش طول زندگی سگ شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.